poate totushi FERICIRE ?

kedd

Octombrel
da, viatsa este plina de lucruri shi surprize neplacute - insa care ar fi motivatsia voastra pentru a trai ? practic ce va face fericit in viatsa asta ?
 
la nivel biologic sau nu? :lol:

era un cintec Aerosmith, daca nu gresesc chiar "Amazing" unde era asa un fragment: life's a journey, not a destination. Asa ca chiar daca avem ceva scopuri 'inalte' pe care am vrea sa le ajungem (de exemplu capu mafiei de la Botanica) trebuie sa ne bucuram cit suntem 'pe drum' adica 'napastoi' capoi shine stie daca om ajiunje ceia ce vrem si macar sa nu zishem pe urma 'iaka am pierdut atita amar de vreme si nu so primit nika'...

asa ca enjoy si andys pina la urma chiar daca ciuvashii vorbesc rusa si unora asta nu le place, nu uitati ca acestea sint 2 probleme diferite desi unii ar spune ca nu, om mai vedea inca :wink:
 
multi oameni isi irosesc viata cautind o metoda sa o traiasca...iaca-asa spunea un scriitor.
 
multsi oameni nici macar la varsta de 40 de ani inca nu shtiu ce vor sa faca cu viatsa lor (asha spune cantecelul cu SUNSCREEN :smile:)
 
shefu, daca te gindeshti mai adinca, apu ai sa vezi ca suntem fericiti, sunt milioane de oameni care c nu am casa shi nu au ce minca, asha ca la noi inca totul e normal shi trebu de bucurat !!!
 
eu ash zice ca un om poate fi sarac lipit pamantului shi poate fi mult mai fericit decat altul cu ferrari, cu casa pe malul mariy etc.
dar in general profu meu de filosofie ar argumenta ca oameniy nici nu pot fi fericitsi cu adevarat - ei doar contempleaza despre starea lor facand concluziy de tip IAKA EU AM FOST FERICIT ERI, SHI 1 SAPTAMANA IN URMA, DAR NU AM FOST FERICIT PE DATA DE WHATEVER SHI ASHA MAI DEPARTE :wink:
 
din pacate pentru mutltsi asta shi inseamna fericirea... printre altele, o prietena dea mea mia declarat recent ca nu are nevoie sa mearga in RAI dupa moarte deoarece acolo nu e interesant... nu o sa poata sa se distreze :sad:
 
E cam trist sa constat ca nu NE preocupa cam nimic. Nici macar dorinta de a fi alaturi de cineva nu ne face mai buni si... mai fericiti. Sunt pesimista, deci trista, singura (intr-un fel), nefericita (evident!) si lipsita de simtul apartenentei acestei lumi. Totusi, nu sunt o disperata. Cred eu (deci cred subiectiv) ca fericirea e si atunci cind maninci o ciocolata si dupa aia te simti bine si, atunci, cind imbraci o pereche de papuci si oamenii din jur te admira, dar si, atunci, cind dai fara sa ceri nimic in schimb. Iaka!
 
Eu sunt fericit atunci cind fac ceea ce-mi place cu adevarat shi cind ajut pe cineva :grin:

dupa parerea mea --> a fi fericit=a fi asha cum eshti, fara sa te supui presiunii societatsii
 
natasha - de ce eshti asha de pesimista ? poate pur shi simplu inca nu ai gasit lucrul care te preocupa shi te face sa te simtsi bine, shi poate inca nu ai gasit persoana alaturi de care potsi fi cea mai fericita...
 
Ce draguti sunteti... Daca credeti ca imi lipseste cineva, probabil, aveti dreptate, dar nu totala. Am permanent pe cineva alaturi, care are grija de mine si (chiar) ma iubeste. Totusi cred ca imi lipseste ceva mult mai important, care e (intr-un fel) imi aminteste de fericire, un fel de liniste sufleteasca, cind stiu ca mi-e bine si mie si celor din jur. Poate cineva sa ma ajute s-o regasesc??????????????
 
trebuie sa-ti gaseshti persoana care te linishteshte spiritual !!! eu mi-am gasitt asha persoana, dar din pacate de rau, nu-i alaturi :smile:
 
natasha - eu miam gasit linishtea spirituala in credintsa, in Dumnezeu... shtiu ca multsi pot sa nu fie deacord cu asha o propunere - eu insa itsi marturisesc ceia ce a lucrat pentru mine...
 
kedd - foarte corect. fericirea e in faptul de a intsleege cauza pentru care traieshti... credintsa in Dumnezeu itsi da o viziune mai optimista asupra vietsii :smile:
 
Back
Top