poate totushi FERICIRE ?

Depinde cum privim fericirea care ii un lucru mi se pere foarte delicat shi mai ales subiectiv ca o holograma (un artificiu) interpretat de creierul uman ! Dar ia sa privim noi lucrurile putsinaltefel de tip cu vreo 5000 de ani in urma cand toate frumusetile naturii actuale erau privite de oamenii de grota de atunici ca nishte obstacole shi atentate la viata shi integritatea lor personala.....de ex mergi la munte pe pirtia de schiori shi zici ce frumos shi bine shi tipa te distrezi shi dupa cateva ore te sraveshti de acolo cu elicopteru...dar ce se intampla cu omu de peshtera care sta shi ingheata 24/24 de ore
shi inca dupa toate mai apare shi nishte creaturi fioroase ce isi inshibg dintii in carnea lor ....shi pe deasupra se mai stnge shi focu dingresheala! :smile:
 
Omul actual ii eliberat de toate greutatile vietii ceea ce-l face sa se gandeasca la lucruri ceva de tip arta shi shtiintsa care il propulseaza spre chestii noi shi il mentine in viatsa de aceea apare shi o oarecare lenevire a creierului (la 70% populatie ) shi numai unii sunt suprasolicitati de stress shi infou cu lopata (aceia care intradevar cunosc lumea)
cu alte cuvinte profesionishtii! shi ei sunt acei care gandesc pt civilizatia noastra shi noi ca nishte useri culegem roadele ideilor lor shi ne conformam vietii ce o impun inventiile lor!
 
Shi de fapt noi suntem nishte cobai de experienta care sunt testati la rezistenta shi inventivitate ( imi aduc aminte de denumirea completa a Prometeului) nepalcut sa crezi ca eshti controlat de cineva .....
dar adevarat shi bineinteles nu tre sa descurajam "masteru" shi sa fim ciuposhi
sa aratam adevarata noastra valoare ...fara frica pt ca in orice moment se poate intrerupe experimentu shi de aceea curaj ,ca sa lasam macar sheva in urma noastra(ex ar un mic meteorit de diametru cam de 20 km care so izghit cu cateva sute de mln de ani in urma shi o zamacit 90% din flora shi fauna de atunci a planetei inclusiv shi mult
iubitsii dinozauri) asha ca nu fiti trishti ca oricum murim chiar daca gasim noi shi modificam gena raspunzatoare de imbatrinire
shi am mari la infinit nr de diviziuni celulare (care la moment sunt numai 50)
atunci vom aparea ca o masa canceroasa tare mare ,asha ca Smile shi fiti fericiti ca
faceti acesta excursie minunata shi nu va complicati viatsa ...................eu miash fi dorit sa raman un cioban analfabet care ii atat de calm shi mioritic capabil de o comunicare exemplara cu natura etc......
dar am ales soarta unui Lucifer care se zbate intre shtiintsa shi neantul neshtiintei! eu ash fi ales sa raman in Matrix shi sa nu parasesc sistemu......:smile: hirk
 
pentru aici over-confuji de mesajele anterioare va propun o serie de scopuri utile:

1. cucerirea lumii (taking over the world din Pinky and the Brain si Dexter)

2. membru a unei gurpari teroriste

3. sofer(a) de rutiera sau troleibus

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: dune pe 2001-04-30 13:27 ]</font>
 
din nou Thorax te rog frumos sa nu faci concluziy despre veridicitatea discutsiilor pe teme spirituale (i.e. religie)!
oricum - tu crezi ca creshtiniy pur shi simplu miss the point, dar daka tot tema era fericirea ash vrea sa mentsionez urmatoarele: din toate persoanele pe care le cunsc (destule) totsi creshtiniy adevaratsi se simt fericitsi, pe cand majoritatea ne-creshtinilor se plang ca au probleme, ca tot timpul nu le ajunge ceva, se gruzesc etc...
 
poate este si asta sau poate este pur si simplu sovpadenie, eu cred ca Dumnezeu pentru unii este ca si un refugiul un loc unde fugi de rele si necazuri, si in majoritatea cazurilor, fericirea depinde si de om, adica cum iti asterni asa si dormi, si 80% acest proverb se contine adevarul!

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: TPABKA pe 2001-04-30 22:15 ]</font>
 
Keduts tie nuti pare ca eshti excentric shi
shi nui mesaj unde sa nu ma gruzeshti ...eu
ti-as sugera sa-ti caiti de treaba shi sa nu ataci coolismu meu... sa cenzurezi la bunica in beci ...!





<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Thorax pe 2001-06-04 17:28 ]</font>
 
poate ca cind cauti fericirea deja n-ai sanse sa o obtii,poate trebuie de incetat alergatu dupa miraje
in orice caz fericirea nu e reala daca se bazeaza pe lumea materiala ea trebuie sa vina dinnauntru,fiind accesoriul sufletelor ce iubesc inaltimile si primejdia
 
cind cauti fericirea esti nedumerit, atunci cind o gasesti iti pare ca nu ai cautat ceea ce ai gasit cind o pierzi iti dai seama ca a fost chir ceea ce ai cautat.
:???:
 
Cel mai straniu este faptul ca oamenii cauta cu disperare fericirea. Dar toata ideeea de fapt si consta, cred, in faptul ca ea vine pe neasteptate, ca de altfel toti ar cauta-o catva timp si ar gasi-o si atunci ea nu ar mai avea nici o valoare.
 
Stiti opinia mea este ca in Moldova fericirea va veni odata cu disparitia tuturor comunistilor si celor ce-si bat joc de noi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:smile:
 
:ciupos: multzi cred ca fericirea este in bani 8) voi ce zicetzi?? :roll: sunt banii- fericirea moldoveanului?? :eek:
 
Viata are grija de toate...Sa te faca si fericit si nefericit,dar nu uita:
"Dumnezeu loveshte dar nu ucide" E un motou potivit,nu?
 
Viata are grija de toate...Sa te faca si fericit si nefericit,dar nu uita:
"Dumnezeu loveshte dar nu ucide" E un motou potivit,nu?
 
IONIX said:
:ciupos: multzi cred ca fericirea este in bani 8) voi ce zicetzi?? :roll: sunt banii- fericirea moldoveanului?? :eek:

a moldoveanului??? precis!!! cel putin el asa crede ...
 
Back
Top