Pozitia minist. de externe Mircea Geoana fata de Moldova/TRN

vali

New Member
Pozitia minist. de externe Mircea Geoana fata de Moldova si transnistria.

Data: 06.01.2004

Mircea Geoan: M bucur s ne revedem la nceput de an 2004. Este fr ndoial un an de foc pentru diplomaia romneasc. Probabil ca nu am avut niciodat att de multe responsabiliti internaionale ca cele pe care le avem n acest an - cu Consiliul de Securitate, membri NATO, finalizarea negocierilor cu UE, preedinia romneasc la Procesul de Cooperare n Europa de Sud-Est i, bineneles, celelalte obligaii curente pe care ministerul nostru le are.

Va fi un an politic extrem de comprimat. Avem de prezentat un raport de ar la UE, n septembrie, ceea ce face ca anul politic s fie activ i foarte comprimat. Este, n egal msur, un an politic foarte complex, n principal n Europa. tii bine c discuiile cu privire la Constituia European continu, c discuiile cu privire la perspectiva financiar a Uniunii vor ncepe n curnd. Sunt discuii complexe cu privire la evoluiile n Orientul Mijlociu. Va fi cu siguran un an politic comprimat i foarte complex.

Dar, pentru Romnia, aa cum vedei i n noul logo al ministerului nostru pentru 2004, este un an al certitudinilor. Este un an n care Romnia i croiete un profil strategic predictibil i conturat. Suntem la aceast or un membru influent i respectat al familiei euro-atlantice i credem c Romnia are n acest moment interese i responsabiliti specifice ntr-o zon geografic de interes pentru ara noastr n Balcani, la Marea Neagr i la Rsrit i n Marele Orient Mijlociu, din Asia Central i Afganistan, pn n nordul Africii.
Deci, este pentru noi un an al conturrii acestui profil strategic al Romniei.
Un profil pe care l dorim ct mai viguros, ct mai predictibil i ct mai influent cu putin.

.................



Evident, relaia noastr cu Republica Moldova rmne o relaie prioritar i extrem de important, n pofida ultimelor declaraii ale preedintelui acestei ri.

Rmnem n continuare consecveni n convingerea noastre c destinul european al Republicii Moldova este singura rezolvare a problemelor dramatice cu care se confrunt aceast ar. Romnia are, indiferent de circumstanele de moment, o obligaie istoric i o datorie moral de a-i ajuta fraii de dincolo de Prut s-i mplineasc destinul european alturi de noi. Toate aceste acuze din ultima perioad denot teme i falsuri de tip stalinist. Dar, n egal msur, nu trebuie s rmn fr rspuns din partea noastr, nu trebuie s abandonm interesul nostru strategic de a vedea Republica Moldova intrnd pe un fga al integrrii europene, cu sprijinul evident obligatoriu al Romniei.

Am luat not de faptul c documentul intitulat "Concepia privind politica extern i de securitate a Republicii Moldova" a intrat n vigoare ieri, dup ce a fost votat n Parlamentul de la Chiinu. Dup comentariile pe care le-ai avut din partea unor lideri parlamentari romni, vom urmri cu foarte mult interes efectele pe care aceasta le va produce n plan intern, att din punct de vedere al organizrii interne i a vieii sociale din Republica Moldova, dar mai ales din perspectiva soluionrii conflictului transnistrean. Pentru Romnia, ca ar de frontier a NATO i UE, problematica transnistrean reprezint o preocupare de securitate i o problem de interes direct.
Este o problem care preocup i Europa i spaiul nord-atlantic.
De aceea noi considerm c pentru ieirea din actualul impas este nevoie, i vom susine prin toate mijloacele pe care le avem la dispoziie, necesitatea lrgirii formatului actual care s decid o soluie durabil i definitiv cu privire la criza i conflictul ngheat din Transnistria.

…………

Sursa: http://www.mae.ro
 
Baieti, degeaba sunt facute afirmatiile astea, solutinoarea conflictului poate fi cumva miscata doar cu ajutorul Rusiei si atat, nici un UE, NATO, nica nu va face
 
Ciofu, iti amintesti cumva de "ajutorul" rusesc de pe la sfirsitul lunii noiembrie 2003. Si cine ne-a pazit de acel ajutor? Nu cumva cei care "nica nu va face"?

P.S. Si n-ar strica sa tii minte de unde s-a luat acel conflict.
 
Intelegi, UE si Nato ar dori sasi bage niste trupe in teritoriu, ceea ce niciodata nu se va intampla. Si in general solutia conflictului ramane una misterioasa
 
Ciofu, da pe ce se bazeaza concluziile tale ca "niciodata nu se va intampla"? Sau pur si simplu pe faptul ca nu doresti tu acest lucru? Nu-i nevoie, se mai intimpla, o sa treaca. :)

Folosesti niste notiuni (solutia misterioasa a conflictului), ca-mi vine sa cred in existenta extraterestrilor. :)
 
Petrica, deai sti cat de tare vreau intervenirea trupelor europene pe teritoriul RM, da ce folos ca vreau eu. Tias zice ca esti foarte departe de esenta reala a conflictului, credema ca am oleaca mai multe cunostinte in domeniu pe care tu nici nu leai auzit.
Trupele NATO si UE nu vor intra acolo.

Tias zice sa te abtii de comentariile tale destepte la adresa mea
 
ciofu said:
Petrica, deai sti cat de tare vreau intervenirea trupelor europene pe teritoriul RM, da ce folos ca vreau eu. Tias zice ca esti foarte departe de esenta reala a conflictului, credema ca am oleaca mai multe cunostinte in domeniu pe care tu nici nu leai auzit.
Trupele NATO si UE nu vor intra acolo.

Tias zice sa te abtii de comentariile tale destepte la adresa mea

Ciofulica, nu te supara draga, dar de ce vorbesti asa de parca am fi pascut impreuna oile si mai continuam sa o facem in prezent? Cam de unde ai putea sti cat de departe de esenta (conflictului) sunt eu si de ce ar trebui orbeste, fara argumente, sa cred ca tu esti in imediata ei apropiere, daca nu char in ea?

Comentariile mele (destepte sau mai putin destepte) au fost la adresa afirmatiilor NEARGUMENTATE ale tale si nicidecum la adresa ta.
 
Omule, uite atent ca vorbesc cu tine ca tu toti oamenii respectuos, doar tiam zis ca stiu mai bine, pentru ca am toate motivele sa spun asta. Nas vrea sa subliniez de ce anume, pentru ca nui in interesu meu sa spun asta pe forum in public.
 
Ciofu-le nu ai dreptate aici, apreciez pozitia Min. Geoana si o consider extrem de utila pentru viitorul relatiei Bucuresti - Chisinau. In nici un caz nu subscriu la afirmatia ta cu "Degeaba.."
 
Bobo, eu am comentat doar ca trupele NATO, UE nor sa patrunda in Transnistria din cauza transnistrenilor si rusilor care in ruptu capului nor sa accepte asa ceva.
Eu normal ca apreciez pozitia lui, dar ce folos ca nu prea are sanse de realizare. Asta e trist
 
Eu cred ca ceva sanse sunt :lol: si va zic de ce...Ilascu si ceilalti care inca stau inchisi au dat in judecata Rusia si Republica Moldova...in caz ca de castig, si de despagubiri...Rusia v'a fi declarata Stat Agresor... :wink: in asa caz se schimba putin situatia...si vor ei nu vor o sa scoata armamentul...
Sentita o sa fie in curand :lol: si se pare ca rusii o sa piarda...sapu ciofu sa nu uitam niciodata cata putere are poporul...asa ca eu sunt optimist si cred ca ceva se poate de facut :D
 
Zopi ai dreptate tre sa fim optimisti, dar problema ca tot ce tine de rusi, nuti da sanse de optimism....Acum important va fi ce proiect de federalizare vor scoate Vova&Co
 
Voronin nu'i prost si se pare o auzit si el zvonuri ca Rusia in urmatoarele alegeri o sa'l sustina pe Urechean...si chiar daca o sa fie votata vreo federatie...pai o sa fie numai si numai in folosul lui...sau al nostru...
Eu astept sa vad ce'o sa mai propuna Rusalanii pentru solutionare conflictului, dupa ce o sa fie numiti Stat Agresor...
Iaca daca Romania ar lua parte la procesul de mediere a conflictului...si cu o guvernare normala la noi...pai problemele pot fi rezolvate mai simplu..
 
Re: Pozitia minist. de externe Mircea Geoana fata de Moldova

vali said:
Pozitia minist. de externe Mircea Geoana fata de Moldova si transnistria.

Data: 06.01.2004

Mircea Geoan: M bucur s ne revedem la nceput de an 2004. Este fr ndoial un an de foc pentru diplomaia romneasc. Probabil ca nu am avut niciodat att de multe responsabiliti internaionale ca cele pe care le avem n acest an - cu Consiliul de Securitate, membri NATO, finalizarea negocierilor cu UE, preedinia romneasc la Procesul de Cooperare n Europa de Sud-Est i, bineneles, celelalte obligaii curente pe care ministerul nostru le are.

Va fi un an politic extrem de comprimat. Avem de prezentat un raport de ar la UE, n septembrie, ceea ce face ca anul politic s fie activ i foarte comprimat. Este, n egal msur, un an politic foarte complex, n principal n Europa. tii bine c discuiile cu privire la Constituia European continu, c discuiile cu privire la perspectiva financiar a Uniunii vor ncepe n curnd. Sunt discuii complexe cu privire la evoluiile n Orientul Mijlociu. Va fi cu siguran un an politic comprimat i foarte complex.

Dar, pentru Romnia, aa cum vedei i n noul logo al ministerului nostru pentru 2004, este un an al certitudinilor. Este un an n care Romnia i croiete un profil strategic predictibil i conturat. Suntem la aceast or un membru influent i respectat al familiei euro-atlantice i credem c Romnia are n acest moment interese i responsabiliti specifice ntr-o zon geografic de interes pentru ara noastr n Balcani, la Marea Neagr i la Rsrit i n Marele Orient Mijlociu, din Asia Central i Afganistan, pn n nordul Africii.
Deci, este pentru noi un an al conturrii acestui profil strategic al Romniei.
Un profil pe care l dorim ct mai viguros, ct mai predictibil i ct mai influent cu putin.

.................



Evident, relaia noastr cu Republica Moldova rmne o relaie prioritar i extrem de important, n pofida ultimelor declaraii ale preedintelui acestei ri.

Rmnem n continuare consecveni n convingerea noastre c destinul european al Republicii Moldova este singura rezolvare a problemelor dramatice cu care se confrunt aceast ar. Romnia are, indiferent de circumstanele de moment, o obligaie istoric i o datorie moral de a-i ajuta fraii de dincolo de Prut s-i mplineasc destinul european alturi de noi. Toate aceste acuze din ultima perioad denot teme i falsuri de tip stalinist. Dar, n egal msur, nu trebuie s rmn fr rspuns din partea noastr, nu trebuie s abandonm interesul nostru strategic de a vedea Republica Moldova intrnd pe un fga al integrrii europene, cu sprijinul evident obligatoriu al Romniei.

Am luat not de faptul c documentul intitulat "Concepia privind politica extern i de securitate a Republicii Moldova" a intrat n vigoare ieri, dup ce a fost votat n Parlamentul de la Chiinu. Dup comentariile pe care le-ai avut din partea unor lideri parlamentari romni, vom urmri cu foarte mult interes efectele pe care aceasta le va produce n plan intern, att din punct de vedere al organizrii interne i a vieii sociale din Republica Moldova, dar mai ales din perspectiva soluionrii conflictului transnistrean. Pentru Romnia, ca ar de frontier a NATO i UE, problematica transnistrean reprezint o preocupare de securitate i o problem de interes direct.
Este o problem care preocup i Europa i spaiul nord-atlantic.
De aceea noi considerm c pentru ieirea din actualul impas este nevoie, i vom susine prin toate mijloacele pe care le avem la dispoziie, necesitatea lrgirii formatului actual care s decid o soluie durabil i definitiv cu privire la criza i conflictul ngheat din Transnistria.

…………

Sursa: http://www.mae.ro

Ciofu, am citat din nou articolul pentru tine, si te rog mult sa-mi arati tu personal unde vorbeste Geoana de necesitatea prezentei trupelor NATO, UE in Transnistria. Si, ma rog, la ce te referi cu sansele declaratiei ?
 
Bobo aici nu se pomeneste de asta, dar a fost declarat mai anterior de romani, ca in Transnistria trebuie trupe NATO, UE.
 
Ciofu, nu-mi amintesc sa fi facut vre-un oficial de la Bucuresti astfel de aprecieri. Chiar te rog sa-mi postezi aceasta declaratie daca ai cunostinta de asa ceva ?

eu unul nu cunosc vre-o asemenea declaratie :)
 
Bobo, declaratia a fost facuta prin noiembrie/decembrie, nam din pacate timp sa o caut acuma. Dar logic tio deduc: NATO isi doresc trupe acolo, RO evident acuma face totu pe placul organizatiei.
 
nu mai tin minte exact din ce surse, ca eu zilnic cistesc stiri si romanesti de pe vreo 4 siteuri, si bulgaresti, si moldevenesti, si rusesti...
 
Back
Top