PPCD este forta politica sprijinita de Occident

Victor Dragan said:
Ideea topicului este tocmai asta: PPCD ESTE FORTA POLITICA SPRIJINITA DE OCCIDENT, IMPLICIT DE AMERICANI. Iar occidentalii pot sa acorde sprijin politic si fara sa ceara recompense financiare. Ei pot sa dea bani, nu sa ceara.

Da' de cand Occidentul se rezuma la americani ? S-apoi, de sprijinul unor cercuri influente din Vest se bucura si alte partide de la noi. Bunoara partidul lui Oleg Serebrian benefeciaza de o sustinere deloc neglijabila din partea unor forte politice serioase din Europa de Vest, mai cu seama din Franta si Germania, lucru despre care insa Serebrian nu trambiteaza la toate colturile de strada, ceea ce-i face onoare.

Iar privitor la PPCD, Dickk-nu-stiu-cum uita sa zica ca la Departamentul de Stat al SUA, Rosca este privit drept un extremist.
 
MirK said:
Iar privitor la PPCD, Dickk-nu-stiu-cum uita sa zica ca la Departamentul de Stat al SUA, Rosca este privit drept un extremist.

Mircea Kaag ca de obicei minte cu nerusinare.

Uite ce a scris Aurelian Rus pe forumul yam.ro
Si mai e alt lucru: elementele diacovo-solonariste raspandeau prin Statele Unite linia ca PPCD-ul este "far right", "extremist", ca Rosca are conturi de
banca in Elvetia, etc., inca din perioada cand Sturza era prim ministru, poate si din perioada Ciubuc II (stiam asta chiar cand simpatizam cel mai mult cu PFD-ul, deci informatia si opinia nu sunt influentate de preferintele mele politice de atunci, ci de acces la informatie). Deci PDM-istii au lovit primii, si motivul era ca Diacov (nu am spus Sturza, sau activistii obisnuiti sau liderii din "middle management" al PD) doreau sa se alieze cu comunistii. Sau cel putin Rosca s-a speriat ca doresc sa faca asa (si Aurelian Rus s-ar fi speriat de acelasi lucru daca era in locul lui Rosca). Cand semeni vant, culegi furtuna, si este clar "cine au lovit primii".
Este posibil ca Diacov a considerat ca jocul era doar "tit for tat" (eu iti dau cu un bat de baseball "gently" la spate si tu reciprochezi), dar Solonari a lovit mai tare
decat dorea Diacov, iar cei la care li s-a comunicat de cei "informati" de Solonari au amplificat lovitura. (Cand eu jucam "tit for tat" cu bata de baseball cu un student la Rutgers in 1992, l-am lovit mai tare pe spate decat ma lovise, si apoi a luat bata de baseball si mi-a dat deasupra ochiului de a inceput sa imi curga sange. Si acum se mai vede locul. A fost vina mea.) Atitudinea plangareata a PD-istilor si a altor centristi distorsioneaza lucrurile, si reflecta o incapacitate de a recunoaste cum propriile greseli au cauzat "furtuna", chiar daca subteran. Atacurile, inclusiv calomnierile publice, prin presa, chiar in Flux, sunt mai demne decat "paratul la Departamentul de Stat" pe ascunse. Rosca doar a escaladat un conflict pe care nu l-a ales, si daca le-a facut proces de intentii in mintea lui PD-istilor, motivul este ca asa actioneaza romanul.
Cert este ca a inceput sa se predea la Georgetown, la scoala de diplomatie a Departamentului de Stat american, ca Rosca este "far right" din Aprilie 1999, si a fost reflectata in Raportul privind drepturile omului de la inceputul lui 2000, pentru 1999, nu inainte (recent nu mai apare).
Diacov l-a pedepsit pe Solonari prin a nu-l pune pe lista in 2001 (Solonari si-a pierdut influenta inca de prin 2000), ceea ce indica ca a inteles ca totusi Rosca a fost provocat in 1999. Dar nu a avut transparenta sa spuna adevarului pe nume in 1999. Iar Solonari s-a mutat "spre dreapta", sperand sa intre pe lista PRCM, din oportunism, nu ca si-a schimbat atitudinile
sau ca si-a abandonat contactele rusofone mai
de stanga.
http://www.forum.yam.ro/read.php?f=3&i=39692&t=39665

Mircea Kaag a mai fost prins cu minciuna pe forumul yam.ro
De exemplu:
http://www.forum.yam.ro/read.php?f=3&i=39841&t=39793
 
redneck said:
MirK said:
Iar privitor la PPCD, Dickk-nu-stiu-cum uita sa zica ca la Departamentul de Stat al SUA, Rosca este privit drept un extremist.

Mircea Kaag ca de obicei minte cu nerusinare.

Uite ce a scris Aurelian Rus pe forumul yam.ro
Si mai e alt lucru: elementele diacovo-solonariste raspandeau prin Statele Unite linia ca PPCD-ul este "far right", "extremist", ca Rosca are conturi de
banca in Elvetia, etc.,

Mircea cere sa fie citite cu multa atentie informatiile de mai jos :

"The lack of balance in attitudes towards opponents of federalization was evident at a conference organized in Washington in September by the State Department for the incoming U.S. ambassador, Heather Hodges. There, a government official openly called the PPCD chairman, Iurie Rosca, an “awful human being.” Other officials repeated the assertion that the PPCD are “extremists.” Moreover, the U.S. embassy in Chisinau told an inquiring U.S. government official that the PPCD “is associated with specific acts of violence.”
http://www.tol.cz/look/TOLnew/artic...rIssue=51&NrSection=3&NrArticle=11370

The US Embassy in Moldova tine de Departamentul de Stat... Iar opinia pe care si-o face Departamentul de Stat al SUA despre fortele politice din Moldova se bazeaza in foarte mare masura pe raportul trimestrial pe care ambasadorul SUA il trimite la ministerul lui de tutela, adica Departamentul de Stat. Iar daca ambasadorul zice ca partidul lui Rosca e extremist sau recurge la acte de violenta atunci opinia Departamentului de Stat fata de PPCD nu poate fi favorabila.

2.Iata ce scria Redneck, alias Filip Antonio pe yam.ro :
"Autor: Filip Antonio
Data: 17-06-03 22:18

...de ce susţineţi un partid "extremist-naţionalist" şi cum este considerat PPCD în cercurile oficiale americane?"

3. Un organism influent in randurile evreilor americani, Stephen Roth Institute for the Study of Contemporary Antisemitism and Racism, scrie in raportul sau :

"Holocaust revisionism is quite common in Moldova, where some historians and ultra-nationalistic groups justify the actions of wartime Romanian leader and Nazi collaborator Marshal Ion Antonescu. The Christian Democratic People’s Party, led by Iurie Rosca, is one of the leading propagators of anti-Jewish and anti-Islamic, as well as Holocaust denial, ideas, despite Rosca’s claim that the party fights communism and totalitarianism. The party renders active support to historians who write textbooks for schools and universities without a single word about the Holocaust, although it is known that more than 400,000 Jews and many thousands of Roma were massacred by Antonescu’s collaborators in Bessarabia and Transnistria". http://www.tau.ac.il/Anti-Semitism/annual-report.html

Cercurile evreiesti din SUA, care consulta regulat astfel de studii, si-au facut o opinie extrem de defavorabila despre PPCD, ceea ce nu poate sa nu aiba consecinte asupra modului in care Rosca si partidul lui este privit de republicani care au legaturi foarte stranse cu lobby-urile evereiesti americane.
 
zeugeniu said:
Dar despre rusii care au omorat 1 milion de romani din Basarabia au auzit americanii?

Bineinteles ca au auzit, dar Mircea Kaag se face ca nu stie. El selecteaza doar acele informatii care vin in sprijinul americanofobiei si românofobiei sale. Pentru el rusii sunt un fel de imperialisti, dar "mai timizi" decat americanii. Iar PPCD-ul nu-i este drag lui Mircea din cauza ca acest partid este singurul care isi asuma deschis si fara echivoc identitatea româneasca a basarabenilor.
 
Recentele sodaja de opinii prezentate de IPP.

Realitatea este dura....dar va fi mai bine....daca vom fi buni crestini.


PCRM 47%

BMD 16%


PPCD 9%

nehotarati 25%
Populatia a obosit de vechea garda comunista, 47% sunt babutele de la pensiei, 16 au spuso la fara sa gandeasca, iar 9% o minuta de zombificati a liderului KGB ist. GENERATIA NOASTRA DISPUNE DE RESURSE SA TRIMITA IN MUZEU SI LA ARHIVA ATEII COMUNISTI.
 
Sfinx said:
zeugeniu said:
Dar despre rusii care au omorat 1 milion de romani din Basarabia au auzit americanii?

Bineinteles ca au auzit, dar Mircea Kaag se face ca nu stie. El selecteaza doar acele informatii care vin in sprijinul americanofobiei si românofobiei sale. Pentru el rusii sunt un fel de imperialisti, dar "mai timizi" decat americanii. Iar PPCD-ul nu-i este drag lui Mircea din cauza ca acest partid este singurul care isi asuma deschis si fara echivoc identitatea româneasca a basarabenilor.

Primo, de unde ai luat, mai Zeugeniu, cifra de un milion ? Sant curios sa aflu la care surse te-ai adapat. Iti scapa un lucru in afara de asta : ceea ce ne-a facut foarte mult rau, noua, basarabenilor, a fost ideologia comunista si cei care ne-au impus-o printre care erau nu numai rusi, dar si destui basarabeti de-ai nostri, armeni, baltici, etc. Rusnacii au pierdut cateva milioane doar in perioada 1937-1941. Primele victime ale stalinismului au fost asadar rusii. Daca nu esti batut cu leuca in cap, trebuie sa faci o diferenta intre rusi ca etnie si o ideologie care a fost servita cu osardie si de romani, polonezi, letoni, ucrainieni, etc.

Secundo, Mircea a incercat sa arate ca PPCD este vazut de catre israelieni drept un partid revizionist si antisemit, ceea ce in lumea de azi e un pacat grav si te discrediteaza din start in ochii establishment-ului vestic. O imagine nefavorabila in privinta lui Rosca si partidului sau predomina de asemeni la Departamentul de Stat : ultimii doi ambasadori americani in Moldova sunt la originea acestei imagini, nicidecum Diacov sau mai nu stiu cine , dupa cum spunea pe yam.ro mediocrul si infatuatul A. Rus.

In consecinta, Sfinxule, ce p...a mea, sari in vorba cu acuze puerile ? Comenteaza, bre, la subiect si nu mi te arunca intre picoare cu gura deschisa cerindu-mi ce nu dau decat partii feminine.
 
MirK said:
In consecinta, Sfinxule, ce p...a mea, sari in vorba cu acuze puerile ? Comenteaza, bre, la subiect si nu mi te arunca intre picoare cu gura deschisa cerindu-mi ce nu dau decat partii feminine.

Mârlan, ca de obicei. In rest, toate mesajele pe care le-ai postat aici sau pe yam.ro dovedesc românofobia ta, antiamericanismul si antioccidentalismul in general, admiratia cu greu ascunsa fata de Putin si de Rusia.
 
MirK said:
In consecinta, Sfinxule, ce p...a mea, sari in vorba cu acuze puerile ? Comenteaza, bre, la subiect si nu mi te arunca intre picoare cu gura deschisa cerindu-mi ce nu dau decat partii feminine.
Acest individ reprezinta un caz cronic pe forum. De fiecare data, in lipsa a ceva mai onorabil, ishi etaleaza ceea ce pretinde ca ar avea intre picioare. Ca mai sus nu se poate ridica. Nu are la ce. Or, acolo unde urmau, in mod normal, sa fie neuroni, atarna blegit un arhitip al trinitatzii. Caz demn de psihanaliza freudiana. Ar fi bine daca si-ar revedea limbajul suburban si s-ar limita la discutzii pe forumul bancuri, la tema bancuri despre obsedati.
 
Aurelian Roibu said:
atarna blegit un arhitip al trinitatzii.

Iaca, o invatat izmanarul doua cuvinte, arhetip (cu "e" , Ioane !) si trinitate, debarca apoi imediat pe forum sa ne le serveasca alandala cu speranta ca va trece drept baiat instruit si destept. Bai, arhitipule, de ce nu-ti relaxezi bucile si nu vorbesti simplu si cu un minim respect fata de logica. "Atarna blegit un arhitip al trinitatii" ! Mama, sfinti din Paradis, n-am mai auzit asa ceva ! Trebuie sa-mi fac un caiet cu "perle" din astea si sa le citesc prietenilor la o bere : cred ca o sa urle de ras pana dimineata.

Iti spun impreuna cu Pavel Stratan :"Tashi, nu zâ nica !"

:hehei: :hehei: [/i]
 
MirK said:
Iaca, o invatat izmanarul doua cuvinte, arhetip (cu "e" , Ioane !) si trinitate, debarca apoi imediat pe forum sa ne le serveasca alandala cu speranta ca va trece drept baiat instruit si destept.
Nu te opinti, ca ti-a crapa "grija" si ceea ce falfai atat de des pe aici. Vezi ca-mi cauti mie paie in ochi dar iti cade barna peste zabale. Imi aratzi ca am gresit cu "arhitipul", dar singur scrii "ne le serveasca".
MirK said:
Bai, arhitipule, de ce nu-ti relaxezi bucile si nu vorbesti simplu si cu un minim respect fata de logica.
Nu-mi baga nasul in bucile mele, ci baga-ti-le pe ale tale intr-un lighean cu apa rece, poate vei incepe sa gandesti la rece. In rest, vad ca esti prea limitat ca sa-ntelegi la ce m-am referit. Scuze, dar nu pot cobori la nivelul inui birjar de teapa ta. Daca insisti, insa...
MirK said:
Mama, sfinti din Paradis, n-am mai auzit asa ceva !
Faptul ca apelezi atat de repede la ma-ta nu te ajuta, ci, dimpotriva, confirma ce spuneam anterior, ca esti un caz demn de psihanaliza freudiana (complexul lui Oedip).
MirK said:
Trebuie sa-mi fac un caiet cu "perle" din asteasi sa le citesc prietenilor la o bere : cred ca o sa urle de ras pana dimineata.
Vezi ca s-ar putea ca ei sa fie mai destepti ca tine si sa planga, pana dimineatza, de ciuda ca s-au legat cu un izmanar ca tine.
 
Drept cine te crezi bre, Mirk-ule, de injuri pe toata lumea ? Scrii ca un birjar cu pretentii de filosof, de inteligenta nu prea mustesti... Care este rostul aflarii tale pe acest forum? Doar ca sa spurci pe toata lumea? Mai trage dom'le apa ca ne sufocam de atata duhoare primitiva.
 
rade harb de oala sparta

aurelian oprestete din scris, caci dupa ce ai zis ca homofob e ura fata de oameni, nu te mai ia nimeni in serios :D
 
zopiryon said:
rade harb de oala sparta

aurelian oprestete din scris, caci dupa ce ai zis ca homofob e ura fata de oameni, nu te mai ia nimeni in serios :D

Homofob e ura fata de oameni ? O zis baiatu' asa ceva ? Stai ca o pun si pe asta in caiet. Zopiryoane, te rog nu fi prea dur cu el, lasa-l sa se exprime, altminteri risca sa o stearga de pe forum si voi ramane cu caietul necompletat.
 
Back
Top