PPCD este forta politica sprijinita de Occident

Mai baietz' iara va svaditz, aaa?!... Parc' v-an spus odata ca trebu s-traim in pashi sh'intzalegeri!
Zo-o-asta-opiryon, sau cum itz' spuni matali, ia marsh sh-tz fa lectziili sh-nu-ti baga matali in politica, fintica s-vedi c-nai pregatirea-aa-asta corespunzatoari. Numa'nervez oaminii cu PSDM-ul ista a sangure cari nish macar trii voturi in crushi n-as-aduni. Nish eu nu-i iubesc pi-aishtea a lu' Rosca, aa-adica aishtea alde rednex sh' Dragan aista, sh' aista... cum ii spuni Zoo-olander sh' aistlalt... iaca nu tzin minti, a-aa sh' altzii, da trebu s'manifeshti oleaca di respect fatza di nishti oamini cari au o carevai prigatire 'telectuala spri diosabire di sangure...
Da pi matali to'arashu MirK trebu' s-ti dushem la vre-un spital, fintica-aa, starea sangure, fara suparari, da-i ingrijoratoari... Eu iaca-ni pun aproapi ca radical intrebarea daca matali inca n-ai mushcat pi shineva...
Eu mai baietz' va reco-asta-va recomand nishte dizbateri democratishi, da' nu asta-a-asta di-aestea in bataie di jioc sh' dd-d... stai cum ii cuvantu ista?.. d-d-denig-gra-de-cum s-spuni-de-ni-denigratoari!
 
MirK said:
Mircea, fiind un top gun cam impulsiv, a tras cateva focuri in tandemul vostru de izmanari incurabili (auto-aparare legitima, n'est-ce pas?) si v-a pus cu botul pe labe. Educat in spirit umanist, n-am incercat sa va termin cu un glonte in scafarlie, ci v-am lasat o sansa sa va rascumparati revenind la subiectul dicutiei. Poporul ne este martor ca nu vreti sa profitati de marinimia lui Mircea si ca tineti cu tot dinadinsul sa fiti masacrati in modul cel mai nemilos.

Va mai acord o sansa : imi pun pistolul la centura, tinandu-mi insa poala capei la o parte, in cazul in care veti avea nenorocirea sa faceti din nou vre-o miscare ostila. :ciupos:

Vai, domnul baron de Mârlanhausen, fie-va mila de niste bieti "izmanari" ca noi si scutiti-ne de augusta voastra prezenta pe acest forum. Nu de alta, da' riscati sa fiti confundat cu un sconcs intelectual, prin pretiozitatea si gomosenia unor mesaje, asociate cu aluzii sexuale ce produc greata si injuraturi dintre cele mai abjecte.
Si, va rog din suflet, daca timpul va permite, mai puneti mana din cand in cand pe vreun indreptar ortografic de limba româna. Altfel, ma tem ca o sa inceapa Zopiryon sa va ia in balon pentru chestii ca "vre-o".
 
Sfinx said:
sa va ia in balon pentru chestii ca "vre-o".
Mircea recunoaste ca, aflandu-se mereu printre straini, nu practica limba noastra stramoseasca decat pe net. Asta si explica faptul ca foloseste ortografia veche cateodata, adica scrie cu cratima cand intalneste vre-o dihanie de genul tau, si fara cratima cand iti trage vreo trei palme virtuale ca sa stii cine e sefu' in padure. Dar asta-i floare la ureche pe langa nazdravaniile pe care le posteaza Roibu, Sfinxu', Draganu' si rednecku'. :ciupos:

Sa nu indraznesti sa-mi raspunzi ! Taci ! Sa te vad in genunchi ! Pupi papucul si dispari imediat.

"Aici nu e nevoie de dovezi" Voland, in Maestrul si Margarita.
 
MirK said:
Mircea recunoaste ca, aflandu-se mereu printre straini, nu practica limba noastra stramoseasca decat pe net.
Atunci taci si nu cracni. By onest. Ori iti solicita prea mult efort intelectual.
MirK said:
Asta si explica faptul ca foloseste ortografia veche cateodata, adica scrie cu cratima
Dar asta nu-l impiedica sa le faca observatii celorlalti. Uite la barna de sub nasul tau.
 
MirK said:
Sfinx said:
sa va ia in balon pentru chestii ca "vre-o".
Mircea recunoaste ca, aflandu-se mereu printre straini, nu practica limba noastra stramoseasca decat pe net. Asta si explica faptul ca foloseste ortografia veche cateodata, adica scrie cu cratima cand intalneste vre-o dihanie de genul tau, si fara cratima cand iti trage vreo trei palme virtuale ca sa stii cine e sefu' in padure. Dar asta-i floare la ureche pe langa nazdravaniile pe care le posteaza Roibu, Sfinxu', Draganu' si rednecku'. :ciupos:

Sa nu indraznesti sa-mi raspunzi ! Taci ! Sa te vad in genunchi ! Pupi papucul si dispari imediat.

"Aici nu e nevoie de dovezi" Voland, in Maestrul si Margarita.

Bravo, domnule. Ai reusit sa nu injuri prea tare si chiar sa fii aproape spiritual!
Dar am sa te rog sa dai exemple de "nazdravanii" pe care le-as fi postat eu aici. Daca nu reusesti, atunci voi avea tot dreptul sa te consider mincinos si sa te numesc, de acum inainte, "baron de M ... hausen". Punctele le voi inlocui cu grupul potrivit de litere, in functie de tonul mesajelor tale viitoare.
 
Am dus pana acum o camapanie cu succes de provocare!!!!!!!
Acu imi dau si eu arama pe fata!
Ha-Ha-Ha!!

Victoria e dupa noi!!!
 
Ultimul sondaj de opinie indica victoria liderului Opozitiei de la Chisinau, Iurie Rosca
Ioana Bojan
Potrivit unui sondaj de opinie realizat de Initiativa Euro Atlantica, Partidul Popular Crestin Democrat din Moldova are cele mai mari sanse sa castige alegerile parlamentare de la 6 martie, cu 28,9 la suta din totalul voturilor. De mentionat, ca 42 la suta din alegatorii acestui partid sunt romani-moldoveni si tineri. Sondajul mai arata ca PPCD este urmat de Blocul Moldova Democrata cu 22,1 la suta din voturi, PCRM cu 10,4 la suta si PSDM cu 6,1 procente.

La alegerile parlamentare din Moldova, programate pentru 6 martie, se va putea vota in baza buletinelor de identitate si pasapoartelor pentru strainatate al caror termen de valabilitate a expirat. Potrivit Agentiei Interlic, aceasta decizie a fost adoptata marti, in cadrul sedintei Comisiei Electorale Centrale. Potrivit presedintelui CEC, Petru Railean, aceasta decizie a fost luata in conformitate cu articolul 38 al Constitutiei, care garanteaza dreptul tuturor cetatenilor la vot. Astfel, cetatenii moldoveni se vor prezenta la sectia de vot cu buletinul de identitate cu anexa, pasaportul de tip sovietic sau certificatul de forma N9.


Kremlinul il impune pe Urechean

La sfarsitul saptamanii trecute, la Moscova a avut loc un congres al moldovenilor, care s-a angajat sa-l sprijine in alegeri pe Serafim Urechean in dauna lui Vladimir Voronin. De remarcat ca reuniunea a fost prezidata de deputati ai Dumei de Stat, copresedintele BMD, Dumitru Braghis, si fostul director al Serviciului de Informatii si Securitate din Moldova, Valeriu Pasat. Faptul ca acesta din urma a fost numit consilier al presedintelui "RAO EaS Rossii" nu este decat o dovada in plus ca el a ajuns in fruntea SIS tocmai pentru ca a fost si a ramas agent sub acoperire al serviciilor secrete ale Federatiei Ruse. Mai mult, acest fapt duce la concluzia ca in spatele asa-zisului "congres al moldovenilor" se afla FSB. Nu intamplator, la adunarea cu pricina au fost aduse aproape o mie de persoane nu numai din Moscova, ci si din provincia ruseasca.

"Congresul moldovenilor" a condamnat politica antiruseasca a Chisinaului si a fondat "Partidul Patria Moldova". In aceste conditii, este important de mentionat ca, in urma cu cateva luni, in trenurile Chisinau-Moscova erau difuzate niste prospecte, intitulate tot "Patria-Moldova", care contineau un apel adresat de Serafim Urechean muncitorilor moldoveni aflati pe teritoriul Federatiei Ruse.


Proiecte electorale la xerox

De asemenea, pentru a-l ajuta pe Serafim Urechean in cursa pentru alegerile parlamentare din Moldova, Moscova trage la xerox propriile proiecte electorale, pe care le-a aplicat in Ucraina pentru a-l invinge pe Iuscenko si a-l scoate castigator pe Ianukovici. Amintim ca pentru a pune in slujba lui Ianukovici ucrainenii din Rusia, reprezentantii acestora au fost adunati la un mare congres, care a avut loc la Moscova in prezenta reprezentantilor administratiei presedintelui Putin. Delegatii au jurat atunci credinta favoritului Kremlinului. Acum, dupa acelasi calapod, moldovenii de pe teritoriul Federatiei Ruse sunt fortati sa voteze pentru BMD.

Potrivit cotidianului rusesc Nezavisimaia Gazeta, presedintele comunist al Moldovei, Vladimir Voronin, este inutil pentru interesele Moscovei in Basarabia, astfel ca Rusia se pregateste sa-i faca vant de la conducerea tarii. Aprecierea vine la scurt timp dupa decizia Chisinaului de a expulza, la sfarsitul saptamanii trecute, un nou grup de cetateni rusi, sub acuzatia ca fac parte dintr-o retea ilegala care evalueaza climatul preelectoral din Moldova.


Voronin, o «rata schioapa»

"Presedintele fara perspective a arestat "amenintarea rusa". Pe finalul bataliei electorale, autoritatile din Moldova au devenit nervoase", isi intituleaza ziarul Guvernului de la Moscova, Nezavisimaia Gazeta, articolul dedicat lui Voronin. Acesta mai noteaza ca "Estul si Occidentul sunt gata sa se uneasca pentru a nu admite ca in Moldova sa iasa invingatoare puterea in exercitiu. Presedintele comunist Vladimir Voronin pare la fel de inutil si pentru Rusia, si pentru SUA, ca o "rata schioapa". Acum, el trebuie sa conteze doar pe forte proprii". Practic, oficiosul Kremlinului indica faptul ca Vladimir Voronin nu mai beneficiaza de sprijinul Moscovei pentru alegerile din luna martie. De asemenea, in opinia cotidianului Gazeta, interesul Rusiei consta in a "spala" componenta Parlamentului moldovean, care alege presedintele republicii cu doua treimi din voturi.
http://www.gardianul.ro/index.php?a=externe2005022403.xml
 
To'arăşu Roibu,.. ă-ă-şi spui matali îi distul di curios. Iaca mă duc sâ-i transmit ş-lu' 'Ladimir Nicolai'ci.
 
MirK said:
redneck said:
MirK said:
Iar privitor la PPCD, Dickk-nu-stiu-cum uita sa zica ca la Departamentul de Stat al SUA, Rosca este privit drept un extremist.

Mircea Kaag ca de obicei minte cu nerusinare.

Uite ce a scris Aurelian Rus pe forumul yam.ro
Si mai e alt lucru: elementele diacovo-solonariste raspandeau prin Statele Unite linia ca PPCD-ul este "far right", "extremist", ca Rosca are conturi de
banca in Elvetia, etc.,

Mircea cere sa fie citite cu multa atentie informatiile de mai jos :

"The lack of balance in attitudes towards opponents of federalization was evident at a conference organized in Washington in September by the State Department for the incoming U.S. ambassador, Heather Hodges. There, a government official openly called the PPCD chairman, Iurie Rosca, an “awful human being.” Other officials repeated the [cenzurat] that the PPCD are “extremists.” Moreover, the U.S. embassy in Chisinau told an inquiring U.S. government official that the PPCD “is [cenzurat] with specific acts of violence.”
http://www.tol.cz/look/TOLnew/artic...rIssue=51&NrSection=3&NrArticle=11370

The US Embassy in Moldova tine de Departamentul de Stat... Iar opinia pe care si-o face Departamentul de Stat al SUA despre fortele politice din Moldova se bazeaza in foarte mare masura pe raportul trimestrial pe care ambasadorul SUA il trimite la ministerul lui de tutela, adica Departamentul de Stat. Iar daca ambasadorul zice ca partidul lui Rosca e extremist sau recurge la acte de violenta atunci opinia Departamentului de Stat fata de PPCD nu poate fi favorabila.

2.Iata ce scria Redneck, alias Filip Antonio pe yam.ro :
"Autor: Filip Antonio
Data: 17-06-03 22:18

...de ce susţineţi un partid "extremist-naţionalist" şi cum este considerat PPCD în cercurile oficiale americane?"

3. Un organism influent in randurile evreilor americani, Stephen Roth Institute for the Study of Contemporary Antisemitism and Racism, scrie in raportul sau :

"Holocaust revisionism is quite common in Moldova, where some historians and ultra-nationalistic groups justify the actions of wartime Romanian leader and Nazi collaborator Marshal Ion Antonescu. The Christian Democratic People’s Party, led by Iurie Rosca, is one of the leading propagators of anti-Jewish and anti-Islamic, as well as Holocaust denial, ideas, despite Rosca’s claim that the party fights communism and totalitarianism. The party renders active support to historians who write textbooks for schools and universities without a single word about the Holocaust, although it is known that more than 400,000 Jews and many thousands of Roma were massacred by Antonescu’s collaborators in Bessarabia and Transnistria". http://www.tau.ac.il/Anti-Semitism/annual-report.html

Cercurile evreiesti din SUA, care consulta regulat astfel de studii, si-au facut o opinie extrem de defavorabila despre PPCD, ceea ce nu poate sa nu aiba consecinte asupra modului in care Rosca si partidul lui este privit de republicani care au legaturi foarte stranse cu lobby-urile evereiesti americane.

Consultaţi raportul Departamentului de Stat din 2004 http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2004/41697.htm şi veţi vedea că nicăieri nu este calificat PPCD drept "extremist".
 
Back
Top