Presedintele Basescu

credeti ca Basescu a colaborat ci Securitatea?

  • da

    Votes: 19 54.3%
  • nu

    Votes: 16 45.7%

  • Total voters
    35
cum se spune la Moldova ''om trai sh-om vedea''. 'Domnia sa a fost presata de puterea nevazuta sa iasa asa cu dezvaluiri..a fost tradat de serviciile secrete. El nu e pros si nu iesea aiurea sa vorbeasca..plus de asta a mai fost emisiunea de la TVR unde a vorbit despre ceva de care tine siguranta nationala fiind acuzat de S.R.I. ulterior. Daca legea referendumului va fi schimbata,dupa cum in opinia mea este si normal,Basescu va fi suspendat. Sint interese din toate partile pentru schimbarea lui,poate mai putin de peste ocean...si nu e vorba numai de cele politice,in principal cele economice.
 
Sventlana;162617 said:
nu gindi asa problema.daca ai cunostiinte minime despre un astfel de referendum
sondajul se va tine cu telul de a-l da jos,iar cei care sint importiva lui vor fi mult mai motivati sa fie prezenti la urnele de vot decit cei care-l simpatizeaza si atit numai.
Totodata imi pare ca se fac presiuni si din interior si din exterior pentru a fi suspendat,iar serviciile secrete nu mai tin cu el..e in cadere libera.

Tocmai asta e impresia care se vrea a fi creata...
Eu nu cred ca Basescu e in pericol de a nu mai fi presedinte...dar daca se va ajunge la alageri din nou, cu siguranta voi fi prezent:)...sa-l votez evident:)

Totusi eu vad si niste parti bune la tot scandalul asta:
1. Tariceanu a avut curajul sa "fenteze" un pic spre PSD & CO, si pentru prima oara a contra-atacat in forta...ceea ce duce la un plus de incredere in PNL. In plus, de acum incolo Basescu se va gandi de 2 ori inainte de a-l ataca.
2. Este pt prima oara cand Basescu s-a trezit singur, macar si pt un moment. Sper sa invete ca o tara nu se conduce la fel ca un vapor...fara aliati si parteneri nu se poate face politica.
Daca pana acum motivatiile tuturor actiunilor lui au fost sa-si ridice partidul si sa-si doboare potentialii adversari pt viitoare candidatura la presidentie...lucru' pe care l-a reusit, de acum cred ca toate atacurile "dure" la adresa oricui nu vor face decat sa-l slabeasca...deja "simbolul Basescu" incepe sa se consume...depinde numai de el cat va dura procesul asta....

In rest sunt in totalitate de acord cu lvl100:)...
 
Svetlana uite o flotare logica atunci :

Se schimba legea referedului. Basescu pica de tot.
Se fac alegeri din nou. Cine iese ? Geona cu 19-20%, Vadim sau Becali cu 10% ? Poate cineva de la liberali cu 12% ?
Saracul de Basescu cu vreo 40% n-are nici o sansa :) :) :)

Iar serviciile secrete nu or sa il tradeze niciodata cu adevarat , pentru ca nimeni nu le-a dat o asa mare importanta si sustinere dupa `89 ca Basescu.
 
lvl100 daca se trece de parlament,este clar ca sint presiuni de pretutindeni ca el sa fie suspendat.Este un om compromis.Prevad ca va fi judecat pentru dosarul ''FLOTA'' numit ''sabotajnik,korystnii,zhulik, provokator''
La cum prevad eu lucrurile,orice final fiind perfect valabil,cred ca se urmareste distrugerea definitiva. Deja televiziunile au inceput sa-l discrediteze invitind la emisiuni numai oponenti,multi dintre ei fiind intelectuali desavirsiti gen Octavian Paler,si in final,cred ca doar fanii PD Si PLD(cea mai buna gluma a anului,daca va mai exista) il vor vota.Se insista totodata la fel de mult pe faptul ca el a neglijat rolul institutiilor democratice,cam ceea ce face gaspadin Putin in Rusia,si a incalcat in mod repetat constitutia.Vor romanii astfel de presedinte?
 
svetlana sunt de acord ca alegeri prezidentiale anticipate il vor slabi pe Basescu...
dar din fericire oricat s-ar screme baietii din PSD & CO, la ora actuala nu vor fi in stare sa fabrice un contracanditat pt basescu...poate daca ar exista optiunea "fara presedinte" :).
Iar la un top-show 1-1 cu oricine din clasa noastra politica nu poate fi decat un singur castigator...:)
 
Pfff cat s-a discutat si cu flota asta. Voi nu intelegeti ca PSD sa chinuit sa il infunde pe Basescu cu dosarul ala vreo 10 ani ? Zece ani in care justita era aservita 100% PSD-ului, de la CSM care era in totalitate pesedist pana la ultiimii judecatori striviti de politicile Rodicai Stanoiu. judecatorii si procurorii l-ar fi infundat daca gaseau ce a mai mica chichita. Dar uite ca n-au gasit nimic asa ca lasati-o mai moale, daca nu au reusit sa il infunde atunci, nu-l mai infunda acum nici papa de la Roma.
Plus ca sincer nu te inteleg. Tocmai ce iti explic de 3-4 posturi ce popularitate imensa are omul asta , in septembrie anul trecut avea 56%, acum tot ceva de genu asta.Ceilalti au in cel mai bun caz de doua ori mai putin.
Serios acuma, ce nu intelegi ? Chiar iti poti imagina ca in 1 luna -sau 2 , va scadea de la 50 % la 10 % ? Ca milioane de oameni nu il vor mai vota in doar cateva saptamani doar pentru niste emisiuni la TV si niste lamentari ale celorlalti politicieni. Hai sa fim seriosi !
 
laurentiu cind s-a vrut ca don` Basesco sa devina presedinte el a fost format. Romania asculta fortele din spatele umbrei.Cum el a fost creat se va crea altul ,si altul si tot asa,mai ales ca U.E. tine foarte mult la ''copiii'' sai.
Totodata pina la proba contrarie ,Europa face jocurile na nivel inalt in Romania . Ei au mijloacele necesare ca in 2 ceasuri sa-l distruga pe insignifiantul Basescu incit sa ajunga sa fie scuipat pe strada de oricine...Cel mai elocvent si vizibil mod va fi mass-media.O fac subtil acum,pentru a nu trezi banuielile... Intrebati-va asa : ce prieten mai are Basescu,si citi dusmani?
 
Sventlana;162632 said:
laurentiu cind s-a vrut ca don` Basesco sa devina presedinte el a fost format. Romania asculta fortele din spatele umbrei.Cum el a fost creat se va crea altul ,si altul si tot asa,mai ales ca U.E. tine foarte mult la ''copiii'' sai.

Ha ha ha. da uitasem.Intotdeauna trebuie sa vina cineva cu teoria conspiratiei. Cineva care sa nege realitatile si sa inceapa cu "fortele din spatele umbrelei" Vezi ca ai uitat sa pomemesti si despre conspiratiile iudeo-masonice care fac si dreg, deasemenea implicarea satanei .
 
Sventlana;162632 said:
laurentiu cind s-a vrut ca don` Basesco sa devina presedinte el a fost format. Romania asculta fortele din spatele umbrei.Cum el a fost creat se va crea altul ,si altul si tot asa,mai ales ca U.E. tine foarte mult la ''copiii'' sai.
Svetlana poti sa formezi un prim-ministru, un securist si orice om care e ales de un grup restrans de oamnie(ex. presedintele Moldovei:)) dar cand e vorba de marea masa personalitatea omului bate orice formare...
Basescu si-a castigat singur alegerile in 2004!!! Bineteles ca a fost ajutat, dar daca era oricine altcineva din Alianta ar fi pierdut la acel moment...
 
lvl100;162636 said:
Vezi ca ai uitat sa pomemesti si despre conspiratiile iudeo-masonice care fac si dreg, deasemenea implicarea satanei .

am uitat sa mentionez ca apartin religiei mozaice?In orice caz vom trai si vom vedea,nu e totul asa cum pare,pentru ca e prea usor...ceea ce se face la Bucuresti este teartru de papusi,iar papusarii sunt in afara spatiului carpato-danubian atit de drag nationalismului romanesc care nu isi mai are locul intr-o europa unita.Prezint opinia mea,nu am spus nici ca e bine nici ca este rau,asa ca nu vreau sa fiu judecata.
 
laurentiu;162638 said:
dar cand e vorba de marea masa personalitatea omului bate orice formare...
Basescu si-a castigat singur alegerile in 2004!!! Bineteles ca a fost ajutat, dar daca era oricine altcineva din Alianta ar fi pierdut la acel moment...

''Fortele'' detin mijloacele de a-l distruge in maxim 2 ore. Mass-media va face ce i se va spune,intrucit i se va promite....Iar televiziunile si ziarele din Romania apartin unor persoane putin spus dubioase.
Tare mi-este ca Basescu va ajunge intr-un sat de pe ''sulaina ceanal''
Iar despre alianta,mi se pare ca a facut cel mai murdar si pervers joc politic in alegerile din 2004,cind Frankenstein de Dimbovita s-o imbolnavit subit sarmanul si Basescu cuprins de mila si compasiune a plins... WAKE THE F...UP
 
Sventlana;162639 said:
am uitat sa mentionez ca apartin religiei mozaice?In orice caz vom trai si vom vedea,nu e totul asa cum pare,pentru ca e prea usor...ceea ce se face la Bucuresti este teartru de papusi,iar papusarii sunt in afara spatiului carpato-danubian atit de drag nationalismului romanesc care nu isi mai are locul intr-o europa unita.Prezint opinia mea,nu am spus nici ca e bine nici ca este rau,asa ca nu vreau sa fiu judecata.

PD-ul se va redenumi probabil in PPD(partidul pupulist democrat)...partidul populist este cred cel mai puternic partid european....cine zici ca are ceva cu Basescu? ah...ce scapare am uitat de Rusia...;) Hai sa fim seriosi....
 
Sventlana;162639 said:
am uitat sa mentionez ca apartin religiei mozaice?In orice caz vom trai si vom vedea,nu e totul asa cum pare,pentru ca e prea usor...ceea ce se face la Bucuresti este teartru de papusi,iar papusarii sunt in afara spatiului carpato-danubian atit de drag nationalismului romanesc care nu isi mai are locul intr-o europa unita.Prezint opinia mea,nu am spus nici ca e bine nici ca este rau,asa ca nu vreau sa fiu judecata.


Hai sa nu divagam, cine a pomenit pana acum de nationalism si ce legatura are cu discutia noastra ?

Iar chiar daca nu sunt de acord cu opinia ta de pana acum, hai sa zicem ca asa e. Pe Basescu nici un fel de forte externe nu ar avea interesul sa-l dea jos. Cu americanii a fost intotdeauna foarte obedient iar celor din UE nu mai spun . Singurii doar rusii s-ar putea sa nu-l aiba la inima, dar Basescu nu a adus nimica nou, el doar a continuat o politica de dezinteres si critica fata de Rusia adoptata de Romania imediat dupa 89`. Deci nimic nou nici aici.
Si chiar daca "conspiratiei mondiale" nu i-ar conveni ceva, chiar nu are cum sa schimbe parerea la cateva milioane de oameni in cateva saptamani.
 
Sventlana;162640 said:
''Fortele'' detin mijloacele de a-l distruge in maxim 2 ore. Mass-media va face ce i se va spune,intrucit i se va promite....Iar televiziunile si ziarele din Romania apartin unor persoane putin spus dubioase.
Tare mi-este ca Basescu va ajunge intr-un sat de pe ''sulaina ceanal''
Iar despre alianta,mi se pare ca a facut cel mai murdar si pervers joc politic in alegerile din 2004,cind Frankenstein de Dimbovita s-o imbolnavit subit sarmanul si Basescu cuprins de mila si compasiune a plins... WAKE THE F...UP

Svetlana, tu chiar nu intelegi ca toti sunt asa de compromisi incat nu exista contracanditat? si ca oamneii din romania au o capacitate de informare mult mai mare decat cei din Moldova?
Si mai las-o cu teoria conspiartie ca nu mai suntem in anii '50 si nici pe timpul comunistilor...chestiile de care vorbesti tu intr-un stat democratic nu decid ci doar influenteaza...dar exista si alte forte democratice care contra-influneteaza la randul lor...
 
Sventlana;162643 said:
intreaba-te daca Rusia conduce Europa sau Europa conduce Rusia

Oups nici n-am apucat sa vad ultimele posturi.
Ca sa poti sa fii cu adevarat un leader mondial si sa faci cartile nu iti ajung doar niste rezerve mai mari de petrol.
Rusia nu isi poate controla nici macar proprii oligarhi sau tarisoarele alea de buzunar de pe langa ea. Cum sa controleze un urias conglomerat economico-militar cum e UE ?
Este adevarat ca are o anumita influenta prin marimea pietei si prin rezervele de petrol. Dar control ? Ce gluma buna. Acu` cateva zilei Angela Merkel a anuntat ca se pune in aplicare un plan energetic ca sa se scape definitiv de Rusia
 
orice ar fi va fi numit ''kosmopolit,politikan,opportunist,pogromshchik''. Basescu a dat fara ca Europa sa aprobe vize cetatenilor moldoveni,pina s-a inchis robinetul de la Bruxelles.Totodata,Basescu facand presiuni pentru largirea Europei supara multi ''red-blooded'' politicieni europeni,in vreme ce puterea lui in Europa e total insignifianta.
 
Sventlana;162647 said:
orice ar fi va fi numit ''kosmopolit,politikan,opportunist,pogromshchik''. Pina la urma ce relatie e intre Rusia si Europa?

La fel si cu China, sunt relatii pur comerciale, izvorate din rezervele de petrol si gaze atat cat si piata de desfacere a marfurilor a Rusiei.
Dar la fel si cu China, totul se opreste aici. Nimeni nu se baga la mai mult cu o tara care a ramas incremenita pe la 1900.
Tocmai de aia si infrigurarea europenilor de a face strategii energetice, nu le place sa faca afaceri cu mama rusie, si ar inventa orice numai sa nu mai aiba nici macar legaturile astea
 
Sventlana;162647 said:
orice ar fi va fi numit ''kosmopolit,politikan,opportunist,pogromshchik''. Basescu a dat fara ca Europa sa aprobe vize cetatenilor moldoveni,pina s-a inchis robinetul de la Bruxelles.Totodata,Basescu facand presiuni pentru largirea Europei supara multi ''red-blooded'' politicieni europeni,in vreme ce puterea lui in Europa e total insignifianta.

Mda interesant vad ca ti-ai modificat postul anterior fara nici un avertisment.

Pana si ultimul taran din fundul vreunui sat si-a dat seama ca tot ce spune Basescu e doar gargara de politician fara nici o valoare, spusa doar de politete pe la intalniri. Dar pentru Svetlana sa dovedit prea subtil...
Wow , marilor puteri le tremura fundul ca Basescu vrea sa bage RM si Georgia in UE.....
 
Back
Top