Pride

Umbreon;203501 said:
Nu cred ca e corect sa zici ca un "sport" e circ doar deoarece nu e pe lista olimpica. In afara de asta gresesti cind zici ca boxul thai nu e un sport european , caci de ceva vreme olandezii domina cam toate competitiile in sportul respectiv. Si daca zici ca confruntarea directa intre noi oameni , cea mai naturala posibila (zi-i bataie daca iti place) e mai putin "sport" decit ... sa zicem ... curlingul (care e un sport olimpic daca nu gresesc , nu ? ) atunci probabil eu nu mai inteleg nimic in viata.

Nu, nu pentru asta e circ. E circ pentru ca e organizat numai si numai pentru a aduce bani organizatorilor. La modul general participa sau fosti performeri din alte sporturi de lupta(batrani) sau care nu au reusit sa faca performanta intr-un alt sport. As vrea sa ii vad luptand 12 sau 15 reprize si dupa aceea am putea discuta. Olandezii domina in boxul thai la categoria open, acolo unde un olandez de 100 de kg lupta cu un thailandez de 60-70 de kg. As vrea sa ii vad la aceeasi greutate luptand. O fi bataia naturala dar adusa in arena tot circ se numeste. Curlingul numai sport olimpic nu este dupa parerea mea. O fi el sport de adresa dar ajunge tirul cu arcul. As fi preferat de departe rugby.
 
PiggyEFromHell;203503 said:
Rapax.. pai si boxul nu e circ? Daca ai facut box nici eu nu inteleg cum poti zice chestia asta. Pride-ul intr-adevar e sportul care se apropie cel mai mult de bataia de strada... astfel plebea isi face idee ce inseamna un conflinct aproape de real. Ca apoi se duc, fac tai chi si se cred mari si tari.:D

Plebea STIE ce e bataia de strada. O practica chiar. Poate ca stii ca boxul a fost numit "Nobila arta" cu multa vreme inainte de noi. Cum spuneam si mai sus, bataia dusa in arena devine circ. Romanii se pricepeau de minune la chestia asta.
 
Boxul e mai putin realist... asta e marele minus. In realitate nu exista reprize, nu exista lovituri interzise, nu exista centuri sau dan-uri, nu exista arbitru sau medicul care te viziteaza inainte si dupa lupta. O fi boxul nobila arta... dar tot cam sport ramane. Asta nu inseamna ca as disconsidera boxul, e oricum un mod bun de antrenament, dar personal ma cam plictisesc la astfel de evenimente. Iar daca Pride e circ, boxul nu e mai putin circ, pentru ca tot in arena se face si tot pe bani. Chiar mai mult, se face pe mai multi bani pentru ca e cunoscut mai mult.
 
Rapax;203597 said:
E circ pentru ca e organizat numai si numai pentru a aduce bani organizatorilor. La modul general participa sau fosti performeri din alte sporturi de lupta(batrani) sau care nu au reusit sa faca performanta intr-un alt sport. As vrea sa ii vad luptand 12 sau 15 reprize si dupa aceea am putea discuta. Olandezii domina in boxul thai la categoria open, acolo unde un olandez de 100 de kg lupta cu un thailandez de 60-70 de kg. As vrea sa ii vad la aceeasi greutate luptand. O fi bataia naturala dar adusa in arena tot circ se numeste.

Despre cum nu au reusit sa faca performante in alte sporturi ... O sa te anunt doar ca gresesti amarnic , iar lista de argumente ar fi prea lunga pentru ca sa incep sa o derulez. Sa iti zik doar ca pina si Karelin a avut un meci de MMA. Iar despre luptatorii thai de 60-70 kg ... domina si acolo olandezii, vezi Andi Souwer care l-a batut pe Buakaw.
Iar 15 reprize in box nu sunt echivalente cu 15 reprize cu reguli de mixed martial arts , unde se pierde mult mai multa energie (si cred ca e evident de ce). Mai repet inca o data faptul ca nici un boxer ,chiar si foarte prolific, nu rezista o repriza de 5 minute cu o mediocritate din MMA intr-o lupta fara reguli. E ca si cum ai compara boxul cum il stim noi cu vreo pseudo-disciplina unde ai dreptul sa lupti doar cu mina stinga. Comparatia o gasesc relevanta.
Te rog in continuare cind faci afirmatii de tipul "La modul general participa sau fosti performeri din alte sporturi de lupta(batrani) sau care nu au reusit sa faca performanta intr-un alt sport." sau "Olandezii domina in boxul thai la categoria open, acolo unde un olandez de 100 de kg lupta cu un thailandez de 60-70 de kg. As vrea sa ii vad la aceeasi greutate luptand." sa te documentezi mai intii.
 
Amandoi ati scris un adevar: boxul are reguli, dincolo acestea nu exista. Aia ii mai lipsea lui Karelin dupa splendida cariera pe care a avut-o. Cat despre pregatirea fizica pe care o au baietii aia, dati-mi voie sa ma indoiesc de ea. La kilogramele lor se misca mai degraba ca niste elefanti decat niste tigri.
 
ooo daaa..Boxul actual amator este cel mai mare CIRC....in care castiga cei mai buni actori in care se puncteaza si cea mai mica atingere, a ajuns de tot kktu..o sa vedeti voi la olimpiada...btw cele mai adevaratesunt judo si..... rugby
 
Endo;203765 said:
ooo daaa..Boxul actual amator este cel mai mare CIRC....in care castiga cei mai buni actori in care se puncteaza si cea mai mica atingere, a ajuns de tot kktu..o sa vedeti voi la olimpiada...btw cele mai adevaratesunt judo si..... rugby

Era vorba de profesionisti. Amatorii ca la .. fotbal. In rest ok. Ai uitat Aikido, chiar daca nu este sport olimpic. Ar merita.
 
Judo si aikido sunt derivate din ju jitsu care insa si-au cam pierdut din eficienta martiala. Judo a devenit un sport iar aikido o filosofie.
 
PiggyEFromHell;203794 said:
Judo si aikido sunt derivate din ju jitsu care insa si-au cam pierdut din eficienta martiala. Judo a devenit un sport iar aikido o filosofie.

Stiu. De aia le si prefer. Oricum eficienta martiala este egala cu zero, ca si a sabiei de altfel, de cand orice canalie poate purta la brau un pistol.
 
Ei hai Rapax... orice canalie poate purta pistol, dar nu chiar oricine il poarta. Nu suntem chiar in wild west. Apoi exista si tehnici de dizarmare pentru distante mici. Daca esti bun si ai un pic de noroc poti sa scapi.

Iar daca e vorba de filosofie, scolile traditionale sunt un sistem educativ foarte valid, dupa parerea mea.
 
eu nu am nici o parere, pentru ca habar nu am ce ii asta Pride si nici nu ma pasioneaza oameni care isi dau lovituri in cap.
da ma amuza cum va certati voi aici si vreau sa fac offtopic putin. poate va enervez mai tare :D
 
Foarte mult imi place cum se lupta "IronMike" sau mai bine spus Mike Zambidis, ii greu sa-l nimeresti este prea micut :D
 
Back
Top