probleme cu modemu` ?

solara

Active Member
frati-miu si-a cumparat comp cu modem inclus motorola V90 (nu garantez), 56K.
nu s-a putut conecta decat pe centrale digitale, nu si pe cele analogice (desi a umblat in setari la pulse si tone dial). service-ul firmei (la care s-a conectat fara probleme) spunea ceva despre cablul telefonic, cum ca s-ar putea sa nu aiba intregi toate firele, ca in mod normal nu se folosesc toate (decat 2 din 4) si poate merge totul ok (telefon, alt comp), fara sa afli ca e vreo problema.
se poate ca explicatia sa fie vreo tzeapa si sa-i fi vandut un modem care merge numai pe centrale digitale?
 
exista modemuri numai pt centrale digitale?
(al lui e motorola SM56)
sau are nevoie de drivere?
 
acest modem nu este numai p/u linii digitale, merge shi pe analogice shi pe digitale. personal am un asha modem shi nu am intilnit probleme nici la digitala nici la analogica. lucreaza bine chiar shi cu cablu facut de tine personal, asha intr-aiurea (am in vedere ca potzi sa iai doua sirme shi sa uneshti modemul cu linia telefonica). daca s-a unit la statzia analogica trebuie sa mearga shi pe digitala. nu-mi dau seama de ce nu ar merge daca atzi umblat la setari, poate atzi scapat din vadere vr-un flecushtetz.

sint modele de modeme care merg numai p/u digitala sau numai pe analogica, sau este recomandat p/u un tip de linie, dar potzi lucra shi pe altfel, dar nu mult timp p/u ca se defecteaza.
are nevoie de drivere - bineintzeles, ca fiecare component al calculatorului p/u a lucra bine trebuie sa-i dai driverele lui personale.
 
solara, daca doresti ca din modem sa unesti telefonul atunci se folosesc toate firele, adica 2x2 ...
 
Ceva fratele tau n-a facut corect...
Sau n-o unit firele normal...sau ceva n-o configurat normal la comp... dar daca nu e nici una nici alta ia modemul shi incearca-l la tine la serciciu shi ai sa vezi...
 
ok, mersi pt mesaje.
a plecat cu tot cu comp la o linie digitala. sper sa rezolve, ca altfel ne lasa nervii pe amandoi.
 
e o chestie simpla, cateodata modemele soft nu intzeleg setarea ton sau puls si ca idioatele incearca sa se conecteze pe linie analogica ca pe cea digitala.

Modalitatea sigura de a le da de intzeles e:
-P p-tru linii analogice si mere ca ceasul.

ex:
nr-ul providerului e 55588997, la setari setezi nr-ul providerului -P55588997 si mere ca ceasul.
 
Hunter, nu te-ai gindit ca daca la tine nu a mers Genius, la altii poate sa mearga chiar si Motorola. Eu folosesc Genius Lucent Win deacu 1 an si merge ca ceasul, se conecteaza la provaider cu 48-50 Kb/s, in comparatie cu acelasi Motorola (la acelasi provider nu se conecta mai mult de 33,6 nici in ruptul capului - modemul este desigur de 56kbs).
Cit despre Motorola - feritiva de el, va amageste cu pretul lui bunisor (~17$). Mai bine mai puneti vreo 10$ si va fi totul in regula - USR sau Lucent va sunt garantate. Cu Motorola cheltui bani degeaba pe Internet - viteza de download e foarte mica 1,2 - maxim cit am putut scoate pe o linie digitala. (In comparatie Lucentul meu pe linie analogica foarte simpu > 6Kbs le are garantat).
In ceea ce priveste tema, totul depinde si de OS. In Windows 98, Me poti aranja linia telefonica - digitala sau analigica. In 2000, XP nu exista aceasta posibilitate, dar daca deschizi putin mai des Help-ul vei intelege cum se face - un P inaintea numarului "cum a mai spus-o Black".
Deci baieti Bill Gates nu degeaba ne-a daruit Help-ul (in special in XP este foarte avansat).
 
Back
Top