problemele globale ale umanitatii

Pe un alt forum (nu fac publicitate) primul răspuns ar fi unul neaşteptat: "Evreii!"
Aici nu ştiu, aştept.
:tiphat:
 
dixy said:

Ce bine ar fi sa fie adevarat , am elimina toate problemele eliminand o particica din populatia globului .

Parerea mea : banii .

O sa argumentaz mai tarziu daca este necesar si daca si dixy argumenteaza raspunsul lui ,, evreii '' !
 
Capitalismul mondial, cu Corporatiile sale Transnationale care au incetat sa se supuna unui guvern si nu iau in seama interesele unei natiuni ci interesele unui grup restrans de oameni (iata de unde vine saracia globala, catastrofele ecologice s.a.)
 
militant said:
Capitalismul mondial, cu Corporatiile sale Transnationale care au incetat sa se supuna unui guvern si nu iau in seama interesele unei natiuni ci interesele unui grup restrans de oameni (iata de unde vine saracia globala, catastrofele ecologice s.a.)

Intr-un cuvant : banii !
 
Lanu said:


Eu inteleg asa : am o problema ? Ok , incerc sa o rezolv , sa o elimin...
Omul e problema nr.1 a umanitatii ? Pai , daca-l eliminam nu mai exista umanitate .

Lanu , incearca altceva...
 
De ce evreii reprezintă una dintre problemele globale ale omenirii? Pur şi simplu pentru că n anumite ţări există o conjuraţie evreiască care acaparează tot n economie şi la un anumit nivel n politică şi n structurile de conducere ale statului. Pentru că aceaşi conjuraţie evreiască susţine numai interesele evreieşti n defavoarea intereselor celorlalţi. De multe ori contradicţia ntre interesele evreieşti şi interesele societăţii este foarte gravă. Asta n-ar fi o probblemă dacă evreii n-ar fi n postura şi n poziţia de a-şi susţine propriile interese.Evreii au acumulat o uriaşă putere financiară şi politică, furişndu-se de sus pnă aproape de vrful ierarhiei ntr-un mod foarte insidios, mişcarea aceasta scăpndu-le multora. Aţi auzit probabil de conspiraţii mondiale, iudeo-masonerie etc. Ei bine, multe dintre ele sunt basme dar nu iese fum fără foc şi vorba lui Hamlet: "E ceva putred n Danemarca." Cel puţin pentru unii este clar că evreii ncercă să conducă lumea şi n bună măsură este clar. La fel de clar este că scopurile lor nu reprezintă binele omenirii.
 
dixy , nu vreau sa amintesc ca pe baza unei teorii asemanatoare s-au comis niste fapte pentru care umanitatea in ansamblu va suferi pe veci la capitolul imagine , e posibil ca evreii sa aiba o mare influenta datorita capitalurilor acumulate ( banii! ) , e posibil ca problema teritoriilor palestiniene disputate de Israel si arabi sa fie importanta , dar nu hotaratoare ca problema globala a umanitatii .
Banul este ochiul dracului , nu asa se spune ? Toata lumea , tari , indivizi , societati , institurii , e.t.c. alearga dupa bani . banii inseamna putere si influenta , respect si frica din partea celorlalti , cu bani poti obtine orice si depasi orice limite , evreii alearga dupa bani , americanii sau arabii alearga dupa bani , japonezii sau romanii elaarga dupa bani . Poate evreii alearga mai bine , dar , zic eu , toate catastrofele care apar sau vor aparea: incalzire globala , razboie , crime , gripe aviare sau atacuri teroriste , daca despicam firul in patru constatam ca au ca si cauza principala banii .
 
Dragă Petre eu nu am propus să-i gazăm sau să-i adunăm n lagăre pe evrei dar cred că acolo unde este cazul trebuie să-i demascăm şi să luptăm mpotriva influenţei lor negative precum şi să nu ne lăsăm conduşi de ei.

O altă problemă a omenirii o reprezintă imperialismul.
 
Ati mers cam departe cu evrei totusi :D
Any real examples(manipularea evreiasca) here in MD?
Ati suferit vreodata de asa ceva? :glomp:
Pai faceti ca aia din bancul cu 2 betivi, care intre 2 boraturi isi aduceau aminte felurile de bauturi consumate si au ajuns la concluzia ca mararu era stricat, deci el era de vina =>> evreii sunt de vina :doi:
cheers
 
achileuss said:
Ati mers cam departe cu evrei totusi :D
Any real examples(manipularea evreiasca) here in MD?
Ati suferit vreodata de asa ceva? :glomp:
Pai faceti ca aia din bancul cu 2 betivi, care intre 2 boraturi isi aduceau aminte felurile de bauturi consumate si au ajuns la concluzia ca mararu era stricat, deci el era de vina =>> evreii sunt de vina :doi:
cheers

De fapt daca e sa vorbim de evrei s-ar putea oferi exemplu lui Boris Birstein care ani la rand a fost adevratul conducator "din umbra" al RM (nu stiu insa, care este situatia astazi)
 
achileuss: .md nu prezintă nici o atractivitate pentru evrei. Fii liniştit că dacă şi cnd .md se va transforma ntr-o ţară cu economie/industrie/turism etc. puternice, vor veni şi evreii. Pnă atunci ţi dau alte exemple: SUA, Anglia, Franţa...
 
Back
Top