Profil de ateu

romulus

New Member
Ateu:
-religios (paradoxal) - crede cu tarie ca nu exista Dumnezeu
-ignorant(din nou paradoxal)-desi face apel ala argumente stiintifice nu este informat
-nu este un om liber si nu doreste libertatea pentru ceilalti-"sa se interzica religia pentru ca este opiumul popoarelor"
-orientare politica extremista-comunist,anarhist sau fascist
-se enerveaza repede
-materialist[/i][/u]
 
Ateu:
-religios (paradoxal) - crede cu tarie ca nu exista Dumnezeu

suna comic portretul tau..e simplist si neadevarat...unu, incurci cauza si efectul...credinciosul(adica religiosul) crede fara a apela la ratiune, fara a pune la indoiala credinta sa, fara a o supune unei argumentatii, autocritici... pe cand ateul crede ca nu exista dumnezeu din cauza ca a verificat deja toate modurile cunoscute ale existentei lui, l-a cautat si nu l-a acceptatr...ca asa e la moda...la unii credinta e cauza, la altii e efect..deci nu e acelasdi lucru...

ignorant(din nou paradoxal)-desi face apel ala argumente stiintifice nu este informat
aberatie...inainte de a afirma ca Dumnezeu nu exista fiecare ateu a trecut printr-o perioada intensa de meditatie cand l-a cautat...ignoranti sunt cei care-l accepta fara a se intreba nimic...

-nu este un om liber si nu doreste libertatea pentru ceilalti-"sa se interzica religia pentru ca este opiumul popoarelor"

nu exista doar ateism de tip comunist...ateul e mai degraba tolerant..si doreste ca ceilalti sa practice liber religia care o doresc..apropo, nu ateii au facut inchizitia, autodafe si cruciadele...asta daca nu stii...

-orientare politica extremista-comunist,anarhist sau fascist

vorbe goale..de cele mai multe ori sunt umanisti...

-se enerveaza repede

argument prostesc

materialist[/i][/u]
astea-s prostiile comuniste despre materialism si idealism..daca esti impotriva unor asemenea ideologii de ce le folosesti ideile?
 
-religios (paradoxal) - crede cu tarie ca nu exista Dumnezeu
aici paradoxul e in exprimarea ta (ateu e prin definitie o persoana care nu crede in nimic - asta ar fi o definitie generalizata) iar la tine paradoxul e ca este ateu (pe de o parte) si crede(pe de alta parte) ca nu exista ...
Dar cred ca puteai formula altfel:
-religios - nu crede ca exista Dumnezeu si atunci nu mai vedeam paradoxul.
In rest sint de acord cu vitalic sprinceana
 
citat dintr-o carte - "Creierul - o enigma descifrata".
treaba asta am scris-o si intr-o alta tema. dar se vede ca romulus nu studiaza arhivele inainte de a spune ceva.

Astfel, termenul de "ateu" este perceput de multi ca insemnind negarea existentei lui Dumnezeu. Totusi, acest termen mai are o semnificatie (mai aproape de semnificatia lui initiala, data de greci, in antichitate) si anume, o persoana care poate trai si fara ajutorul lui Dumnezeu

in rest, sunt de acord cu crs, care e de acord cu vitalic sprinceana. si cu toti ceilalti.

toate cele 6 puncte din lista ta nu se bazeaza pe realitate, mai mult ca atit, sunt false.

mi-a placut faza cu nervii... si 'materialist'... si orientarea politica.. de fapt, tot ce ai scris, nu a trezit in mine nici-un "proces intelectual" care sa-mi incordeze creierul.. a aparut doar un zimbet, si gindul "here we go again"
 
Daca asa sint Ateii, atunci @romulus, credinciosii (ca tine in mod special - daca esti credincios) sint plini de prejudecati, comlexe si vorbesc in necunostinta de cauza.
Cred ca esti un exemplu rau pentru crestini.
Repet, asta in cazul in care esti crestin.
 
Bravo Romulus!

Sunt in totalitate deacord cu tine!
Mi-e mila chiar de acesti pierduti!
Nu pot sa nu-i numesc decat "impotenti spirituali", viata lor nu reprezinta decat un gol.
Apropo, ai uitat sa adaugi la definitie si MEGALOMANI.
Nu inteleg cum de nu pot sa intaleaga acesti oameni ca in comparatie cu universul ei mai ca nu exista, universul in comparatie cu Dumnezeu mai ca nu exista!!!
Mintea lor limitata ni este in stare sa perceapa ce este eternitatea, necuprinsul, ei sunt sclavi ai propriei vieti. Crezandu-se liberi sunt manipulati ca niste boi de cei care ii corup, ei sunt cei care au dat nastere ideologiei comuniste, ideologiei liberaliste si celei naziste, ei sunt cei care duc societatea spre cadere, spre haos, fara sa-si dea seama!
 
Nu pot sa nu-i numesc decat "impotenti spirituali", viata lor nu reprezinta decat un gol.

ca sa vezi cat de potenti spirituali sunt crestinii vezi
http://www.malleusmaleficarum.org/

Apropo, ai uitat sa adaugi la definitie si MEGALOMANI.

megalomani sunt credinciosii care cred ca au prins trenul raiului..si intrucat sunt egoisti si/l doresc doar pentru sine..de asta si sunt atat de intoleranti...


Nu inteleg cum de nu pot sa intaleaga acesti oameni ca in comparatie cu universul ei mai ca nu exista, universul in comparatie cu Dumnezeu mai ca nu exista!!!

mai nene, pe lumea asta, ori existi, ori nu existi...invata legile logicii ale lui aristotel...expresia "mai ca nu exista" este o aberatie pseudostiintifica


ce este eternitatea, necuprinsul

paote dai vreo definitie pentru "impotentii spirituali'...sa vedem cat de potent esti


ideologiei comuniste, ideologiei liberaliste si celei naziste


si celei crestine tot noi i-am dat nastere....
 
@basta
Nu cred ca vrei sa fii deacord cu mine.
Eu criticam atitudinea unui asa-zis crestin.
Tu in schimbi esti deacord cu mine si critici pe atei.
Undeva se incurca lucrurile.

Sa fie "lumina" care va orbeste? Sau "intunericul" care va tine in necunoastere?
 
unu, incurci cauza si efectul...credinciosul(adica religiosul) crede fara a apela la ratiune, fara a pune la indoiala credinta sa, fara a o supune unei argumentatii, autocritici... pe cand ateul crede ca nu exista dumnezeu din cauza ca a verificat deja toate modurile cunoscute ale existentei lui, l-a cautat si nu l-a acceptatr...ca asa e la moda...la unii credinta e cauza, la altii e efect..deci nu e acelasdi lucru...

Si care zici ca-i treaba cu "efectul" si "cauza" ca nu prea am inteles?
Sunt si ateii si cei care cred, credinciosi?

Toata lumea stie despre pariul lui Pascal - iata un argument impotriva parerii tale ca un credincios crede nemotivat. (exemple ar mai fi: Augustin [desi spune sa credem ca mai apoi sa intelegem] isi sustine rational credinta; ca sa nu mai spun de Toma d'Aquino).

Poate ca o sa spui ca nu putem intelege pe cale rationala divinitatea, dar asta nu inseamna ca ratiunea nu-si are rolul ei in credinta.
 
"mai nene, pe lumea asta, ori existi, ori nu existi...invata legile logicii ale lui aristotel...expresia "mai ca nu exista" este o aberatie pseudostiintifica"
Mai departe de logica mecanica mintea ta nu poate accede?
 
romulus,

zici tu: "Ateu:
-religios (paradoxal) - crede cu tarie ca nu exista Dumnezeu
-ignorant(din nou paradoxal)-desi face apel ala argumente stiintifice nu este informat
-nu este un om liber si nu doreste libertatea pentru ceilalti-"sa se interzica religia pentru ca este opiumul popoarelor"
-orientare politica extremista-comunist,anarhist sau fascist
-se enerveaza repede
-materialist"

cred ca esti partinitor cu credinciosii. mai exista o definitie a termenului pe care o ignori. termenul ateu inseamna "fara dumnezeu".

el se poate interpreta si altfel: unul care nu neaga existenta lui dumnezeu dar considera ca nu are nevoie de el pentru a duce o viata cinstita si...normala.

eu, de exemplu, am citit cu mare atentie geneza. acolo scrie de facerea omului. concluzia logica este ca dumnezeu este un prost creator, pentru ca adam si eva nu au intrunit exigentele lui. daca i-a facut intentionat cu defecte, atunci dumnezeu e sadic.

in sfirsit, i-a izgonit din rai si, iar a gresit: i-a izgonit dar nu le-a dat o carte de calauzire ca sa-si schimbe comportamentul in bine. nu e de mirare ca abel a fost omorit de fratele lui cain.

dupa citeva mii de ani, dumnezeu si-a dat seama de gresala si si-a trimis fiul ca sa intemeieze o religie. atunci ceva nu a functionat bine (iar gresala lui dumnezeu), isus moare fara sa scrie un rind din cartea sfinta (pentru asta a fost trimis nu?...). cartea sfinta nu a fost scrisa de nici unul din cei 12 apostoli (isus i-a ales gresit, evident) asa ca Noul Testament a fost scris de cei care nu l-au cunoscut DIRECT pe isus, cum s-au priceput si ei/

tu in ACEST dumnezeu vrei sa cred? in acesta care a calcat in strachini de la inceput pina la sfirsit?. dorinteodor
 
dorinteodor said:
romulus,

zici tu: "Ateu:
-religios (paradoxal) - crede cu tarie ca nu exista Dumnezeu
-ignorant(din nou paradoxal)-desi face apel ala argumente stiintifice nu este informat
-nu este un om liber si nu doreste libertatea pentru ceilalti-"sa se interzica religia pentru ca este opiumul popoarelor"
-orientare politica extremista-comunist,anarhist sau fascist
-se enerveaza repede
-materialist"

cred ca esti partinitor cu credinciosii. mai exista o definitie a termenului pe care o ignori. termenul ateu inseamna "fara dumnezeu".

el se poate interpreta si altfel: unul care nu neaga existenta lui dumnezeu dar considera ca nu are nevoie de el pentru a duce o viata cinstita si...normala.

eu, de exemplu, am citit cu mare atentie geneza. acolo scrie de facerea omului. concluzia logica este ca dumnezeu este un prost creator, pentru ca adam si eva nu au intrunit exigentele lui. daca i-a facut intentionat cu defecte, atunci dumnezeu e sadic.

in sfirsit, i-a izgonit din rai si, iar a gresit: i-a izgonit dar nu le-a dat o carte de calauzire ca sa-si schimbe comportamentul in bine. nu e de mirare ca abel a fost omorit de fratele lui cain.

dupa citeva mii de ani, dumnezeu si-a dat seama de gresala si si-a trimis fiul ca sa intemeieze o religie. atunci ceva nu a functionat bine (iar gresala lui dumnezeu), isus moare fara sa scrie un rind din cartea sfinta (pentru asta a fost trimis nu?...). cartea sfinta nu a fost scrisa de nici unul din cei 12 apostoli (isus i-a ales gresit, evident) asa ca Noul Testament a fost scris de cei care nu l-au cunoscut DIRECT pe isus, cum s-au priceput si ei/

tu in ACEST dumnezeu vrei sa cred? in acesta care a calcat in strachini de la inceput pina la sfirsit?. dorinteodor


Tu de unde ai mai iesit cu filosofiile tale de doi bani? Printre altele, nu iti meriti numele de TEODOR - Darul lui Dumnezeu.

Tu ai citit Geneza uitandu-te pe dealuri. Mai citeste-o odata si nu insulta pe cei care au citit-o cu adevarat.
Povestea asta cu "Dumnezeu i-a facut pe Cain si Abel sa se certe" e o interpretare de gradinita. De altfel, eu cred ca un copil de gradinita stie carte mai multa decat tine.
Cazul "Cain si Abel" e interpretabil in fel de feluri. In primul rand, ei nu reprezinta persoane fizice, ci conflictul dintre triburile de agricultori si cele de pastori, se stie ca agricultura pare sa fi aparut in Palestina in prima forma apropiata de cea actuala (probabil ca oamenii cultivau ocazional plante si pana atunci, insa gramineele de cultura au inceput sa fie ingrijite sistematic in acea zona). Posibil sa fi existat conflicte, pentru ca transformarea pasunilor in camp agricol va fi cauzat probleme.
Toate personajele Vechiului Testament, luate impreuna, inclusiv Adam si Eva de care vorbesti, sunt un organism uman comun, inglobeaza un univers ce trebuie inteles ca atare. Iisus vorbeste in Noul Testament ca "ei nu au venit sa strice legea, ci s-o implineasca". Pacatuind si pocaindu-se, natura umana se slefuieste. Dumnezeu i-a pus la incercare. La fel cum l-a pus pe Iisus in pustiu. Un lucru f. important: tu uiti ca Biblia este discursul omenesc despre Dumnezeu, si nu este litera si spiritul legii divine. Gandesti ca un protestant, de unde si logica ta de "kindergarten".
Tu, daca o sa ai un copil, care o sa faca greseli, o sa fii un creator prost, un parinte ratat. Asta e logica ta.
Nimeni nu a calcat in strachini, ... exista o explicatie, niciodata, pana acum, n-am intalnit o astfel de abordare a lucrurilor... poate e din cauza IQ-ului tau. Mai stai si citeste pe aici, poate inveti ceva de folos.
 
vitalic sprinceana said:
suna comic portretul tau..e simplist si neadevarat...unu, incurci cauza si efectul...credinciosul(adica religiosul) crede fara a apela la ratiune, fara a pune la indoiala credinta sa, fara a o supune unei argumentatii, autocritici... pe cand ateul crede ca nu exista dumnezeu din cauza ca a verificat deja toate modurile cunoscute ale existentei lui, l-a cautat si nu l-a acceptatr...ca asa e la moda...la unii credinta e cauza, la altii e efect..deci nu e acelasdi lucru...


adica tu ii cataloghezi pe Sfintii Parinti ca fiind oameni fara cap, pe cei care au trecut prin foc si sabie, dar au ramas vii pt ca au crezut in Dumnezeu - ametiti, pe cei care au avut moarte clinica si au revenit inapoi - prosti ...
care atei au studiat? Tu de exemplu, ce ai studiat? Ca dupa felul in care scrii, pare sa nu fi studiat nimic. Eroii Uniunii Sovietice ce au studiat? Citeste si fa-ti un restart ... In mod sigur, daca studia cineva, ajungea la concluzia ca nimic nu poate exista fara Dumnezeu, si ca intreaga noastra existenta se invarte imprejurul acestui cuvant.


vitalic sprinceana said:
nu exista doar ateism de tip comunist...ateul e mai degraba tolerant..si doreste ca ceilalti sa practice liber religia care o doresc..apropo, nu ateii au facut inchizitia, autodafe si cruciadele...asta daca nu stii...

Daca nu stii tu ... ca (virgula) cruciada inseamna participarea la o campanie militara considerata "pelerinaj", cu toate privilegiile pe care pelerinii erau candva indreptatiti sa le pretinda, ca absolvirea de pacate, protejarea avutului lor ramas in patrie ... De aceea, cruciadele nu puteau avea loc decat cu permisiunea si binecuvantarea Papei. Cele mai multe din cruciade nu au trecut de hotarele Europei. ele reprezinta dreptul la aparare, un drept inclus in categoria drepturilor fundamentale, pentru ca au constituit o reactie la expansiunea turcilor si a maurilor. Papa Urban II doreste sa scape Ierusalimul, nu sa-l cucereasca, pentru ca pana atunci Ierusalimul apartinuse de facto Imperiului Bizantin, deci si-au luat inapoi ceea ce era al lor. De multe ori, cruciatii imprumutau sume mari de bani pt a pleca intr-o cruciada, in apararea orasului sfant.

Spui ca ateii sunt documentati. Nu esti deloc documentat. Read some books!
 
dorinteodor said:
romulus,

eu, de exemplu, am citit cu mare atentie geneza. acolo scrie de facerea omului. concluzia logica este ca dumnezeu este un prost creator, pentru ca adam si eva nu au intrunit exigentele lui. daca i-a facut intentionat cu defecte, atunci dumnezeu e sadic.

Citeste si Intalnirea de la Emaus, a lui Iisus cu Simon si Cleopa, dupa Inviere.
Si pe urma o analizam impreuna. Asta daca te intereseaza.
 
Idol said:
Toate personajele Vechiului Testament, luate impreuna, inclusiv Adam si Eva de care vorbesti, sunt un organism uman comun, inglobeaza un univers ce trebuie inteles ca atare.
eram foarte curios ce replici o sa dai la afirmatziile lui dorinteodor... mi-a placut ce a scris el... shi ce raspuns citesc? organism uman comun... ma yntreb cat de spalat la creier, cat de ignorant tre sa fii ca s-o mai lipeshti shi asta ca nuca de perete... e chiar de-a dreptul patetic...
 
da semizeii de ce i-ai bagat aici? nimeni nu a pomenit de ei...
ah, shi mi-a mai placut ynca una:
In mod sigur, daca studia cineva, ajungea la concluzia ca nimic nu poate exista fara Dumnezeu, si ca intreaga noastra existenta se invarte imprejurul acestui cuvant.
yn fine se primeshte un cerc vicios... daca crezi eshti cu turma, daca pui la yndoiala eshti oaie pierduta, eshti lipsit de suflet, eshti "impotent spiritual", deci trebuie sa fii "regasit" deci nu ai alternativa...
 
Back
Top