Profil de ateu

whatever, "se primeste" o exprimare pe care tu nu ai inteles-o si crezi ca nu o s-o mai inteleaga nimeni.
Fara Dumnezeu, zicea Tutea, omul este un animal rational care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri.
Deci da deci
Deci daca nu esti regasit deci, deci nu ai alternativa deci.
Daca tu crezi, esti cu turma, adica in rand cu lumea, adica om normal, cum te-au lasat parintii.
daca vrei sa fii oaie singuratica, nu ai decat. www.forumul-oilor-singuratice.net

Beeeeheeeheeee!
 
Iti zic eu idol ce inseamna ateu dupa explicatia mea proprie si personala.

Ateu e o persoana care nu crede in existenta unui dumnezeu pentru ca e absurd. Explicatiile care manipulau mii de ani in urma astazi nu sunt suficiente cand stiinta s-a dezvoltat atat de mult pentru a putea explica majoritatea lucrurilor ce ti se intampla intr-o viata. Insasi existenta unui dumnezeu pare paradoxala si fara sens.
 
De fapt nu am zis ca nu exista. E ciudat insa el exista pentru tine si nu exista pentru mine. Exista pentru credinciosi si nu exista pentru atei. Adica daca crezi in ceva, orice, acel ceva exista. Nu e in lumea reala dar asta nu are importanta. Jumatate din lucrurile pe care le vedem de fapt nu exista ci sunt construite de mintea noastra.

Hai ca o dau in filosofie.

Nu sunt impotriva religiei. De fapt cred ca atunci cand crezi in dumnezeu iti este mai usor sa traiesti. De ce? E o chestiune psihologica.
 
Credinta, ca si dragostea, rastoarna muntii.
tzaraneth: mai ai vreo nelamurire? (in ceea ce priveste frazele astea ... data viitoare o sa-ti scriu ca dorinteodor, care e ateu).
 
fii bun shi respecta-mi numele de utilizator
lamuriri? Idol, uite ca eu n-am placerea sa cred orbeshte yn religie shi la fel cum tzie tzi-i mila de mine fatza de necredintza mea, la fel mie mi-i paralel de tine... ynsa un lucru e interesant: sa studiezi toate chestiile estea din punct de vedere neutru, cum s-a mai zis mai sus - las' sa existe dumnezeu, pentru altzii... pentru mine nu... shi nu-tzi da aere de mare mucenic ca pe mine asta nu ma atinge deloc... chiar merita sa shtii toate lucrurile de care se vorbeshte aici, asha cum merita sa citeshti shi fizica cuantica shi logica matematica( deshi logica matematica nu se prea ympaca cu religia, ei da las...)
 
se spune ca Dumnezeu nu bate cu batul.
de ce? Pt ca puterea divina e cu mult mai mare decat o bucata de lemn.
Nu am aere de mucenic. Incerc sa apar o cauza si sa-i demonstrez unui pierdut ca greseste, pt ca da mana indirect cu Pol Pot, nazistii, comunistii, cu astia care au omorat "stiintific" si "logic" (cum spui tu mai sus).
stai in fizica ta si in ecuatiile tale.
 
Idol, hai ia o gura de aer si ti-am mai spus o data... ai grija la limbajul pe care il folosesti... esti agresiv, ceea ce nu se impaca deloc cu aura ta de crestin exemplar...

ateu este tot ce contravine religie tale... asa ca pentu ortodoxi musulmanii, budistii, catolicii sun atei, pt ca nu accepta regulile noatre...si asa si ceilalti despre noi...

ateu est epersoana care nu accepta Biserica si Biblia asa cum este si care cauta o explicatie logica si demonstrabila a tuturor fenomenelor.
 
ateu este persoana care neaga existenta unui Dumnezeu, a unei divinitati.
musulmanii cred in Allah si in scrierile profetului Mahommed.
Buddhistii cred in Buddha si in sutrele sale.
Catolicii sunt crestini ca si ortodocsii, fratii mai mici, si ortodocsii un fel de Big Brother (stii, Marea Schisma).

O persoana care cauta explicatii logice in Biblie nu trebuie sa fie numaidecat ateu. E mai degraba o persoana care nu intelege ca Biblia trebuie traita si nu inteleasa. As I wrote on this forum, Nichita Stanescu a scris o poezie f sugestiva, care explica perfect situatia: PEAN

Nu trebuie nţelese sentimentele, -
ele trebuie să fie trăite.
Nu trebuie nţeleşi porcii, -
ei trebuie să fie mncaţi.
Nu trebuie nţelese florile, -
ele trebuie să fie mirosite.
Nu trebuie să fie nţeleasă pasărea, -
lăsaţi-o pe ea singură;
nu-i faceţi ramură din inima voastră,
nu-i beţi cu respirarea voastră aerul,
aerul de sub aripă...
Nu trebuie mai ales să nţelegem, -
trebuie mai ales să fim;
dar mai ales trebuie să fi fost,
ntr-adevăr mai ales să fi fost.
 
NU inteleg cum poate cineva sa se numeasca ateu si atunci cind da de un necaz sa zica Doamne ajuta, pentru ca sint convins ca o face.Pacat ca sint asemenea oameni.
 
frecus, exista persoane care o fac din obisnuinta, fara sa se gandeasca. Hai ca esti absurd. Si eu zic Doamne fereste uneori, dar e din reflex nu cred in existanta devinitatii.
 
Doamne fereshte, Oh my God shi alte chestii adresate sfintzilor sunt din pura obishnuintza... cu acelashi success zic shi: lucifer fereshte...
luceafar, lucifer, tot acolo :D
 
Idol,

esti impresionant in fanteziile tale. nu stiu cu ce drept interpretezi vechiul testament.

pe de alta parte iti dai seama: biblia scrisa de insusi isus!!

de ce nu a scris-o El si a dat-o pe mina a tot felul de invatatei cere nici macar nu L-au cunoscut.

iti repet idea : cum ar fi aratat biblia scrisa de isus? de ce n-a scris-0 si s-a pretat la gainarii (tranforma pietrele in piine....).

crezi ca trebuie sa tacem din gura ca prostii pentru incapacitatea lui? dorinteodor
 
Idol,

zici: "ateu este persoana care neaga existenta unui Dumnezeu, a unei divinitati"

nu mai repeta ca un papagal o definitie incompleta. eu de exemplu, cred ca exista dumnezeu dar este prost creator, delasator si in ultima instanta incompetent (fata de ce s-ar crede ca ar trebui sa fie CREATORUL LUMII"

cum este posibil ca ortodocsii sa spuna ca toti catolicii or sa ajunga in iad deoarece s-au indepartat de la dreapta credinta. este posibil ca sa se fi indepartat, este posibil ca ortodocsii sa aiba dreptate dar unde este punctul de vedere a lui dumnezeu? de unde stim noi, ortodocsii ca sintem pe drumul cel bun? daca nu sintem si credem ca sintem?

cum este posibil ca sa nu existe oameni fara de pacat? daca 10% ar fi fara de pacat si atunci dumnezeu ar trebui criticat pentru ca ne-a proiectat prost. ce referinta absoluta avem? noul testament este scris la mina a treia. nu l-a scris isus, nu l-a scris nici unul din cei 12 apostoli (care cit de cit stiau ce gindeste isus) ci l-au scris alte persoane, uneori la sute de ani dupa moartea stupida a lui isus. asta care a "organizat" asta nu merita nici un respect, chiar daca el m-a facut. crezi ca sint ateu? dupa definitia ta nu sint ateu. dorinteodor
 
dorinteodor said:
de ce nu a scris-o El si a dat-o pe mina a tot felul de invatatei cere nici macar nu L-au cunoscut.

iti repet idea : cum ar fi aratat biblia scrisa de isus? de ce n-a scris-0 si s-a pretat la gainarii (tranforma pietrele in piine....).

Cum adica autorii Bibliei nu l-au cunoscut? Da` cine crezi tu ca erau Petru, Marcu, Luca, Ioan si Matei? Crezi ca-i coincidenta de nume?

Sa dai de mancare flamandului nu este gainarie. Si nici sa faci paraliticul sa mearga.
 
solara,

zici: "Cum adica autorii Bibliei nu l-au cunoscut? Da` cine crezi tu ca erau Petru, Marcu, Luca, Ioan si Matei? Crezi ca-i coincidenta de nume? "

solara, e lata rau....

cele mai noi texte din noul testament dateaza din anul 70 dupa moartea lui cristos. nici unul dintre cei 12 apostoli nu a scris nici un rind. dar biserica nu a aratat ca acele erau persoane cu acelasi nume ca unii dintre cei 12 apostoli fara sa fie vreo unul dintre ei (traditia de a da nume dupa numele celor 12 continua si azi...).

chiar mai mult, pavel se crede ca a scris cam 50% din noul testament si a trait la cel putin 60 de ani dupa moartea lui isus. scuze dar cu adevarul nu te bati...

zici: "Sa dai de mancare flamandului nu este gainarie. Si nici sa faci paraliticul sa mearga."

bineinteles ca e gainarie dat fiind faptul ca a venit pentru o misiune mareata: sa ne dea o religie si evident o biblie. n-a fost sa fie si, furios pe el, m-am legat de faptul ca se ocupa de maruntisuri copilaresti (un mic bine local) in loc sa se ocupe da MARELE BINE, adica de BIBLIE! dorinteodor
 
nici unul dintre cei 12 apostoli nu a scris nici un rind.
Ce-i cu teoria asta cu autorii Bibliei? De unde ai scos-o? E de-a ta sau ai gasit-o pe la alti revolutionari ai gandirii?
bineinteles ca e gainarie dat fiind faptul ca a venit pentru o misiune mareata: sa ne dea o religie si evident o biblie. n-a fost sa fie si, furios pe el, m-am legat de faptul ca se ocupa de maruntisuri copilaresti (un mic bine local) in loc sa se ocupe da MARELE BINE, adica de BIBLIE
Mda, cand erau pe cruce, altii au intrebat de ce nu se salveaza daca este fiul lui Dzeu. Daca n-ar fi facut nici un bine pe pamant, cine ar fi crezut promisiunile lui? Pune-te in locul contemporanilor lui.
Misiunea mareata nu te impiedica sa faci si bine "local". Un bine nu este niciodata mic si neimportant.
m-am legat de faptul ca se ocupa de maruntisuri copilaresti (un mic bine local) in loc sa se ocupe da MARELE BINE, adica de BIBLIE!
Spui niste orori mai mari decat tine. Ai fost vreodata grav bolnav? Ai pe cineva in familie grav bolnav? Ai prefera ca un salvator al omenirii sa se ocupe pe "marele bine" si sa-ti promita marea cu sarea daca faci ce-ti zice, dar sa nu dea doi bani pe suferinta ta sau a rudei tale? "Las` ca-n imparatia mea n-o sa mai fie olog, o sa umble pe picioarele lui... Da` cand va fi asta nici eu n-o stiu, nici ingerii din cer, numai Dzeu tatal...Pan`atunci taci si-ndura, ca io am treburi importante, n-am timp de copilarii..."
Vorbesti ca aia care umbla si-s pozati pe la baluri de caritate, dar daca vine sa le ceara cineva de pomana, ii injura printre dinti.
 
solara,

cu tot regretul, asa este. biblia (NT) a fost scrisa incepind cel mai repede cu anul 60dc si a fost terminata cam la anul 300dc.

cei 12 apostoli au propovaduit ce le-a spus isus sau ce credeau ei ca le-a spus (ma refer la semnificatii si interpretari de care nu aveau cum sa scape)

inca-odata regret semi-esecul lui isus: ne-a dat o religie dar nu a fost in stare sa ne dea si o biblie. chiar daca cei care au scris biblia au fost inspirati de duhul sfint, biblia tot o scriere la mina a doua ramine (o biblie scrisa de isus, iti dai seama.....).

inca-odata sint dezamagit ca isus nu ne-a dat o biblie. pentru asta a venit: sa ne dea o religie (ne-a dat-o) dar si o biblie fara de care religia nu poate rezista.

solara,

oricit de mare ar fi tragedia personala a unui om bolnav, a-l face bine este un maruntis local in fata imensei probleme a scrierii bibliei. isus ne-a intirziat cu zeci sau sute de ani aparitia bibliei (pe care am fi meritat-o inca din momentul cind adam si eva au parasit raiul).

apropo de adam si eva, dumnezeu a procedat total incorect atunci cind i-a izgonit din rai fara religie si fara biblie. mii de ani au trecut pina a venit isus sa ne dea religia..... dorinteodor
 
Back
Top