Programarea in C++

Smile

Just smile...
ma intereseaza sunt pe acest forum persoane care au studiat sau studiaza c++, sunt student in anul 1 la TI si un mic ajutor nu miar strica :) un sfat bun :) desigur si eu o sa incerc sa ajut cu ce pot )
 
PS: poate ma ajuta cineva, cu o problema... plz plz pl z )

trebue ca y sa calculeze y=a/a[i+1]/.../a[n] , adica y sa imparta toate valorile care au fost introduse mai sus in tablou intre dinsele... help plz k eu nustiu cum...

for(i=0;i<n;i++)
{
if(a>0) y=a/a[i+1]/a[n];
if(a==0) y=1+a+a[i+1]+a[i+n];
if(a<0) y=a*a[i+1]*a[i+n];
printf("pentru %i tabelul y=%i\n",a,y);
}
 
nu prea inteleg, ce inseamna sa compari a cu un numar?

Daca am inteles bine conditia problemei (y=a[0]/a[1]/.../a[n]) ap trebu de facut asha

y=a[0];
for(i=0;i<n;i++)
{
if (a==0) printf ("erroare"); else //sau poati sa scoti asta daca shtii ca nu sunt elemente nule in tablou
y=y/a;
printf("pentru %d tabelul y=%f\n",i,y);
}
 
Smile, eu nu inteleg ce se cere in problema; parerea mea e ca descrierea e inexacta.

y "sa calculeze" sau "sa se calculeze"; y "sa imparta" sau "sa se imparta la y"? (asta tine de exprimarea in romana)


Din cuvintele tale am inteles ceea ce a inteles dorincea, numai ca e mai usor sa citesti cind folosesti tagul 'code':
Code:
y=a[0];
for (int i=0; i<n; i++)
    if (a[i]!=0)
        y/=a[i];

Desigur, ceva imi spune ca nu asta e conditia problemei (-:
 
problema altfel sa rezolvat... iata codul:

for(i=0;i<n;i++)
{
if(a>0){y=a;
for(j=i+1;j<n;j++)
{y/=a[j];}
}
printf("pentru %i tabelul y=%i\n",a,y);
}
 
PiggyEFromHell;204984 said:
Programming style zero... la noi daca scrii codul sursa asa te pica la exam, chiar daca e totul corect si functioneaza perfect...

adica? :) ce ai in vedere cu programing style ?
 
Modul de scrie codul... felul de a comenta... caligrafia programarii intr-un cuvant. Spatiile si randurile pe care le ai...

Orice cod sursa treubuie sa fie legibil imediat, sa fie cat mai simplu.
 
Eu am un stil asa mistoi de a programa ca ori citesti un program in cod masina ori cod scris de mine, e tot aia.

Daca ma uit dupa vreun an la programe scrise de mine, nu mai inteleg nimic. Trebuie sa ma apuc sa le comentez, dar mi-e lene. Si-apoi daca face ceea ce vreau, ce mai conteaza ca nu-l intelege nimeni? :D
 
O sa razi, dar era chiar vorba de serviciu. La examen nu-s probleme, in general nu scrii foarte mult cod si atunci il scriu destul de inteligibil.

In general, fiecare face treaba lui, asa ca nu deranjeaza pe nimeni ce scriu eu in codul sursa din moment ce nu prea are nevoie nimeni sa-l citeasca.
 
Back
Top