Promisiunile

negru

Bunica
adelina said:
de foarte multe ori, cind aflam ceva despre o anumita persoana promitem ca nu ii vom zice nimanui........

persoana data afla ca shtii ceva, te roaga enorm sa ii zici, deoarece e un lucru important pentru ea.........

shi mai e ceva..... tii mult la persoana data

ar trebui oare sa ii zici ce shtii?

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: adelina pe 2001-06-05 00:18 ]</font>


ce credeti despre asta????
 
eu zic asa....ori nu lasi sa se banuiasca ca ai aflat ceva....si in cazu dat nu esti fortat / rugat / implorat sa o spui.... ori o spui din start....

mie imi par nebune kestiile de felu "eu shtiu ceva, da mam jiurat ca nu dzic la nime"...

nu e admisibil sa speculez cu asa ceva.....e o mika tradare.
 
Melania said:
mie imi par nebune kestiile de felu "eu shtiu ceva, da mam jiurat ca nu dzic la nime"...
... aici sunt de acord cu tine... sau taci, sau zici... alta varianta nu ar trebui sa existe...
 
Melania said:
mie imi par nebune kestiile de felu "eu shtiu ceva, da mam jiurat ca nu dzic la nime"...
nu e admisibil sa speculez cu asa ceva.....e o mika tradare.

De acord, de aceea tak kitic, chiar cu riscul supararilor dupa aflarea secretului :(
 
Fox said:
de aceea tak kitic, chiar cu riscul supararilor dupa aflarea secretului :(

....inca nu se stie daca e mai bine sa stii si sa te faci ca nu stii....decat sa stii si sa taci...
 
Melania said:
Fox said:
de aceea tak kitic, chiar cu riscul supararilor dupa aflarea secretului :(

....inca nu se stie daca e mai bine sa stii si sa te faci ca nu stii....decat sa stii si sa taci...

Eu zic ca-i mai bine sa nu stii nika.....pentru oamenii de cuvant.....

(slovo bankira)
 
eu cred ca depinde cui ii promiti, daca cuiva levyi atunci poti sa zici tot ce doresti..dar daca ai promis unei persoane la care tii indtradevar atunci mai bine sa taci, vot
 
Daca promit, indiferent cui (ca doar nu arunc cu promisiuni in stanga si-n dreapta la bomjii din strada) tre sa ma tin de cuvant. Asha m-au invatsat parintii.
 
Fox said:
Daca promit, indiferent cui (ca doar nu arunc cu promisiuni in stanga si-n dreapta la bomjii din strada) tre sa ma tin de cuvant. Asha m-au invatsat parintii.
tre sa ma tin de cuvint... =/= ma tin de cuvint... :\

Deatita si nu promit nisi o sula la nimi.
 
Ni' io nu pramit la nimi nik. Dak pramit eva, atuni park uje znaiu c no s pot s o fak niodat...a k mai ghini dzk k " 'om vide, dragule", dikt s pramit eva!
 
daca am promis solemn poate nu ash spune ca miar parea pre grav sa imi calc un cuvant dat anume :crazy:

dar de obicei daca am o persoana la care tsin foarte mult ap impart totul cu dansa, inclusiv secretele, cat nu ar fi de mari
 
Ma minunez la cyti oameni de cuvynt exista pe forumul ista. Toti se tin de promisiunile date smd.
Dar pe mine la drept vorbind ma irita chiar si "iti spun dar sa nu zici la nimeni". daca ai incredere oricum spui, daca o spui caci ai nevoie sa te destainui cuiva dar informatie e personala sau mai stiu eu ce, imi dau si singura seama ca nu trebuie de raspindit si tac fara sa spun "Promit" sau "Nu te teme, ca nu voi spune la nimeni".
Dar nici sa mi se jeluie oricine nu-mi place, cap' imi ingrop sufletul in probeleme straine.
S'ap' treaba asta nu e valabila la oameni maturi, care dupa logica sunt si seriosi.
 
parerea mea este ca daca promiti trebuie sa te tii de cuvant. daca tot stii ca nu se poate...mai bine ii spui sa se opreasca la cuvintele,,sa nu spui la nimeni". si inca ceva..depinde ce informatie contine acest mesaj, in unele cazuri poate fi ceva ce trebuie de spus, ce va face bine acelei persoane, atunci se poate, dar odata ce ai promis....fii bun si...
oricat de greu ar fi, cred ca promisiunea trebuie respectata. iar persoana despre care stii ceva nu trebuie sa afle nimic...

pentru mine promisiunea e importanta si odata ce am promis, respect asta
 
Daca ai un caracter puternic si o personalitate pe masura si iti apreciezi prietenii ( sau confidentii ) nu vei gasi puterea de a imprastia un " secret ".De obicei atunci cand promiti ceva o faci crezand ca te poti tine de acea promisiune.Prefacatoria...tradarea...nu isi au locul in viatza oamenilor devotati si puternici.
 
eu am o lege pe care o respect cu strictete: niciodata nu fac promisiuni pe care stiu ca nu le voi respecta.

daca cineva imi spune ceva ca sa nu spu nimanui, ii zic omului sa nu-mi spuna.


despre cei care 'mi-a spus dar nu va spun' - sunt sigur ca ei _vreau_ sa spuna, de altfel nu ar fi mentionat faptul ca detin info utila.. [care pe urma poate ca se va dovedi a fi inutila] :-)

SAU o spun, pentru ca se asteapta rugati. de ce? doresc sa para buni, sau sa vada cum cineva se injoseste etc.. pentru asa caz exista o tactica eficienta: spui ca "nu-mi spune ca nu-mi trebuie", si peste un timp omul vine singur, si din propria-i initiativa spune totul
 
promisiune........ cind promit ma starui sa ideplinesc promisiunea chiar daca stiu ca pierd eu din ceia ce am promis dar mai bine curat decit cu venitul care il am din ceia ce am promis si nu am facut
 
da ce faci cand promitzi un lucru care e above natural? shi l-ai promis fara sa shtii ce e, dar nu ai yncotro?
 
[K said:
]da ce faci cand promitzi un lucru care e above natural? shi l-ai promis fara sa shtii ce e, dar nu ai yncotro?

intelegi sunt diferite promisiuni eu spun in general ca ma starui sa ma tin de promisiuni, sunt promisiuni cind esti sigur ca se va primi dar cind colo reese ca nu se primeste cum vrei tu eu in totdeauna stiu ce promit si ma starui sa promit atunci cind sunt sigur la 100% ca se va primi
 
Back
Top