reinvigorate.net

dune

Active Member
scriu citeva cuvinte pentru cei ce au siteuri pe internet despre un sistem de statistici pe care l-am folosit pe moldova.net de citeva saptamini si pe care continuam sal folosim mai departe impreuna cu google analytics.

e vorba de http://reinvigorate.net care e disponibil in beta. noi functionalitati sint adaugate la sistem in fiecare saptamina.

sistemu ne permite sa masuram statisticile atit pentru vizitatorii inregistrati cit si pentru cei neinregistrati. pentru cei neinregistrati putem vedea de unde au ajuns pe forum si dupa cum majoritatea ajung prin intermediul google.ro si alte motoare de cautare, putem vedea cuvintele cheie care au adus lumea pe forum.

printre posibilitatile sistemului se numara si zonele de timpuri la fel ca si situarea pe harta a utilizatorilor inregistrati si a oaspetilor care viziteaza forumu.
 
Care e diferenta dintre ei si google analytics?
Probabil asta ar fi cel mai interesant lucru de stiut..diferentele.
 
Dune , ce acces trebuie pentru a accesa statisticile forumului ? :)
 
sus, fa sign-up pentru beta registration. e singura modalitate de a te inregistra. ei cind trimit un invitation code, trimit numai unul care poate fi folosit doar o singura data pentru a inregistra un cont...

Spencer, explica te rog. Returning visitors inseamna vizitatori care deja au vizitat pagina in trecut si o viziteaza din nou. Procentaju de "returning visitors" presupun ca e la 25% sau poate chiar mai jos. Poti vedea asta si daca te uiti pe forum la "Who's online". Numaru de utilizatori inregistrati care navigheaza pe forum e mult mai scazut decit al oaspetilor. Motivu e ca o multime de trafic e generat de vizitatori care ajung pe forum de pe google si alte motoare de cautare, care cauta o informatie anumita si nu au intentia sa participe pe forum.

krumel, am sa incerc sa ma refer la citeva diferente.

la moment in multe sectiuni reinvigorate statisticile sint disponibile numai pe cea mai recenta perioada. ma refer la "referrers" de exemplu unde nu poti vedea statistici complete pentru site. in sensu ista google analytics are un avantaj pentru ca acolo se pot crea statistici pe o perioada de timp de oricare durata - o zi, saptamina, luna, an, etc. asta insa cred ca are sa se rezolve dupa cum reinvigorate e inca in beta si diferite "features" sint in continuu adaugate la sistem.

beneficiul reinvigorate care lipseste in google e ca permite colectarea datelor pe vizitatori inregistrati si neinregistrati. in analytics nu am o idee clara despre citi vizitatori inregistrati sint online si citi oaspeti, despre de unde sint vizitatorii inregistrati si ce configuratie de sistema folosesc, etc. in imaginea no. 2 de mai sus, membrii forumului apar in verde iar oaspetii in albastru. e o distinctie pe care o gasesc folositoare.

google analytics e integrat cu google adwords (sistemu de reclama oferit de google) care poate fi folositor celor ce folosesc adwords. se pot monitoriza diferite sectiuni ale siteului si eficienta reclamei expuse acolo.

la fel, o chestie utila care o gasesc in analytics e posibilitatea de a accesa statisticile de catre alti utilizatori. de exemplu, moderatorii moldova.net pot accesa statisticile paginii cu propriilor lor conturi gmail. pe reinvigorate statisticile unui site nu pot fi accesate decit de persoana care a adaugat pagina respectiva in cadrul contului propriu.

o chestie interesanta in analytics, insa pe care nu o gasesc foarte utila, e optiunea de "site overlay" care arata siteu cu un barometru la fiecare link pentru a arata interesu in linku respectiv. pe pagina de index a moldova.net barometru e maxim la sagetile in jos si sus, si mult mai scazut insa popular la forumurile politica si romantica. respectiv, e mult mai util sa ma uit la statisticile de vizitatori pentru date mai exacte...

in cadrul statisticilor, reinvigorate arata numele paginii (numele forumului sau numele temei) in loc de adresa lor tip showthread.php?t=5215 care face statisticile mai flexibile pentru ca se poate vedea in mod imediat care forumuri sau teme sint mai populare. un bug in cadrul acestei sisteme e faptu ca de multe ori in statistici linku catre o tema nu e corect. Si desi numele e acolo, cind apas pe nume nu pot accesa tema pentru ca dintrun motiv sau altul, idu temei e indepartat din link (apare numai showthread.php fara ?t=5215). Sper insa ca asta sa fie corectat..

navigatia de pe analytics o gasesc relativ confuza desi in timp devine mai usor sa gasesc optiunile de care am nevoie.

am sa mai scriu daca mai gasesc chestii interesante.
 
am facut download mai ieri :) e utila ca poti sa vezi vizitatorii in real time, insa e greu sa gasesti trenduri la vizitatori pentru ca nu generalizaeaza informatia in nici un fel...
 
Back
Top