Responsabilitate civica vs. Indeferentism

Veti participa la alegerile locale din mai 2007

  • Da! este datoria fiecaruia!

    Votes: 7 87.5%
  • Probabil, dar inca nu am decis exact!

    Votes: 0 0.0%
  • Nu! nu-mi pasa!

    Votes: 0 0.0%
  • o sa dorm in ziua alegerilor si o sa ma imput de lene:)

    Votes: 1 12.5%

  • Total voters
    8

Frontist

ASCULTA-TI INIMA!
Pentru cine nu conteaza viitorul sau?

Daca suntem cetatenii statului nostru, avem datoria morala de a ne implica in viata lui, caci altfel ne faccem insisi vinoveti de starea in care traim astazi!

Indiferenta este boala societatii noastre!

Nu trebuie sa asteptam ca statul sa ne ofere mana cereasca ci sa vedem cum poate contribui fiecare la dainuirea lui.


Cine va participa la alegerile locale din 2007?
 
eu la sigur nu voi participa... nu pentru ca nu sunt pentru responsabilitate civica, dar nu am dreptul :)
oricum eu am fost educata ca exprimarea propiei opinii este foarte importanta si astfel ai sansa sa schimbi ceva. prin indiferenta sigur sansele sunt 0. imi amintesc ca eram in MD la alegerile prezidentiale din Ro, dar am votat... pentru ca am cosniderat ca votul meu conteaza si imi exercit un drept de care ai mei au fost privati timp de 50 de ani... un drept pentru care oameni au murit sau au fost persecutati.

este necesar ca tineretul de aici sa fie educat in acest sens. sa se organizeze seminarii in universitati pe tema liberei expresii si importanta acesteia, sa se organizez ore speciale in scoli cu acelasi subiect. si mass-media sa fie mult mai implicata.
 
adrenalina;152813 said:
eu la sigur nu voi participa... nu pentru ca nu sunt pentru responsabilitate civica, dar nu am dreptul :)
oricum eu am fost educata ca exprimarea propiei opinii este foarte importanta si astfel ai sansa sa schimbi ceva. prin indiferenta sigur sansele sunt 0. imi amintesc ca eram in MD la alegerile prezidentiale din Ro, dar am votat... pentru ca am cosniderat ca votul meu conteaza si imi exercit un drept de care ai mei au fost privati timp de 50 de ani... un drept pentru care oameni au murit sau au fost persecutati.

este necesar ca tineretul de aici sa fie educat in acest sens. sa se organizeze seminarii in universitati pe tema liberei expresii si importanta acesteia, sa se organizez ore speciale in scoli cu acelasi subiect. si mass-media sa fie mult mai implicata.

azi prieteni de ai mei din teritoriu au mers impreuna cu reprezentantii comisiei electorale centrale prin scolile din sate pentru a face seminare de implicare in campania electorala.
Sper sa avut succes, si sper deasemenea sa se extinda astfel de activitati in toata tara.
este nevoie ca in primul rind noi romanii moldoveni sa participam la vot si sa nu permitem ca sa fim guvernati de rusi, gagauzi si de cei cu mintea ingusta...
 
sa votez sau sa nu votez iaste intrebarea? :D

Wai Frontist, chiar crezi ca cuiva i-i pasa de viitorul tau?

ashteptzi tot argumente bazate pe fapte reale? chiar nu-tzi ajung? cat timp ai sa-tzi aperi interesele care devin tot mai non-actuale!

interesul cui este de a mentzine turma in nebunia asta a ALEGERII? tot ashtia vin pe strada shi striga acum hai wai shi ni-om uni cu ROmania? cat de "deplasat" tre' sa fii ca sa spui asta acum???

se urmareshtre, de fapt shi s-a atins scopul de scadea increderea populatziei in puterea de stat sau cea locala!

cine mai are pofta sa fie tras pe sfoara? shi mai vin ashtia shi spun, uite mai de votul tau depinde viitorul acestei tzari! ai grija de el! cum sa fac eu ceva ptr tzara (mai exact statul) asta(vorba ceea de aur a lu' Kennedey???), care imi scuipa mie in fatza shi ma dispretzuieshte cu atat nesatz?

No Icon!!!
 
Burduff;152840 said:
sa votez sau sa nu votez iaste intrebarea? :D

Wai Frontist, chiar crezi ca cuiva i-i pasa de viitorul tau?

ashteptzi tot argumente bazate pe fapte reale? chiar nu-tzi ajung? cat timp ai sa-tzi aperi interesele care devin tot mai non-actuale!

interesul cui este de a mentzine turma in nebunia asta a ALEGERII? tot ashtia vin pe strada shi striga acum hai wai shi ni-om uni cu ROmania? cat de "deplasat" tre' sa fii ca sa spui asta acum???

se urmareshtre, de fapt shi s-a atins scopul de scadea increderea populatziei in puterea de stat sau cea locala!

cine mai are pofta sa fie tras pe sfoara? shi mai vin ashtia shi spun, uite mai de votul tau depinde viitorul acestei tzari! ai grija de el! cum sa fac eu ceva ptr tzara (mai exact statul) asta(vorba ceea de aur a lu' Kennedey???), care imi scuipa mie in fatza shi ma dispretzuieshte cu atat nesatz?

No Icon!!!

sint de acord in privinta acestor insi care umbla ametiti pe la colturi de strada si striga de unire incit tuturor li se face deja sila de acest sentiment si de fapt cred ca le joaca pe placul acelorlasi comunisti moldovenishti...

este important ca sa voteze cei care isi dau seama de realitati , pentru ca adesea ei sint cei care pina la urma refuza sa voteze, dezamagindu-se.
Opinia publica stim ca se creste si chiar imi place cum ghustave le BON trateaza aceasta problema in psihologia maselor, capitolul multimi electorale.
dar daca va exista rezistenta si tarie de caracter acest popor va dobindi incetul cu incetul ceea ce ar fi trebuit, sa fie liber si nu niste robi, desigur cam idealiste idei dar conteaza sa aspiri spre ideal, conteaza tendinta...
avem nevoie de o noua elita politica dar ea trebuie crescuta, si pentru asta e necesar de a ne implica!!!
Au sa moara toti porcii odata, pacat ca cresc(iertata fiemi cacofonia) altii din urma.

Doamne ocroteste-i pe romani!
 
Daaam, avem nevoie de o noua elita politica asa cum avem nevoie de persoane care sunt constiente de ceea ce se petrece. Batrinii sunt nereformabili si usor de manipulat... Tineri nu vor sa voteze :( Cum putem sa-i convingem sa o faca??
 
Back
Top