Rezolvare la Problema cu codecurile

Puneti o nota progii

  • Nota 1

    Votes: 0 0.0%
  • Nota 2

    Votes: 1 33.3%
  • Nota 3

    Votes: 0 0.0%
  • Nota 4

    Votes: 1 33.3%
  • Nota 5

    Votes: 1 33.3%

  • Total voters
    3
  • Poll closed .

AEGiS

New Member
Iaca eu ma uit cum voi va chinuiti cu codecuri ca nu merg, ca nu una, ca nu alta. Eu tot asa ma chinuiam mai inainte dar am aflat un leac la toate astea care la mine a mers si merge si amu:
http://www.mplayerhq.hu/
de aici poti descarca MPlayer. Este open source,codecurile nu trebuie instalate in registru la windows (are mapa lui si acolo daca vrei sa adaugi unu nou pur si simplu il copii acolo). NU VA SPERIATI ca e command line. are proga de instalare, codecuri le iei tot de pe site si daca vrei ceva care cit de cit sa-ti decinte ochii, atunci poti lua si un GUI pentru el. Eu nu am avut vre-un film care sa nu mearga. Vizitati situl, incercati playerul. Va garantez ca daca e vorba de functionalitate, pai e ceea ce iti trebuie :)
Caro4i scriti care este parerea voastra.
 
Mplayer - ul este un program care reuseste sa deskida kiar si filmele cu indexul deteriorat sau neterminate.Suporta majoritatea formatelor nu ti ia memorie stand in tray si nici nu ti instaleaza vreun fisier in plus in Windows.
MPlayer FrontEnd - este varianta care are si interfata grafica si sustine kiar sistemele audio 5+1.
Iar cand data viitoare bsplayer-ul sau ce folosesti iti va da o eroare tampita, sa te uiti aici :lola:
 
Am pus un 2 de incurajare ...

Nu am avut erori la BSplayer de 3 ani de kind il folosesc ,in plus mai este shi Light Alloy-ul care nu folseste mai nimic in resurse si deskide tot si toate :)
 
Pai am si facut-o deja ... Nu am avut nici o problema ... :-/
 
o chestie care ma rupe la mplayer e ca are codec pentru quicktime movies shi nu tre sa instalez QT(a nu se incurca cu qt de la trolltech) shela a lor tampit...
o! intrebare! eu n-am reushit cu mplayeru sa deschid trailere HD ... voi atz facut-o?
 
am intalnit dificultati la VCL in ce priveste subtitrarile, ceea ce nu conteaza daca te uiti doar la filme cu dublare rusa
 
da chiar e vreun program exterior atasabil la VLC? fiindca am aceeasi problema cu subtitrarile...

cat despre codecpackuri v-as rekomanda Combined Community Codec Pack.. e exact ce ai nevoie pentru movie playing, fara gunoi.
 
Umbreon tu esti unul dintre norocosii care nu au probleme cu BSplayerul... insa eu sincer am ajuns sa il urasc si cea mai mare problema sunt tot subtitrarile... ba nu le arata, ba is decalate, ba se decaleaza singure, ba dispar dintr-o data in timpul filmului... super, ce sa zic... si habar nu am de ce...
 
bsplayerul e unul dintre player-ele rare care iti permite corectarea decalajului(ctrl + stg/dta), si la mplayer exista asa ceva insa nu functioneaza. cat despre decalajul subtitrarilor in timpul filmului,sau chiar a disparitiei acestora,cred ca frame rate-ul la film difera de cel de la subtitrare.(23/25 FPS) cand downloadezi subtitrarea vezi ca scrie de care e.daca dispar instant ... ar fi ceva sa deschizi fisierul cu subtitrarea cu un wordpad si sa vezi daca exista fragmentul de text care iti dispare, s-ar putea sa fie incomplete titrarile.
un plus pentru mplayer ar fi ca iti poti regla contrastul, si luminozitatea de la tastatura (tst 1-9), ceea ce conteaza mult cand te uiti la un film piratat :lola:, filmat prin cinematografe.:shhh:
 
eu stiu toate chestiunile astea... dar nu ii prea interesant sa stai tot filmul cu tasatura in mana si sa reglezi subtitari... pt ca le asezi si ele iar se misca... eu stiu chestiuni tehnice, stiu sa ma uit intr-un wordpad... nu m-am nascut ieri... insa daca celeasi subtitrari nu fac probleme in alt player... atunci cred ca ii problema Bsplayerului...
daca subitrarile dispar, dar ele de fapt exsita, cred ca tot problema Bs-ului este...
 
sorry daca ti-am desconsiderat nivelul de cunostinte tehnice:tiphat: in fisierul cu subtitrari se mai pot scrie si niste metainformatii (informatii despre informatii), de genul culoare,font,sau blink, care nu cred ca sunt universal compatibile. spre exemplu daca se va seta o culoare care nu este recunoscuta de player, se va seta o culoare implicita (de obicei neagra :lola: rgb(0,0,0)). si asta rezolva misterul subtitrarilor disparute,pana la urma tot subtitrarile sunt de vina.eu tin si bsplayerul si mplayerul, deoarece bsplayerul foloseste unele decodecuri divx care fac sa mearga filmul parca in reluare, desi am un sistem peste medie.aceste playere sunt complementare nu antagoniste:hug:
 
Eu unul nu inteleg de ce va chinuiti cu bspplayer solutia cea mai efcienta si care nu consuma resurse este combinatia dintre media player classsic si ffdshow care are suport pentru toate si face de toate !
 
Back
Top