Rezultatele ultimului sondaj

dan123;157001 said:
nu ma enerva si tu Adrenalina, antiromani sunt ardelenii care se cred buricul pamantului. Au stat sute de ani slugi iar acum pretind ca ei sunt cei mai destepti, cei mai culti, cei mai harnici si cei mai bogati romani. Eu nu pretind ca moldovenii sau muntenii sau oltenii ar fi mai destepti insa m-am saturat de arogantza asta a unor ardeleni care au impresia ca sunt saraci din cauza moldovenilor.

PS In Ardeal m-am inteles intotdeauna mai bine cu ungurii decat cu romanii.
PS2 As fi preferat ca in al II-lea razboi mondial sa fi pierdut Ardealul si sa fi pastrat Basarabia.
dan, eu as putea sa spun ca m-ai jignit direct... asa ca eu cred ca am mai mari motive sa ma enervez... generalizezi prosteste o situatie pe care o cunosti numai idn cateva vizitie si din auzite... tare as vrea sa ajungi tu sa traiesti sub ocupatie, sa te vedem atunci. Tara Romaneasca si Moldova au fost cele mai favorizate zone, deoarece chiar daca au fost pasalic turcesc, nu au fost ocupate, nu a incercat nimeni sa va distruga cultura si limba... cred ca nu v-a turcizat nimeni cu de-a sila, desi acum manelele vad ca sunt in mare voga... in schimb in Ardeal si basarabia au fist multe atrocitati de-a lungul anilor. si sa vii tu sa spui ceea ce ai spus mai sus, nu numai ca m-a enervat la culme, dar m-a scarbit... inca o data se demonstreaza "unitatea" romanilor si placerea de a arunca cu noroi in curtea vecinului care ii merge mai bine.
esti invidios dane pentru ca este o zona culturalizata si cu nivel de trai mult mai ridicat... si cu oameni mult mai politiciosi decat ai vedea in restul tarii...
dar asta ii alta poveste... imi dau seama ca acei ardeleni care sunt cu nasul pe sus, au si de ce... mai ales dupa asa discursuri ca a tale..
 
dan123;157017 said:
ei vezi, si tu gresesti aici, ardelenii nu dau mai mult decat primesc. Exact despre atitudinea asta vorbesc eu aici, despre impresia ca in Ardeal se produce mult mai mult decat in restul tarii, impresie complet gresita, indicatorii economici nu sunt asa de straluciti in Ardeal, iar judetele Harghita, Covasna si Mures sunt mai sarace decat majoritatea judetelor Moldovei(toate cu exceptia Vasluiului). Poate nu stiati dar ca dezvoltare economica pe locul 2 dupa Bucuresti e Iasiul si nu Clujul sau Timisoara. Cat despre clujeni, nu i-am auzit sa se planga in ultimii 2 ani(de cand a venit Alianta la putere) ca primesc mai multi bani decat s-ar cuveni.

Despre cultura cred ca nici nu merita sa discutam, nu e nevoie sa inventariem oamenii de cultura ai tarii ca sa observam ca majoritatea covarsitoare sunt din Moldova sau Muntenia.

Oricum per ansamblu, nu pricep de unde a venit mandria de a fi ardelean, tot ce e frumos in Ardeal e construit de ocupatiile straine sau de etnicii germani.
si mai documenteaza-te dane, ca te faci de rusine cu totul... iti propun sa vezi pe Cotidianul care este al doilea judet dupa Bucuresti... Constanta ... si uitat-te cate judete moldovenesti sunt in primele zece... mai citeste si dupa aia sa vorbesti...

Clujul a intrecut de mult Iasiul ca centru universitar... viata culturala este mult mai bogata peste tot in Ardeal decat in Moldova... si saracia... hai sa facem comparatie si vom vedea cum stam... se stie ca Moldova ii cea mai saraca zona din Romania... insa noi ardelenii nu am aparut sa va blamam...

ei, oricum discutia este inchisa... am deviat de la subiect... daca vrei deschide tema, dar sa nu mai vad aici mesaj nelegat de subiect.
 
eu vorbesc la pereti, voi nu luati in seama nici unul din argumentele mele, degeaba spun ca economic situatia nu e roza, voi in continuare trageti cu nivelul de trai crescut. Voi nu faceti decat sa confirmati tot ce spun eu si anume ca pe ardeleni poti sa-i arzi cu fierul incins si tot n-or sa recunoasca vreodata ca nu sunt "fruncea".

P.S. o parte din stra-strabunicii mei sunt veniti din Ardeal, se saturasera de frumusetea locului si de cultura si politetea oamenilor de pe-acolo. Si au fost oameni foarte diferiti stra-strabunicii mei, unul era preot, altul oier si altul functionar public, asa ca se poate spune ca oamenii din toate clasele sociale dadeau Ardealul pe Moldova.

PS2 Nu fiti naivi, eu n-am nimic cu ardelenii, am ceva cu ideile astea fixe si neintemeiate cum ca unii romani ar fi mai superiori si altii mai inferiori. Iar voi din pacate vad ca va aparati cu inversunare ideile astea fixe.
 
eu nu apar nimic.. ma enerveaza generalitatile... iar cum ai scis tu mesajele tale, pe langa faptul ca sunt jignitoare, sunt si total neinformate...
normal ca veneau in alte zone... pentru ca acolo erau maghiarizati cu forta... dae tu de asta nu ai habar, cum pun pariu ca nu ai habar de foametea organizata in Md de rusi si multe alte chestii..

oricum vreau sa te felicit ca datorita circumstantelor internationale nu ai ajus sa traiesti ce au trait cei din basarabia, Ardeal si Bucovina...

ps: am spus ca aici nu mai vorbim de asta pentru ca nu este la tema.
deschide o alta tema despre asta si acolo vom discuta.
 
nu fi naiva, nu cred ca e cineva pe forum-ul asta care sa stie atata istorie cat mine, iar specialitatea mea e influenta ruseasca. Cat despre foametea din Moldova, as putea sa-ti vorbesc zile in sir. Dar am deviat cam mult de la subiect.
 
Sfinx;157004 said:
Dane, imi pare rau, dar ai sarit calul. Este foarte adevarat ca unii rom�ni ardeleni se cred superiori regatenilor, fara a realiza ca singurul lor merit este acela de a se fi nascut intr-o regiune cu puternice influente occidentale. Am observat asta mai ales la banateni.
Dar ei au dreptate atunci cand spun ca dau mai mult decat primesc, din cauza saraciei din alte zone ale tarii. Si as vrea sa-ti mai amintesc de contributia imensa pe care au adus-o ardelenii la formarea constiintei nationale rom�nesti, desi un fenomen precum Scoala Ardeleana ar fi fost de neconceput sa apara in Basarabia ocupata de rusi. Daca e sa fim drepti, am fost cu totii "slugi", in anumite perioade ale istoriei, dar conteaza mult calitatea "stapanului" ...

Vezi ca acum cateva saptamani ziarul Cotidianul din Romania a publicat un articol prin care spulbera mitul Ardealului bogat care trage toata tara dupa el, in realitate e cam invers Bucurestiul produce cam jumate din contributii iar orasele ardelene sunt printre ultimile orase la nivel de contributie bugetara ! Asa ca a mai murit un mit pe care se baza de fiecare data atunci cand un clujean te facea mitic si iti reprosa ca te tine in spate !
 
Tu ai idee macar care e diferenta dintre produs intern brut si contributie bugetara ??? Cand aflii cum sta treaba ma anunti ca sa putem discuta ! Una e cat produce de exemplu Clujul si alta e cu cat la suta contribuie el la centru din ce produce !
 
Ideea ca Ardealul este"net" superior celorlalte zone ale tarii este cea mai mare prostie,dupa 1990 nu s-a facut NIMIC in aceasta parte a tarii ,in raport cu zone din Moldova sau Muntenia care au inceput sa infloreasca.Persoanele care mai cred ca Ardealul este locomoviva sunt niste fraieri.Eu unul de si locuiesc in Ardeal nu mai dau doi bani pe acesta.Uitati-va de exemplu la Cluj Napoca,in raport cu
Timisoara ,Brasov sau alte orase din Ardeal a batut pasul pe loc,iar cei doi primari pe care ia avut pana acum sunt niste idioti.
Asa ca mai putine laude in fundul gol.Ideea de bunastare o vad prin drumuri impecabile,strazi curate si o lume civilizata.
 
Bai fratilor, din cate vad eu, tema "Rezultatele ultimului sondaj" nu va prea intereseaza! sau daca aveti vreo atitudine, nu o expuneti. De ce discutati pe alta tema (nu spun ca nu e interesanta ... si nici nu vin cu sfaturi - aveti tot dreptul)? Dar haideti si ne-om respecta unii pe altii. Ce conteaza care judet este mai dezvoltat si care este mai sarac... cine aduce mai multi bani in buget si cine mai putin (in functie de situatia economica si.. de atitudinea "conducatorului", este si situatia financiara)? "de-asta nu ne vom uni niciodata", cum zicea Adrenalina.. pentru ca nu vrem aceasta Unire. Sau daca o dorim, atunci cu un scop anumit, numai nu acel al (re)intregirii...

P.S. In ceea ce priveste sondajul, eu cred ca rezultatele acestuia sunt false. Nu cred ca PPCD a acumulat tocmai 14%, iar P. Democrat sa fi luat 11(!)%. PD daca are vreo 2% din electorat... Iar PPCD nu cred ca va urca vreodata peste 9%...
 
Nu putem sti care este potentialul real a PPCD din simplu motiv ca acesta in timp de 18 ani de existenta a participat doar de 2 ori de unul singur la alegeri (in 2001 si 2005) in rest a dobandit locuri in parlament datorita aliantelor.
Cel putin cred ca la locale PPCD va lua destul de mult. Sa nu uitam ca aceste sunt primele alegeri locale pe care PPCD le organizeaza fara sa fie consumat de actiuni de protest. Anume actiunele de protes in 2002 au fost celea care au micsorat destul de mult procentajul in timpul alegerilor.
Acum in plus cand Rosca dispune de mijloace de informare in masa, primari si oameni de afaceri transfugi din alte partide (indeosebi AMN) cred ca rezultatul va fi unul destul de bun.
Inplus majoritatea populatiei habar nu are de 4 aprilie si nici nu ii intereseaza. Oamenii de la tara vor ceva concret si real, nu demagogii despre "democratie", "pluritate" si alte prostii de acest gen.
 
Frumos iti sade Dane...specializat in istorie sa vorbesti asa despre partea de NV a Romaniei.Ardealul nu e tot parte integrata a Romaniei unde traiesc romani?ai fost macar in zona aceea a tarii?sau vorbesti numai din statistici?stiu ca discutia e inchisa,dar nu ma pot abtine sa nu spun ca nicioadata nu am auzit pe cineva sa jigneasca Transilvania si locuitorii ei asa ca tine.Pacat,eu chiar am o mare admiratie pt zona moldoveneasca a tarii,si nu tin cont ca e mai saraca,mai modesta sau mai romaneasca.
Da fratilor,din cauza unor astfel de atitudini unirea nu se va realiza.
(ma scuzati inca o data,pt redeschidera unui subiect mizerabil)
 
Dan are dreptate,o tot dam inainte cu Clujul si in afara de viata universitara si cea culturala nu ai ce face in acest oras,somaj ridicat,lipsa unor investitii majore in economie unde mai pui de restul judetului care e la pamant in raport cu municipiul.
 
percival_73;158581 said:
Dan are dreptate,o tot dam inainte cu Clujul si in afara de viata universitara si cea culturala nu ai ce face in acest oras,somaj ridicat,lipsa unor investitii majore in economie unde mai pui de restul judetului care e la pamant in raport cu municipiul.

Cred ca nu prea iti place orasul in care traiesti.(daca nu ma insel ai zis ca esti din Cj,imi cer scuze daca gresesc)Nimeni nu a zis ca este primul oras din Romania insa nu poti sa-i elimini meritele.Cred ca viata culturala si universitara face multe in Cj,si atrage multa lume acolo.O fi Ardealul mai dezvoltat?O fi Oltenia mai saraca?Dobrogea mai frumoasa?Moldova mai vizitata?Propun sa lasam delimitarile astea si sa nu mai facem statistici inutile.Si sa lasam si ura asta intre romanii dintr-o zona si cei din alta,fiindca desi avem accente diferite tot sange de romani ne curge in vene.
Hai sa nu mai discutam asa ceva in topic diferit.mai bine am inchide subiectul.
 
Back
Top