ROMANIA + REP. MOLDOVA

PENTRU CA SUNT ROMANI

PENTRU CA SUNT ROMANI=MOTIV NO1

SUNT PATRIOTI=NO2

SUNT LUPTATORI=NO3

SUNT DACI CU LIMBA ROMANA.
 
Daca si romanii din romania vor si romanii din RM vor atunci nu exista ceva mai firesc. Nu maine, nu la anul ci poate in 15-20 de ani. Dar o sa ne vina si noua randul.
 
Eu cred ca Unirea se va face curand si nu atat cu dorinta RO sau MD cat cu "presiunile" Uniunii Europene care are nevoie de stabilitate in zona asta. Totzi stiu cum se fac reforme in Romania, doar cu "sprijinul si asistenza" Europei, altfel se alegea praful de tara asta si ramanea ca prin '90 la nivelul Albaniei.
Singura problema era pozitia Rusiei care vrem nu vrem redevine o superputere mondiala atat militar cat si economic influentand deciziile politice mai ales in zona asta; dar daca chiar ea singura a inceput acest proces cel mai important obstacol a fost depasit, iar restul urmeaza.Toata lumea are de castigat:Rusia,NATO,Romania si nu in ultimul rand Moldava lu' Steopa cel Mare...
In contextul luptei antiteroriste(care a bagat Romania in Nato) toate statele democrate mai ales SUA sunt interesate de stabilizarea zonei; solutzia fiind doar disparitzia acestui stat artificial numit Republica Moldova si "dezactivarea" uriasului depozit de armament transnistrean, sursa de inarmare a terorizmului islamic si a mafiei rusesti inclusiv a celei moldovenesti care stiu toti e cea mai puternica din Romania. Arabii, chinezii sau tiganii nici nu se compara cu "Patzanii de peste Prut" care controleaza toate marile orase din Ro;) . Asa ca nu este o solutzie nici pentru Romania, nici pentru Europa de sustinere acestei tari artificiale Republica Moldova.
Dar pentru Transnistria numaidecat trebuie de recuperat Sudul Basarabiei asta Bez Bazara si poate si nordul Bucovinei chiar daca e populat mai mult de ucraieneni dar care n-are nici o treaba cu Ukraina;
Ar fi o mare prostie sa cedam Transul doar pentru unirea cu Ro, trebuie negociate mai multe lucruri inclusiv anularea datoriilor catre Federatia Rusa in contul stationarii Armatei a 14-a pe teritoriul RM...and stuff.
Rusilor le trebuie la gat recunoasterea internationala a Transnistriei pentru a controla mai bine "cuibusorul de nebunii" al Europei, dar si ca important punct strategik dovada fiind nerespectarea acordului de la Instanbul cu retragerea armatei, pe care pana la urma va trebui sa-l respekte dupa discutiile dintre "Jora Tufa a americashilor" si "Vova Putin a urshilor" care si-au dat seama ca chiar daca conduc superputeri trebuie de tinut cont de organizatiile internationale, mai ales dupa recentul dezastru din Iraq.

Asa ca pe plan extern Everybody's Happy cu solutia asta care o cred ca e destul de realista.
Ramane ca moldovenii sa astepte BetterDayz...intr-un final pentru ca meritam...
 
Eu as vrea sa dau o intrebare fratzilor nosti de peste Prut!
Ce parere avezi voi despre unire? adica majoritatea de ce parere e? eu am dat aceasta intrebare rominilor, dar toti erau pentru unire (si normal, nu puteau sa spuie nu, sunt bine educati), eu vreau sa stiu cum e situatzia, cu adevarat...

P.S.
Syrus
e o analiza interesanta a factelor pe care le stim cu totzii, bravo, doar ca nu inteleg pentru cine ai scris, asta?
Eu sunt nationalist, nu fascist, deoarece ei aveau alte principii... Daca vreo-data va fi o unire cu Rominia, pai, asta va fi atunci cind va veni in Moldova un al doilea Hitler, care ar facea rusofonilor nostri un fel de Holochaust, prin care Furer a curatat Germania de evrei..
Las' ca omu' care a votat in aceasta tema impotriva unirii sa iasa la tribuna! sa-i vad argumentele!!! :evil:
 
---------
Syrus e o analiza interesanta a factelor pe care le stim cu totzii, bravo, doar ca nu inteleg pentru cine ai scris, asta?
Eu sunt nationalist, nu fascist, deoarece ei aveau alte principii... Daca vreo-data va fi o unire cu Rominia, pai, asta va fi atunci cind va veni in Moldova un al doilea Hitler, care ar facea rusofonilor nostri un fel de Holochaust, prin care Furer a curatat Germania de evrei..
---------
Nu prea cred eu ca e "o analiza a factelor pe care le stim cu totzii" sunt destui tembeli care cred ca Romania se va uni cu Basa din mare dragoste pentru noi...:) si vezi ca mai sunt subiecte pe forum la tema asta...problema moldovenilor este ca nu sunt suficient de echilibratzi pentu a intelege unele lucruri...multi au ramas la nivelul anilor '90...
 
Exact, sunt "facte" (cuvant inexistent), nu "fapte". Shi daca analizezi ceva inexistent... rezultatul e acersta... :roll: Cat despre dragoste, cred ca unii o cauta in locuri nepotrivite: in politica e rost mai mult de gandire lucida, nu de sentimente. Deshi... s-ar putea pune problema shi altfel: cu moldovenismul acesta agresiv shi primitiv, pe care il demonstreaza cam prea multzi "maldaveni" de la noi, cam de ce i-ar "iubi" cineva? E clar ca scopul prinicpal al acestei "teorii" a fost dezbinarea romanilor. Shi mai e evident ca proshtii se lasa ushor manipulatzi de moldovenishti (vorbesc de proshtii de pe ambele maluri ale Prutului).
 
---------------
Eu as vrea sa dau o intrebare fratzilor nosti de peste Prut!
Ce parere avezi voi despre unire? adica majoritatea de ce parere e? eu am dat aceasta intrebare rominilor, dar toti erau pentru unire (si normal, nu puteau sa spuie nu, sunt bine educati), eu vreau sa stiu cum e situatzia, cu adevarat...
---------------
http://forum.softpedia.com/showthre...readid=29226&perpage=30&pagenumber=24
Nota: Lia=Icevis :)

Thread-ul asta l-am creat yo...
http://www.chip.ro/forum/viewtopic.php?t=41763

Al doilea... de pe chip este cat de cat decent, pe cand primul de pe softpedia avand in rol principal pe Lia aka icevis... s-a ajuns la konkluzia ka : moldovencele sunt toate kurve si moldovenii sunt totzi racketzi si nu vrem sa ne unim cu ei ca s-ar putea "sa ne dea la 'UE"...
Vedetzi si voi...

---------------
Exact, sunt "facte" (cuvant inexistent), nu "fapte". Shi daca analizezi ceva inexistent... rezultatul e acersta... Cat despre dragoste, cred ca unii o cauta in locuri nepotrivite: in politica e rost mai mult de gandire lucida, nu de sentimente. Deshi... s-ar putea pune problema shi altfel: cu moldovenismul acesta agresiv shi primitiv, pe care il demonstreaza cam prea multzi "maldaveni" de la noi, cam de ce i-ar "iubi" cineva? E clar ca scopul prinicpal al acestei "teorii" a fost dezbinarea romanilor. Shi mai e evident ca proshtii se lasa ushor manipulatzi de moldovenishti (vorbesc de proshtii de pe ambele maluri ale Prutului).
---------------
Draga icevis...scuze dar vad ca te cam batzi cu morile de vant si in Ro si Md...si din pacate lumea nu este chiar asa cum ai vrea tu sa fie...din pacate...
Moldovenii sufera de grave probleme de echilibru': care sunt rusofili,care romanofili...altzii moldofili sau cum se mai numesk astia...
Deci trebuie de gasit un echilibru' in toate astea si de concentrat asupra interesului national adica intrarea in Uniunea Europeana...
Nu e bine nici ce faci tu cu redneck...va-ti ales o pozitzie militanta...acuzatzi pe toata lumea de rusopop, mdism-primitivist...si traitzi cu sperantza ca romanii din Ro o sa ne salveze...Ar fi prea frumos pentru voi...dar ti-am mai zis lumea nu este chiar asa cum crezi tu...Voi atzi ramas undeva la nivelul anilor '90...atunci majoritatea moldovenilor erau asa, inclusiv eu...dar intre timp lucrurile s-au skimbat...
Eu cred ca ai luat un mare "Oblom" cu threadul de pe softpedia...cu toate teoriile tale "moldoprimitiviste"...n-o lua asta ca un atak la persoana..pentru ca n-am nici un interes...
 
A i u r e l i peste a i u r e l i: "Moldovenii sufera de grave probleme de echilibru': care sunt rusofili,care romanofili...altzii moldofili sau cum se mai numesk astia... " Adica usofilia e "grava problema de echilibru"? Hm, Bettewhatever, spune-i lui W.Hill ca are "grave probleme de echilibru", ca el e rusofil!

Cat despre "romanofilia" shi "moldofilia" moldovenilor, e iarashi o aberatzie notorie. Moldovenii sunt romani - e normal sa fie conshtientzi shi de ce au ei bun, shi de ce e rau - in legatura cu propria lor entitate (culturala, etnica, etc.). Nu se pune problema de moldofilie sau romanofilie. Se pune problema conshtiintzei de sine. Shi a ignorantzei, datorata politicii de deznatzinalizare. Sunt probleme grave, dupa cum demonstrezi shi tu, prin ceea ce postezi. :)

P.S. Cred ca nu prea ai citit despre moldovenism, deshi este o tema foarte actuala, abordata in literatura shi in presa basarabeana - probabil ca nu citeshti nici Timpul, nici Jurnal de Chishinau, nici yam.ro, nici alte surse ne-comuniste... :( - altfel nu te-ai fi mirat atata de acest termen, shi nu ai fi debitat prostii dupa prostii.

P.P.S. Am promis lui Zeidrik sa nu-tzi raspund la mesaje. Imi parea rau, a trebuit sa-tiz dau replica: prea multe enormitatzi contzinea mesajul. Am cautat insa sa nu ma abat de la subiect. ;)
 
--------------
Cred ca nu prea ai citit despre moldovenism, deshi este o tema foarte actuala, abordata in literatura shi in presa basarabeana - probabil ca nu citeshti nici Timpul, nici Jurnal de Chishinau, nici yam.ro, nici alte surse ne-comuniste... - altfel nu te-ai fi mirat atata de acest termen, shi nu ai fi debitat prostii dupa prostii.
-------------
Draga Lia/Icevis...vreau sa te informez ca stau deja de 5 ani in Romanitza si citesk numai Adevarul si.....Ziua, asa ca ce-ai catalogat tu acolo spuse de mine drept ayooreli si prostii, este de fapt prostie din partea ta...cu toate ca ideile tale sunt perfekt adevarate referitoare la moldoveni=romani...dar n-ai stiut tu sa te exprimi cum trebuie...
Aceste "maretze" idei te rog sa i le spui si prietenilor tai device si nerod...stii tu.:)
 
BetterDayz said:
--------------
Cred ca nu prea ai citit despre moldovenism, deshi este o tema foarte actuala, abordata in literatura shi in presa basarabeana - probabil ca nu citeshti nici Timpul, nici Jurnal de Chishinau, nici yam.ro, nici alte surse ne-comuniste... - altfel nu te-ai fi mirat atata de acest termen, shi nu ai fi debitat prostii dupa prostii.
-------------
Draga Lia/Icevis...vreau sa te informez ca stau deja de 5 ani in Romanitza si citesk numai Adevarul si.....Ziua, asa ca ce-ai catalogat tu acolo spuse de mine drept ayooreli si prostii, este de fapt prostie din partea ta...cu toate ca ideile tale sunt perfekt adevarate referitoare la moldoveni=romani...dar n-ai stiut tu sa te exprimi cum trebuie...
Aceste "maretze" idei te rog sa i le spui si prietenilor tai device si nerod...stii tu.:)

BetterDayz, repet inca o data: CE LEGATURA au aceste prostii ale tale cu TEMA acestei discitzii? Aviz moderatorilor!

Simplul fapt ca stai (de cinci ani - i-auzi! :roll: ) in Romania (shi tot ca un agramat scrii! - ma intreb ce shcoala ai facut in Romania, de nu shtii a scrie romaneshte?) nu te face mai informat. E ca shi cu Parisu', potzi sa pleci la Paris bou shi sa vii vaca: daca nu ai minte, tot "maltafean shi tocika" ramai. Exista presa electronica: shi Timpul, shi Jurnal de Chishinau apar in format electronic, ca shi Democratzia sau Flux-ul. Nu mai vorbesc de yam.ro shi azi.md, care sunt ziare electronice. De altfel, shi presa moldovenist-primitiva are site-uri proprii. Ai fi putut sa-tzi dai seama shi singur ce e cu acest moldovenism primitiv: ca politica asta nu e de azi, de ieri...

Altfel, Redneck sta in America, altzi forumishti, care scriu aici shi sunt mult mai informatzi decat tine, stau in strainatate de asemenea, shi nici eu nu stau in Moldova (daca ai fi citit putzin din arhiva, tzi-ai fi dat seama). Despre moldovenism insa shtie oricine incearca sa se informeze: e de ajuns sa vrei sa citeshti - informatzie exista destula. Demonstrezi indolentza, daca invoci distantza fizica de Moldova. Tipi ca tine nici stand in Chishinau nu citesc - le e lene!

In rest, bine ca recunoshti ca nu eshti informat shi nici nu te intereseaza ce scrie presa NEcomunista de la Chishinau, dar daca e asha, ai putea fi mai putzin arogant - pentru ca prin ceea ce scrii doar confirmi vorba romanului "Prostul daca nu e shi fudul, parca nu e prost destul".

P.S. Nu am nici un fel de "prieteni" sau "fani". Eshti totalmente deplasat cu aceste mesaje ale tale in care nu faci decat sa discutzi despre mine - repet, NU E TEMA ACESTUI FORM cine sunt eu sau Redneck. Deci, daca tzi-ai propus sa te faci de ras pe acest forum, nu ai decat sa continui. De felul in care imi exprin eu "ideile perfekt adevarate" te rog sa nu-tzi faci griji. Ai grija de felul in care injuri tu. Shi ceva mai multa coerentza nu tzi-ar strica, de altfel.
 
Hold ON !!! Liana

-------
BetterDayz, repet inca o data: CE LEGATURA au aceste prostii ale tale cu TEMA acestei discitzii? Aviz moderatorilor!
------
Bine ca ai rekunoskut cu icevis...desi era clar ca tu erai pentru juma' de MD...Bravos fetitzo...faci progrese...

****
------------
Simplul fapt ca stai (de cinci ani - i-auzi! ) in Romania (shi tot ca un agramat scrii! - ma intreb ce shcoala ai facut in Romania, de nu shtii a scrie romaneshte?) nu te face mai informat. E ca shi cu Parisu', potzi sa pleci la Paris bou shi sa vii vaca: daca nu ai minte, tot "maltafean shi tocika" ramai.
------------
Liutza vorbesk cum vreau, greseli gramatikale se intampla desigur..nimeni nu-i perfekt :wink:
Faptul ca imi place sa vorbesk in slang basarabean romana...nu e nici o problema cu asta...Te fak fara probleme pe tine si pe radneok la limba si lit.romana daca e nevoie...Vorbesk cum vreau romana, ca sa ma-ntzelegi mai bine....

****
---------
Exista presa electronica: shi Timpul, shi Jurnal de Chishinau apar in format electronic, ca shi Democratzia sau Flux-ul. Nu mai vorbesc de yam.ro shi azi.md, care sunt ziare electronice. De altfel, shi presa moldovenist-primitiva are site-uri proprii. Ai fi putut sa-tzi dai seama shi singur ce e cu acest moldovenism primitiv: ca politica asta nu e de azi, de ieri...
------
Fetitz-o eu citesk de obicei presa IT elektronika...nu pierd prea mult timp cu presa politika... editoriale..cotidiene cum face botul redneck si boata Lia
toata ziulika mare, ca pe urma sa stea toata noaptea sa posteze artikole gratuite pe forume...si sa se dea "pradvinutie maldafani"...Luatzi-va o vioara copii :D

****
---------
Altfel, Redneck sta in America, altzi forumishti, care scriu aici shi sunt mult mai informatzi decat tine, stau in strainatate de asemenea, shi nici eu nu stau in Moldova (daca ai fi citit putzin din arhiva, tzi-ai fi dat seama).
-----------
Apropo de radneok...Impreuna cu BRIGADA mea de pe mdnet ..am intrat in posesia unor informatzii foooarte interesante despre acest subiekt din surse confidentziale 8) ...si nu vom ezita sa le publikam daca redneck nu skapa de ametzire...asa ka Be Cool Icevis pot sa stai tu in RO sa te dai "patrioata" impreuna cu pretenii Device si Nerod...tot paranoia ramai...ti-au zis-o si pretenii romichi si multi altzii de pe mdnet...

-------
Despre moldovenism insa shtie oricine incearca sa se informeze: e de ajuns sa vrei sa citeshti - informatzie exista destula. Demonstrezi indolentza, daca invoci distantza fizica de Moldova. Tipi ca tine nici stand in Chishinau nu citesc - le e lene!
---------
Aici mai prins recunosk... :lol: :lol: :lol:

****
-------
P.S. Nu am nici un fel de "prieteni" sau "fani". Eshti totalmente deplasat cu aceste mesaje ale tale in care nu faci decat sa discutzi despre mine - repet, NU E TEMA ACESTUI FORM cine sunt eu sau Redneck. Deci, daca tzi-ai propus sa te faci de ras pe acest forum, nu ai decat sa continui. De felul in care imi exprin eu "ideile perfekt adevarate" te rog sa nu-tzi faci griji. Ai grija de felul in care injuri tu. Shi ceva mai multa coerentza nu tzi-ar strica, de altfel.
-------
"NU E TEMA ACESTUI FORM cine sunt eu sau Redneck"
Cine este Lia Si redneck nu e un mare mister...faptul ca voi va bagatzi in
seama si provokatzi ceilaltzi useri e mai NASHPA... :o

###
OK cred ca nu mai postez la topik pentru BOTZII astia, daca nu intervine cineva in diskutzie...
 
BetterDayz said:
Apropo de radneok...Impreuna cu BRIGADA mea de pe mdnet
Exact, "brigada de tractoristi alcoolici cu glod la picioare si cas intre dinti"
(vorba lui Filip Antonio).

BetterDayz said:
..am intrat in posesia unor informatzii foooarte interesante despre acest subiekt din surse confidentziale 8) ...si nu vom ezita sa le publikam daca redneck nu skapa de ametzire..
Observati metodele kaghebiste ale acestui moldovenist primitiv spalat pe creier de ocupatia sovietica. Ba bovina, tot ce posezi tu sa le faci sul si sa le arunci in clozet, apoi sa tragi apa si sa revii la ocupatia ta de toate zilele: pascutul oilor.
 
CE INTERSANT E AICI..

:lol:
cITIND MESAJILE DE PE FORUM, TO MAI INTERESANT E..
Ce chear majoritatea din cei de aici(care vorbesc cu ardoare despre Moldova si poporul mult patimit) scriu cu înflacăarare de undeva de peste Prut sau din SUA? :P
eI ASTA A FOST PRI NTRE ALTILE,,,
-------------------------------------------------- In privinta unirii,,, :crazy:
Romania(in primul rînd) si Moldova au rata sansa mult asteptată între anii 1991-1994 :cry: ,,, SA DEA DUMNEzEUL LA O NOUA SANSA P-U COPII NOSTRI,, :wink:
ASTAI REALITATEA CRUDA DE ACUM,,,, romanii din dreapta Prutului, pot sa vrea cît or vrea, problema e aici(în stînga) in capul moldovenilor,,,, ca nu toţi din ei ar dori unirea, de ruşi,ukraineni.gagauzi,bulgari,evrei, si restul din aveasta adunatura, nici numai zik,,,
Numai cînd fratile nostru iubit din dreapta va fi mai "arătos"(ca acum e ca o oae care deabea se scutura de ploae si "ţiganiz") si moldovenii vor deveni mai duri(brigazile morţii nu sînt cerute) in patriotizmul(mai degraba naţionalizm stabil) lor, situaţiea poate sa se schimbe radical,,, :ciupos:
Acuma nui momentul, asa ca noapte buna!!! :-?
-----------------------------------
p.s. si varog dn. "vali" :zzz: - terminati cu folosirea subectului "Dacii" la timpul prezent! nu exista nici un fel de "daci" de vreo 1500 de ani. 8)
termenul etnic - "Romanii" este acceptabil la prezent.....
 
Apropo de radneok...Impreuna cu BRIGADA mea de pe mdnet [/quote]
Exact, "brigada de tractoristi alcoolici cu glod la picioare si cas intre dinti"
(vorba lui Filip Antonio).
----------
Ma asteptam la mutarea asta.... 8) Nu.. radneok... e vorba de brigada antiprostie, antilozinci comuniste,antiofftopik,antiparanoie, antifanatism si antispam....


am intrat in posesia unor informatzii foooarte interesante despre acest subiekt din surse confidentziale 8) ...si nu vom ezita sa le publikam daca redneck nu skapa de ametzire..[/quote]
Observati metodele kaghebiste ale acestui moldovenist primitiv spalat pe creier de ocupatia sovietica. Ba bovina, tot ce posezi tu sa le faci sul si sa le arunci in clozet, apoi sa tragi apa si sa revii la ocupatia ta de toate zilele: pascutul oilor.[/quote]
-------------
Radneok aka Filip Antosha...ar fi bine sa o iei mai ushor cu declaratziile tale de tzaran, care tot se vrea "tzaran de oras"... :lol:
Asta asa ..daca nu vrei sa-ti urmezi soarta de pe forumurile yam si dilema...
You know what i'm saying... :wink:
 
Salut la toti:
BetterDayz said:
Fetitz-o eu citesk de obicei presa IT elektronika...

Nu prea se simte sa fii mare "spetz" in IT. Cred ca ai alta misiune aici.

Cit despre Romania+Moldova, parearea mea e ca e unica solutie sa scapam de mizeria de aici...
 
Back
Top