"Romnii sunt igani"

Status
Not open for further replies.
Ca unii Basarabeni isi permit insulte rasiste la adresa tiganilor e desigur grav, Filipoc. Dar sarmanii Basarabeni sint mici copii pe linga insultele si discriminarea observata in Occident la adresa tiganilor si romanilor din Romania. Asemuirea romanului cu tiganul este curenta in Franta, Germania, Belgia, Elvetia si in multe alte tari ale Europei de Vest. In tarile citate, desi nu se poate vorbi de persecutii la adresa romilor, exista o incontestabila discriminare a acestei minoritati, discriminare denuntata de mai multe ONG-uri.

Ceea ce arata ca explicatiile tale de vinzator de pepeni sint departe de a arunca o lumina mai vie asupra fenomenului. Dar, ma rog, faci si tu ce poti cu cei doi neuroni pe care ii ai.
 
Intamplarea face ca am avut si eu ocazia sa merg prin anumite tari din UE si pot sa spun ca nu m-a privit nimeni ca tigan ,nu ma jignit nimeni si nu am simtit nici pentru un moment ca sunt privit altfel.Toata aceasta problema este una artificiala creeata de anumite personaje care au un singur scop pe acest forum:sa arunce cu cat mai mult noroi in Romania.De ce?Din invidie,imbecilizare ruseasca ,prostie si deoarece asa sunt ei indoctrinati si fara nici o sansa de civilizare.
[/quoteCeea ce arata ca explicatiile tale de vinzator de pepeni sint departe de a arunca o lumina mai vie asupra fenomenului. Dar, ma rog, faci si tu ce poti cu cei doi neuroni pe care ii ai.


] Tipic pentru un biet sarman.
 
Mircea Kaag said:
Ca unii Basarabeni isi permit insulte rasiste la adresa tiganilor e desigur grav, Filipoc. Dar sarmanii Basarabeni sint mici copii pe linga insultele si discriminarea observata in Occident la adresa tiganilor si romanilor din Romania. Asemuirea romanului cu tiganul este curenta in Franta, Germania, Belgia, Elvetia si in multe alte tari ale Europei de Vest. In tarile citate, desi nu se poate vorbi de persecutii la adresa romilor, exista o incontestabila discriminare a acestei minoritati, discriminare denuntata de mai multe ONG-uri.

Ceea ce arata ca explicatiile tale de vinzator de pepeni sint departe de a arunca o lumina mai vie asupra fenomenului. Dar, ma rog, faci si tu ce poti cu cei doi neuroni pe care ii ai.

Shi daca mai sunt rasishti shi prin alte partzi, e musai sa fim shi noi, nu-i asha? Sa toleram astfel de manifestari, ca, vezi doamne, nu suntem noi primii?..

Sau, daca shi in alte partzi exista crime odioase, ce propui: ca nu mai pedepsim crimnalii de la noi? Sa ashteptam pana fenomenul va fi eradicat acolo mai inatai?
 
Nu e musai sa fii si tu rasista. Am vrut doar sa-l fac pe Filip sa inteleaga ca explicatiile lui blegoide in ce priveste atitudinile deplorabile ale unor Basarabeni il situeaza la nivelul unui dihor inzestrat cu darul limbajului articulat. Stim ca Filip vrea nitel mai multa consideratie si pretinde sa faca parte din categoria mintilor luminate. Din pacate, realitatea, aceasta cucoana simandicoasa, nu vrea sa-i dea dreptate.

Am lucrat si am studiat in mai multe tari vest-europene si cunosc bine care este atitudinea unui neamt, francez sau belgian ordinar fata de tigani, romani, albanezi, arabi, etc. Un occidental bine scolit este fara indoiala mai nuantat in judecatile sale. Or nu despre minoritatea culta vorbeam, ci despre acei vestici ordinari care, prin prejudecatile, antipatiile sau simpatiile lor, contribuie notabil la crearea unui imaginar colectiv, imaginar in care tiganii sint reprezentati in culori destul de sumbre.

Pentru a intelege de ce francezul de rind, ori neamtul, il infatiseaza pe roman sau pe tigan preponderent ca pe un element negativ, e nevoie de o analiza sociologica complexa. Simplificarile lui Filea-natafleata tin intr-un mediu de vinzatoare de rasarita, nu si acolo unde analiza riguroasa este unica baza de judecata.

Va recomand eseul despre figura strainului scris de catre unul dintre cei mai subtili sociologi germani, Georg Simmel. Veti gasi mai jos linkul care va va permite sa accesati eseul in engleza. Simmel tinea sa faca ceea ce Weber a numit mai tirziu "verstehende Soziologie", adica isi propunea sa scoata la iveala ansamblul de ratiuni ce determina comportamentul unui actor social intr-un anumit context.

Este clar ca Simmel cu Verstehen-ul lui trebuie sa para departe de preocuparile unui Filip, pentru care, pasamite, verbul a intelege e sinonim cu a bea coca-cola.

http://www2.pfeiffer.edu/~lridener/courses/STRANGER.HTML
 
Mircea Kaag said:
Code:
Nu e musai sa fii si tu rasista.

Nu vorbeam de mine, ci de forum (shi societate in general. E o diferentza intre eu shi noi... :roll:


Partea mesajului tau care se refera strict la pesroana lui Filip e mai mult decat clara. Cealalta insa are prea putzina legatura cu prima. Shi miroase foarte urat a apologie rasismului shi romanofobiei.... Oricat de complex ar fi fenomenul, el nu inceteaza a fi unul negativ. Sper ca nu vei veni cu alte "argumente" care sa justifice idea aceasta atat de raspandit in societatea noastra shi una din cele mai urate "urmari" ale rusificarii, shi cred ca shtii de unde romanofobia shi rasismul in doctrina "moldovenista" a lui Stati....


Am lucrat si am studiat in mai multe tari vest-europene si cunosc bine care este atitudinea unui neamt, francez sau belgian ordinar fata de tigani, romani, albanezi, arabi, etc. Un occidental bine scolit este fara indoiala mai nuantat in judecatile sale. Or nu despre minoritatea culta vorbeam, ci despre acei vestici ordinari care, prin prejudecatile, antipatiile sau simpatiile lor, contribuie notabil la crearea unui imaginar colectiv, imaginar in care tiganii sint reprezentati in culori destul de sumbre.

Nu eshti singurul roman (daca eshti roman) care locuieshte in Occident, asha incat opinia ta subiectiva este bine sa o consideri ca atare. Cand vorbim de atitudinea celor de pe forum vis-a-vis de aceste chestiuni, avem in vedere nu sa ne (atentzie e iarashi pers. I pl, referitoare la forumul acesta) :ciupos: comparam cu "acei vestici ordinari", ci sa incercam sa ne comportam anume ca nishte oameni "bine shcolitzi". Incercarea vina n-are, you know... ;)
 
Filip Antonio said:
GYN_Tonic said:
romanii nu-s tigani... dar s-au tiganit :(
ex. manelele
pe cand tziganii s-au romanizat...

Foarte bine. O dovada a integrarii.

Foarte bine pe naiba .
1. romanii s-au tiganit .
2.tiganii au ramas aceeasi
Nu e bine deloc .
Antonio , repet : stai tu toata ziua prin preajma lor si mai discutam .
Acum cateva saptamani s-au facut angajari in capitala in diferite domenii . Au fost oferite posturi tiganilor ,. 1000 de posturi au fost oferite . S-au ocupat parca 200 si ceva . Nu aveau calificari si tipau ca sunt discriminati .
Acum 2 saptamani reportaj la antena 1 .Undeva in ferentari in secorul unui alt tigan (Dan Marian Vanghelie) , niste tigani au ocupat practic trotuarul . Buzunareau , agresau pe toti cei care treceau pe acolo , mai ales pe locattarii blocului din preajma . Reporterii au avut parte de o experienta interesanta : tiganii s-au luat de ei "ca ce cauti dumneata p'aci ?! ce , e trotuarul tau ?! ce filmezi ?! du-te in **** *** *** si filmeaza pe camp " . Asta cu accent tiganesc , evident . Nitel mai tarziu , tiganul cu o mana isi trage pantalonii , iar cu cealalta isi scoate penisul pentru a-l arata reporterilor si ii injura din nou .
Dar , evident ,tiganii sunt discriminatiu si marginalizati pe nedrept . :-x :-x :-x :-x :-x :-x

Normal , mereu se gaseste cate unul ca tine ,Antonio , care sa predice de pe undeva din strainatate (unul care nu a prea avut de-a face cu Etnia, n-a fost buzunarit , batut sau injurat de bande de tigani ) drepturile omului si egalitatea intre popoare . :evil: :evil:

Habar n-ai . Ce mi-ar place sa ai o intalnire de gradul IV cu niste tiganii adevarati >. Sunt curios ce parere ai avea atunci . :lol: :lol: :lol:
 
Husky40 said:
...(unul care nu a prea avut de-a face cu Etnia, n-a fost buzunarit , batut sau injurat de bande de tigani ) drepturile omului si egalitatea intre popoare .

Husky, da` tu ai fost buzunarit, batut sau injurat de tigani? De multe ori ti s-a-ntamplat? Io locuiesc intr-un cartier cu vreo 50% tigani (statistica e personala si e facuta dupa fetzele de pe strada) si de furat m-au furat doar in centrul Bucurestiului (nu pariez c-ar fi fost tigan); de injurat m-au injurat altii, iar o bataie pe-aici n-a mai fost de mult, desi toata lumea zice ca mereu se isca cate un caft. In schimb un tigan a facut pe paznicul de bunavoie si neplatit al blocului, stia cine intra si cine iese, cine locuieste acolo si cine nu - si dadea raportul. Cat timp a vandut pepeni pe spatiul verde din fata blocului (asta pana au venit unii "sa-l taie"), stateam linistiti. Ah, sa nu uit, in cartierul asta nu se dau spargeri (in apartamente; masinile mai bine le lasi deschise, ca sa nu-ti forteze yala), de o singura crima am auzit in ultimii ani. Dar nici politia nu se prea omoara cu legea, ii prinde, ii bate si le da drumul. Traiesc aici de cand ma stiu, m-am intors la tot felul de ore dubioase acasa, nu intotdeauna insotita, nu intotdeauna cu masina si nu mi s-a intamplat nimic. Asta daca vrei relatari din teren.
 
solara said:
Traiesc aici de cand ma stiu, m-am intors la tot felul de ore dubioase acasa, nu intotdeauna insotita, nu intotdeauna cu masina si nu mi s-a intamplat nimic. Asta daca vrei relatari din teren.

Ori fi astia din ploiesti mai smecheri :) . Asta e tot ce pot sa-ti spun .
Si da , am avut parte de cateva .
 
Si ce-au gasit in Romania???
Ar trebui sa facem ca si Letonienii... :)
Au inceput sa alunge rusii din tara... :)

In cazul nostru sunt tiganii...
Idee nu rea???, nu? :-?
 
Pai eu nu prea stau pe internet toata ziua ca doar timp nu prea am , dar ma mai uit si eu din cind in cind ce se mai intimpla pe forum , pai baiat cu carte e Filip acesta, ii dau dreptate in tot ce a zis la acest subiect, pai stie el ce stie , ma gindesc eu ca a locuit mai in alte parti a lumii in afara Moldovei , caci experienta se vede clar, e un pic mai deschis la minte, caci acei care au locuit toata viata numai in tara tot cu rusa se vor lauda ca limba straina, ca doar ce stiu ei altceva. :D
 
Ceatza mare la Londra, mon chere. :crazy:
Ina, s-or lauda altii cu rusa ca limba straina, da` dumneata, duduie, mai umbla pe la "locatia" aia unde scrie "London", ca la fotbalistii snobi phhiii, drace :crazy:
 
Mie mi se pare ca te deranjeaza ce am scris de Bucuresti,ai? Nu prea stiu ce are de a face cu fotbalistii, explicami mai clar.
 
Zis mai dambovitean, mi se rupe de ce-ai zis tu despre Bucuresti, pt ca, liniuta de la capat:
unu - io nu-s tiganca, deci nu ma simt vizata
alta liniuta de la capat - io nu am venit in Bucuresti; aici m-am nascut, ca si maica-mea
motivul numarul trei - afirmatia ta e in parte adevarata. In parte - pt ca se refera numai la tigani, iar la Bucuresti au venit tot felul de neamuri din orice parte a Romaniei; si e adevarata pt ca da, au venit si tigani.

"London"-ul ala al tau m-a zgariat; pute a snobism. Si pute rau la cineva care spune ca:
caci acei care au locuit toata viata numai in tara tot cu rusa se vor lauda ca limba straina, ca doar ce stiu ei altceva
Nu-i nici o legatura cu fotbalistii, a fost doar o comparatie; cand mai pleaca cate un snob sa joace la o echipa din strainatate, dupa 2 luni de stat pe tusa se intoarce cu un accent baltit si-o "romana" stricata de m-apuca greata. Asa si tu care pretinzi ca altii sa faca pe romanii, nu pe rusii.
Iar la "experienta care se vede clar" mai gandeste-te; cine invata ceva de pe unde se duce e mai tolerant, mai sociabil, cu mult mai mult bun simt decat idolul tau din "London".
 
Parerea mea este ca foarte putini moldoveni sunt rusi, si dupa cite stiu eu istorie Moldova inainte de razboi apartinea Romaniei asa ca cred eu ca vorbim aceeasi limba , numai ca accentul e mai diferit,ca doar am fost pe la Iasi des si moldovenii din Romania nu vorbesc mai diferit decit acei din Moldova.
Pe de alta parte nu stiu de ce aduci vorba de London tot timpul,Ai chef de cearta, nu ai nimic altceva mai bun de facut?
Eu stiu de unde vin si unde sunt , nu am nevoie nimeni sa -mi aduca aminte. Niciodata nu am stat cu nasul pe sus ca lociuesc in London sau in alta tara. pe orice om il tratez la fel , judec dupa sufletul omului nu din ce tara este. In orice parte a lumii am fost niciodata nu mi-a fost rusine sa spun de unde sint de loc
 
Solara ,probabil ca ai stat putin cam mult la Soare, si de acea ma-i inteles gresit. Ceea ce am vrut sa spun este ca Moldovenii fuck o gresala numindu-i pe romanii tigani,dar eu sunt maritata cu un ungur "roman" si nu cred ca am aceasi parere ,de acea am facut o remarca despre tigani.Avand experienta pe care o am ,locuind in mai multe tari in ultimii ani am aflat ca toate capitalele lumii atrag straini ,cea ce mi se pare ca tu nu sti ,si o alta remarca este ca nu numai romani sau nascut in bucuresti dar si alte nationalitati precum si tiganii.
PS pentruca nu am mai fost de mult in romania am auzit ca la tigani li se va pune o interdictie sa calatoreasca in Europa ,vi-au pus interdictia deja.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top