Rusia nu poate exista fara dusmani ?

Hidrocentrala

New Member
Astazi Putin a declarat chipurile "exista unii care socot ca Rusiei i-au revenit prea multe bogatii si ar trebui sa fie impartite cu altii..."
De unde a mai luat-o aceasta Putin ? Cine a spus asa ceva undeva ?
Am cautat prin Internet...nimic nu se vorbeste despre asta...
Totodata,am gasit o informatie cu referire la Banca Mondiala care socoate ca bogatiile Rusiei au ajuns in minile unui grup mic de persoane(oligarhi)...
De ce Putin se comporta agresiv...oare Rusia intr-adevar cauta dusmani ?
Citeodata am impresia ca Rusia nu poate exista fara dusmani ...
 
Stau la masa imreuna cu teroristii si servesc vodka si vin moldovenesc ...
De decklaratia lu Putin privind cui si cit ia revenit din bogatiile subterane:Kiar Klinton a ziso acu citiva ani inainte de a se incepe a 2 campanie in Cecenia,cind era Elitin la putere.Dumnezeu sa`l erte!
 
tu crezi ca Rusia nu are dusmani...gandeste mai bine...iata un scenariu...rusii se umfla in pene cu gazu lor si ii zaibesc pe toti...si atunci toata europa tb sa-si faca rost de resurse...si unica solutie e sa atace pe porci(iar am ramas fara casuta postala)si crede-ma ca multi vor dori o bucata din rusia...si china si japonia, iar daca se unesc franta , anglia, germania si nu da doamne turcia ...atunci ii pizdetzu.
 
Endo, esti nebun, ma. Teoria conspiratiei + complexul cetatii asediate. Ceea ce tu te faci ca nu intelegi este ca Rusia are nevoie de dusmani pentru a-si promova politicile. Nu ii ai - ii inventezi. Se apropie alegerile? Bun, organizeaza KGB-ul un atentat pe undeva => cecenii!!! Vor americanii sa faca un scut impotriva rachetelor iraniene? "Imperialismul american vrea sa distruga Rusia!" Georgia vrea sa se rupa de tutela Moscovei? "La Tbilisi antirusismul este politica de stat!"

Genul asta de discurs imi aduce aminte de un clasic. Poate il cunosti pe nenea asta.

Vladimir Ilici Lenin said:
“Noi mergem in grup compact pe un drum rapos si anevoios, tinandu-ne strans de mana. Suntem inconjurati din toate partile de dusmani si suntem nevoiti sa mergem mai totdeauna sub focul lor".
Politica de stat? Sigur, de la Lenin citire.
 
In general, toate statele se comporta in acest fel pentru asi justifica propria existenta, chiar si Republica Moldova, Romania. Un stat exista prin pericolul extern (economic, politic, cultural etc).
Si SUA cat de puternic nu este isi creaza legende ai pericolului extern (terorismul international, ONU).
 
Aiurea. Asta este definitia paranoica a statului. Gandesti precum Putin, stimabile. In ceea ce priveste Statele Unite ale Americii, eu zic sa iti aduci aminte de o data: 11.09.2001.
 
Husky, tu ma stii. nu sunt o adepta a teoriei conspiratiei, insa acea data fatidica, impresionanta prin numarul de victime, nu ma convinge... nu spun ca americanii au organizat, doar ca au inchis un ochi. nu pot sa cred ca o tara cu pretentiile SUA nu a reusit sa intrevada ceea ce se va intampla... acest lucru ma pune pe ganduri. daca chiar au fost incapabili, atunci ceva ii putred in sistemul lor. a fost un act foarte bine planificat si foarte bine gandit strategic. impactul a fost covarsitor si acoperirea media pe masura. si acuma lumea tremura cand se gandeste la acele evenimente la care au asitat practic in direct. si motivul a fost mai mult decat convingator pentru a incepe o lupta impotriva terorismului... care sunt convinsa ca are de fapt alte interese.

cat despre Rusia... acest stat are o gandire primitiva, si ceea ce spune militant ii perfect valabil in contextul acestei tari. statalitatea era permanent amenintata si mai ales cand tanjesti la statalitatea altuia, cu atat mai mult. istoria Rusiei s-a hranit din chestia asta si strategia lor nu a evoluat deloc. poprul rus trebuie sa se teama de un inamic pentru a putea sta impreuna si pentru a putea exista ca stat. altfel, s-ar scufunda in vodka.
rusul are nevoie de dictatura si de [ericol intretinut artificial si totodata rusul trebuie sa se extinda.
 
E posibil sa ai dreptate "Militant"...dar mai sunt si alt fel de tari care nu se comporta astfel...Elvetia,Austria,Luxemburg,Olanda,Belgia,mai toata Europa....eu cred ca un asa tip de politica e de domeniul medievalului,adica e depasit si-i este caracteristic numai statelor dictatoriale (autocratice)...dar in acelas timp nu stiu in ce lista as pune SUA...
 
In genere ,ce a gindit Eli-tzin atunci cint l-a promovat pe Putin...totusi ii ramasese ceva din "bolshevismul rusesc"...Lenin...Putin...Etot puti on nam pokajet...ceva de genul asta...subconstientul ii spunea ca poporul il va asculta...e de-al nostru...nu-mi amintesc dar mi se pare ca undeva Elitin si-a expus parerea de rau in privinta lui Putin...ba chiar a zis ca mai bine il promova pe Iavlinski...
 
Hidrocentrala;203116 said:
E posibil sa ai dreptate "Militant"...dar mai sunt si alt fel de tari care nu se comporta astfel...Elvetia,Austria,Luxemburg,Olanda,Belgia,mai toata Europa....eu cred ca un asa tip de politica e de domeniul medievalului,adica e depasit si-i este caracteristic numai statelor dictatoriale (autocratice)...dar in acelas timp nu stiu in ce lista as pune SUA...

Si aceste state exista prin imaginea pericolului extern. De exemplu la ultimele alegeri parlamentare din Elvetia a castigat un partid care vede cel mai mare pericol in imigratia nelegala si Uniunea Europeana (Partidul Popular). Daca ai analiza mai atent nu exista nici in Europa nici un stat care nu isi construieste politica pe "pericol extern". Daca in anumite perioade se transforma aceste "pericole externe", mai mult sau mai putin reale, in isterie generala, asta e deja o alta problema.
Dar repeta, dak un stat nu percepe existenta unui pericol potential (nu vorbesc neaparat de unul militar) atunci existenta sa devine irationala.
Daca nu ar exista in lumea aceasta RAUL, anarhia si comunismul ar deveni niste realitati, nu utopii. Insa vezi, raul totusi exista si in Europa, cat nu ni s-ar spala creierii de mass-media moldoveneasca si romaneasca.
 
Hidrocentrala;203034 said:
Astazi Putin a declarat chipurile "exista unii care socot ca Rusiei i-au revenit prea multe bogatii si ar trebui sa fie impartite cu altii..."

Nu Putin a declarat asa ceva. Acum cateva saptamani, in timpul dezbaterii anuale cu cetatenii in cadrul careia Putin raspunde la intrebarile rusilor, un inginer din Novosibirsk l-a intrebat pe presedintele rus ce crede acesta despre declaratia fostei Secretare de Stat a SUA, Madeleine Albright, precum ca e o situatie injusta cand doar o singura tara, Rusia, beneficiaza de imensele resurse ale Siberiei. Putin a zis ca nu e la curent cu aceasta declaratie, dar nu exclude ca unii ar putea avea asemenea idei. M. Albright a dezmintit mai tarziu ca ar fi spus asa ceva. Si, intr-adevar, e imposibil sa gasesti pe net o sursa sigura in acest sens. Avem de a face probabil cu unul din acele mituri care circula in spatiul informational originea caruia nimeni n-o mai cunoaste.


Hidrocentrala;203034 said:
De ce Putin se comporta agresiv...oare Rusia intr-adevar cauta dusmani ?
Citeodata am impresia ca Rusia nu poate exista fara dusmani ...

La aceasta intrebare, insusi Putin a raspuns in faimosul sau discurs de la München. El a subliniat ca Rusia nu "intelege" anumite lucruri :

URSS a pus capat unilateral razboiului rece prin initiativele lui Gorbaciov. A jucat un rol determinant in reunificarea Germaniei. Si-a retras trupele din Europa de Est. La Malta Bush tatal i-a promis lui Gorbaciov, in semn de recunostinta si bunavointa, ca NATO nu se va extinde asupra Europei de Est, caci nu mai exista nici un motiv pentru asta. Putin remarca : ce a devenit aceasta promisiune ? De ce NATO si SUA isi accentueaza prezenta militara pe tot perimetrul frontierelor Rusiei, incepand cu tarile Baltice, trecand prin Caucaz si terminand cu Extremul Orient ? Daca nu mai suntem dusmani, zice Putin, de ce va apropiati cu baze militare si sisteme de armament sofisticat de granitele noastre ? Noi, zice Putin, facem contrariul : am inchis baza militara Lurdes din Cuba, baza Kamran din Vietnam, am renuntat la militarizarea Kaliningradului, am respectat acordul de reducere a fortelor conventionale in Europa, etc.

Nu stiu daca Rusia nu poate exista fara dusmani, dar aceste nedumeriri ale lui Putin au fost sustinute sau cel putin usor intelese de mai toata lumea a treia, dar si de o Austrie, partial de Germania si Franta, de Grecia, de Cipru, etc.
 
MirK;203380 said:
Noi, zice Putin, facem contrariul : am inchis baza militara Lurdes din Cuba, baza Kamran din Vietnam, am renuntat la militarizarea Kaliningradului, am respectat acordul de reducere a fortelor conventionale in Europa, etc.
Hai sa incercam sa dam un continut acestui etc. Ar suna cam asa : "ne-am retras trupele de pe teritoriul Republicii Moldova, nu am incurajat si nu am sprijinit crearea 'republicilor' secesioniste de pe teritoriul Moldovei si de pe cel al Georgiei, nu ne-am amestecat deloc in viata politica a fostelor republici sovietice, nu am vandut gaze naturale la preturi diferentiate (in functie de cat de prietenosi sunt clientii cu noi), am returnat Romaniei tezaurul si Japoniei Kurilele".
 
Sfinx;203383 said:
Hai sa incercam sa dam un continut acestui etc. Ar suna cam asa : "ne-am retras trupele de pe teritoriul Republicii Moldova, nu am incurajat si nu am sprijinit crearea 'republicilor' secesioniste de pe teritoriul Moldovei si de pe cel al Georgiei, nu ne-am amestecat deloc in viata politica a fostelor republici sovietice, nu am vandut gaze naturale la preturi diferentiate (in functie de cat de prietenosi sunt clientii cu noi), am returnat Romaniei tezaurul si Japoniei Kurilele".

Pai ai vrut chiar sa se sineucida rusii? Normal ca au luat masuri de siguranta. Expansiunea occidentului i-a determinat sa-si impuna prezenta mai dura in Georgia si Moldova. Cu cat occidentul va inainta cu atat mai mult pamaturile noastre se vor preface in camp de batalie aunui razboi in care noi nu o sa fim niciodata castigatori.
 
adrenalina;203388 said:
o, da... deci ceea ce se intampla aici nu este vina rusilor... da a Occidentului. frumoasa logica.

Nu cred ca putem aici invinui pe cineva, discutam despre cauzele care provoaca comportamentul actual al Rusiei
 
Sfinx;203383 said:
Hai sa incercam sa dam un continut acestui etc. Ar suna cam asa : "ne-am retras trupele de pe teritoriul Republicii Moldova, nu am incurajat si nu am sprijinit crearea 'republicilor' secesioniste de pe teritoriul Moldovei si de pe cel al Georgiei, nu ne-am amestecat deloc in viata politica a fostelor republici sovietice, nu am vandut gaze naturale la preturi diferentiate (in functie de cat de prietenosi sunt clientii cu noi), am returnat Romaniei tezaurul si Japoniei Kurilele".

Sunt de acord. Am avea ce sa-i reprosam Rusiei care, desi se simte incoltita, a contribuit destul de mult la necazurile noastre si ale altor state post-sovietice. Problema e ca in cazul nostru si al Georgiei, secesionismul nu dateaza din momentul accederii lui Putin la putere. Or despre Putin aici e vorba. Secesionismul cu pricina e un fenomen cu radacini mai vechi, fenomen la originea caruia au stat pe de o parte uneltirile murdare ale anturajului lui Gorbaciov (ex. Lukianov), intr-o prima faza, preluate apoi de Eltin cu trepadusii sai, pe de alta parte, tembelismul las si felonia fata de propriul sau popor ale unui Snegur, in Moldova, si ale unui Gamshurdia cu Sevarnadze in Georgia. Cat despre Kurile e o tema neserioasa si in locul japonezilor n-as mai aborda-o. Nimeni azi, si probabil nici in viitorul apropiat, nu va accepta o revizuire a rezultatelor, pe plan teritorial, ale celui de-al doilea razboi mondial. Altminteri nu mai ramane nimic din Europa actuala in hotarele pe care i le cunoastem.

Cat despre gazele naturale,rusnacii au ridicat pragmatismul in rang de unica politica de stat, ceea ce explica de ce majorarea brusca a pretului pentru gaze a fost practica nu numai in cazul cu Ucraina, dar si in cazul unor aliati siguri si loiali ai Rusiei precum Armenia sau Bielorusia.

Am scris candva ca recunoasterea de catre Occident a independentei Kosovo si nerespectarea Tratatului cu privire la fortele conventionale in Europa va avea consecinte nefaste asupra sanselor noastre de a repune stapanire pe Transnistria. Culmea e ca Occidentul nu va castiga nimic substantial pe plan strategic cu aceasta recunoastere si nerespectand Tratatul, dar ne va baga pe noi, cei mici cu regiuni secesioniste, intr-o situatie fara nadejde : odata cu recunoasterea Kosovo, se va crea un precedent de care rusii se vor folosi, precum au si declarat, pentru a recunoaste Transnitria, Osetia de Sud si Abhazia. In afara de asta, se vor servi de aceste regiuni pentru a-si intari prezenta militara pe flancuri, ca raspuns la stationarea trupelor americane in Romania, in Bulgaria si (in viitorul apropiat) in Georgia.

Moscova ne este un adversar geopoltic, desigur, un adversar iscusit si cu buzunare din ce in ce mai pline. Pentru a o contra eficient, e nevoie sa joci tot atat de bine sah ca si strategii de la Kremlin, nu luand decizii pripite si cu bataie scurta, precum e cazul azi in cancelariile occidentale, nemaivorbind de gesticulatia haotica pe care o observam la Chisinau.
 
Back
Top