Sarbatorile de iarna!

zopiryon said:
dava cool...ieti padrujile...si pe albinutza si pe "melik" ... tot de'o teapa sunteti
In primul rand nu-mi i-au nici una...caci nici de una nu am nevoie :) Am gasit deja demult persoana pe care o vreau sa o am langa mine....
Zopp....nu fi asa de dur cu Albinutza ca te bat....sincer.....cu asa fete gingashe ca Albinutza nu este voie sa te comporti asa! Zopp....cum ai fost taran de la Moldova....asa si vei ramane.....vin-o amuin Viena si vei vedea ce se intampla aici!
 
Pentru ca Zopiryon este omul care a facut cea mai multa zarva pe tema aceasta voi incerca sa-i lamuresc cate ceva!
Zopiryon, daca ai fi un baiat cu o rationalitate mai dezvoltata ai gandi mai interesant si mai logic!
Traditia este traditie si va ramane mereu sau cel putzin pana cand nu se va pierde prin noile lucruri interesante aparute din occident si care la un moment dat vor deveni (poate) tot traditii:)
Sunt tari care in general nu sarbatoresc ca noi(moldovenii) si ca ei(europenii) Anul Nou (Craciunul). Tarile arabe in general nu au Anul Nou sau cel putzin il au insa nu-l sarbatoresc.
Moldova, este o tara saraca care a fost influentata puternic de catre cultura rusa! La noi, la moldoveni este primit ca cadourile sa fie date pe 31(decembrie)-1(ianuarie), insa in realitate cadourile ar trebui inmanate pe data de 24-25(decembrie) de ziua de Craciun (asa cum se intampla in toata europa & Romania). Acum ca Moldova a ramas in urma cu tot ce este mai nou la Europeni.....si chiar din lipsa resurselor financiare se face totul in ultima zi, asa cum este primit la noi la moldoveni, lasam totul pentru sfarsit!
Europenii sarbatoresc foarte "puternic" aceasta sarbatoare, cu o luna inainte de Anul Nou totul este impodobit pe strazi(cooliavea dreptate, vino sa vizitezi acuViena, poate inca nu este acea atmosfera de sarbatoare, insa prin magazine se observa ca se apropie Craciunul), in vitrine vezi numai ghirlande sau beculete multi-colore, brazi si mosi creciuni.
 
blin....si au cadourile sau tarile arabe cu asta....?
eu am zis doar ca lumea ar trebui sa se gandeasca la orice numai la craciun NU...la inceputul lui noiembrie....
si aerele astea de mari occidentali si tu si cool sa vi le bagati intr'un loc..ele pe mine ma lasa rece...
nu zic ca pregatirile trebuiesc incepute pe 23....da nici kiar cu 2 luni inainte....da' daca vrei sa va cumparati acum brad si sa va vopsiti deacum oule de pasti...n'aveti decat...

p.s.Mai irita la nebunie...tarani de fire care au ajuns in occident si se dau destepti...si crezi ca nu stiu cand se dau cadourile sau shi?
p.s.s.deobicei moldoveni plecati in strainatate...se dau sau romani sau rusi...si sunt foarte complexati in raport cu strainii...pe cand in relatiile cu moldovenii se umfla cat de tare pot in pene...si mie greata de asta...evident ca nu's toti asa....da ashtea 2 se incadreaza perfect in descriere.
 
Baiate, daca ti s-a parut ca am aer de occidentala sau ca ma infoi in pene, sa stii ca ai tras o concluzie gresita din ceea ce am incercat sa-ti explic!
De ce am pomenit de tarile arabe? Am incercat sa fiu mai explicita!
Zopiryone, gandeste-te si singurel...am pomenit eu ceva de braduti in casa? Spuneam ca sunt brazi in magazine(insa de plastic) sau la tine atmosfera de Anul Nou se rezuma numai la copacul de Anul Nou?

Chestia cu P.S(urile) ma erita la nebunie. Mai atent la insulte!
 
daca kiar vrei sa stii iti zic ca toate kestiile astea legate de atmosfera de craciun ma irita rau de tot...e exact ca de 8 martie...ziua in care toti misoginii cumpara flori...la prietene...sotii...mame....etc...sau le iubesti sau le urasti...asa...si cu craciunul...nu poti fi bun cu oamenii si da cadouri numai o zi...pentru mine nici bradul din casa nici pomii de afara nu ma prea ating....

p.s.esti o kotzoharla occidentala umflata in pene
 
Atunci de ce dracului, daca nu-ti place nici una, nici alta incerci sa-i contrazici pe cei care stiu sau care cel putin incearca sa spuna ceva interesant?
Intradevar, 8 martie este o sarbatoare care se sarbatoreste numai in spatiul ex. Sovietic. In Occident mi se pare(nu sunt sigura de loc) ca este pe 23 aprilie/mai. Si de ce ma rog nu-ti place aceasta sarbatoare? Poate esti gelos ca nu ai si tu asa o sarbatoare?
De mic copil nu ai fost invatat sa intri in atmosfera fierica a Craciunului si cred ca nici in Mos Craciun nu ai fost invatat sa crezi vreodata, din cauza aceasta acum esti pasiv in ceea ce consta "Anul Nou" & "Craciunul"

P.S :)
 
eu nu am nimic impotriva sarbatorii...
repet...sau iubesti femeile sau nu...adica...nu tre' in ziua aia sa faci pakazuha...ca oiii mlea...si de tare va iubesc pe tate...in realitate fiind un misogin....care'si bate sotia si kopkii...asa si cu craciunul...ba am fost invatatu cu mos craciun...si cand eram mic credeam in el...
cred ca daca esti asa un om de bun...nu e nevoie de craciun ca un motiv sa zici ceva bun la oameni...iaca noi cand facem anul nou vin rude...pe mine ele ma irita...da....trebuie conforum traditiei sa'i zic ceva frumos...
ca sa nu lunjesc zic ca ma doare in pix de sarbatoare asta...sau e....sau nu e...kisla....
cred ca ea e mai importanta pentru copii pana la...10 ani sa zicem...sa simta caldura unei familii...
da pentru asta nu e nevoie de pregatiri de 2 luni...

p.s.godzila capitalista
 
... cele scrise mai sus dovedesc doar ca unii n-au simtit adevaratul spirit al sarbatorilor de iarna... ci doar o "pakazuha"...! :crazy:
 
lel...nu fi naiva...despre ce fel de spirit vorbesti...kiar e o pakazuha...azi tat ai ghine ca'i crashiunu...mane sotu ai fu.te doua peste cap...ca di shi borshu'i rashi... :crazy:
 
zop ceea ce zici tu - nu-i vorba de pokazuha, da de faptul ca e firesc pt. om sa incerce sa se detasheze macar de cateva ori pe an de rutina obisnuita, sa se simta si el om normal, sa viseze, sa se bucure, etc.

da privitor la faptul ca in europa atmosfera de craciun se simte mai devreme decat in md. - e usor explicabil prin niste ratiuni de merceologie(marketing), concurenta, etc. care nu ma apuc sa le insir aici.
 
zopiryon said:
lel...nu fi naiva...despre ce fel de spirit vorbesti...kiar e o pakazuha...azi tat ai ghine ca'i crashiunu...mane sotu ai fu.te doua peste cap...ca di shi borshu'i rashi... :crazy:
... daca macar iti vin asa ganduri in cap, deja se vede ce sot lamentabil vei fi... :crazy: (sorry for offtopic)
 
cred ca de sarbatorile de iarna nimanui nu o sa ii vina sa vorbeasca tat de sarbatorile de iarna(atunci deja te saturi de ele) :-? , asa ca e foarte bine ca se poate vorbi aici,acum sau oricand are cineva chef
 
zopiryon said:
eu nu am nimic impotriva sarbatorii...
repet...sau iubesti femeile sau nu...adica...nu tre' in ziua aia sa faci pakazuha...ca oiii mlea...si de tare va iubesc pe tate...in realitate fiind un misogin....care'si bate sotia si kopkii...asa si cu craciunul...ba am fost invatatu cu mos craciun...si cand eram mic credeam in el...
cred ca daca esti asa un om de bun...nu e nevoie de craciun ca un motiv sa zici ceva bun la oameni...iaca noi cand facem anul nou vin rude...pe mine ele ma irita...da....trebuie conforum traditiei sa'i zic ceva frumos...
ca sa nu lunjesc zic ca ma doare in pix de sarbatoare asta...sau e....sau nu e...kisla....
cred ca ea e mai importanta pentru copii pana la...10 ani sa zicem...sa simta caldura unei familii...
da pentru asta nu e nevoie de pregatiri de 2 luni...

p.s.godzila capitalista
Tu cred ca ai uitat care este menirea Craciunului! Craciunul este o sarbatoare crestineasca, o sarbatoare care se face in "lagarul" familial (aduna familiile imprastiate din toate colturile lumii) ... sunt sigura ca tu fiind din tanara generatie urasesti sarbatorile facute in cercul familiei!
Anul Nou numai pentru copii pana la 10 ani? Cine se bucura mai mult ca vine vacanta de iarna? tu sau copii de 10 ani? Anul Nou este o sarbatoare atunci cand in sfarsit dupa o jumate de an ai posibilitatea sa te odihnesti, sa stai in cercul familiei(rudelor) si sa ridici un pahar de Champagne(desi nu prea cred ca multi isi permit luxul acesta in R. Moldova) sau de Vin spumant pentru anul care vin si anul care a plecat!
Sarbatorile de iarna iti aduc aminte ca mai ai si niste parinti si niste prieteni(daca ai uitat-o pana atunci)


da privitor la faptul ca in europa atmosfera de craciun se simte mai devreme decat in md. - e usor explicabil prin niste ratiuni de merceologie(marketing), concurenta, etc. care nu ma apuc sa le insir aici.
Cat de simplu se poate tot de explicat si doar la scoala cu ceva ani in urma am studiat marketingul :)
 
eu nu's crestin asa ca ma doare'n pix de sarbatoare...
cat despre ""largul familiei" pot sa'ti spun numai ca n'am nici un kef sa'mi vad unele rude...alea cu care ma inteleg bine si la care tin..le vad destul de des...si nu am nevoie de nici un motiv special ca sa ridic un pahar de Champagne sau vin spumant...

crede'ma ca majoritate moldovenilor pentru anu nou si craciun gasesc bani...si chefuiesc bine de tot....sa plateasca taxele pentru incalzire nu au bani, da pentru kefuri intodeauna gasesc.

nu urasc sarbatorile de familie...am rude care nu'mi place...de ce la craciun sau anul nou...sau la oricare alta sarbatoare tre sa ma port frumos cu ele ... ?

cat despre vacana ce pot zici...de ea se bucura toti...


p.s. chiar cu faza cu sampanie ai aratat inca odata ca voi aia de acolo va puteti permite...da noi salbaticii de aici nu...sa stii ca gresesti rau de tot cand crezi ca aia de aici sunt mai rai in vre'un fel ca voi...!
 
Chestia ca esti ateu ma lasa rece, adica nu importa. Esti si tu un om ca altii.

crede'ma ca majoritate moldovenilor pentru anu nou si craciun gasesc bani...si chefuiesc bine de tot....sa plateasca taxele pentru incalzire nu au bani, da pentru kefuri intodeauna gasesc.
Oare eu am afirmat contrariul? Nici nu m-am dat in detalii despre masa moldoveneasca de Craciun sau de Anul Nou, caci stiu cum e si stiu cate sticle de vin si de vodka stau pe masa(gata sa fie baute)! Faptul ca am mentionat ca moldovenii nu-si pot permite sa bea macar o data in an Champagne am avut si am dreptate...eu sunt sigura ca tu in viata ta nu ai baut Champagnie, insa nici nu afirm ca eu am baut vreodata!

p.s. chiar cu faza cu sampanie ai aratat inca odata ca voi aia de acolo va puteti permite...da noi salbaticii de aici nu...sa stii ca gresesti rau de tot cand crezi ca aia de aici sunt mai rai in vre'un fel ca voi...!
P.S(urile) tale ma dau de fiecare data gata. Cum poti fi de fiecare data asa brutal! Doamne, Dumnezeul, am spus eu ca imi pot permite asa ceva? Te-am facut pe tine salbatic? Gandesti copilareste!
 
Back
Top