Satanismul

Bad And Mad

fundamentalist :)
Deci... as dori sa va prezint o noua religie (la noi e noua, nu si in alte partzi), sau nu e chiar o religie,e un nou mod in care poti sa privesti lumea, va recomand aceste doua articole, din pacate sunt in rusa:

http://www.satanic.ru/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=165
http://www.satanic.ru/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=154

Daca nu atzi citit nici unul, atunci mai bine nu spunetzi nimic... fiindca satanismul nu e ceea ce apare in presa, ori in biblie...
 
vreau sa intreb...finka nu prea imi dau seama.....voi cei ce urmati aceasta religie..in ce credeti? in satana? in dracu?
 
Eu :) as fi vrut io sa fiu satanist, din pacate am fost educat in alt mod :(
Ai citit articolul? acolo e scris alb pe negru ca satanismul nu are nimic cu satan, si nu e o chiar o religie...
E un mod egoist de a privi lumea si de a merge impotriva principiilor prostesti ale societatzi de azi...
 
CITITzI LINK-urile!!!

MXX e o intrebare de baraj... raspunsuri sunt 0 si in acelasi timp mii...
Pentru un om cuminte/criminal, cu un caracter moale crestinismul e perfect, ai venit dupa slujba la biserca, ai stat 5 min. cu fundu-n sus, adica te-ai rugat lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor, tzi-a mai dat un preot (care cu nimic nu e mai sfint ca tine) vreo doua sfaturi pe care le mai tine minte din Biblia pe care o deschide doar de nuntzi si inmormintari, si te-ai dus acasa cu spiritu' impacat...
Citeste oricare din link'uri, nu-tzi fie lene, daca nu esti doar un om din turma o sa-tzi placa... sunt p'acolo si idei fasciste, dar toate ar duce spre o societate perfecta...
 
Bad And Mad said:
acolo e scris alb pe negru ca satanismul nu are nimic cu satan, si nu e o chiar o religie...

asta este o minciuna - de altfel tipica satanismului, Satan nu se afisaza ca
ingerul cazut si pierzatorul slavei ceresti ci ca un promotor al libertatii
si al fericirii, insa fara indoiala ca numai cei intunecati ca el pot sa cada
in aceasta capcana

iata ce zice Wikipedia despre satanism: "Satanism is considered by
many to be a religion involving either the worship of Satan
"

http://en.wikipedia.org/wiki/Satanism


Bad And Mad said:
E un mod egoist de a privi lumea si de a merge impotriva principiilor prostesti ale societatzi de azi...

societatea de azi merge tot pe principii sataniste, desi sunt mai subtil
exprimate. insa: avortul, desfranarea, minciuna si obsesia pentru placeri,
toate sunt lucrarea satanei, el se bucura cand oamenii traiesc in
intuneric si faptuiesc aceste pacate
 
2 copeici de la mine, care nu sunt satanist (sunt, mai curand, un sufi left hand path cu influente taoiste... suna a dracului de bine numele religiei mele, nu? :D ):
in primul rand, trebuie determinat ce anume poate fi considerat intr-adevar satanism. exista grupul lui lavey, referitor la care sunt linkurile date de bad and mad (apropo, pe acelasi site este, in rusa, cartea fundamentala a lui lavey, biblia satanica), care e o filosofie individualista ce-si trage inspiratia din nietzsche, crowley, ayn rand s.a.m.d. satan este vazut aici mai curand ca model arhetipal al libertatii de gandire decat ca fiinta intr-adevar existenta.

puncte forte:
- accentuarea libertatii individuale pe toate planurile, de la gandire la actiune si la sentiment
- o atitudine sanatoasa fata de arta, perceputa ca mijloc de extindere a conceptiei asupra lumii si de acces la inconstientul colectiv
- respectul total fata de viata umana, considerata cel mai mare dar oferit fiecarui om
- o conceptie asupra lumii suficient de flexibila si de lipsita de dogmatism

puncte slabe:
- uneori, anumiti satanisti accentueaza mai mult asupra distrugerii decat asupra creativitatii
- in sectele satanice intra, deseori, teenagers conformisti care vor sa para 'diferiti' de altii si cauta sa se identifice cu labelul social de satanist. doi de astia intr-un grup de studiu/loja satanista strica totul
- eu, in particular, acuz la satanism ceea ce numesc 'conditionarea iubirii': satnistii iubesc doar o anumita categorie de persoane, considerate 'demne de iubire', fata de o categorie mai mica sunt indiferenti si pe restul ii urasc, in timp ce eu cred in iubire neconditionata pentru toti
- dispretul nejustificat pentru alte religii (in special crestinism si wicca) manifestat de o buna parte din satanisti

in principiu, satanismul laveyan poate constitui o baza exceptionala pentru un sistem filosofic personal, cu o conceptie flexibila asupra lumii. pentru a realiza asta, trebuie, totusi, sa-l completezi cu foarte multe lucruri specifice anume tie, caci ceea ce propune lavey este, cred eu, insuficient. dar el nici nu pretinde ca prezinta o doctrina sistematica, pentru toti, ci schiteaza o chestie care sa fie utila pentru cei care vor sa gandeasca liber. defectele satanismului nu vin din doctrina, ci din anumite preferinte ale celor care o adopta. tipii astia sunt, in mare parte, conformisti, ratati, pozeaza, vor sa socheze si nu prea inteleg ceea ce a vrut lavey intr-adevar. daca in satanism vor intra mai putini asemenea tipi, satanismul va avea doar de castigat si ar putea deveni una dintre cele mai interesante religii de alternativa. cam asta cred eu... repet, nu sunt satanist si nici nu as vrea sa fiu, pentru ca imi repugna etichetarile. daca sunteti interesati, pot incerca sa comentez pe forum si alte curente sataniste, cum ar fi order of nine angels, satanismul sethian, sat/tan-ismul sau filosofia anumitor grupari gnostice. experienta mea cu satanismul, o spun de la inceput, s-a limitat doar la lectura textelor si comunicarea virtuala pe anumite forumuri. cunosc personal doar 3 satanisti 'autentici', asa ca nu vreau ca afirmatiile mele sa fie interpretate ca si cum ar fi 'na vsiu odessu' :D
 
ce se intampla, nimeni nu este interesat sa discute? sa mai bag informatie? va pare corect ceea ce am scris eu? hai sa discutam...
 
ar fi multe de zis, insa vreau doar sa comentez unul din punctele
forte care le-ai enumerat: "o conceptie asupra lumii suficient de
flexibila si de lipsita de dogmatism
"

tie ti se pare asta punct forte? adica fiecare nebun poate sa aiba
conceptia lui despre lume? de exemplu Hitler era un tip ok ca el
se credea Dumnezeu si ca credea ca nemtii sunt o rasa superioara?
 
fiecare dintre noi are un propriu model asupra lumii. pur si simplu toate experientele pe care le-am avut ne creaza o viziune, un fel de filosofie personala. un anumit mod de a percepe. uneori, acesta viziune este total autonoma, alteori formata in baza conceptiilor altora. dar tot viziune asupra lumii se cheama. si de masura in care aceasta viziune este adecvata realitatii depinde succesul individului si adaptarea lui la societate. pur si simplu noi nu putem sa percepem toate lucrurile asa cum sunt ele 'de fapt', dar le interpretam, le trecem prin filtrul propriei noastre subiectivitati - astfel creand ceea ce eu numesc 'model asupra lumii'. ceea ce numes eu model 'corect' este cel care tinde catre o perceptie cat mai totala a lucrurilor care ne inconjoara, care include capacitatea de a admite ca, posibil, tot ceea ce ai gandit pana acuma poate fi gresit, tendinta catre stabilirea cu ceilalti a unor relatii reciproc avantajoase si capacitatea de a nu ridica la rang de 'adevar absolut' nimic in parte, pentru ca fiecare viziune isi are adevarul si justificarea ei. modelul lui hitler, de care vorbeai, este limitat si destructiv, asadar il percep ca fiind negativ. in schimb, satanismul dispune de o serie de trasaturi pe care le consider ca fiind corecte. diversitatea modelelor asupra lumii este cea care face lume sa fie frumoasa, si daca oamenii ar intelege ca fiecare are dreptul la o conceptie proprie asupra lumii, in limita in care nu afecteaza alt individ, ar disparea toate conflictele. iti inchipui, in schimb, ce s-ar intampla daca toata lume ar gandi la fel? n-ar mai exista individualitate, creativitate... intr-o asemenea lume eu m-as sinucide... sper ca am raspuns la intrebarea ta, st.
 
fiecare are dreptul la o conceptie proprie asupra lumii, in limita in care nu afecteaza alt individ
Nu uita ca satanismul e bazat si pe egoism...
Sistemul comunism lucra pe acest principiu' am uitat cum se numea :(, ideea lui (in linii generale) era astfel:" ca omul sa se simta comfortabil in societate, are nevoie sa vada mai multi tipi la fel ca el" urmind aceasta regula ei nivelau pe toti...
jimosho
respect tzie ca gindesti cu capul clar uitind de toate stereotipurile...
Daca cunosti mai mult despre satanism te-as ruga sa mai scrii ceva despre slujitorii diavolului (stiu 100% ca avem o secta de-a lor si in Moldova)... cit despre blacksteri si poseri stiu singur :)
 
termenul de 'slujitori ai diavolului' imi pare un pic inadecvat. din cate imi dau seama, un satanist care se respecta nu si-ar asuma niciodata un asemenea titlu, pentru ca el tinde catre libertate, care include, pentru el, si eliminarea tendintei de a venera ceva. asta cel putin pentru satanismul in varianta lui lavey si pentru sat/tan. in ceea ce tine de order of nine angels, am impresia ca ceea ce numesc ei, mistic, 'respect fata de satan/ uniune cu satan' este o forma mascata de adorare. odata ce am pomenit despre ei, imi voi expune si parerea.
order of nine angels (ona) este o organizatie care si-a asumat, cred eu pe nedrept, titlul de 'satanism traditional' si care a fost proscrisa de 'templul lui set' pentru faptul ca admite sacrificiul uman. scopul pe care si-l propune ona este crearea unui 'nou om' (eu unul m-am saturat de termenul asta, pe care il propun si nazistii, si comunistii), fiecare dintre adepti trebuind sa faca tot felul de lucruri ca sa se depaseasca pe ei insisi, cu o atitudine care pare foarte influentata de nietzsche. pe langa asta, textele ona, spre deosebire de cele ale altor organizatii sataniste, abunda de expresii folosite in mistica, dar cu o nuanta 'intunecata': 'uniunea cu satan', 'calea de mana stanga' si asa mai departe. plus, mai adauga cateva nuante interesante preluate de la samurai si din texte filosofice calitative
puncte forte:
- faptul ca educa o personalitate puternica si cel putin isi propune ca scop eliberarea individului de conditionarile exterioare
- faptul ca, cel putin in textele teoretice, pe care le-am citit atent, vorbeste despre faptul ca intelepciunea se obtine intotdeauna prin experienta proprie, nu prin urmarea prejudecatilor
- si cam atat...
puncte slabe:
- faptul ca interpreteaza termenul de 'a te afla dincolo de bine si de rau' ca a face in mod constient ceea ce consideri ca fiind rau
- nu justifica in mod clar aspiratia lor catre rau si catre satan
- cu toate ca, in principiu, conform doctrinei lor, satan este perceput atat ca arhetip, cat si ca personalitate existenta intr-adevar, este mai mult privit ca personalitate autonoma, ceea ce face doctrina un pic cam incoerenta
- scopurile pe care si le propune sunt naziste si totalitare
- doctrina este prea autoritara, cu toate ca pretinde ca tinde catre eliberare individuala pe toate planurile
- deseori, este pur si simplu un crestinism de-a indoaselea, cu aceleasi puncte slabe ca si crestinismul, numai ca mult mai accentuate
- faptul ca dispretuieste alte cai, in primul rand crestinismul, dar si alte curente satanice
- promoveaza ura, agresivitatea, violenta, cultul fortei, egocentrismul exacerbat, raul produs in mod constient (sub paravanul 'relativitatii valorilor') si activitatile antisociale
- nu respecta viata umana, care este pentru mine si pentru multi cea mai mare valoare, odata ce accepta sacrificiul uman
cu alte cuvinte, o consider una dintre cele mai proaste cai religiose existente, doar un fel de paravan pentru satisfacerea dorintelor si necesitatilor conducatorilor sectei... cu toate ca anumite puncte din doctrina par intr-adevar seducatoare, valoarea lor este diminuata de celelalte. ona, de departe, este cea mai extremista grupare satanica oficiala/organizata. o respect prea putin, pentru ca are prea putine aspecte care sa rezoneze cu structura mea interioara.
cred ca urmatoarea postare (cand ajung data viitoare la calculator, maine sau poimaine) va fi despre gruparea sat/tan, care mi se pare un pic mai atragatoare decat ona...
 
Scurta Beton :lol: :-? Iar eu acum ascult "Burzum - Dominus Satanas" si ce e cu asta?
Tema la noi e alta, dar oricum o sa-mi spun parerea, chestia asta poate sa insemne 2 lucruri:
1 Esti poser, adica pozezi
2 Vrei sa te "prikalesti"...
Tu potzi si sa sacrifici lui Satan pisici si ciini, dar asta nu te va face satanist... cel putzin unul din cei LaVey'isti
 
freejerk
de acord cum spunea tatuca Marks: " Religia e un opium pentru popor", avea perfecta dreptate, e inca un mod de a controla masele...
Doar ca acum ma refeream la satanismul LaVey'an care nu e chiar o religie, e mai mult o conceptzie asupra vietzii...
 
yeah, in sfarsit tema mea preferata
despre satanism se poate discuta mult, dar sa vb cu lumea care cunoaste ceva
in primul rand sunt mai multe tipuri de satanism:

Tipuri principale:

1.Satanismul Modern
2.Satanismul LaVeyan
3.Satanismul Traditional
4.Satanismul Rebel

Tipuri universale:

1 Satanistii Notoriosi
2 Avocatii Diavolului
3 Satanistii Diabolici

Satanistii falsi

si in al doilea rand ar trebui discutate toate tipurile, problema este ca e mult de vb

Cand oamenii aud cuvantul "Satanism" se gandesc automat la sacrificii, torturari, Demoni si mutilarea animalelor. Cele unsprezece reguli Sataniste ale Pamantului se opun total uciderii animalelor fara rost sau pentru ritualuri.

Fiti Satanisti adevarati si sa vedeti prin prostie, minciuna si inselaciune. Inlaturati escrocii din calea voastra si sa nu iertati nici unul care va ies in cale.
 
Eu socot ca nici o religie nu e buna (am spus am asta si postul de mai inainte)...
Dar Satanismul LaVey'an e alta poveste, omu' s-a staruit a ales cele mai bune idei, ritualuri, conceptii... Am mai mult respekt fatza de Satanisti Lavey'isti dekit fatza de adolescentzi care chinuie animale, incercid sa arate cit sunt de deosebiti...
Am discutat cu o prietena de'a mea, ea a spus ca a gasit prin net o sekta de satanisti, aici in MD... m-am mirat :wtf: ... nu stiu ce fel de satanism praktikau, insa precis nu de cel tip LaVey'an... :crazy:
 
Back
Top