Scena rock din MD

Trupa Snails, castigatoarea unui contract de productie Sambata 26 Iunie 2004


Joi seara, in Club Twice, a avut loc finala concursului "Tu poti fi vedeta 2004", organizat de casa de discuri A & A Records. Premiul pus la bataie - un contract de productie cu respectiva casa de discuri. La concursul demarat cu doua luni in urma s-au inscris 122 de trupe din tara si din Republica Moldova. Tinerii doritori de afirmare au trimis demo-uri si prezentari la sediul casei de discuri, fiind alesi cei mai buni trei: Nadin Trohin din Chisinau, fosta solista a trupei Millenium, trupa FM din Galati si The Snails din Chisinau. Joi seara, cei trei finalisti si-au demonstrat talentul in fata publicului si a juriului de specialitate. Fiecare participant a cantat timp de patruzeci de minute, dupa care s-a deliberat. Lupta a fost foarte stransa intre cei trei finalisti, de doar 1-2 puncte diferenta. Castigatorii marelui premiu au fost decretati baietii de la The Snails din Chisinau (Severin Lilian, Kolit Vitalie, Gabriel Andronic si Nicolae Ciochina). Ei au semnat aseara primul contract de disc cu casa de discuri care i-a descoperit - A & A Records.
Concursul "Tu poti fi vedeta 2004" a fost demarat de A & A in anul 1998, la nivel national, in ideea de a descoperi noi talente muzicale. Exista tineri cu adevarat talentati care nu se pot afirma prin propriile forte si pentru care un astfel de concurs este o sansa. Asa a fost si cazul trupei Stigma, castigatoarea de acum cinci ani. Pana in prezent Stigma a lansat cinci albume, 10 videoclipuri si a sustinut peste 200 de concerte. "Pentru mine concursul ÇTu poti fi vedetaÈ a insemnat trecerea de la statutul de amator la cel de profesionist. Tin minte ca am avut doua proiecte in concurs: unul de hip-hop si altul jungle, in stil Prodigy. Nici unul dintre cele doua proiecte nu era vandabil in acel moment, dar membrii juriului si reprezentantii casei de discuri au apreciat originalitatea si complexitatea lor si asa am semnat primul contract de disc din viata mea", spune Cornel Sorian, liderul trupei Stigma.

Un articol de Gabriela Dinulescu


http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z26062004&idx=106
 
a-ha, asa am zis si eu :D bravo lor! tre de mai cotrobait prin net cateodata, sa mai aflam noutati, caci riscam sa ramanem in urma cu informarea, desi stam in fiecare zi in net.
 
Рок-Фестиваль "Старый Мельник" 1 августа в 10-00 на Стадионе Технического Университета Молдовы.

ТЕПЕРЬ И В МОЛДОВЕ:

Сплин, Мара, Ва-Банкъ, Ляпис Трубецкой, 7Б, Юта, Кирпичи,
а также лучшие рок-группы Молдовы.

Пропуск на фестиваль – 3 крышки от пива Старый Мельник.
Детали: http://www.forum.md/fest/


enjoy.
 
Imi vine sa borasc cand aud c@caturi de genul: "Старый Мельник",Сплин, Мара, Ва-Банкъ, Ляпис Трубецкой...
Iaca bo-raa..!
 
ar fi misto daca GM ar cinta o piesa Laura Balaura e rea ca o catsea!
sau Laura Balura, Soarele se duce
sau etc , etc
dar stiu ca va cinta pe 1 aug si GM si Alternosfera si Modest si EJ si XNN
 
Dar poate sa propunem un proiect de a mixa toate genurile de muzica ! vad sa Zoolander se pricepe cel mai bine la asta!
:P
 
pai tocmai din cauya asta , ca nu se pricepe Danii nimic in show-bizz , acolo tre sa-ti schimbi priceson-ul pentru a corespunde stilului de muzica care il cinti.
Dar te rog sa-mi raspunyi , ce fel de muzica cinta V.Danii?
:wtf:
 
Back
Top