Scena rock din MD

Slava

New Member
Sunt curios care sunt cele mai proeminente prezente de pe scena rock din MD, in afara de Zdob si Zdub. Candva a existat Axident, care, din pacate, a murit. Mai cunoaste cineva ceva?
 
uthopia, care cu accentul lor in engleza impresioneaza mult :smile:

parca era maelstrom de la eliade, ce s-a mai intimplat cu ei?
 
Cunosc si Cuibul si Postasii si Snails, dar ma intereseaza ceva mai serios. Nu consider cee ce fac Postasii si Snails actual. Cuibul...cam gonesc in ultima vreme, desi 'Break the branches, break the sticks' definitely kicks ass.
In opinia mea, din pacate, scena moldoveneasca de muzica necomerciala este caracterizata de o apatie si monotonie generala. Am dreptate, cum credeti?
Alta scena de muzica nu vad in MD, bine oate mai e ceva electronic, dar prea putin, si prea rusesc in origine. Hip-hop in romana cu accent maldavinesc mi se pare ridicol, desi tot aud de alb negru, dar nu vreau sa-i ascult pt. ca voi fi, mai mult ca sigur, dezamagit.
Imi amintesc cu nostalgie si regret de Axident, care intr-adevar miscau, dar au cazut prada unor interese si conflicte personale. Zdob si zdub erau interesanti, dar, lately, am cam obosit de ceea cecreeza ei, pentru ca nu reusesc sa progreseze, au gasit formula ethnocore-ului si stick with it.
 
Prietenii mei se numesc ALTERNOSFERA(ve-ti auzi de ei:)ei au fost alesi de Hit FM,(dar si aici e prezenta legea banului,dar asta pe ei putin ai doare)sa participe la festivalul din Russia (ziceau ei ca s-au satorat de z&z la fiecare concert si vor ceva absolut nou de la tsara noastra).
Ei uite asa au ajuns ei pe la Rahit FM sa se "kruteasca" cu "Potolok".
Asadar fenomen NOU - ALTERNOSFERA
 
Apropo la capitolul "...cu perspectiva" lideri la moment dupa parerea mea sunt cei care au obtinut viza in Germania la un festival rock,si anume - Gandul Matsei,tot ei au reusit sa faca si clipul video al celebrului _"La Ciocana"
 
Bine doomie ca au avut ceva capishi sa-l faca,cat priveste rularea vedem noi,dar la sigur ca se vor ocupa de asta GM cand se intork din Germany...
 
iar_eu:
eu nu cred ca vom vedea in scurt timp clipu lu gindu mitei la ciocana , asa ca daca stii cum sa-l scoatem de pe net ne zici ca piesa e fine si o ascult impreuna cu "cotlete cu garoh" (cotlete cu garoh e veche inca din '96-'97 cind ma duceam eu la teatru verde si-i vedeam pentru prima oara)
VREM CEVA NOU, vrem clipul sa-l vedem... zi-le patanilor de la gindu mitei sa-l puna pe net, sau daca tu ai cumva clipul pe vreun simpla caseta VHS, atunci foloseste placa tv-video speciala si soft cu captura si fa audio-video-IN si inregistreaza la tine pe comp sub forma de .avi sau altceva rulabil cu WinMediaplayer sau RealuPlayer. si imparte la toti ca noi vrem SA VEDEM CEVA NOU...!!!!!!!
Pune clipu pe soundarena ca nu e greu din VHScaseta in avi de facut, caci daca clipu exista, noi vrem sa-l vedem, caci oricum in moldova nu exista televiziune muzicala care sa dee clipuri, din punctu ista de vedere in moldova e :desovel: SHI oricum daca apari cu chestii de tipu (C) si piratstvo si ca nu se poate ca nu e voie, api eu iti spun ca nu exista formatie si piese cunoscute in lume la care mp3-urile si clipurile sa nu existe pe Net, iar daca baietii de la gindu mitei vor sa ramina necunoscuti (aci si asa aproape nimeni nu stie de ei cu exceptia citorva moldoveni), apoi ei n-au decit s-o faca si noi le zicem :radium:
 
Cum s-a mai constatat, rock-ul la noi nu prea merge. Imi place Gindul Mitsei shi z&z (de fapt, alternativa nu e mare). Dar totushi z&z m-au dezamagit cu traducerea lor in rusa a "Primaverii". Mai oameni, hai sa fim mai patriotsi oleaca! Gindul Mitsei insa ma pricaleshti shi am auzit ca se dau doua concerte la Black Elefant pe 14.06 shi 15.06. Sper sa va vad acolo, caci ultima data cind am fost acolo la concertul lor, m-am distrat bine. Sper sa nu ma dezamageasca de asta data.
 
dupa cum vedeti sau poate ati auzit- ca GM sau intors din Germany si deodata sau apukat de concerte (Black Elephant)cat priveste clipul La Ciocana: am vb cui operatorul care a filmat impreuna cu ei clipul si inca mai au de adugat ceva floricele in el,dar in prealabil po sa va zic tot clipul e impartit in doua - o jumatate de ecran e negru mereu alta e jumatatea de fata a lui Tarna,iar pe fonul fetei lui se petrec diferite actiuni abstracte ...cam in asa stadie este el acum (din pacate nu pot inca sa-l trag pe vre-o caseta pana nu va fi gata complet(adica dupa montaje))dar cum e gata montajul...sper sa va bucur. semneaza neobositul iar_eu:)

_________________
pentru fete... si baieti... cate oleaca... fara plata, in ce priveste prejudecatile decideti voi

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: iar_eu pe 2001-06-12 03:43 ]</font>
 
IKS SELECT RULZZ
ca daca am ajuns sa evaluam calitatea in vize, atunci ei au fost in olanda!
care scena rock, prapaditzilor?
mai sus de "primavara vine-n cap", "scoate grebla din sarai" si "la ciocana se bea rachiu cu cana" sau "afara-i vint si fum baietzii se drogheaza-n drum" nu creca ne vom ridika...
Si in general XSELECT RULZZ :smile::):):)
 
n-am mai auzit de formatia asta! ash vrea sa aflu mai multe... niste informatii, niste linkuri ceva ne poti da? din cite inteleg e o formatie rock din Moldova, da eu prima oara aud. Zi-ne cum aflam mai multe sau pune si tu ceva info dspre membrii trupei, despre albumele si piese etc.
 
Back
Top