Separatismul - noul val al secolului XXI?

pt dl Ferencz... te rog sa nu faci reclama la alte siteuri... nu permite regulamentul. o data am acceptat, acum mesajul tau va fi sters
 
Statutul Minoritatilor si Autonomia Culturala

In ciuda opozitiei unora care nu inteleg trendul modern in care s-a inscris Romania, tara noastra continua pe calea integrarii in UE:
Actualizat: 19 Mai 2006; 05:06, sursa: Ziua

Democratii lui Emil Boc s-au speriat de mesajele lansate de oficialii europeni, Jose Manuel Barroso si Olli Rehn, si sunt gata sa accepte autonomia culturala promo-vata de UDMR in cadrul proiectului de Lege al Statutului Minoritatilor Nationale. Surse din conducerea PD au declarat pentru ZIUA ca democratii au luat in calcul acceptarea treptata a controversatei autonomii cultura-le, cuprinsa in ... (Razvan GHEORGHE)
Solutii de compromis

"PD a negociat cu noi luni si a acceptat un compromis. Democratii vor fi de acord cu infiintarea unei Comisii paritare, formate din reprezentanti ai minoritatilor si ai Executivului. Comisia va decide numirile si inlocuirile in conducerile scolilor si institutiilor de cultura", ne-a declarat deputatul UDMR Kelemen Hunor. Pe de alta parte, el ne-a povestit ca Uniunea a batut palma cu PD si PNL pentru sustinerea in cadrul Comisiei Juridice a Camerei a mai multor articole din Statut. "In Comisie, PD si PNL vor sustine articolele 31, 32, 33, 34 si 35. Mai avem de nuantat putin problema Consiliului National al Autonomiei Culturale. Sunt convins ca vom gasi o cale de mijloc si am vazut ca PD este deschis negocierilor. Noi nu vom renunta la aceste Consilii si la autonomia culturala, vom gasi o cale de mijloc", ne-a declarat linistit Kelemen, semn ca PD este pe cale sa bata palma cu UDMR. Dupa ce democratii au taraganat negocierile cu Uniunea timp de mai multe luni, autonomia culturala reprezentand un veritabil mar al discordiei in cadrul Coalitiei, PD accepta fara comentarii toate dezideratele Uniunii. Kelemen Hunor si-a manifestat chiar convingerea ca, in cursul saptamanii viitoare, PD si UDMR vor gasi maniera in care va fi acceptata autonomia culturala si vor clarifica pe hartie atributiile Consiliului National al Autonomiei Culturale. "Rezolvam saptamana viitoare", ne-a asigurat linistit deputatul UDMR.

Tabara, exclus din comisie

Surse din cadrul PD ne-au povestit si cum a fost inlaturat democratul Valeriu Tabara, un inamic oficial al autonomiei culturale, din echipa de negocieri cu UDMR. Tabara si-a criticat colegii pentru ca, in Comisia Juridica a Camerei, au votat cot la cot cu Uniunea articolul 2 al Statutului, text care consfintea acordarea de drepturi comunitatii minoritare ca atare, si nu persoanelor individuale. Pe de alta parte, Valeriu Tabara este si cel care a elaborat versiunea PD a Statutului, iar simpla sa prezenta la negocierile cu UDMR trezea isteria liderilor Uniunii. In consecinta, ne-au precizat sursele citate, democratul a fost inlaturat de ochii lui Marko Bela, pentru ca PD sa nu mai aiba nici o bariera in vederea incheierii unui compromis cu UDMR. Contactat telefonic, Tabara a sustinut ca acceptarea autonomiei culturale de catre PD ar reprezenta o "grava eroare". "Am da gir unor institutii neconstitutionale, care nu au de ce sa fie constituite", a tunat el. Pe de alta parte, Valeriu Tabara a criticat lobby-ul deficitar pe care europarlamentarii romani il fac in fata oficialilor europeni cand se pune problema Statutului Minoritatilor Nationale. De mentionat este ca, intr-o analiza a Ministerului Integrarii, publicata recent de ZIUA, Statutul Uniunii era facut harcea-parcea, autonomia culturala fiind catalogata drept "neconstitutionala". Pe de alta parte democratii, in prezent sustinatori docili ai UDMR, elaborasera in urma cu cateva luni o versiune proprie de Statut, care dinamita versiunea sustinuta de Uniune. PD si-a schimbat radical pozitia dupa recomandarile oficialilor europeni.

Blocat la Camera Deputatilor

Statutul Minoritatilor Nationale a fost blocat in comisiile Camerei Deputatilor de democrati si de conservatorii lui Dan Voiculescu. Deputatii nu au fost in stare sa adopte articolele initiativei legislative in contextul in care, in cadrul Coalitiei majoritare, liderii partidelor parlamentare nu luasera inca nici o decizie privitoare la acest subiect. Raportul de monitorizare al Comisiei Europene a reintrodus insa pe afis problematica Statutului si a autoritatii culturale. Cu toate ca aspectele privitoare la minoritatile nationale nu au fost abordate ca subiect distinct in Raportul Comisiei Europene, in ciuda unor recomandari ale Raportului Moscovici de la sfarsitul anului trecut, Legea minoritatilor a aparut la capitolul "vesti prioritare". De altfel, oficialii europeni aflati in vizita la Bucuresti, Jose Manuel Barosso si Olli Rehn au numit trei urgente legislative: Legea de finantare a partidelor politice, Legea de verificare a declaratiilor de avere si, in fine, Legea minoritatilor nationale. Declaratiile optimiste, pro Statut, lansate recent de liderii Aliantei PNL-PD tradeaza, im subsidiar, faptul ca negocierile cu UDMR sunt in plina desfasurare. Premeierul Calin Popescu Tariceanu a vorbit despre contextul actual care ar fi favorabil adoptarii Statutului. "In Coalitie am discutat acest lucru nu o data si mi se pare ca in acest moment sunt premisele pentru ca aceasta Lege a minoritatilor sa treaca". De altfel, dupa Raportul Comisiei Europene, UDMR a reluat subiectul cu mai mult patos ca niciodata. Coincidenta sau nu, si democratii par a fi mai intelegatori in privinta autonomiei culturale, un deziderat urmarit cu nesat de Uniunea lui Marko Bela.


Razvan GHEORGHE
 
Re: Statutul Minoritatilor si Autonomia Culturala

eu nu sunt pentru autonomie culturala... imi pare rau dl Ferencz, dar eu consider ca aveti prea ,ulte drepturi deja...aveti placute bilingve, copiii au clase speciale unde sa invete in maghiara, aveti licee cu predare in limba maghiara, in adminsitratie, unde populatia este de peste 20% se accepta si limba maghiara... universitatile ofera studiu in limba materna... sa nu mai vorbim ca in zona Harghita si Covasna abia daca mai auzi o boaba de roaman... si sa nu spui ca nu ii asa, pt ca cunosc oameni care au trait acolo si s-au mutat de acolo, pt ca in propria lor tara li se reaspundea ostentativ in maghiara...

ceea ce nu inteleg eu este un lucru... maghiarii din zona aia nu au ambitii... daca nu stiu sa lege doua propozitii in limba romana, cum vor sa studieze, sa promoveze pe plan social, cum vor sa isi gaseasca un post de munca bine platit... sau va place sa va afundati in mediocritate, dar sa va vorbiti limba?
 
Regionalizarea Romaniei

PNL propune regionalizarea Romaniei! Sa traiasca!


INIIATIV LEGISLATIV
Liberalii propun o nou organizare administrativ /
Ideea regionalizrii Romniei revine n actualitate. Mai muli
deputai liberali pregtesc un proiect de lege privind mprirea
rii n regiuni i desfiinarea judeelor. Deputaii PNL susin c
ntre avantajele regionalizrii s-ar numra reducerea birocraiei i
atragerea de fonduri europene. /
MATERIAL:
[ CORESP TELEFONIC Dorin Horea Uioreanu, deputat PNL -din
calculator TC 1.12...1.48 ,,Se merge pe ideea acestor regiuni care
s fie conturate pe actualele zone dedezvoltarea regional. Noi
spunem c se reduce mult birocraia prin formarea unor Consilii
Judeene. ,, Parlamentarii liberali spun c adoptarea unui astfel de
proiect ar fi benefic n contextul integrrii Romniei n Uniunea
European. i aceasta pentru c regiunile nou-formate ar atrage mai
multe fonduri europene. Iniiativa liberal se lovete momentan de
Constituie. Formarea regiunilor ar fi posibil doar dup
modificarea legii fundamentale, care s prevad o reorganizare
administrativ a rii. Acesta este i motivul pentru care proiecte
similare au fost respinse nc nainte de a ajunge n Parlament. ]
 
PNL nu propune regionalizarea romniei. Cel mult cţiva bolnavi psihic. Orice schimbare a Constituţiei - iar regionalizarea implică schimbarea Constituţiei - trebuie aprobată prin referendum. Iar poporul romn nu va vota niciodată cum vor duşmanii ţării. Ghinion domnilor revizionişti!
 
Intr-un final este vina noastra ca vrem sa purtam un dialog civilizat cu tine Radu.

"Transnistria e copia exacta a Montenegrului"

Nu inteleg cum iti permiti sa postezi astfel de aberatii, analogii fara baza sau logica.

Ce este asemanator? Modul de exprimare al puterii, economia, poporul, limba, cultura?!

"Hai sa iti spun eu prin ce: Muntenegru este o democratie, in timp ce pseudo-guvernul smirnovist este o adunatura de mafioti care se cramponeaza de putere cu ajutorul rusofililor inarmati de Moscova. Ce zici? merge?" Sper ca Radu iti este recunoscator pentru modul in carte-i i-ai luminat logica prafuita.
 
dixy said:
PNL nu propune regionalizarea romniei. Cel mult cţiva bolnavi psihic. Orice schimbare a Constituţiei - iar regionalizarea implică schimbarea Constituţiei - trebuie aprobată prin referendum. Iar poporul romn nu va vota niciodată cum vor duşmanii ţării. Ghinion domnilor revizionişti!

Te inseli nene Dixy, ti-am mai zis: Ramai la SP ca acolo prinde bine nationalismul de 2 bani. Stirea e confirmata si pe alte fluxuri de mass-media, te las pe tine sa cauti linkuri daca te pasioneaza. Regionalizarea se face si fara modificarea Constitutiei, iata de ce: Acolo se spune ca Ro este impartita in JUDETE, dar nu se spune CARE sunt judetele. Asta o spune Legea Administratiei Locale. E suficient sa se modifice legea aia si atat. Nu conteaza ca regiunile se vor numi tot JUDETE, ele vor avea atributiile autonome ale unor regiuni. Stim ca descentralizarea si autonomia locala sunt inscrise in programul de guvernare. Mai citeste si tu, ca nu strica.
A propos: Stiai ca minunatul Videanu, primarul VOSTRU vrea sa-si faca "regiunea" lui numita Zona Metropolitana Bucuresti, in suprafata de 5020 km2 extinzand actualul jud. Ilfov pana la Dunare, etc? Hai, sa nu spui ca nu stiai asta! Este aproape revenirea la vechiul jud. Ilfov de dinainte de 1981. Oare asta nu presupune MODIFICAREA Legii Administratiei Locale? NU CUMVA SI A CONSTITUTIEI? Legea nu prevede existenta unor unitati administrative numite "arii metropolitane"....
Nea Dixy, stai pe loc si gandeste putin la asta.
ASTA e trendul European si asta se va intampla. Nu-i nimic rau in asta, ai sa-mi dai dreptate in timp scurt.
Pace tie!
PS. Vezi ca eu sustin Regionalizarea. Ai scris mai sus faptul ca acei care sustin asta sunt BOLNAVI PSIHICI. Te rog sa rectifici, ori sa dovedesti cu probe ca as fi bolnav psihic. Altfel, ma vad nevoit sa cer BAN pentru tine, pe acest forum. Repet, daca nu poti sa nu jignesti, ramai acolo unde ti se permite asta.
Multumesc.
 
Rakoczi Ferencz said:
PS. Vezi ca eu sustin Regionalizarea. Ai scris mai sus faptul ca acei care sustin asta sunt BOLNAVI PSIHICI. Te rog sa rectifici, ori sa dovedesti cu probe ca as fi bolnav psihic. Altfel, ma vad nevoit sa cer BAN pentru tine, pe acest forum. Repet, daca nu poti sa nu jignesti, ramai acolo unde ti se permite asta.
Multumesc.

Păi vezi tu Racokzi, eu nu fac referire la tine. Cnd am spus "PNL nu propune regionalizarea Romniei. Cel mult cţiva bolnavi psihic.", m-am referit la cei cţiva potenţiali susţinători ai regionalizării din cadrul PNL. Asta desigur, dacă tu ai spus adevărul şi există vreo persoană n PNL care să susţină aşa ceva. De ce am spus "bolnavi psihic"? Pentru că au o problemă n a percepe realitatea.

ţi face plăcere să te simţi tot timpul persecutat? Acum cnd ai văzut că nu m-am referit la tine, ai face bine pe viitor să citeşti cu atenţie ce scrie lumea şi să reflectezi nainte de a declara sus şi tare că eşti persecutat. Nu e prima oară cnd faci asta.
 
Domnule ferencz, aţi auzit probabil că Franţa, Spania şi Italia fac parte din UE. Dacă vă uitaţi atent pe Internet, puteţi descoperi că eceste ţări nu sunt regionalizate. Puteţi aşadar să vă daţi seama că din păcate pentru revizionişti, UE nu merge spre regionalizare.

Ct despre Constituţie şi legi, vă recomand călduros să le citiţi, inclusiv pe cele care vorbesc despre subminarea statului şi răspndirea ideilor subversive. Se poate face nchisoare pentru nerespectarea legilor.
 
Statul este format din 3 elemente:

- teritoriu
- populatie (in Constitutia din 2003 este folosit termenul natiune)
- suveranitate

Astfel pentru acordarea unei autonomii sporite (culturale, economice), conceptul NATIUNE din constitutie trebuie modificat.

Art. 4-alineatul 2

"Romania este patria comuna si indivizibila a tuturor cetatenilor sai, fara deosebire de rasa, de nationalitate, de origine etnica, de limba, de religie, de sex, de opinie, de apartenenta politica, de avere sau de origine sociala."

Legislatia publica nu face deosebire intre romani, unguri, sasi, turci, sau orice alta nationalitate. Cu totii suntem cetateni ai Romaniei, stat "national, suveran, independent, unitar si indivizibil".

Desi am aspiratii de patriot ("asipratii" deoarece faptele mele inca nu mi-au dat inaltul status de patriot), consider ca regiuni in care orice nationalitate este majoritara trebuie sa aiba un grad ridicat de autonomie in cadrul unui stat (precum land-urile germane).

Voi fi de acord cu ideea ta, dle Ferencz daca vei convinge statul Ungar sa dea autonomie asemanatoare teritoriilor in care este populatie majoritara de origine sarba, romana, sau altele.
 
People, sa va fie clar - va avea loc o descentralizare a statului. Nu pe etnii, dar va avea loc. Nu cred ca va fi acordatat autonomia culturala dorita de UDMR. Dixy, exemplul francez este unul stupid - statul ultracentralizat si omniprezent francez este o dovada ca asa NU se procedeaza. La cate belele are sora Franta...
 
eu sunt de-aord cu descentralizarea statului... insa chestia asta cu autonomie etnica si Statul Secuilor este cam utopica si degeaba se face atata propaganda....
descentralizarea este necesara si perfect normala in contextul actual... scria cineva pe forum ca Bucuresti hraneste jumtate de tara... sa fim seriosi... atunci Ardealul ce face... :D
 
Ar fi culmea sa mai vrea si nenorocitii aia ceva... O Serbie impartita nu o sa ajute cu nimic stabilitatea din zona, Robi.
 
Serbia si Imperiul Ortodox Slav

Serbia a crezut ca poate fi si slaba si imperialista in acelasi timp. Acum culege roadele. Cand esti mic taci si fa ce spun cei mari.
 
Re: Serbia si Imperiul Ortodox Slav

in week-end a avut loc un miting al secuilor, pentru drepturile lor si pentru a obtine autonomie... acest miting nu a fost sustinut de UDMR, care considera ca astfel de actiuni maresc tensiunile deja existente...

sa inteleg ca deja avem tensiuni? de fapt ii prima data cand UDMR recunoaste ca ar exista asa ceva...
 
Re: Serbia si Imperiul Ortodox Slav

Abenpace said:
Serbia a crezut ca poate fi si slaba si imperialista in acelasi timp. Acum culege roadele. Cand esti mic taci si fa ce spun cei mari.

Asta e deja culmea! Un stat care incearca sa salveze propriile sale teritorii este "imperialist"?
Cu asa succes vei numi degraba si Republica Moldova un "stat imperialist".
 
Re: Serbia si Imperiul Ortodox Slav

Mda, Serbia a vrut sa recupereze teritoriile cu majoritate sarba din afara granitelor sale. Rezultatul a fost ca nu a obtinut 1 km2, ba mai mult, albanezii si-au luat teritoriile populate de ei si le-au scos cu succes afara din Serbia. Serbia a fost agresorul la inceput si a ajuns victima in cele din urma.
Revin la "obsesia" mea, cred ca Serbia sufera de natalitatea mica a sarbilor. Nimeni nu vrea sa dea un teritoriu unde sarbii au 65% Serbiei stiind ca in 15 de ani acolo sarbii vor fi sub 50%.
 
Back
Top