sex sau viata lunga?

Sex sau viata lunga?

  • Sex

    Votes: 24 77.4%
  • Viata lunga

    Votes: 7 22.6%

  • Total voters
    31
din punct de vedere medical sexul lungeste da nu scurteaza viata. s-a facut de curind un fel de interviu, si populatia din cuba a declarat ca tutunul si sexul lungesc viata :)
 
Si ce zici de testele facute de oamenii de stiinta care au demonstrat ca eliminand caracteristicile sexuale se lungeste viata cu 50%? Asta inseamna o viata de 2 ori mai lunga. Tutunul lungeste viata?:))) Sigur ca da, celor care nu fumeaza.
 
Viata lunga cu cafea, trabucuri si sex

Centenarii cubanezi spun ca secretul longevitatii lor consta in urmatoarele "ingrediente": cafea, trabucuri, sex si ceva alcool, relateaza BBC online. Cuba este renumita pentru numarul mare de centenari, motiv pentru care reteta longevitatii acestora a facut obiectul unui studiu.

La acest studiu, care a scos la iveala aceste rezultate surprinzatoare, au participat 54 din cei 100 de centenari din provincia Villa Clara, care detine recordul national la speranta de viata, 78 de ani fata de 76 de ani la nivel national. Studiul, coordonat de profesorul Nancy Nepomucemo, a fost prezentat la Atelierul national de geriatrie si lucru social.

Conform rezultatelor, majoritatea centenarilor participanti la acest studiu au dat dovada de o mare luciditate mentala si continua sa realizeze munci grele pentru varsta lor. Aproximativ 60% dintre centenari sunt descendenti din parinti deja campioni ai longevitatii.

Dintre acestia, 95% au obiceiuri alimentare sanatoase si echilibrate, cu o dieta pe baza de peste, oua, lapte, carne alba (pasare), legume, radacinoase, pe care le prepara cu putina sare si condimente naturale.

Modul lor de viata este metodic, nici unul dintre acestia nu consuma foarte mult alcool, in schimb beau foarte multa cafea si fumeaza trabucuri. Au ocupatii si pasiuni multiple "inclusiv, bineinteles, de tip sexual", se arata in acelasi studiu.

Cuba incearca sa mareasca speranta de viata a locuitorilor sai la 80 de ani si in acest sens se fac numeroase studii. Insula numara peste 3.000 de centenari si 1,6 milioane de persoane cu varste de peste 60 de ani (14%) din numarul total de 11,2 milioane de locuitori.

In urma cu cativa ani a fost creat un club al persoanelor foarte in varsta, sub egida lui Eugenio Selman-Housein, seful echipei medicale a lui Fidel Castro, in varsta de 80 de ani, actualmente convalescent dupa o operatie complicata. In acest club, oamenii invata ce mod de viata sa abordeze pentru a ajunge la aceasta varsta venerabila. (D.V.)
 
Am auzit ca daca mananci un pic mai putin decat ai nevoie, traiesti mai mult... Cred ca de-acolo li se trage cubanezilor... De fapt comunismul asta lungeste viata ceva de speriat!
 
solara;151356 said:
Am auzit ca daca mananci un pic mai putin decat ai nevoie, traiesti mai mult... Cred ca de-acolo li se trage cubanezilor... De fapt comunismul asta lungeste viata ceva de speriat!

:he:...solara ...m-a apucat isteria cand am citit ce ai scris..:hoho: cum adica daca mananci mai putin traiesti mai mult?...si de unde mai e si fraza ca: comunismul lungeste viata?
 
Prima parte e pe bune; exista o asemenea teorie ca imbatranesti mai greu daca mananci putin (nu sa te subnutresti, dar sa mananci un pic mai putin.... Lucru rar in ziua de azi cand se mananca peste nevoi). Cealalata cu comunismul am dedus-o: pe de o parte ca nu prea au ce manca, iar pe de alta stim si noi tampeniile care se spuneau pe vremuri despre nivelul minunat de trai si sanatatea de fier a romanilor sub ceausescu
 
hmm...de unde sa stim noi..mancam mult sau putin? (adica la general e de inteles) de fapt ce ar insemna sa mancam mai putin?...e cam incurcat aici...cel putin pentru mine nu e clar ce ar semnifica mai putin decat normal...

mai stii cum se numeste teoria asta?....

PiggyEFromHell;151290 said:
Tutunul lungeste viata?:))) Sigur ca da, celor care nu fumeaza.
piggye cred ca stii faza...fumatul pasiv e mai daunator ...deci de facto...sunt si nefumatorii atacati ... noroc ca in Europa sunt stabilite zonele pentru fumoatori...la noi nush cand va fi asa ceva...
 
linar, daca ai de gand sa treci de suta de ani si te apuci de 'halit' doar mancare sanatoasa, crede-ma nu o sa ai chef sa mananci mai mult decat minimul suficient:biggrinn:.
cat despre chestia cu fumatul...am auzit un vanzator de tigari, care vindea paketul,zicand:
- Fumeaza sanatos! ...am ras cu pofta, nu stiam de cubanezi.
 
Linar, habar n-am cum se numeste teoria, am vazut-o pe discovery. Acolo apreciau putin/mult in functie de necesarul caloric.
 
Linar, ziceam celor nefumatori (inlcusivi pasivi). Si chiar exista o teorie despre consum. Daca mananci mai putin traiesti mai mult. E ca si cu automobilele, uzura mai putine, viata mai lunga.
 
piggye, daca iti cumperi un automobil nou azi, si il inchizi in garaj, si nu il scoti pina peste 10 ani nu o sa-ti zavodeaska nici de cum, asa ca folosirea lucrurilor ori nefolosirea lor au acelasi final, adica nu ajuta pentru nimic.. Este lume care fumeaza si face si sex cit 7 si traieste o viata lunga ...insa sunt persoane care sunt mai sensibile la lucruri asa , organismul lor nu poate suporta a face sex pentru ca paoate are probleme cu inima , sau o persona nu poate fuma pentru ca are astma , sau pur si simplu sunt persoane care pot sa faca si sex si sa fumeze , si vor sa aiba o viata lunga ...insa din pacate a avut un accident de masina, de avion ori a fost supus unui atac de teroristi.Pina la urma toti ajungem sa murim, asta ne este soarta , cuie mai devreme cuie ma tirziu ...asa ca carpe diem!
enjoy your life as you can!
 
Vorbesti de parca n-ar conta cum mori si cat te chinui inainte; bineinteles ca te poate calca masina si sa scapi de 6 luni de chinuri (din cauza cancerului), poti sa mori si intr-un cutremur cand stai latit in pat din cauza aceleiasi boli; dar te-ai gandit cum e sa n-ai norocul unei morti salvatoare si sa mori de mana ta, incet si in dureri?
 
Draga irinita, daca mai intai scoti din motorul masinii uleiul, benzina, apa si orice substanta lichida sau mai putin lichida, o bagi la o temperatura constanta, fara acumulator, iar peste 100 de ani torni in ea substantele necesare si ii bagi un acumulator va functiona bine, stai linistita.

Orice acumulator se descarca in timp, e normal ca nu se va ZAVODI. Uleiul devine dens, face depuneri... bla bla bla. E cam logic sa nu functioneze daca sta pe loc. In general, de ce vorbesti despre masini cand habar n-ai?:)

Si apoi om functioneaza in continuu. Dar are un program de viata care depinde de genetica si uzura. Daca unul are un organism puternic, logic ca va rezista mai usor chiar daca fumeaza. Dar daca nu ar fuma oare nu ar fi in viata mai mult decat timpul in care fumeaza?
 
tema e sex sau viata lunga da nu fumat sau viata lunga, offtopic
asta ca si cum s-ar pune intrebarea, viata lunga sau viata fara placeri (fara fumat, fara baut, fara sex, fara mincare etc. :)) Eu aleg sex :) ca altfel ce sa mai faci, nu var pentru ce-ar trebui o viata atit de luga daca lipsesc o mie de chestii care ne-o scurteaza (daca ne-o scurteaza) :)
 
Alex sex pina la 60 ani. Dak imi da cineva asa ceva, ap sigur ca de viata lunga nu mai am nevoie:))
 
solara;151471 said:
Vorbesti de parca n-ar conta cum mori si cat te chinui inainte; bineinteles ca te poate calca masina si sa scapi de 6 luni de chinuri (din cauza cancerului), poti sa mori si intr-un cutremur cand stai latit in pat din cauza aceleiasi boli; dar te-ai gandit cum e sa n-ai norocul unei morti salvatoare si sa mori de mana ta, incet si in dureri?

solara, ca sa nu ne abatem de la tema, sexul nu este un chin, ci o placere pentru majoritatea, de ce sa nu aprofitam situatia cit suntem tineri si in puteri ?
 
piggye, de masini nu stiu aproape nimic, pe cine vreau sa amagesc...pur si simplu am pus un exemplu simplu ca sa mi se inteleaga.

Fumatul e daunator, toti asta o stim, dar este lume cuie ii provoaca placere , mai ales dupa un orgasm...dar ce sa-i faci, e cam dracos fumatul asta ca nu se poate de lepadat asa de usor...
 
Back
Top