Sf.Valentin

Am vazut pe rambler o poza la tema cu tema:
All you need is love...

Mi s-a parut simpatica, iar daca mai ales suntem in anul porcului;)
 
interesant....cata lume a fost la marele concert... si ce fel de lume...


40 de interpreti vor canta de Ziua indragostitilor in Piata Marii Adunari Nationale din capitala
13 februarie 2007




Un concert in care 40 de interpreti din Moldova vor canta dragostea se va desfasura in Piata Marii Adunari Nationale din capitala de ziua indragostitilor, care se sarbatoreste la 14 februarie, transmite Info-Prim Neo.
Potrivit sefului interimar al Directiei Cultura, Leonid Gorceac, in spectacol si-au anuntat prezenta Ana Puica, Aura, Natalia Gordienco, Serj Cuzencov, Adrian Ursu, Nelly Ciobanu s. a., care vor canta cele mai frumoase piese dedicate dragostei si persoanelor iubite. In cadrul spectacolului sunt programate diverse jocuri cu participarea spectatorilor. Spectacolul incepe la ora 18.30 si se va incheia la ora 23.00.

Pentru al 13-lea an, Valentine’s Day se sarbatoreste si in R. Moldova. Indragostitii urmeaza traditiile instituite de mai multe secole la Apus – felicitari reciproce, daruiri ale semnelor afectiunii sufletesti in forma de inimioare. Sondajele efectuate in tarile apusene constata ca numarul vanzarilor de Ziua indragostitilor intrece pe cele din preajma Craciunului.

Sfantul Valentin este un personaj real, care a trait in anii 200, pe timpul domniei imparatului Marcus Aurelius Claudius, care a interzis ostenilor sa se casatoreasca si sa aiba familii. Imparatul a inteles ca, doar renuntand la familie, eroismul ostenilor va fi indreptat spre biruinte in razboaie. Sf. Valentin, insa, a mers contrar poruncilor imparatului si oficia in taina casatoriile. La 14 octombrie 269, Valentin a fost decapitat si ulterior canonizat pentru ca a acceptat sa moara pentru triumful dragostei.

Romanii au o sarbatoare similara a indragostitilor, Dragobete. Divinitate mitologica similara lui Eros sau Cupidon, Dragobete este considerat a fi fiul Dochiei, un barbat chipes si iubaret, dar nu bland ca Sf. Valentin, ci navalnic. La daci, Drogobete era zeul care oficia in ceruri, la inceputul primaverii, nunta tuturor animalelor. In decursul anilor, aceasta traditie s-a extins si la oameni. Se considera ca Dragobetele ocrotea si purta noroc indragostitilor, putand fi socotit un veritabil Cupidon romanesc.


Info-Prim Neo
 
inca una super:
hv_zae-vi.gif
 
"Ati primit un sarut secret nou de la alta persoana. Acum aveti 2 saruturi. Continuati sa le ghiciti, ei/ele asteapta!"
Cineva-shi bate joc cancretna de mine... eu de unde sa shtiu shini o trimis?
ca n-am nici cea mai vaga idee cine ar putea fi...
 
lasa-l sa se bucure omul :) asta Voxtelu ofera fihska asta? ca eu n-am pirmit nimik deci sper ca cauza e ca Voxtelul si nu Moldcellu organizeaza :)

las'ka afli tu mai triziu ori mai devreme khama, daca au sentimente nu le ascund ele/ei mult timp.succes, mor de somn
 
Back
Top