spiritualitate versus materialism!

in piramida lui Maslov materialismul prezinta primul strat - satisfacerea nevoilor fiziologice.
Prima nu poate exista fara a doua, a doua insa se poate lipsi de prima.
 
Spiritualitate - ceea ce foarte putsini din oamenii ce te ynconjoara o vad yn tine;
Materialism - ceea cu esht' nevoit sa te "alimentezi" zi de zi.
 
black
care e piramida ta?

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zorzonel pe 23-11-2001 19:11 ]</font>
 
adevarat snoopy, traim in lume materiala, mai bine zis in societatea materiala, dar, dar, dar nu tre sa uitam ca nu suntem doar homo ci mai suntem shi SAPIENS - to esti spiritualitatea ne face deosebitzi de animale, ne face unicum intre o multzime din aceeash specie.

zorzonel, piramida lui Maslov reprezinta nivelile de dezvoltare a individuumului, nu se ia ca piramida de idei, idealuri a cuiva aparte, e o incercare de a da o schema logica cerintzilor umane, generala. Nu te axa pe particular, rishti sa nu intzelegi mozaica.
 
Consecintile pot fi diferite,daca se refera la un singur idivid sau la o comunitate de indivizi.
 
spiritualitatea de care am inceput eu aici este de fapt ceea ce black a inceput in tema 'idealurile ...'. numai vedeti voi - tot in jur e material, pana si gandurile sant uneori mai grele decat unele microorganisme. eu, insa, as dori sa vad, din discutie - cat ii e necesar omului ca sa evolueze asa cum a zis black, de la animal la sapiens? unde este echilibrul dinamic ce permite progresul ci nu stagnarea?
 
De acord ca materialismul este baza pentru a exista , dra spiritualizmule mai mult pentru a trai
 
Pe 2001-11-23 14:45, Black a scris:
spiritualitatea ne face deosebitzi de animale, ne face unicum intre o multzime din aceeash specie.

Si eu care ma gyndeam ca INTELECTUL ne face deosebiti de animale .... :wink:
 
Aici, tre' sa fiu de acord cu iulik. Intelectualitatea e ceva care yi deosebeshte chiar shi pe oameni de oameni.
 
Filozofia se imparte in doua mari grupuri - idealism- si -materealisma -, amandoua au dreptate si amandoua au greseli.
Ex. Stalin sa servit de Marx si Hitler sa servit de Nietzsche.
Democrati sau liberali fac apel dupa interesele cotidiene.
 
Daca zorzonel se referea la sursele cunoasterii, atunci, "philosophicaly speaking", ar fi mai potrivit sa folosim termenii de "empirism" (curent ce acorda o importanta mai mare senzatiilor decat ratiunii [aceasta din urma doar prelucreaza datele primelor]) si "rationalism" (curent opus empirismului ce sustine ca ratiunea este prioritara senzatiilor, caci acestea din urma sunt instabile si nu ne pot conduce spre adevar).

Ce rol au in viata fiecarui om (vreau sa spun ratiunea si simturile)? Dar asta, probabil, o stiti si fara alte ajutoare.

Filozofia se imparte in doua mari grupuri - idealism- si -materealisma -, amandoua au dreptate si amandoua au greseli.

Nu-i chiar asa. E adevarat ca, in filosofie, s-a oscilat mereu intre Platon si Aristotel dar filosofia nu se reduce la atat. Filosofia analitica, de exemplu se deosebeste de ambele, intrucat ea se orienteaza spre analiza limbajului.
 
Back
Top