Spitalele de psihiatrie si abordarea psihiatrica in Romania si nu numai

adrenalina

fara aripi
Iadul nebunilor din Romania
Razvan Mihai Vintilescu

Ziaristii germani ataca dur situatia institutiilor psihiatrice din Romania. „Este mai rau decit intr-o inchisoare“, afirma „Der Spiegel“.

Un gulag psihiatric, astfel descrie editia electronica a cotidianului german „Der Spiegel“ situatia spitalului de nebuni de la Borsa, din judetul Cluj. Oameni care sint adusi acolo de rudele care nu ii mai doresc in sinul familiei, bolnavi care din momentul internarii mai au o singura sansa de a iesi din iadul balamucului: moartea. Un pacient din zece are aceasta soarta in fiecare an, conform reporterului german.

„Pacientii din institutiile psihiatrice din Romania sint tratati putin mai bine decit animalele. Este mai rau decit intr-o inchisoare. Acolo, un detinut, daca are bani, are sansa de a-si angaja un avocat, dar pentru cei din gulagul psihiatric nu exista nici o cale de apel“, diagnosticheaza nemtii situatia de la Borsa.

Eutanasie pasiva

Medicatia bazata pe substante tranchilizante administrate zilnic, timp de ani si ani, i-a transformat chiar si pe acei pacienti care ar fi avut sanse de vindecare in legume. Cei care nu ii mituiesc pe asistenti ajung sa zaca in propriile dejectii, mai arata cotidianul citat. Bolnavii care mai au forta fizica si pot munci sint „angajati“ de taranii din jur ca zilieri, plata constind in bautura si tigari. Toaletele sint infundate in mizerie, iar singura masina de spalat nu mai functioneaza. Nebunii s-au obisnuit insa in a-si purta hainele nespalate cu lunile. Iar vara, cind fintinile aproape ca seaca, nici dusul saptaminal nu mai poate fi facut. Cel mai macabru caz pe care il povesteste reporterul german este al unui bolnav care zacea de trei zile cu soldul fracturat si nu era bagat in seama, deoarece ingrijitorii credeau ca se preface. O eutanasie pasiva. Aceasta e concluzia pe care „Der Spiegel“ o trage dupa vizita intr-un spital dintr-o tara in pragul UE.

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=8391&art=21835&cHash=bcdfea7781
 
el deja stie ce inseamna asta... nu cred ca aici s afie situatia mai fericita... am fost la Codru si am fost intr-un spital de psihiatrie din Cluj (nu in cel despre care este vorba in articol, pentru ca acolo se duc in generalii bolnavii care se considera periculosi). nu am vazut ceea ce scrie in articolul asta, dar nici nu m-am plimbat prin toate aripile spitalelor...
 
adrenalina;157370 said:
Iadul nebunilor din Romania
Razvan Mihai Vintilescu

Ziaristii germani ataca dur situatia institutiilor psihiatrice din Romania. „Este mai rau decit intr-o inchisoare“, afirma „Der Spiegel“.

Un gulag psihiatric, astfel descrie editia electronica a cotidianului german „Der Spiegel“ situatia spitalului de nebuni de la Borsa, din judetul Cluj. Oameni care sint adusi acolo de rudele care nu ii mai doresc in sinul familiei, bolnavi care din momentul internarii mai au o singura sansa de a iesi din iadul balamucului: moartea. Un pacient din zece are aceasta soarta in fiecare an, conform reporterului german.

„Pacientii din institutiile psihiatrice din Romania sint tratati putin mai bine decit animalele. Este mai rau decit intr-o inchisoare. Acolo, un detinut, daca are bani, are sansa de a-si angaja un avocat, dar pentru cei din gulagul psihiatric nu exista nici o cale de apel“, diagnosticheaza nemtii situatia de la Borsa.

Eutanasie pasiva

Medicatia bazata pe substante tranchilizante administrate zilnic, timp de ani si ani, i-a transformat chiar si pe acei pacienti care ar fi avut sanse de vindecare in legume.


...sa fim seriosi...e un articol rauvoitor si atat.
a nu se confunda psihiatria aplicata...cu spatiile de cantonare a fiintelor care nu mai pot fi recuperate.
nici in occident nu sunt mai roz.
...ca ar trebui ca fondurile nerambursabile sa fie dirijate in acest sector si nu in interese private...e alta mancare de peste.nici spialele de stat nu arata prea bine...se ultradoteaza doar sistemul privat al sanatatii.
 
Sunt corduneanu mihai, bd 1 mai (str compozitorilor) nr 25 bl c 6 sc 2 apt 78 sector 6, vor sa-mi distruga organe sexuale excelente ireversibil prin frecvente radio (implanturi) vor sa vad asta si mi le arata intruna si care ma dor ingrozitor controlat incepand din 7/8 jan 2010, sa-mi distruga cea mai buna si isteata minte cu frecvente (implanturi) radio, mintea mi-au aratat-o cand vorbeam cu femeile cele mai inteligente pe internet iar ele se distrau cu mine incredibil pe trilulilu si pe mess si mai rar mi-au aratat mintea cand am reusit 7 ani sa invat cele mai folosite limbaje de programare de unul singur dupa carti de pe torente… stiu sigur ca vor neaparat sa ma arunce in cele mai cumplite chinuri, fara sa pot vorbi ca sa nu pot refuza spitalul 9 cu salvarea printr-o semnatura si sa ma omoare plangand si urland in chinuri cumplite si de disperare ca stiu tot si monstrii serviciilor secrete mi-au spus tot cu robotii din neurofonii (receptorii) din nara (urechea dreapta)si mi-au aratat tot monstrii serviciilor secrete vor sa ma arunce in cel mai amarat azil ca poiana mare sa plang si sa urlu intruna in azil in chinuri cumplite si cu cea mai mare disperare ca mi-au aratat si spus tot, incredibil cu distrugere ireversibila de organe sexuale excelente si cu minte foarte buna distrusa ireversibil iar din dec 1998 cand au luat din s.r.i. Frecventele de cel mai bun baiat posibil nu mi-au dat nici cea mai mica sansa sa am si eu o femeie m-au tinut in tortura incredibila psihiatrica continua si prin controlul radio al organelor sexuale cu ejaculare precoce fara placere si fara dorinta de sex prin mind control...am organe sexuale exceptionale nu-mi vine sa cred cum pot sa fac dragoste intruna aproape de cate ori vreau si am o minte foarte buna, monstrii serviciilor secrete au tipat intruna in serviciile secrete din toata tara, are organe sexuale distruse, are minte distrusa, n-are casa, n-are din ce trai si au tipat si la cel mai inalt nivel si peste tot si de aceea au intrat non stop din dec 1998 pe mine m-au torturat psihiatric incredibil si mi-au controlat intruna organele sexuale si m-au lasat mai mereu cu ejaculare precoce fara placere si mi-au controlat si dorinta de sex prin mind control, asa nu m-au lasat sa am nici macar o femeie din dec 1998, au intrat ei intruna ca sa nu mai poata intra nimeni sa afle adevarul ! Asa durere si disperare ma copleseste ! In dec 1998 mi-au luat frecventele de baiatul cel mai bun posibil din s.r.i. Puteam foarte usor sa-mi aleg cea mai frumoasa fata si sa-mi fac cea mai fericita familie si sa avem cei mai frumosi copii, de toate aveam si bani multi si casa mea si eram extrem de tanar si frumos, iar in ian 1999 monstrii serviciilor secrete au intrat cu chei stiute in casa mea in bobocica str lacramioarei bl 3 et 1 apt 23 dupa ce m-au adormit foarte adanc cu implantul din craniu, monstrii serviciilor secrete mi-au injectat multe si sinistre implanturi (frecvente) cum nici securitatea lui ceausescu n-a facut vreodata ! Eu, corduneanu mihai lucram din 1986 in acelasi loc de munca centrala romtelecom titan 3, eram cel mai tanar sef de tura din toate centralele romtelecom (ote), cu raspundere mai mare ca seful de centrala, eram un baiat extrem de frumos, am avut cea mai frumoasa familie cu costache (mihai) elena care lucreaza si acum in centrala titan 3, aveam numai 31 de ani si in loc sa-mi aleg cea mai frumoasa fata si sa-mi fac familie frumoasa cu copii frumosi ca aveam salariu de 1500 euro si serviciu in alcatel numai pe calculator pentru toata viata si casa mea, monstrii serviciilor secrete, incepand din dec 1998 m-au torturat psihiatric incredibil intruna si nu m-au lasat sa am nici o femeie si m-au tinut numai cu ejaculare precoce fara placere, si m-au tinut fara dorinta de sex cu mind control iar incepand din 7/8 ian 2010 ma dor ingrozitor controlat organele sexuale, asa durere si disperare ma copleseste ! Monstrii serviciilor secrete au grija sa-mi lase organele sexuale asa cum ar trebui din cand in cand si sa vad asta si sa ma conving ca sa am cea mai mare durere si disperare pe care a avut-o un barbat vreodata ca sa urlu si sa plang de disperare in azil psihiatric cand o sa le vad distruse ireversibil si au grija sa-mi repete in neurofonii (receptorii) din urechea dreapta ca n-au vazut niciodata organe sexuale asa de bune ! Incredibil: Acum cateva luni am scos banii mei din banca si mi-am cumparat apt cu 4 camere in obcina mica, la favorit in drumul taberei, multi bani am dat pe el, dar monstrii serviciilor secrete nu-mi dau nici o sansa sa traiesc nici macar pentru scurt timp cu vreo femeie, mai rau acum ca niciodata ma tortureaza psihiatric si imi comanda ejaculare precoce fara placere si ma dor ingrozitor organele sexuale incepand din 7/9 ianuarie 2010, si imi iau de tot dorinta de sex cu mind control, repet asa durere si disperare n-a avut nici un barbat vreodata. Vor sa ma arunce cu organele sexuale distruse ireversibil si cu minte excelenta distrusa ireversibil si sa ma omoare in azilul cel mai amarat ca poiana mare in chinurile cele mai cumplite si sa plang si sa urlu intruna mai ales de disperare ca ei mi-au spus si mi-au aratat tot si nu m-au lasat sa am nici o femeie din dec 1998 atunci cand mi-au luat la 31 de ani frecventele de cel mai bun baiat din s.r.i.... Sa stiti ca nu este joaca sau ceva fals ce va scriu
 
Back
Top