sportul national la romani: dormitul in pat cu unul dintre parinti

Dulce Keo, imi pare mai normal ca baiatul sa doarma cu tat'so, decat cu sor'sa...
oricum, ia mai fa o plimbare prin tara ta si vezi cum dorm unii (multi) oameni...

nu uita k traim in europa unde e normal sa fie asha, nu suntem in midlle east
da' aici m-ai facut sa zambesc :) tu cati ani ai?

lucia, da, aia era una dintre idei... :)
 
unde se ia masa pe rand?? god! unde locuitzi mai in romania? deci: cunosc oameni care nu traiesc in lux...oameni care nu se duc in concedii in fiekre an..etc. dar, pana acum nu am auzit de asha ceva.personal nu cunosc ca un prieten de-al meu sa aiba vreo situatie de genul. blocurile comuniste din sibiu sunt destul de spatzioase. doar blocurile de nefamilishti din cartierele marginashe au asemenea conditzii...shi nu uitatzi locuiesc in sibiu nu in bucureshti sau mai stiu eu ce zona defavorizata.ia da tuh o tura prin sb asha vreo sapt siai sa vezi k viatza de aici nu e asha grea.. nu uita diferentza dintre ardeal si restul tzarii e cam mare...se pare noi doi traim in lumi diferite.unde locuiesti? sau unde ai locuit dak nu mai esti in tzara.shi mi se pare mai normal sa doarma un tip cu sorsa in kmera(nu in pat) dekt cu tatso...nu uita relatzia din Ro dintre copil-parinte..e aproape inexistenta.
 
Dulce Keo, nimeni nu a atacat Sibiul, nimeni nu a zis ca tu dormi cu mama in pat... nu te agita intr-atat.
se zice ca sunt asemenea situatii, din diferite motive, in Romania... si in Moldova. (eu-s din Chisinau).
si ce vrei sa zici? ca zona favorizata a Sibiului e Europa, dar zonele defavorizate ale Bucurestiului sunt middle east?
 
Arina;152735 said:
Dulce Keo, nimeni nu a atacat Sibiul, nimeni nu a zis ca tu dormi cu mama in pat... nu te agita intr-atat.
se zice ca sunt asemenea situatii, din diferite motive, in Romania... si in Moldova. (eu-s din Chisinau).
si ce vrei sa zici? ca zona favorizata a Sibiului e Europa, dar zonele defavorizate ale Bucurestiului sunt middle east?

Aici cu Buc. aproape a nimerit....nu e chiar middle east dar totusi au o tenta orientala :) . Eu de exemplu as dormi in fiecare seara (chiar impreuna in pat) cu cite o gagica, asa mai defavorizata (am loc destul) :) as face si un sport national din asta. :)
 
nici eu nu am auzit de asa variante sincer... in care nu est eloc in bucatarie pentru a lua masa toata familia... asta numai daca nu au vreo 5 copii... atunci inteleg de ce nue ste loc in general in casa. dar o familie cuprinsa din 5 membrii maximum, incape binemersi in bucatarie. daca nu mamanca in sufragerie... hai sa nu exageram acum.. parca traim in Somalia, dupa ce scriu unii aici.
 
adrenalina, eu chiar nu inteleg... ce, voi nu ati auzit de familii cu 7 copii si mai multi? tata meu a crescut in familie de 7 copii. si acum mai sunt asa familii in regiunile rurale, mai rar pe la orase...

si apoi imi pare foarte frecventa treaba ca nepotii sa doarma cu buneii, din atasament.

eu cunosc situatii cand in apartament de 2 camere traiesc doua familii: parintii si tinerii insuratei cu un copil mic.
da' sunt tineri care traiesc la gazda, cate 3 in camera.
 
inteleg ca sunt Arina... dar ceea ce spuneati voi in postrile de mai sus, suna ca ceva la ordinea zile, ceva foarte frecvent intalnit... si nu ii chiar asa.
 
off...:) faza cu midlle east atzi intzeles-o greshit, imi cer scuze poate nu m-am exprimat bine. vroiam sa zic ka in Europa e ceva normal ca fiecare sa aiba camera lui ( in general) iar in midlle east( aci faceam referire la orientul mijlociu) ..no acolo se intampla asha ceva/ era o comparatzie intre 2zone ale lumii nu intre sibiu shi buc, comparatzia dintre sb shi buc am facut-o la nivelul de trai in generral, shi nu numai sibiu...mai sunt orashe extraordinar de dezvoltate, cluj, bv, timishoara, bacau, doar ca situatzia de la me din city o cun cel mai bine
 
Sport national .... Solara, exagerezi!
:rolleyes:

Dar tema este totusi interesanta. Nu sunt un expert in psihologie dar am citit ca daca un adolescent aflat la pubertate doar doarme frecvent in acelasi pat cu o persoana mult mai in varsta decat el si de sex opus ... acesta poate sa devieze catre gerontofilie.
 
.. ha-ha-ha
Am auzit azi o manea :
"cat de mult as vrea/ sa dorm in brate la TATA /..sufletul meu / of inima mea.."
 
Arina;152715 said:
Dulce Keo, imi pare mai normal ca baiatul sa doarma cu tat'so, decat cu sor'sa...
oricum, ia mai fa o plimbare prin tara ta si vezi cum dorm unii (multi) oameni...


da' aici m-ai facut sa zambesc :) tu cati ani ai?

lucia, da, aia era una dintre idei... :)
Arina, tu cu cine dormi? :)
 
Back
Top