Spre o lume globala?

Nu inteleg de ce atatea deranj pentru asa-zisa "cultura romana", viitorul este destul de optimist, diferentele, stereotipurile etnice, religioase dispar, deci vor disparea si conflictele dintre popoare. Nu vom avea nevoie nici de RM ( ce conteaza, cu Rusia sau SUA? rezultatul final oricum va fi acelasi, asimilarea a popoarelor mici si neproductive...)
 
Filiр Antоniо said:
Nu inteleg de ce atatea deranj pentru asa-zisa "cultura romana", viitorul este destul de optimist, diferentele, stereotipurile etnice, religioase dispar, deci vor disparea si conflictele dintre popoare. Nu vom avea nevoie nici de RM ( ce conteaza, cu Rusia sau SUA? rezultatul final oricum va fi acelasi, asimilarea a popoarelor mici si neproductive...)

A aparut un impostor. Este metoda care a fost incercata pe jurnal.md so pe yam.ro. Va pot confirma si adminii (care a propos doresc sa-mi interzica din nou accesul pe forum).
 
Si cum va ramine cu democratia?
Atunci cred ca nu va conta ce natiune esti ce religie ai; ce orientare sexuala ai; nu va conta in genere nimic pentru ca va domni cel pe care nu e bine sa-i scrii numele , si nici sa-l pronunti!
ce inseamna lume globala? egalite fraternite si liberte, cred ca de aici incepe dezastrul omenirii!!!
 
eu sunt pentru o unitate vamala, fara bariere ... dar sunt pentru spatiile culturale zonale, in care sa-si arate cultura si valorile; nu sunt nicidecum pentru o uniformizare ....in care toti shtiu kineza...
 
Frontist ai dreptate, globalizarea nu e atit de frumoasa precum pare, desigur o lume fara frontiere ar putea fi tentanta, dar asta ar insemna likidarea statelor si crearea unui singur stat global, deoarece precum stim unul din elementele statului e teritoriul, iar teritoriul trebuie sa fie delimitat de hotare bine stabilite. Ideea cu pastrarea zonelor culturale fara pastrarea statului e aberanta,deoarece statul e singura entitate care poate pastra si promova cultura unei natiuni, lipsa statelor va duce la disparitia natiunilor si crearea unei singure natiuni globale: rasa pamanteana :)), Voi vreti asta? Eu unul imi doresc sa raman roman cum m-am nascut, sa vorbesc romana, nu engleza sau chineza, sa studiez istoria romanilor, sa pastrez cultura si obiceiurile romanesti.

P.S: Trezestete Romane! Nu te lasa globalizat.
 
Prank33 said:
Frontist ai dreptate, globalizarea nu e atit de frumoasa precum pare, desigur o lume fara frontiere ar putea fi tentanta, dar asta ar insemna likidarea statelor si crearea unui singur stat global, deoarece precum stim unul din elementele statului e teritoriul, iar teritoriul trebuie sa fie delimitat de hotare bine stabilite. Ideea cu pastrarea zonelor culturale fara pastrarea statului e aberanta,deoarece statul e singura entitate care poate pastra si promova cultura unei natiuni, lipsa statelor va duce la disparitia natiunilor si crearea unei singure natiuni globale: rasa pamanteana :)), Voi vreti asta? Eu unul imi doresc sa raman roman cum m-am nascut, sa vorbesc romana, nu engleza sau chineza, sa studiez istoria romanilor, sa pastrez cultura si obiceiurile romanesti.

P.S: Trezestete Romane! Nu te lasa globalizat.

Azi aceiasi integrare inevitabila este un pas spre globalizare, spre Noua Ordine Mondiala , pa care o invatam in universitati deja.
Astazi sintem martori ai unui amplu proces integrationist care nu duce decit la regionalizarea globului pamantesc, adica este o etapa preliminara marii unificari.
Holliwood-ul stiesi el sa promoveze pe scara larga acest sentiment de cetatean al planetei Pamant prin filmele unde eroii se lupta cu extraterestri, salveaza Planeta, s.a.m.d.
Chiar aceiasi Idee de europa a natiunilor este foarte slab inradacinata in mintea politicienilor, elitelor politice care de fapt fac politica globala. Exemplul este in problema utilizarii cuvintului crestin in Constitutia europeana, oare de ce ?
Si raspunsul vine de la sine paentru ca nu este necesr de a specifica vrio religie , pentru ca noi sintem toleranti tuturor si mergem pe principiul unificarii tuturor religiilor, sa se creeze o Biserica globala paralel cu statul universal.
Problema este ca nu vom cunoaste cu adevarat 100% la 100% ce si mai ales cum si cind trebuie sa se produca un eveniment de acest fel, pentru ca cel ce abordeaza aceste tematici , in 5 min. e catalogat a fi drept paranoic, si schizofrenic, de ce iarasi nu este convenabila nici discutia!

Gaseste literatura americana tradusa in rusa despre cele doua razboaie mondiale , ca sa vezi cum ai fost sustinuti Bolsevicii sa ajunga la putere, cum au fost propulsati si hitleristii de aceiasi miliardari de pe wall street, pentru ai pune cap in cap , si sa urmeze etapa ulterioara politica Noii Ordini Mondiale declarate si de Bush, si de Gorbaciov, si de Papa Ioan Paul al II.
( http://ortodoxtv.com/filme-video/orthodox-awareness-film.php)

Cine a finantat bolsevicii citeste aici:
http://www.rus-sky.org/history/library/sutton/sutton0.htm
 
Hai mai lasati aberatiile. Globalizarea nu inseamna si uniformizare neaparat. Statele europene sunt de mult timp fara frontiere si nu vad sa vorbeasca o singura limba. Chiar si SUA sunt state cu propriile legi si obiceiuri dar unite si fara frontiere.

Prank33 spuii prostii, dar fiind arian, ce naiba...
 
cand va fi invazia martienilor pe pamant oare la fel ne vom certa intre noi ca popoare aprte, sau ne vom uni si vom depune efort toti impreuna sa ne aparam planeta in fata periculului exterminarii totale?!!? :P:P:P SciFi dar de ce nu la urma urmii?
 
Filiр Antоniо said:
Nu inteleg de ce atatea deranj pentru asa-zisa "cultura romana", viitorul este destul de optimist, diferentele, stereotipurile etnice, religioase dispar, deci vor disparea si conflictele dintre popoare. Nu vom avea nevoie nici de RM ( ce conteaza, cu Rusia sau SUA? rezultatul final oricum va fi acelasi, asimilarea a popoarelor mici si neproductive...)
eu am o alta impresia, ca conflictele din nou apar, asa cum cred ca a trecut perioada euforica a pacii.
 
oare sa nu conteze ca esti roman? nu mai bine in saracie dar Roman decit Bogat si cetatean al planetei Pamant!
 
oare sa nu conteze ca esti roman? nu, mai bine in saracie dar Roman decit Bogat si cetatean al planetei Pamant!
 
groparu;144054 said:
roman sanatos si fericit..

Credeti ca genocidul, si razboaiele permanente de astazi , au un scop de omogenizare a populatiei pentru stabili o noua organizare?
armate mizte , aliante si spirit comun, o educatie in stil Hollywood, ca cetateni ai Pamantului.
 
lasand la o parte teoria conspiratiei, cred ca sunteti constienti ca tot ce se intampla pe lumea asta, se intampla din ratiuni economice.
Smecheria e ca economia e caracterizata de echilibru si de aceea, n-o sa se ajunga niciodata la o globalizare totala, sau la o disparitie a culturilor nationale. Cu cat o sa se raspandeasca cultura americana, cu atat o sa creasca interesul pentru cultura autohtona si invers.
 
Aha, mai ales cand vedem ce "cultura" au americanii :-? Oricum globalizarea - cu elementul de marime de rigoare - exista dintotdeauna. Imperiul roman a realizat-o prin armata, si nici ei n-au sters specificul popoarelor cucerite, cu atat mai putin se va intampla asta acum. Ba chiar dimpotriva, o cultura va deveni cu atat mai valoroasa cu cat este mai deosebita prin unicitate si/sau diversitate. Eu zic ca suntem chiar norocosi, dar asta inca nu se vede...
 
Daca e sa fie mai simplu exemplificata globalizarea atunci ne gandim la Uniunea Europeana care este un sistem bazat pe unitatea economica si culturala dintre tarile continentului... Dar factorul ekonomik nu este deloc nociv ba chiar util, insa cand treaba ajunge la cultura in genere fie ea sociala sau politica atunci devine stresant... CUm poti sa te gandesti ca o tara ca Frantza sau Anglia care au fost de-a lungul timpului lokomotivele dezvoltarii din istoria Europei, sa nu poata gandi pentru ele si sa accepte instructziunile comunitare ? Dar daca tot ne pregatim de razboiul stelar cu martzienii atunci poate o sa fie inevitabil.
 
AllEyesOnMe said:
Daca e sa fie mai simplu exemplificata globalizarea atunci ne gandim la Uniunea Europeana care este un sistem bazat pe unitatea economica si culturala dintre tarile continentului..
Cine ti-a zis ca-i vorba de unitate culturala?
 
Back
Top