Stema si steagul RM va fi schimbat ?

Smile

Just smile...
Am vazut la protv ca Voronin vrea sa schimbe stema si steagul RM. Ce parere aveti ? pe mine ma inerveaza din ce in ce mai tare VORONIN!!!!!!!!
 
Wow.. http://protv.md/stiri/politic/actua...care-ar-fi-trebuit-sa-reprezinte-moldova.html

SuveraniTĂţîi şî integriTĂţîi... "trebuie să fim oameni serioşi, să ne gîndim la viitor", zice el with a straight face... "Trebu' di făcut".


KPZ! Poate să-mi amintească cineva când îi expiră mandatul? Nu cred că acest clovn poate să fie ales pentru un nou termen, "trebuie să fim oameni serioşi". Desigur, nu trebuie să zicem "zop!" pînă cînd nu analizăm propunerea lui. Poate el are în vedere migrarea spre imnul/steagul/stema României? (-;
 
Eu propun să nu-l mai băgăm în seama pe aceste Voronin, ci să-l băgăm în altă parte ... acolo unde trebuie să-i stea și capul lui ... adică mai aproape de parte cu care gândește!!! :D
 
conferinta de presa a lui Voronin de ieri, daca nu ma gresesc ... de abia acu juma de ora m-am minunat de chestiile declarate... a fost de fapt un circ cu Voronin, care tot a spus tot felul de aberatii... legate de stema, bradul de Craciun, Rosca, opozitie si bla-bla... asta incearca sa atraga atentie spre subiecte populiste ce tin de nationalitate, in loc sa se concetreze pe chestii ca economie si integrare europeana...
 
In cazul cand simbolurile national statale, cucerite la inceputul anilor 90, sunt puse de catre lidereul comunist in pericol, opozitia este obligata sa mobilizeze opinia publica..oare numai Rosca a putut sa organizeze mitinguri de protest cu participarea a zeci de mii de oameni? Qu ovadis?
 
Sa fim seriosi lume. Voronin este un kakat ratat de mic copil. Cred ca o fi avut o copilarie "grea si idioata" ca a lui Hitler... Este nebun de cap, iar ideile lui idioate, nu ma fac decit sa bufnesc in ris...
 
Politicienii de pe ambele maluri ale Prutului sunt niste iresponsabili, dar Voronin a intrecut orice limita a bunului simt. E aiuritor cum poate sa abureasca milioane de oameni cu prostii, in timp ce burtile lor sunt goale. Basarabenii ramasi acasa traiesc in mizerie, asa cum apreciaza oficiali europeni:
http://www.ziare.com/Saracia_din_Republica_Moldova_ingrijoreaza_UE-201730.html

Ei trebuie ajutati sa se trezeasca si sa elimine epavele kaghebiste de la putere iar Romania este datoare sa se implice mult mai mult decat o face in prezent. Poate, poate cu Basescu si proaspatul primar al Chisinaului se poate spera la ceva in viitorul apropiat (urmatorii 4 ani). Romania si romanii (din stanga Prutului) nu stiu sau se fac ca nu stiu cat de mult datoreaza ei fratilor din Basarabia. In WWII, pe cand alte tari din zona ca Polonia, Iugoslavia si chiar Albania isi aparau singure cu arma in mana teritoriul de invadatorii germani si italieni, Romania a gasit pretexte sa abandoneze cu lasitate teritorii si milioane de romani care au injumatatit-o ! Basarabia a fost doar unul dintre ele. Iar cand am gasit de cuviinta sa recuperam ceea ce abandonasem, am facut-o DOAR din spatele blindatelor germane si doar pentru ca ne era permis (n-am atacat Ungaria).
Cand vom invata sa luptam (ca toti ceilalti aflati sub soare) pentru ce e al nostru, fara timiditate si uitandu-ne in ochii tuturor (din principiu, chiar si cand lupta e gata pierduta), poate ceva se va schimba. Putem invatza cu totii sa FIM o natiune, inclusivi cei care se falesc acum din spatele cortinei U.E. si atunci vom fi respectati ca atare. Contrar multor nationalisti romani, NU suntem inca o natiune si nu numai pentru ca Basarabia nu e la trupul mamei Romania. Ce credeti ca gandesc altii cand ne vad asa dezbinati ca nici un alt popor din lume?
 
Fara mare agitatie !!!

Nu cred ca trebuie sa cadem prada exceselor verbale ale domnului presedinte. Cu siguranta este iarasi o nascociala de-a consilierului sau principal si foarte siret.
Ceea ce a declarat dl presedinte nu are nici o valoare juridica, intrucat in Constitutia RM se descrie alb pe negru ce reprezinta stema si drapelul RM, iar Constitutia poate fi schimbata doar cu 2/3 din voturi si dureaza in jur de un an aceasta procedura - nu au sanse, in 2009 se schimba guvernarea (speram).

In ce priveste Imnul, este o procedura de lunga durata si asta, se anunta concurs, daca nu gresesc, apoi se selecteaza - oricum nu o vor face.

Cred ca miza este sa creeze un factor distructiv in tara, la fel ca si cu relatiile cu Romania - este mana Federatiei Ruse. de aceea, important este sa nu ne agitam, sa nu atatam spiritele si mai tare, dar sa negandim cum facem ca sa se schimbe gurernarea in 2009.
Deosebita consideratiune,
Sava Undrea
 
Miti;206563 said:
Politicienii de pe ambele maluri ale Prutului sunt niste iresponsabili, dar Voronin a intrecut orice limita a bunului simt. E aiuritor cum poate sa abureasca milioane de oameni cu prostii, in timp ce burtile lor sunt goale. Basarabenii ramasi acasa traiesc in mizerie, asa cum apreciaza oficiali europeni:
http://www.ziare.com/Saracia_din_Republica_Moldova_ingrijoreaza_UE-201730.html

Ei trebuie ajutati sa se trezeasca si sa elimine epavele kaghebiste de la putere iar Romania este datoare sa se implice mult mai mult decat o face in prezent. Poate, poate cu Basescu si proaspatul primar al Chisinaului se poate spera la ceva in viitorul apropiat (urmatorii 4 ani). Romania si romanii (din stanga Prutului) nu stiu sau se fac ca nu stiu cat de mult datoreaza ei fratilor din Basarabia. In WWII, pe cand alte tari din zona ca Polonia, Iugoslavia si chiar Albania isi aparau singure cu arma in mana teritoriul de invadatorii germani si italieni, Romania a gasit pretexte sa abandoneze cu lasitate teritorii si milioane de romani care au injumatatit-o ! Basarabia a fost doar unul dintre ele. Iar cand am gasit de cuviinta sa recuperam ceea ce abandonasem, am facut-o DOAR din spatele blindatelor germane si doar pentru ca ne era permis (n-am atacat Ungaria).
Cand vom invata sa luptam (ca toti ceilalti aflati sub soare) pentru ce e al nostru, fara timiditate si uitandu-ne in ochii tuturor (din principiu, chiar si cand lupta e gata pierduta), poate ceva se va schimba. Putem invatza cu totii sa FIM o natiune, inclusivi cei care se falesc acum din spatele cortinei U.E. si atunci vom fi respectati ca atare. Contrar multor nationalisti romani, NU suntem inca o natiune si nu numai pentru ca Basarabia nu e la trupul mamei Romania. Ce credeti ca gandesc altii cand ne vad asa dezbinati ca nici un alt popor din lume?

Despre politicienii din RM nu prea stiu nimic dar de cei din Romania pot sa-ti spun ca sunt foarte responsabili. Ca o turma care-si urmeaza magarul pe drumuri intortocheate de munte. Ana Pauker, daca ai auzit de ea, avea o vorba: Numai boul flamand merge dupa carul plin. Asa si cu cei care au burtile goale. Daca KGB-istii erau niste epave ar fi fost eliminati de mult. Din pacate le merge foarte bine si in RM si in Romania. Exemplele de la voi trebuie sa le stii tu, in Romania am sa-ti pomenesc doar de I.Iliescu, Magureanu, I.Mircea Pascu si lista poate continua. Si cum e datoare Romania sa se implice mai mult? Sa mai dea niste curent electric degeaba? Niste bani? Ce? Sunteti o tara suverana si independenta(de Romania nu de Rusia) asa ca Romania nu e datoare sa se implice in a ajuta un guvern ostil. Ala ales de "fratii nostri din Basarabia". Dati cu ei de pamant si mai vedem dupa aia. Si cum e aia cu "Romania si romanii (din stanga Prutului)" care.....? Din cate stiu eu Romania si romanii sunt pe malul DREPT al Prutului. Poate si-o fi schimbat Prutul directia de curgere si eu nu stiu? Si cam cu ce ar fi datoare atat de mult Romania fata de RM? Despre situatia din WW II se vede ca nu prea ai citit nimic despre domeniul militar.
1. Nu poti lupta pe trei fronturi. Romania a incercat sa lupte pe doua fronturi in WW I si a pierdut. Polonia, Iugoslavia si Albania, pe care le pomenesti, aveau o granita cu un stat prieten pe unde isi puteau evacua trupele in caz de infrangere. Romania nu.
In rest faci gargara ieftina.
 
Ai dreptate, am gresit, vorbeam de romanii din dreapta Prutului, dar nu cred ca mai sunt multi. Cat despre, Romania si istoria ei, ai uitat ca noi avem cel mai de incredere prieten ever pe unde recomand evacuarea 'romanilor' ca tine: Marea Neagra. De aia si nu avem alt stat prieten. Cu mai putini ca tine, poate am reusi sa facem ceva, uniti, in loc sa ne tot infingem sagetzi (ori tzepe) unii altora. Sunt ROMAN din dreapta Prutului, da' mi-e rusine sa zic ca-s aceiasi natzie cu tine. Asta e ultimul raspuns care ti se adreseaza pe forumul asta, pana cand am sa constat ca te intorci la decentza. Mergi pe forumurile romanesti ale ziarelor (mai degraba romanes) si dejecteaza acolo. Sa traiesti bine !
 
Miti;206608 said:
Ai dreptate, am gresit, vorbeam de romanii din dreapta Prutului, dar nu cred ca mai sunt multi. Cat despre, Romania si istoria ei, ai uitat ca noi avem cel mai de incredere prieten ever pe unde recomand evacuarea 'romanilor' ca tine: Marea Neagra. De aia si nu avem alt stat prieten. Cu mai putini ca tine, poate am reusi sa facem ceva, uniti, in loc sa ne tot infingem sagetzi (ori tzepe) unii altora. Sunt ROMAN din dreapta Prutului, da' mi-e rusine sa zic ca-s aceiasi natzie cu tine. Asta e ultimul raspuns care ti se adreseaza pe forumul asta, pana cand am sa constat ca te intorci la decentza. Mergi pe forumurile romanesti ale ziarelor (mai degraba romanes) si dejecteaza acolo. Sa traiesti bine !

Ah! Am nimerit un alt roman verde? Roman cu RRRRR? Povestea cu evacuarea pe Marea Neagra a trupelor merge sa spui pustilor pana in 25 de ani. Poate prinde. Dupa cum scrii n-as zice ca esti din dreapta Prutului. Exemplu: "De aia si nu avem alt stat prieten". Un roman ar fi scris mai degraba " De aia nici nu avem alt stat prieten". Si, trebuie sa recunosc, daca stiam ca esti un alt tanar orbit de stralucitorul Basescu nu ti-as fi adresat nici un cuvant. Craciun fericit!
 
Back
Top