Studenti la Informatica. Unire!

NaE

New Member
Cred ca tre sa mai fie studentsi p-aici pe la calculatoare si IT.....Aici ne schimbam cu experientsa....vorbim despre facultati, profi, colocvii, colegi de grupa, compurile din auditoriile universitatilor si examene.... Mai pe scurt despre tot.... :lol:
 
cum adica nu-i nimeni? iaka eu is la Computer Science shi English...
poimaine am examen la Prolog si in loc sa invats macar ceva, shed in fata la comp, ascult muzak shi ma ocup cu prostiile... :roll:
 
amelie said:
cum adica nu-i nimeni? iaka eu is la Computer Science shi English...
poimaine am examen la Prolog si in loc sa invats macar ceva, shed in fata la comp, ascult muzak shi ma ocup cu prostiile... :roll:

Ce Universitate si ce facultate?
 
Shi eu am lucrare de curs la UML, trebuie sa o dau saptimina aceasta, dar nu am facut nici jumatate, PROLOG-ul mi-a placut, numai ca nu l-am mai utilizat dupa aceea shi nu mai tin minte nimic...
 
amelie said:
cum adica nu-i nimeni? iaka eu is la Computer Science shi English...
poimaine am examen la Prolog si in loc sa invats macar ceva, shed in fata la comp, ascult muzak shi ma ocup cu prostiile... :roll:

Prolog -- asta-i curs sau prof... :hahaha:
Am o cunoscuta acolo la informatica si limbistraine...la usm....
 
Mi se pare o tampenie specialitatea "Informatica si Limbi Straine" Este clar ca a fost
inventata doar pentru a atrage potentiali studenti cu bani la facultatea de matematica.
 
redneck said:
Mi se pare o tampenie specialitatea "Informatica si Limbi Straine" Este clar ca a fost
inventata doar pentru a atrage potentiali studenti cu bani la facultatea de matematica.

n-as fi chiar atit de drastic......Cred ca e facuta exact pentru cei ce nu au de gind sa se bage pin in git in programare si alte lucruri "extreme" de felu asta...apoi se primeste ca iai doua specialitati: Inginer si Traducator....tot nu-i rau...

Crina, da ce-i UML?
 
NaE said:
redneck said:
Mi se pare o tampenie specialitatea "Informatica si Limbi Straine" Este clar ca a fost
inventata doar pentru a atrage potentiali studenti cu bani la facultatea de matematica.

n-as fi chiar atit de drastic......Cred ca e facuta exact pentru cei ce nu au de gind sa se bage pin in git in programare si alte lucruri "extreme" de felu asta...apoi se primeste ca iai doua specialitati: Inginer si Traducator....tot nu-i rau...
Cu alte cuvinte, absolventii acestei specialitati nu cunosc bine nici informatica, nici lingvistica. O posibila sinteza a acestor doua specialitati ar fi lingvistica matematica si crearea programelor de traducere automata. Ori companii si centre stiintifice care ar avea nevoie de asa specilaisti in RM nu exista.

Observ a atitudine comuna RM: nu conteaza ce inveti, conteaza diploma.
 
Dupa cum a afirmat cineva: cu specialitatea "Calculatoare si limbi moderne aplicate" te poti angaja doar secretara (in schimb cu studii superioare 8) ). Am o cunoscuta care invata la aceasta specialitate, recent shi-a cumparat comp, shi la intrebarea mea ce procesor are, mi-a raspuns ca i se pare ca este Windows 98 :zzz:.
 
Crina said:
Dupa cum a afirmat cineva: cu specialitatea "Calculatoare si limbi moderne aplicate" te poti angaja doar secretara (in schimb cu studii superioare 8) ). Am o cunoscuta care invata la aceasta specialitate, recent shi-a cumparat comp, shi la intrebarea mea ce procesor are, mi-a raspuns ca i se pare ca este Windows 98 :zzz:.

:hahaha:... mdaaa da
da....cam asta e reputatia specialitatii estea...secretare cu diplome de studii superioare....

Unified modeling language....hm suna complicat.... :au:
 
desi s-ar parea ca ar trebui sa ma apar shi sa neg tot ceea ce ati spus, n-am sa o fac, pentru ca sunt de acord cu tot ceea ce ati spus shi cazul crinei cu "windows 98" nu ma mira deloc, pentru ca intalnesc asemenea cazuri in fiecare zi :(
deseori lumea care invata la ilm n-are idee pe ce lume se afla, shi intr-adevar nu cunosc nici programare , nici engleza, shi spera shi ei sa scape de examene fara nici un efort intelectual cu un 5, ca sa nu-si mai piarda timpul shi cu sesiunea repetata... shi dupa 4-5 ani sa primeasca diploma mult-asteptata (de parinti mai mult), ca sa arate la toata mahalaua ca "ia-te, pha vecina, vaniusha neu are diplom..."
sunt shi exceptii, adica oamenii care vor sa invete, dar PREA rar... prea...
acum, de ce imi fac eu studiile eu la specialitatea asta ? mai mult pentru mine, ca sa ma pricep shi eu chestiile astea cat de putin... de fapt engleza o stiu din liceu, dar computer-ul nu cred sa-mi prinda rau...
oricum ceea ce voi face eu cand " voi creshte mare" e cu totul diferit de ceea ce invat la ILM, chiar stiu shi cu ce ma voi ocupa, deci scapati de programistul-amelie :)

nae, PROLOG-ul e limbaj de programare- Programare Logica.
 
... fiind studenta ILM a USM-ului, pot sa afirm ca numai denumirea specialitatii "Informatica si Limbi Moderne Aplicate" e aberanta, pt ca:
1. De fapt se invata doar 1 limba, iar nivelul de predare lasa de dorit... desi, daca vreai sa cunosti limba kiar nu ai nevoie de profesorii astia.
2. Se invata mult prea multe in domeniul informaticii, intr-un timp relativ scurt - un semestru. De ex. daca un curs este o data pe saptamana, timp de 4 luni, rezulta ca in 16 ore tre sa invatam un intreg limbaj de programare... ei bine, + 16 ore de laborator. Exista unele laboratoare ce nu sunt sustinute teoretic de cursuri.
Astfel, fiecare student are doar inkipuire generala de C, (Pascal nici nu se invata, dat fiind faptul ca se presupune ca l-am invatat in liceu), Delphi, ASM, Prolog, Html, FoxPro, Acces, Oracle etc.

Eu zic ca astea nu-s studii, ci doar ceva de tipu "галопом по Европе".
 
lelaina said:
... fiind studenta ILM a USM-ului, pot sa afirm ca numai denumirea specialitatii "Informatica si Limbi Moderne Aplicate" e aberanta, pt ca:
1. De fapt se invata doar 1 limba, iar nivelul de predare lasa de dorit... desi, daca vreai sa cunosti limba kiar nu ai nevoie de profesorii astia.
2. Se invata mult prea multe in domeniul informaticii, intr-un timp relativ scurt - un semestru. De ex. daca un curs este o data pe saptamana, timp de 4 luni, rezulta ca in 16 ore tre sa invatam un intreg limbaj de programare... ei bine, + 16 ore de laborator. Exista unele laboratoare ce nu sunt sustinute teoretic de cursuri.
Astfel, fiecare student are doar inkipuire generala de C, (Pascal nici nu se invata, dat fiind faptul ca se presupune ca l-am invatat in liceu), Delphi, ASM, Prolog, Html, FoxPro, Acces, Oracle etc.

Eu zic ca astea nu-s studii, ci doar ceva de tipu "??????? ?? ??????".

taman de asta eu si m-am transferat de la specialitatea asta in primele doua luni din primu curs.. :lol:
 
intotdeauna cind aud cineva sa vorbeasca despre predarea disciplinelor legate de informatica in universitatile din RM, numaidecit se spune ceva urit. Poate eu sint cam pesimist. Sau poate este o coincidenta. :D

Dar chiar m-as bucura sa scrie cineva ca a trecut undeva niste cursuri bune de programare sau ca la universitatea lui se preda macar la nivel satisfacator.

Apropo, oare cu ce se ocupa studentii la Computer Science din tari dezvoltate atunci cind absolvesc? La noi imi pare ca daca vreai un lucru platit normal, atunci numaidecit trebuie sa ai o afacere proprie, ca RITlabs cu The Bat!-ul lor, sau trebuie sa cauti remote joburi de ex. pe www.smarterwork.com
sau ceva de felul asta.

poate nici asta nu-i rau.
 
Eu sunt la Contabilitate si Informatica de Gestiune.
Momentan, la informatica studiem PSI(Proiectarea Sistemelor Informatice). Nu stiu daca ati avut "norocul" sa studiati asa ceva, dar pot sa va zic ca in primele sale etape, proiectarea sistemelor informatice nu prea are nimic de-a face cu programarea si informatica in general, ci consta in modelarea "pe hartie" a sistemului.
Ma enerveaza profa la culme...
Si cand ma gandesc ca am examen in ianuarie...exact pe 15, de ziua mortii lui Eminescu.

La anu' o sa avem Sex(adica Sisteme Expert).
 
M-am zakalibit! si va spun: in general nu dau doi bani pe invatamintul superior din moldova. Iar cei care vor sa invete mai bine sa nu mearga la nici o universitate ca e numai timp pierdut iar diploma pe care o obtii la sfirsit... eu nu dau nici doi bani pe ea.
 
Back
Top