studentie vs. invatatura

spuneam de Harvard pentru ca au need-blind financial aid policy, ceea ce este destul de bine pentru acei studentsi care sunt din Moldova, spre exemplu.

cit despre competivitatea shi cerintele pentru intrare, atunci pot sa iti zic ca universitatea ishi merita renumele.

din RM invata doar o singura persoana la moment acolo (Eliade graduate, of course:).
nu shtiu insa de studii postunversitare, poate mai este cineva.
 
ei, sa nu intram in politica care e destul de veche deja :smile:


PS: nu ma ashteptam sa fie cineva alive la ora asta :grin:
 
eu o stiu pe fata care invata la Harvard (o fata super desteapta) si pe forum este o verisoara de a ei :smile: si dupa cate eu stiu succesul ei se datoreaza mult faptului ca invata MULT de sinestatator.

Laura, eu am intrebat despre aplicarea pentru o universitate in USA si mi-au zis ca pentru asta imi trebuie sa am anul acesta diploma, dar dupa cate la scoala unde eu invat nu se ofera diplome la exchange students, asa ca trebuie de gasit vreo smecherie :grin:
dar eu daca aplic va fi mai mult numai pentru "sa vad daca se primeste" si apoi ma voi gandi, nu ma deranjeaza sa ma duc la universitate in Moldova :smile:
 
cred ca d-ra Comendant sughitsa adync la moment :grin:

arina - daca mai comunici cu ea, transmite privet de la mine :smile:

cit despre ajiunsul in Harvard: asta kedd avea sheva indoieli in privintsa asta.. eu iaka vreau acolo sa fac master's sau PhD, de exemplu. Da eu in general multe vreau in viatsa :grin:
 
eu tot cam multisoare vroiem si amu vreu multe dar comparativ cu citiva ani in urma diferenta ii crincena...

un lucru care lam vazut in ultimu timp ii ca daca vezi ca ceia ce tare vrei se primeste trebu doar sa fii putin atent sa nu cazi de pe bicicleta sau sa te dubeasca vreun renault in trafic...la figurat desigur.
 
way, tu ai multe memorii rele din copilarie, se vede ca :smile:

chestia e ca visele, vorbind la general, se realizeaza. Pur shi simplu in majoritatea cazurilor ele iau o forma cu totul neashteptata odata cu infaptuirea.
E ca shi cu fraza aia - 'totul ce se face este spre bine' - la urma urmei, daca ai insistenta shi daruirea de sine, iti indeplineshti scopul propus.

"Bate shi ti se va deschide"

PS: Eu oricum vreau la Harvard :grin:
 
este sheva cu copilaria probabil, oricum exemplu cu renaultul ii sheva proaspat amu din real life...(eram pe bicicleta si cu marce greu mam ferit de un autobuz imens ce merge cu vreo 60 daca nu mai mult si cind am crezut ca am scapat am vazut baiatu cu renaultul in fata)...

sa speram ca ai dreptate.
 
bun noroc mai ai tu cu bicicleta :smile:
aici in Germania nu am eu noroc mare cu asha ceva - am cazut pe drum de vreo 5 ori, pe strazi unde e trafic nenormal.. mai nu am cauzat de 2 ori accidente jestokie cu autobuze din transportul public, etc :wink:

iaka recent am ramas fara de bike - am uitat un principiu pe care mi l-a zis cineva: nu parca la statia de trenuri daca nu ai lacata ca lumea (la mine lacata pur shi simplu blocheaza roata: neefectiv). Ghini ca era inchiriata de la Uni shi avea asigurare :smile:

Cit despre vise: uite.. eu vroiam sa ajung in US anul acesta... nici nu ma gindeam la altceva. Shi uite ca printr-o intimplare sunt in Germania. Shi, sincer sa iti spun, nu cred ca mi-ar fi fost mai bine ca aici. Deci, teorema mea are un exemplu bun :smile:

Vom vedea ce va fi cu Harvardu :wink:
 
sar putea sa ai dreptate, ma rog viata ne ofera tot felu de surprize si mai ales perioada asta de studentie ii destul de complicata fiindca ii intrun fel sau altul o initiere, parca ar fi o alta lume --

vara asta de exemplu am sezut si am lucrat practic nonstop - dupa asta simtem si inca simt ca o trecut nu 3 4 luni da zeci de ani...
 
straniu - parca erai shi eshti unul din cei mai activi oameni de pe forum: sau tu in afara de lucru shi forum nu aveai alta viata? :grin:

PS: eu iaka incerc sa curats LCD-ul ista, care s-o facut foarte uryt intre timp :smile:
 
Doomie - in general - tu tsiai pus in plan shi la AUBG sa ajungi - dar n-ai mai ajuns :lol:
da in general moldova e atat de mica... defapt pe Corina o shtiu shi eu... adica - cel putsin shtiu cum arata :smile:
sau shi mai shocant - primesc recent un forward de la o prietena - shi cand colo - vad in lista de adrese shi adresa d-lui Doomie ! :lol:
 
Back
Top