sub diferite drapele(nationalele)

Cirimpei

New Member
Deschid aceasta discutie pentru ca este observata o marginalizare a fotbalului la nivel de selectionate nationale. Ori, poate ca avea dreptate Franz Bekenbauer cynd spunea ca acest capito este depasit.

Cei ce au de gynd sa scrie cyte ceva aici le propun tematica:

1. Care-i echipa voastra favorita?
2. Care credetsi ca sunt cele mai puternice echipe nationale ale momentului?
3. Prognoze de perspectiva 2002, 2004, 2006
4. Cota atentiei la echipele nationale si la cele de club
5. Care echipe sunt mai puternice cele nat. sau cele de club?
 
Voi incerca sa raspund la intrebari in ordine..
1. Echipa favorita:
I. Juventus - pe veci cred.
II. Zimbru (Chisinau)
2. Echipe nationale puternice la moment.
Eu as zice Italia si Argentina. Germania, Olanda, Marea Britanie din punctul meu de vedere sunt in declin si/sau reconstructie. La fel si pentru echipa Romaniei. Scuadra Azura in schimb din momentul in care am inceput sa urmaresc fotbal a fost una dintre cele mai bune in omd constant, celelalte .. avynd caderi si urcari.
3.
2002: Campionatul Mondial... Acolo cred eu ca castiga Italia.
2004: Europene... pina atunci cel putin Germania si Anglia ar trebui sa termine faza de reconstructie aa ca va fi un campionat foarte interesant de vazut.. nu m-as mira intr-o surpriza din partea unei echipe din Europa Est-Centrala. Au demonstrat-o ca pot oferi asa surprize deeeemult. As zice ca Jugoslavia va fi la inaltimi mari atunci.
2006: hehe.. mult pina atunci. Asa prognozuri faceam doar la cursuri de statistica si atunci datele erau mult mai clare.
4. La nivel de cota pentru echipe, s-a demonstrat cred ca dupa campionatul european ca depinde de ce moment in timp vorbim. In timpul campionatelor europene si mondiale, atentia este evident de partea echipelor nationale. In rest, as zice ca nationalele incep sa capete atentie sporita in ultima faza a calificarilor.
5. Prefer sa nu imi expun parerea pentru moment.
Cam asta,


-Andriel.
 
k...
mentiune: top subiectiv.. k?
1. Anglia & Olanda
2. a)Franta.. cu mare durere in suflet:) trebuie sa recunosc ca sunt foarte buni.. dovada proaspata : meciul cu Portugalia... chiar sa fi fost alt scor, jocul francezilor depaseste clar toate celelalte echipe...
Poate doar b)Argentina ar putea sa le tina piept si eventual sa-i depaseasca.. nu au fost recent in confruntare directa, nu?
c) Spania, Italia... cand se mobilizeaza.. caci au potential foarte bun.. dar ultimele partide amicale nu au impresionat
d) Olanda... cred ca cel mai complet lot.. adica omogen..
3. 2002 daca lucrurile continua in acelasi ritm cred ca va fi un duel (eventual finala) Franta- Argentina.. desigur daca nu vor fi sa nimereasca in sferturi ori asa ceva:(
2004: Portugalia va avea avantajul propriului teren, dar nu stiu cine va juca pentur ei atunci...
Anglia va avea fotbalisti copti.. numai bine,
As always, Italia ar putea pretinde la ceva...
2006: atunci probabil va fi cu totul alta generatie de fotbalisti.. e greu sa ma pronunt...
4. imi pare mie ca se acorda atentie egala.. in statele unde fotbalul e dezvoltat ok la ambele niveluri...
cred insa ca spiritul national predomina .. adica, se bucura mult mai multa lume cand castiga Anglia ceva decat cand castiga ceva , spre exemplu Arsenal..etc
5. ma tem sa nu gresesc, dar cred ca cele mai bune cluburi ar fi peste cele mai bune nationale... din motive logice: se antreneaza impreuna mai mult, elaboreaza tactici la fel, se cunosc se simt mai bine...etc..
long,long message...
multe drec pe dinainte
in auz ne suna multe
cine tine toate minte
si ar sta sa le asculte...
 
Poate este doar parerea mea, dar nu cred ca olanda are cel mai omogen lot.(ex. atac puternic, portar si defensiva slaba) Yn rest sunt de acord yn privintsa Frantsei si Argentinei. Cu toate acestea asi pune accentul pe progresul colosal al Argentinei din ultimul an.
 
deci eu personal cred ca Italia shi Argentina sunt la moment cele mai puternice echipe nationale, dar nu pot sa spun ca franta sau anglia nu sunt puternice...
 
1.Moldova
2.Italia
3.Mondiale: Italia, Europene: Italia (in orice caz sper)
5.consider ca echipele de club sunt mai puternice.
 
cum adica portarul Olandei e slab?
1 portar joaca la JUVE!:)
de Goey este asa si asa.. si wasterweild.. sau cum l-o chema e foarte bun si el.. la Liv...
lotul este omogen dupa mine...
aparare: Stam.. Reiziger, Numan.. mi se pare ok..
nu mai vb de linia de mijloc ori atac...
whatever...
 
Sper ca van der sar va pleca yn sfyrsit yn aceasta vara de la Juve, iar yn locul lui va fi adus Bufon.

Apararea Olandei. Echipa care scapa atytea goluri nu poate sa se laude cu o aparare buna. Numai nume si atyt. Privitsi la italieni, francezi sau chiar la nemtsi si comparatsi apararile cu cea a Olandei.
 
1)Echipa mea preferata Arsenal
2)Cit despre cele nationale; pe primul loc Moldova si Rominia urmate de Anglia.
Cea mai puternica echipa nationala la moment e probabil Franta desi Argentina e o forta la moment.
Prognoze pe 2002, 2004 si 2006.
Vad ca englezii au niste tineri fotbalisti de forta, sper sa cistige ceva ca si-o doresc enorm de mult.
In privinta echipelor de club vs. echipe nationale, cred ca totusi echipele de club sunt mai puternice. Sa zicem intr-un meci Manchester United (desi ii displac :smile: ) vs. cea mai puternica nationala la moment, cred ca totusi United ar cistiga!

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Gunner pe 2001-05-08 05:47 ]</font>
 
echipele preferate: Real, Bayern, Manchester Un., echipele de club evident mai puternice, din natsionale ador: Romania, Olanda, Italia
 
shi ca shi da echipa Romaniei s.u.x.si atit nu intzeleg cum puteti sa tzinetzi cu niste tzigani de romani. :lol .
Ei bine imi place oleaca de Hagi, era idolu meu am autograph bla..bla..blaa...Dar nu recunosc pe romani fratzii nostri si stiu ca numa de asta si tzinetzi cu ei!
P.S. Am uitat sa raspund la intrebari: clubu: REAL4ever natzionala: Moldova4ever
 
este adevarat ca unii sustin echipa Romaniei doar din solidaritate... eu de exemplu nu simt acea solidaritate si nici nu tin cu nationala Rom..
la fel e si cu Spartak.. parca cine stie cum joaca... dar multi sunt de partea-i cand joaca cu Lyon ori.. sa zicem Real..
ei, are ce are fratia cu fotbalul, dar nu in asa masura incat sa-mi placa Romania .. pana cand
 
Si inca un lucru. Sunt sigur ca daca ar fi MD mai puternica si ar fi pe la mondiale, europene, romanii nu ar tine cu noi. Asa ca luati seama!
Trebuie sa recunosc, joaca bine, dar de tinut nu tin cu dansii.
 
Back
Top