Suflet pereche

Poate ca si exista, insa eu ma indoiesc foarte mult. Aceasta concluzie nu vine din experienta sau o relatie nereusita, ci dint-ro concluzie logica. Fiecare din noi a ajubs la un moment dat sa creada ca si-a gasit "perechea" alaturi de el sau a gasit baiatul sau fata perfecta care il va face fericit. Nu are importanta cat de perfect le pare unora ca le este perechea, eventually se vor satura unul de altul. Poate ca "satura" nu este cel ma potrivit cuvant, insa se va ajunge la o etapa cand ce ai nu iti va mai fi de ajuns. Atat timp cat progresezi si cresti, te schimbi. Daca persoana nu se schimba in aceasi directie cu tine( ceea ce natural niciadata nu se va intampla), ajungi sa realizei ca nu mai sunteti la fel, ca tu esti la un alt nivel decat el, sau invers.
Poate ca intr-o zi imi voi schimba parerea( de fiecare data cand imi vine idea ca oamenii nu pot sa isi gaseasca acea persoana potrivita, ma gandesc la 2 prieteni de ai mei care se pare ca si-au gasit sufletelele pereche), insa paina atunci, nu cred ca exista asa ceva, cel putin pentru mine. O alta diferenta dintre persoanele care cred in sufletelele lereche si cele care nu cred, este personalitatea fiecaruia. Unii sunt mai predispusi sa faca un efort, altii nu sunt.
 
Interesant ceea ce ai spus.Dar nu sunt intru totul de acord cu tine. Parerea mea este ca dragostea dispare datorita plictiselii,monotoniei si nu datorita schimbarii,maturizarii.Eu cred ca,daca esti in stare sa gasesti tot timpul ceva nou,adica sa nu cramponezi in aceleasi lucruri in fiecare zi,se poate pastra dragostea.Sa luam de exemplu week-end-urile.Decat sa stai acasa sa va uitati la televizor sau mai stiu eu ce altceva,mai bine iesiti la o plimbare,in cel mai rau caz,sau intr-o excursie,sa diversificati viata,sa o faceti interesanta.Aici trebuie bineinteles un anumit efort,si aici sunt de acord cu tine.Daca nu esti dispus la putin efort atunci nu mai poti pretinde nimic.Pentru ca nimic nu vine de la sine.
 
Cred ca el... Dumnezeu... yn caz ca exista shi asha ceva... ynka nu a creat un suflet pereche pentru mine :-)
Da... de fiecare data cynd ai un crush, api tzi se pare ca gata... ai gasit persoana potrivita... apoi cynd relatzia devine parte din trecut, api te gyndeshti ca u were a fool, ca totu' nu e chiar asha precum parea...
Persoana care sa fie suflet pereche... cred ca e un subiect din categoria... Illusions vs. Reality... fieare dintre noi are un ideal... ca el sau ea nu tre sa faca aia, da tre sa zika aia, sa ma numeasca asha shi nu asha... shi de aia e tare greu sa gaseshti pe cineva care sa coincida cu persoana yn cauza... shi also... fiecare dintre noi tinde spre ceva that we don't have... just bcoz we don't have him or her... n once we do... we lose the interest... ca nu mai e asha de mister... nu mai e atyta efort ca sa make the person look in ur direction n so on...
Shi cred ca majoritatea marriages'urilor care take place... nu sunt pentru ca 2 persoane sau gasit... da ca... a variety of reasons... money... fear of being alone... sau din simpla cauza ca doua persoane sau deprins a fi ympreuna...
 
Pai tare tristi mai pareti,poate ca nu v-au mers lucrurile in viata cum trebuie, dar eu fericita sint. Sint casatorita de sase ani deja dar tot atept cu nerabdare sa-mi vad sotul cit mai repede cind vin de la lucru. Cind avem liber ne ducem la film ,ne distram , ne intilnim cu prietenii, s.a.m.d., si cel mai important lasam totul si petrecem timp pretios unul cu altul.Punctul meu de vedere e ca intro relatie cel mai important lucru este comunicarea. Pai si sa faci un efort sa arati atractiv unul pentru celalat, in asa fel nu va pierdeti interesul unul pentru altul. Dupa experienta , sotului meu ii place cind ma aranjez si arat bine. Tu ce crezi, prietenului tau nu i-ar place ca tu sa arati bine?
 
Cred ca perechea ideala... se vede dintr-o parte...
Adica cred ca nu poti sti daca tu cu partenerul/a ta/u sunteti un cuplu ideal...
Poti analiza doar prietenii....
... parerea mea...
 
depinde. unele lucruri le simti si le stii in acelasi timp anume prin ceia ce simti. uneori nu e nevoie de nimeni sa-ti spuna despre cum esti si ce simti pentru ca acolo undeva in adincul sufletului simti asa cum poate nu ai mai simtit niciodata. daca esti norocos sa simti asta si daca mai vezi si ca si pentru tine exista acelasi sentiment atunci nu se stie daca tiai gasit sufletul pereche dar chiar daca nu e asa, 'iluzia' iubirii ar fi atit de puternica ca nu ai mai avea nevoie de nimic si nimeni altcineva... asa, niste ginduri fara ordine...
 
Ganduri profunde... de un adevarat filosof...

Eu nu te contrazic... dar mi-a parut ca merge vorba de o pereche ideala...
Desigur... nimeni nu poate sti mai bine daca esti indragostit sau nu.... simti asta in interior. Insa asta se manifesta nu doar prin niste cuvinte, gesturi... ci prin fapte concrete.
 
Sufletul pereche exista pentru aceia care cred in el...eu una traiesc cu convingerea asta...si simplul fapt ca voi sti ca exista imi va fi de ajuns. :crazy:
 
Mai Gyn, cind iubesti pe cineva cu adevarat trebuie sa va iubiti unul pe altul si la bogatie si la saracie ,si la necaz si la fericire. Daca treceti prin toate astea si tot indragostiti sinteti, atunci astai dragoste da.
Daca fata vine la intilnire cu tine ca sa aiba un pic de fun,ca e plictisita, sau ca tu ai masina atunci si normal ca relatia nu o sa dureze prea mult.
Gindeste-te si tu un pic. :-?
 
...stiti cum e cu sufletu pereke.....

.......cand pe unu-l doare...celalalt sa sufere....
.......cand unu tace, celalalt sa-i vorbeasca in gand.....
.......cand ea viseaza urat....el sa o cuprinda....
.......cand lui ii frica de-naltime.....ea sa-i dea aripi...
.......sufletul unuia.....refugiu pentru celalalt....

si cand ar sta sa moara in aceeasi zi si la aceesi ora....sa li se ia la ambii respiratia odata.....
 
zorzonel said:
mel - o intrebare

este nevoie sa fii casatorit cu sufletul pereche sau nu?

e preferabil....dealfel....e kin mare sa te trezesti doar in gand cu sufletu pereke fiind alaturi de un suflet oarecare ......
 
Cand nu esti casatorit...
te gandesti... ca acel suflet pereche poate zbura odata...
insa cand sunteti impreuna... nici nu te gandesti la asa ceva :)
 
Daca e suflet pereche nu poate zbura de langa tine...asta e menirea unui suflet pereche , sa-ti fie aproape oricand...chiar daca nu esti legat de el printr-un act de casatorie... :wink:
 
Mirabela Iucu said:
Daca e suflet pereche nu poate zbura de langa tine...asta e menirea unui suflet pereche , sa-ti fie aproape oricand...chiar daca nu esti legat de el printr-un act de casatorie... :wink:

deacord deacord de o mie de ori!!!
 
Back
Top