Summitul GUUAM din 22.04.05, Chişinău

De ce, dragule, crezi ca eu regret ca Kuchma a plecat? Cred ca interpretezi gresit! L-am criticat pe Jushcenko care face numai calatorii si nu face nimic la dansul in tara, atunci cand tara are nevoie de dansul!
Am spus ca imi pare rau ca Kuchma a plecat? Ha......cine oare a adus tara la coruptie? FA....puisor.....linistit....rasufla adanc.....si bea un somnifer...
 
coolgreetings said:
De ce, dragule, crezi ca eu regret ca Kuchma a plecat? Cred ca interpretezi gresit! L-am criticat pe Jushcenko care face numai calatorii si nu face nimic la dansul in tara, atunci cand tara are nevoie de dansul!
Am spus ca imi pare rau ca Kuchma a plecat? Ha......cine oare a adus tara la coruptie? FA....puisor.....linistit....rasufla adanc.....si bea un somnifer...

Da-i timp lui Iuscenko sa repare ce au stricat valetii Moscovei timp de 80 de ani. Altfel ce mai face diplomatul comunist, subordonatul Natalitei?
 
Kievul forteaza acordarea cetateniei ucrainene pentru locuitorii Transnistriei
21 aprilie 2005

Ucraina elibereaza masiv cetatenia ucraineana pentru populatia din regiunea transnistreana. Potrivit expertilor ucraineni, tendinta de crestere a numarului cetatenilor ucraineni de pe teritoriului Transnistriei denota intentiile Kievului fata de Transnistria.

Intr-un interviu pentru agentia "Regnum", expertii ucraineni au declarat, in ajunul summit-ului GUUAM, in cadrul caruia presedintele ucrainean Victor Iuscenko isi va prezenta planul de reglementare a problemei transnistrene, ca, in cazul mentinerii ritmului de crestere a numarului cetatenilor ucraineni pe teritoriul regiunii transnistrene (in prezent in Transnistria sunt aproximativ 46 mii cetateni ucraineni), acesta il va depasi pe cel al cetatenilor moldoveni (aproximativ 120 mii) si rusi (74 mii).

Totodata, expertii afirma ca nivelul de raspandire a cetateniei ucrainene pe teritoriul Republicii Moldova nu va putea sa concureze cu cel al raspandirii pasapoartelor romanesti. Potrivit expertilor, in Republica Moldova locuiesc permanent aproximativ 500 mii cetateni romani.

FLUX
Citeste....cu ochii deschisi...mai citeste o data.....si mai citeste inca o data....pana iti vei da seama ce e cu Ukraina si Transnistria......dupa aia mai citeste inca o data ca sa-ti intre in cap si sa nu mai vorbesti prostii!
 
coolgreetings said:
Kievul forteaza acordarea cetateniei ucrainene pentru locuitorii Transnistriei
21 aprilie 2005

Ucraina elibereaza masiv cetatenia ucraineana pentru populatia din regiunea transnistreana. Potrivit expertilor ucraineni, tendinta de crestere a numarului cetatenilor ucraineni de pe teritoriului Transnistriei denota intentiile Kievului fata de Transnistria.

Intr-un interviu pentru agentia "Regnum", expertii ucraineni au declarat, in ajunul summit-ului GUUAM, in cadrul caruia presedintele ucrainean Victor Iuscenko isi va prezenta planul de reglementare a problemei transnistrene, ca, in cazul mentinerii ritmului de crestere a numarului cetatenilor ucraineni pe teritoriul regiunii transnistrene (in prezent in Transnistria sunt aproximativ 46 mii cetateni ucraineni), acesta il va depasi pe cel al cetatenilor moldoveni (aproximativ 120 mii) si rusi (74 mii).

Totodata, expertii afirma ca nivelul de raspandire a cetateniei ucrainene pe teritoriul Republicii Moldova nu va putea sa concureze cu cel al raspandirii pasapoartelor romanesti. Potrivit expertilor, in Republica Moldova locuiesc permanent aproximativ 500 mii cetateni romani.

FLUX
Citeste....cu ochii deschisi...mai citeste o data.....si mai citeste inca o data....pana iti vei da seama ce e cu Ukraina si Transnistria......dupa aia mai citeste inca o data ca sa-ti intre in cap si sa nu mai vorbesti prostii!

Nu ma informez dupa gazeta de rahat Flux. Asteapta sa vezi ce propune azi Iuscenko la summitul GUAM si pe urma mai discutam.
 
De-acord! Sa nu te miri cand va veni cu ideea de a introduce in Transnistria armata din Ukraina ca forta pacificatoare! Atunci sa te vad cum vei comenta acele scrise de tine la mesajul meu pe tema Ukrainei!
 
coolgreetings said:
De-acord! Sa nu te miri cand va veni cu ideea de a introduce in Transnistria armata din Ukraina ca forta pacificatoare! Atunci sa te vad cum vei comenta acele scrise de tine la mesajul meu pe tema Ukrainei!

Tu ai impresia ca Basescu va accepta asa ceva? Si UE si NATO, organizatii a caror membra doreste sa devina Ucraina, vor accepta asa ceva?
 
Nu cred ca Romania ar accepta asa ceva! Insa nu Romania vine cu planul de solutionare a problemei Transnistriene ci Ukraine.....Ukraine clar ca se va gandi la interesele nationale!
N-o fost ambasadorul EU pentru solutionarea problemei cu Transnistria care a spus ca federalizarea Moldovei nu e exclusa? Ha....
 
coolgreetings said:
Nu cred ca Romania ar accepta asa ceva! Insa nu Romania vine cu planul de solutionare a problemei Transnistriene ci Ukraine.....Ukraine clar ca se va gandi la interesele nationale!
N-o fost ambasadorul EU pentru solutionarea problemei cu Transnistria care a spus ca federalizarea Moldovei nu e exclusa? Ha....

1) Ucraina nu e de capul ei, asta bineinteles daca vrea sa aiba o sansa minimala de a intra in UE sau NATO.

2) Toate fortele politice din Bastardostan se opun federalizarii.
 
FA.......de ce imi spui niste lucruri pe care deja le stiu de mult timp? Incearca sa vii cu ceva nou...ca devii plictisitor...... BBC .....il citesc si eu...
Sa asteptam si sa vedem!
 
Cool, dar cetăţenia dublă nu mai e ilegală şi nu e o crimă. Dacă e permisă acordarea cetăţeniei române, de ce să nu fie permisă şi cetăţenia ucraineană? Înţeleg că te deranjează, dar tot ştirea citată de tine (şi de mine) arată:
Totodata, expertii afirma ca nivelul de raspandire a cetateniei ucrainene pe teritoriul Republicii Moldova nu va putea sa concureze cu cel al raspandirii pasapoartelor romanesti. Potrivit expertilor, in Republica Moldova locuiesc permanent aproximativ 500 mii cetateni romani.
 
Asta e o presupunere (ştirea nu spune aşa ceva) dar merită analizată, mai ales că Ucraina ar putea deveni membru NATO încurând...
 
P.S. Şi de unde ai luat-o că e ieftin? Ştii cât costă?
aproximativ. doua-trei articole de popularizare in "flux", "moldovasuverana", "nezavisimaia moldova' si patru osanale la moldova1 si radio moldova..pana la o noua cotitura politica a proaspetilor proeuropeni
 
vitalic sprinceana said:
P.S. Şi de unde ai luat-o că e ieftin? Ştii cât costă?
aproximativ. doua-trei articole de popularizare in "flux", "moldovasuverana", "nezavisimaia moldova' si patru osanale la moldova1 si radio moldova..pana la o noua cotitura politica a proaspetilor proeuropeni

Bănuiesc că eşti extrem de afectat de abandonarea politicii rusopupincuriste.
 
tot la capitolul "pret'

:

2005-04-22 10:25:00
GRM0991W LIDERI AI PCRM AU DEPUS FLORI LA MONUMENTUL LUI LENIN

Câteva zeci de membri ai Partidului Comuniştilor din R.Moldova, conduşi de primele persoane ale formaţiunii, au depus, vineri dimineaţă, flori la monumentul de pe teritoriul Centrului Internaţional de Expoziţii "Moldexpo" al liderului revoluţiei bolşevice din 1917, Vladimir Lenin, cu prilejul marcării aniversării a 135 de ani de la naşterea lui.

Şeful statului Vladimir Voronin, preşedintele PCRM, a subliniat că activitatea Partidului Comuniştilor are la bază învăţăturile lui Lenin, care urmează a fi, însă, adaptate la realităţile existente. În acest context, liderul formaţiunii a remarcat capacitatea comuniştilor moldoveni de a-şi adapta activitatea în funcţie de cerinţele timpului.

Tot în preajma monumentului lui Lenin, sub ploaie, a avut loc un recital de poezie dedicat liderului bolşevic şi au fost primiţi în rândurile partidului noi membri.

La această ceremonie au mai asistat prim-ministrul Vasile Tarlev, liderul fracţiunii parlamentare a PCRM, Eugenia Ostapciuc, deputaţi comunişti, veterani ai celui de-al doilea război mondial şi mai mulţi simpatizanţi ai partidului.

si


2005-04-22 13:07:00
GRM0994P UCRAINA A FORMULAT PRINCIPIILE PROPRII DE REGLEMENTARE A CONFLICTULUI TRANSNISTREAN

Victor Iuşcenko, preşedintele Ucrainei, a prezentat, vineri, la deschiderea lucrărilor summitului GUUAAM principiile de bază ale reglementării transnistrene care se conţin în planul elaborat de Kiev.

Potrivit lui, aceste principii presupun asumarea de către autorităţile de la Tiraspol a angajamentelor de democratizare a societăţii, în particular prin crearea unui sistem politic pe bază de pluripartidism şi cu implicarea activă a societăţii civile; de organizare în cel mai scurt timp a unor alegeri libere şi corecte în Sovietul suprem de la Tiraspol şi admiterea unei misiuni internaţioanale de monitorizare a acestor alegeri; modificarea formatului de pacificatori cu implicarea unui număr mai mare de militari ucraineni; organizarea unei misiuni internaţionale de inspectare a întreprinderilor din regiune ce produc armament; acceptarea desfăşurării unei misiuni OSCE de scurtă durată de monitorizare a frontierei moldo-ucrainene pe segmentul transnistrean. Aici, preşedintele ucrainean a spus că Kievul le va crea toate condiţiile inspectorilor OSCE pentru activitate pe teritoriul său şi a insistat ca Tiraspolul să facă acelaşi lucru.

Victor Iuşcenko a spus că dacă aceste principii vor fi acceptate de părţi, Ucraina va prezenta în scurt timp integral planul său de reglementare a conflictului transnistrean.

ambele de pe www.basa.md
 
Iata ce zic propagandistii de la Olvia-Press (http://www.olvia.idknet.com/ol120-04-05.htm):

ЮЩЕНКО ПРЕДЛОЖИЛ СОЗДАТЬ СОВМЕСТНОЕ ВОИНСКОЕ ПОДРАЗДЕЛЕНИЕ


Президент Украины Виктор Ющенко на саммите ГУУАМ в Кишиневе предложил приступить к созданию полноценной региональной организации со всеми необходимыми структурами. Нам сегодня необходимо переходить на качественный уровень, в частности приступить к созданию на базе ГУУАМ международного регионального органа со своим офисом, со своим секретариатом и своим планом действий", - заявил В.Ющенко.

"Основная задача организации состоит в том, чтобы на базе ГУУАМ была создана коалиция государств, которая стала бы оплотом и гарантом демократических преобразований и стабильности в Черноморско-Каспийском регионе", - отметил украинский президент. Он также подчеркнул, что необходимо разработать план совместного участия стран в совместных проектах, в первую очередь транспортных и энергетических.

Кроме того, президент Украины высказался за формирование совместного воинского подразделения стран-участниц ГУУАМ для участия в операциях под эгидой ООН и ОБСЕ. "Возрастающая угроза, исходящая от терроризма, сепаратизма, экстремизма, транснациональной организованной преступности, - это прямые угрозы демократии и экономическому развитию. В равной степени это относится и к "замороженным конфликтам" на территории стран участниц нашего объединения. Поэтому нам нужно активизировать совместные усилия для скорейшего их урегулирования", - сказал В.Ющенко. "Возможно, нам стоит подумать о механизме реализации миротворческого потенциала стран ГУУАМ, например, создании совместного воинского подразделения для участия в операциях под эгидой ООН или ОБСЕ", - сказал Виктор Ющенко.

В свою очередь, Владимир Воронин заявил о намерении Кишинева детально изучить озвученные президентом Украины Виктором Ющенко предложения по приднестровскому урегулированию.

Он отметил, что Молдова рассчитывает на увеличение роли Украины в приднестровском урегулировании, так как, по словам Воронина, является не только соседом Молдовы, но и соседом сепаратистского анклава в Приднестровье".

Многие наблюдатели видят "перелом" в попытках ГУУАМ противопоставить себя СНГ и ее лидеру - России. Вопросы повестки дня саммита - укрепление политической и экономической стабильности, сотрудничество в урегулировании региональных конфликтов, распространение "победивших демократий" на постсоветское пространство, а также расширение самого ГУУАМ за счет, вполне возможно, таких стран, как Румыния, Польша и Болгария, - дают повод задуматься об антироссийском заговоре в Кишиневе. В пользу этой версии говорит и тот факт, что Россия на кишиневский саммит не приглашена. "Власти Молдавии часто называют Россию стратегическим партнером. Но уж стратегического-то партнера следовало пригласить на саммит в первую очередь", - заявил по этому поводу журналистам посол России в Кишиневе Николай Рябов.
 
De pe reporter.md:

Grigori Marakuta: Suntem dispusi sa discutam orice propuneri din partea mediatorilor

RPAACD651 / 22.04.05 / 16:51

«Suntem dispusi sa discutam orice propuneri din partea mediatorilor in procesul de negocieri", a declarat vineri presedintele sovietului suprem de la Tiraspol, Grigori Marakuta, comentand propunerile Kievului privind reglementarea diferendului transnistrean, prezentate la summit-ul GUUAM
 
Moldpres:

ÎN CALITATE DE PREŞEDINTE AL GUUAM, MOLDOVA VA CONTINUA SĂ FORTIFICE RELAŢIILE DINTRE ŢĂRILE MEMBRE, SUSŢINE VORONIN

22 Aprilie 2005 / [4611]

Chişinău, 22 apr. /MOLDPRES/. "Republica Moldova, în noua sa calitate de preşedinte al GUUAM, va continua să fortifice relaţiile dintre ţările membre şi să extindă colaborarea dintre ele. Toate problemele cu care se confruntă în prezent statele membre GUUAM vor putea fi soluţionate doar prin conlucrare", a afirmat Vladimir Voronin, Preşedintele Republicii Moldova, după încheierea summit-ului, relatează MOLDPRES.

"Vom colabora în continuare în lupta contra terorismului, traficului de fiinţe umane, traficului cu droguri şi crimei organizate, probleme cu care se confruntă în prezent toate statele membre GUUAM", a spus Voronin.

Preşedintele Georgiei, Mihail Saakaşvili, a afirmat că toate conflictele regionale vor putea fi scoase de pe agendă după democratizarea statelor membre ale GUUAM. "O nouă etapă în acest sens au constituit-o şi ultimele evenimente care au avut loc în Georgia, Ucraina şi Moldova", a spus Saakaşvili.

Viktor Iuşcenko, Preşedintele Ucrianei, a declarat că am fost martorii deschiderii unei noi pagini în istoria acestei organizaţii politice. "Principiile pe care se bazează activitatea GUUAM sînt democraţia, dezvoltarea economică, stabilitatea şi securitatea ţărilor membre. Ucraina a pus astăzi accentul mai mult pe conflictul transnistrean şi aşteptăm susţinere din partea colegilor pentru a mişca acest conflict din punctul mort în care s-a oprit. Planul care va fi elaborat pentru soluţionarea diferendului fa fi bazat pe standardele europene şi Constituţia Republicii Moldova", a spus Iuşcenko.

Şeful statului azer, Ilham Aliev, a afirmat că GUUAM se transformă într-o forţă majoră în regiunea Balcanilor şi Mării Negre. "Este foarte important că au fost găsite puncte comune în vederea soluţionării conflictelor îngheţate".

Valdas Adamkus, Preşedintele Lituaniei, a afirmat că summitul de astăzi este un semn pentru Europa că GUUAM constituie o structură regională foarte puternică.

Preşedintele României, Traian Băsescu, a comunicat că ţara sa este interesată în stabilitatea şi securitatea regiunii Mării Negre. "Securitatea în această regiune este principala condiţie pentru un viitor mai bun al acestor ţări. Pentru România, Republica Moldova este cea mai mare prioritate politică. Ca un bun prieten al tuturor şefilor de state membre GUUAM, am venit la Chişinău pentru a asigura că România le va oferi tot sprijinul său", a afirmat Băsescu.

Şefii de stat au semnat o Declaraţie Comună în Numele Democraţiei, Dezvoltării şi Stabilităţii, precum şi Comunicatul comun "Edificînd democraţia de la Balcani şi pînă la Marea Neagră".
 
Back
Top