Surprize Nokia

ciofu said:
6230 :tat cum : da cat costa si de unde e pretu?

Costa cam vreo 550$ shi pretu yi de la vreo doua saloane de telefoane care le aduc de la Moskova shi pentru baietzi buni yl lasa cu 490$ :-?
 
mi-am luat de curind nokia 6310i. e un super telefon: infrarosu, tehnologie bluetooth, extensie pentru car kit, baterie litiu-polimer, agenda de 500 de numere, calendar, inregistrare vocala, memento, etc.

e drept ca si pretul e pe masura...

singurele lucruri care ii lipsesc sunt ecranul color si sunetele polifonice, in rest, nu am ce sa-i reprosez.
 
ottoman said:
mi-am luat de curind nokia 6310i. e un super telefon: infrarosu, tehnologie bluetooth, extensie pentru car kit, baterie litiu-polimer, agenda de 500 de numere, calendar, inregistrare vocala, memento, etc.

e drept ca si pretul e pe masura...

singurele lucruri care ii lipsesc sunt ecranul color si sunetele polifonice, in rest, nu am ce sa-i reprosez.

E bun Nokia 6310i, am avut shi eu unul 8) , dar shtitzi ce nu ajunge la el? NU, nu faptul ca nu are ecran color shi polifonie, dar faptul ca nu are nici radio, nici mp-3. Dictofonul are posibilitatea de a ynregistra doar 3 minute shi nu potzi ynregistra convorbirea telefonica, yn plus el nu are filtru pentru ynregistrari, asha ca daca nu-l tzii mai aproape de cel ce vorbeshte ai shansa sa nu yntzelegi nimic ulterior. E frumos telefon, dar din telefoane business de aceasta clasa prefer Siemens SL45, sau mai pui vreo 40 $ shi ytzi cumperi un T610 :)
 
Sam said:
E bun Nokia 6310i, am avut shi eu unul 8) , dar shtitzi ce nu ajunge la el? NU, nu faptul ca nu are ecran color shi polifonie, dar faptul ca nu are nici radio, nici mp-3.

mie nu imi lipseste mp3-ul sau radioul... consider ca un telefon mobil business nu trebuie sa aiba prea multe briz-briz-uri... de aceea nu inteleg ce cauta jocurile pe telefoanele business...

telefonul mobil este o necesitate, trebuie sa te ajute sa vorbesti, sa primesti fax si mail (si sa trimiti) sa scrii sms, sa primesti date si cam atit. jocurile, culorile stralucitoare, ledurile colorate, radioul, etc, mi se par chestii inutile la un telefon mobil. (in plus iti consuma foarte mult din acumulator).
 
ottoman said:
mie nu imi lipseste mp3-ul sau radioul... consider ca un telefon mobil business nu trebuie sa aiba prea multe briz-briz-uri... de aceea nu inteleg ce cauta jocurile pe telefoanele business...

telefonul mobil este o necesitate, trebuie sa te ajute sa vorbesti, sa primesti fax si mail (si sa trimiti) sa scrii sms, sa primesti date si cam atit. jocurile, culorile stralucitoare, ledurile colorate, radioul, etc, mi se par chestii inutile la un telefon mobil. (in plus iti consuma foarte mult din acumulator).

Yn primul rynd sunt shi eu yn business, dar uneori yntr-o pauza yntre yntylniri, shedintze sau pe drum spre una am nevoie de o relaxare pe care o obtzin cu ajutorul mp-3 ului. Cyt despre ce consideram noi ca ar trebui sa aiba sau nu... companiile respective (producatoare) cred ca sunt mult mai bine organizate decyt toate din Moldova luate la un loc shi ynainte de a lansa un telefon, indiferent de clasa acestuia, efectueaza un studiu serios de piatza shi probabil cei ce considera ca un telefon business nu trebuie sa aiba coor, polifonie, radio, etc.. constituie acel procent ce nu este rlevant pentru a nu le include yntr-un telefon business. Yn plus, atunci care este rostul telefonului Sony Ericksonn P900, bre ottoman, recunoscut cel mai bun telefon bisiness la moment :roll:
 
probabil ca nu fac parte dintre aia multi pe care ii iau in calcul cei de la companiile producatoare de telefoane.

parerea mea e ca telefonul nu poate tine loc si de mp3 player, radio, aparat foto si altele...
daca vreau sa fac o poza de calitate, folosesc un aparat foto digital. daca vreau sa filmez, folosesc o camera video. pentru mp3 sau radio am cd player in masina sau la calculator.

chestia e ca toate divaisurile astea sunt doar ca sa iti ia ochii si sa spui: vaaaai ce de chestii are telefonul asta! daca te uiti atent, o sa observi ca rezolutia imaginii nu este chiar atit de buna ca la un aparat foto. nici sunetul la radio nu e asa de clar. nu poti sa inregistrezi decit citeva minute de imagine si poti sa faci maxim 30-40 de fotografii. la telefon nu poti sa pui un card de memorie suplimentar ca la aparatele digitale.

e adevarat ca timpul trece mai repede atunci cind ai un joc sau radio inclus, dar asta nu inseamna ca trebuie ca sa fie un criteriu dupa care iti cumperi telefonul.
 
Despre telefoanele astea.....

Voi va uitati numai la cum arata un telefon??????uitati-va si voi putin cat s-au dezvoltat telefoanele mobile de 2 ,3 ani incoace....camere foto cu multi megapixeli super memorii de pana la 256 mb, ecran ldc cu multe mii de culori, aplicatii media ce ajung pana la mediaplayer 8, etc, etc
Concluzia e ca mai bine ati analiza caracteristicile tehnice atunci cand faceti aprecieri despre un telefon
 
La moment real sunt 2 modele Nokia ce ar putea face fatza concurentzei acerbe de pe piatza telefoanelor mobile. Astea sun 7610 shi 6260 ynsa ei ultimul timp permanent yi ajung pe cineva din urma, sau pe SE sau Sharp (care ultimul timp a ynceput sa-shi yntareasca pozitziile). Yn plus ei au facut o gresheala cumparynd pachetul de control al Symbian shi yncercynd sa faca ca acest program sa mearga doar pe Nokia, deshi asta este un lucru ce va genera shi mai mult dezvoltarea pietzei, care deja tinde spre eliminarea de pe piatza a Palm-urilor, asha cum le shtim noi :roll:
 
Din kyte am vazut 6610i e acelashi kkt ka shi 7250i .. difera tastatura shi amplasarea kamerei..
dar shi kamera degeaba au bagat-o..pt ka sunt putzine kulori... peste 4000 parka..shi nu ies atyt de kalitative pozele...
Importante sunt de fapt acele facilitatzi standart... yn rest.. detalii pt a face fatza konkurentzei...
 
Acu mi-am luat 6230 ! Inca nu m-am dezmeticit prin el, dar cel putin pare a fi super. Am comparat multe telefoane pe net si din toate l-am gasit a fi cel mai bun 6230-ul ! Cel putin eu demult am dorit un telefon cu Mp3 player si fm radio, plus deja alte chestii de tipul MMC pentru mp3 etc. Si in plus , daca deja sa-ti iai un mobil nou, sa-ti iai unul care o sa-l tii putin ci nu o sa-l schimbi in 2 luni !
 
Back
Top