Taiatul porcului in Romania pe prima pagina la economist.com

bai, eu asa de bine nu m-am distrat de multa vreme citind un articol... a fost copios...

iar fraza asta ii super tare "Most rich Europeans never meet a pig"... :D :D :D
 
Cred ca ei nu au auzit de corrida si alte evenimente spaniole (cum sunt alea din Pamplona)! Probabil mare le va fi uimirea cand vor descoperi cum mor animalele acolo... :D... funny.

Clasica metoda de a atrage atentia asupra problemelor mai putin importante.
 
Mai multi dintre colegii nostri europeni considera o barbarie obiceiul taiatului porcului de la noi. Multi dintre ei ii electrocuteaza in abatoare. Noi ii macelarim de-a dreptul porceste. :D

Intr-adevar, nici mie nu-mi prea place cum sunt macelariti porcii de craciun. Este cumva salbatic. Ati vazut filmul lui Mel Gibson, Apocalypto? Ati vazut cum macelareau mayasii oamenii? Multi dintre occidentali tind sa faca o paralela intre filmul lui Mel Gibson si obiceiurile romanesti. Dar daca stai sa te gandesti ca este un obicei vechi de mii de ani, nu vad cum il vor impresiona pe roman legile UE.

Personal nu prea ma incanta obiceiul, dar ma rog.

Mai grav este ca guvernul vrea sa impoziteze si sa accizeze alcoolul produs de tarani in gospodarii - tuica, palinca, etc.

Cu taiatul porcului o fi cum o fi. Dar impozitele pe trascau sunt chiar impotriva firii taranului roman. Nu ca ar da el pe la Ministerul de Finante sa plateasca impozite, dar daca il vor amenda pentru ca a produs tuica si n-a platit impozite, iese cu revolutie. Imi aduc aminte ca citeam in manualele de istorie cum s-au revoltat dacii cand le-a taiat Burebista viile. Pana si romanii au fost de acord ca zeul Dyonysos provenea de pe meleagurile carpato-danubiano-pontice. :D
 
He he...
Normele UE zic ca porcul trebuie "asomizat" (chiar asa, nu omorat ci asomizat:) ) numai dupa anestezia totala cu un pistol cu glonte captiv, sau trubuie electrocutat.

Pai... ce-or sa faca satenii romani din zonele ne-electrificate? (ca mai sunt catune izolate, ici si colo, in varful muntilor). O sa anestezieze porcul cu palinca? ROFL
 
acum sa fim seriosi . ati vazut in ce chinuri groaznice moare porcul ? Este asa de greu sa vina un medic veterinar sa le faca o injectie sau sa le de-a un somnifer? acelasi lucru ca si atunci cind teroristii decapiteaza cu cutitul un om . Salbatic... degeaba nu ne tragem dintr-un popor de barbari si asao sa ramanem mult timp ca asta este in sangele nostru . :(
 
Back
Top