Televizorul... prietenul nostru personal :D

Ce posturi Tv va plac

  • Tvr1 / Tvr2 / Tvr cultural

    Votes: 12 24.0%
  • Mtv

    Votes: 18 36.0%
  • Eurosport, Tv Sport

    Votes: 14 28.0%
  • Reteteau de posturi Discovery, National Geographic, Animal Planet

    Votes: 28 56.0%
  • TvK Lumea, Atomic Tv

    Votes: 1 2.0%
  • Acasa / Romantica

    Votes: 2 4.0%
  • Protv

    Votes: 14 28.0%
  • programele rusesti : Ort Moldova, Nit, Muztv, NTV, etc

    Votes: 10 20.0%
  • Antena 1, Prima tv, National Tv

    Votes: 8 16.0%
  • Moldova 1, Euro tv

    Votes: 1 2.0%

  • Total voters
    50
Pt mine televizorul a devenit un genocid spiritual,un otravitor de suflete si minti si in nici un caz nu-l putem numi prietenul nostru.Sunt extrem de suparata pe unii producatori de emisiuni,pe care nu-i pot numi decat distrugatori de minti si valori...Cu atat mai mare mi-e indignarea cu cat nu mai reusim sa disceram valorile,au decazut atat de mult incat si sentimentele cele mai frumoase si mai pure sunt comercializate intr-un mod abject.
Televizorul-un mod de tembelizare foarte eficient,pacat ca unele emisiuni cu adevarat culturale nu sunt asa de urmarite precum cele de prost gust,oare chiar atat de prosti sunt romanii incat au uitat ce-i frumosul estetic,ce inseamna a fi cu adevarat un om cultivat si nu un mahalagioi cu care ne intalnim zi de zi pe strada.Scoala e plicticoasa,e adevarat si cum spune Pruteanu televizorul a preluat activitatea de a-l educa pe om,dar nici in asemenea hal sa ajungem incat sa nu mai avem un pic de decentza,sa ne pirdem intr-un sistem care si mai mult ne afunda..
 
In ultimul timp f. rar privesc TV-ul, nici filme bune nu prea gasesc, cel mai des priveam stirile, emisiuni de dezbateri si filme documentare autobiografice, rusii aveau niste emisiune pe care le priveam : povestile Oxanei Puskina ''paka vse doma'' :) mie imi placeau :). Sau la Protv in fiecare duminca era ceva. Aici, imi place ''Arte'' :)

La TVR1 imi placea ca in timpul unei emisiuni sau film, nu mergea publicitate, publicitatea era pusa mereu intre emisiuni.

TVM-ul il mai avea pe Mircea Surdul cu emisiunile lui. Imi placea intr-un timp ''Teo'' la proTv, insa cind e prea multa publicitate e cam greu de vazut ceva interesant :).

Ca e un mijloc de tembelizare nu e noutate, dar el trebuie privit, cel putin stirile, macar esti la curent cu ce crede lumea; privesti, anlizezi, si iei ce-ti place.
 
ma uit cam rar la tv si cind o fac pe hbo sa revad un film care l-am mai vazut cu un an in urma in format avi.:) citeodata mai urmaresc explorer si discovery.
 
s-au facut nishte cercetari conform carora s-a demonstrat ca partea stanga a creierului uman devine inactiva, shi omul devine, practic un zombie care priveshte la un perete, daca e sa fii atent la ochii omului atunci cand priveshte televizorul, ap' nici nu clipeshte...shi nici nu gandeshte, ci absoarbe instantaneu toata imaginea, informatzia de pe ecran...aici au intervenit marile companii de publicitate, care au aflat de aceste cercetari, shi poftim publicitate peste publicitate...efectul zombie

ap' eu prefer sa fiu zombificat cand privesc fotbal sau ceva legat de sport...off ce se mai hodineshte creierul atunci :mu:
 
televizorul = hipnotizorul nostru personal
servicii gratuite noaptea si mai ieftin!
numi place nici un post de TV da nui asa optiune acolo.
asa ca sa ne uitam cu totii la Moldova 1, iaca aisia e "ghine".:)
 
BARBATUL DE DUMINICA : "Copilul si televizorul" - o poveste fara sfarsit
20 August 2006
Emilian Isaila

Emilian Isaila diseaca relatia dintre copilarie si televizor.


Am citit multe articole despre relatia copiilor cu televizorul.

Ca si cum adultii n-ar avea o problema cu micul ecran. Sunt si mai interesat de aceasta dezbatere de cand fiica mea de un an si sapte luni a facut o pasiune pentru desenele animate.

Chiar o fixatie pentru un film muzical, o adaptare a povestii „Print si cersetor” de Mark Twain, dar cu personaje feminine. 90 de minute cat tine desenul nu se misca din fata ecranului.

La prima vedere pare totul in regula. Timp de o ora si jumatate poti face o gramada de lucruri. Sa mai dormi un pic duminica dimineata. Sa faci curat, sa gatesti sau alte activitati casnice.

Dar, m-am speriat cand am surprins-o plangand in fata ecranului. Nu urla cum fac bebelusii, ci ca mama mea care se uita la telenovele si sufera alaturi de personajul principal. Sunt sigur ca nu intelege povestea, dar ceva a emotionat-o.

Trebuie sa marturisesc ca, cu cat citesc mai mult despre relatia copil-televizor, cu atat inteleg mai putin. Unele studii spun ca devin mai destepti si mai sensibili, altele ca viseaza urat, ca-si strica vederea sau ca ajung insensibili si sedentari.

Daca ma intrebati pe mine, cred ca depinde foarte mult la ce se uita si la cat se uita la televizor. Cei mici sunt influentati foarte mult de parinti, bunici sau persoanele apropiate cu care-si petrec ziua.

Imi amintesc de perioada lui Ceausescu, atunci cand asteptam sambata cu nerabdare sa ma uit la „Gala desenului animat”. Iar persoana pe care o uram cel mai mult era Viorica Bucur, criticul care vorbea o gramada inainte de a incepe „Tom si Jerry”.

Ma tot gandesc cum m-a influentat televizorul. Marturisesc ca sunt obsedat de stiri, iar dimineata cand ma trezesc, primul lucru pe care-l fac este sa trec in revista programele de stiri romanesti si straine.

De multe ori adorm cu televizorul aprins si-mi place sa ma uit la filme. Nu pot sa-i invinuiesc pe comunisti pentru asta. Erau doar doua ore de emisie pe vremea aceea.

Din cauza acestor pacate nu pot sa am o atitudine radicala fata de pasiunea fiicei mele pentru desenele animate. Urmaresc impreuna cu ea aventurile pisicii Serafina si ne emotionam alaturi de fata saraca ce se imbogateste dupa o serie de peripetii. Altfel decat in viata reala.

http://www.evz.ro/article.php?artid=269192
 
nu am pus "mina" pe televizor mai mult de o luna, inainte imi era ca narcotic, acum x3, nui simt lipsa ...
 
saracu de mine .. am si eu luni intregi de cand nu am vazut televizor... cred ca am si uitat kum arata, dar sper sa ajung cat mai kurand sa mai skimb canalele... sper sa nu dispara pana atunci...
 
ka_sasha;146209 said:
saracu de mine .. am si eu luni intregi de cand nu am vazut televizor... cred ca am si uitat kum arata, dar sper sa ajung cat mai kurand sa mai skimb canalele... sper sa nu dispara pana atunci...

la ce-ti trebuie asta :)?
eu in locul tau m-asi bucura ca am scapat de dansu...
 
cine are nevoie de telelevizor in ziua de azi? computatorul e un narcotic mai puternic decit televizorul. stau in internet cite 5-6 ore pe zi si imi este destul, aflu mai multe lucruri interesante din internet decit la televizor.
 
adevarul e ca tv -ul imi ocupa mult mai mult timp cu citiva ani in urma...astazi o parte din acel timp mil ocupa statul pe net....am votat programele romanesti...si mtv + eurosport....
tv-ul e un mod de a iti las atimpul s atreaca asa aiurea daca nu ai nimik mai interesant de facut...
 
In general, tot timpul mi-i ocupat de lucrul la PC, dar am votat Reteau de posturi Discovery + Eurosport, acestea le poti privi si fara a sta concetrat 100% la ele, plus la asta inveti ceva util fata de filmul care nu e altceva decit o poveste inscenta, si macar nici nu-i reala...
 
Victor Prohnitchi;146390 said:
In general, tot timpul mi-i ocupat de lucrul la PC, dar am votat Reteau de posturi Discovery + Eurosport, acestea le poti privi si fara a sta concetrat 100% la ele, plus la asta inveti ceva util fata de filmul care nu e altceva decit o poveste inscenta, si macar nici nu-i reala...
nu tot ce apare la tv tre sa fie si absolut real...de aia e tv...sa te alieneze cind te plictisesti...iar filmurile:)..majoritatea sunt ireale..chiar daca unele secvente sunt luate din viata reala filmul doar imita.....este si arta detsul de importanta..degeaba o reduci la nimik
 
Eu in genere nu privesc televizorul pentru ca tin cat de cat la sanatatea mea psihica. Ziarele si internetul imi ajung pentru a ma informa.
 
Back
Top