The day after tomorrow !!

negru

Bunica
ieri l-am privit, era ceva de tip independence day, dar facut cu mult mai bine, efectele etc. In general mi-a placut!!
 
e acelasi regizor ca si independence day - vreu si eu sal privesc desi pina cind nu pre mo tras, cred ca am vazut pre multe filme de tip unde tat se darima si de ishi sint citiva ciuvashi ciuposi care tin chept :)
 
si mie mi-a placut filmul!!! e ceva super, unde iti tine rasuflarea, e ceva tare; dar totusi nu ma asteptam la un sfirsit atit de "tipic american".
Sfirsitul e nul fata de restul filmului, ma asteptam la ceva mai tare...
Dar oricum a fost super! La urma am si aplaudat cu totii...
 
iata care-i rostu unui coment gen 'mi-a placut' sau 'it suck.ed' daca nu il sustineti cu niste argumente? eu am o parere foarte bine zidita referitor la pelicula asta, insa mai are rost sa vin cu detalii cand se pare ca voua va pasa doar de acord si nu de conditii? blah ...
 
ce vrei sa spui, dragà Alias, prin : "se pare ca voua va pasa doar de acord si nu de conditii? blah ...",,, spune si tu atunci parerea ta...
caci aici nu suntem sa caracterizam pe altii, ci sa ne spunem parerile!!!
clar?
 
draga aLa,
poate d-ta n-ai priceput aluziile mele; dac' e asha, ma explic:
cunosc pe foarte putinii dintre cei care scriu pe forumu'asta; efectiv, nu ma intereseaza parerile lor simpliste gen 'da' sau 'nu' pentru ca n-am cum face asocieri;un comentariu constructiv ma invaluie la pareri si dispute care nu-s doar simplu non-sense...
ce-mi pasa mie ca unora le-a placut si altora nu cand habar n-am de ce?
intr-o ambianta de useri, trebuie sa ne confirmam acest titlu prin ceva mai mult decat o 'parere'; parerea e un nimic cand nu e validata de argumentari...
sper ca am fost clara de data asta, ca n-am chef de user bitchy fight.
 
am vazut si eu filmul. e clar un film militant. se stie ca sualezii nu au semnat acordul de la kyoto care prevede scaderea emisiilor industriale poluante care contribuie la efectul de sera.

filmul se vrea un semnal de alarma de genul: daca nu luati masuri acum, altadata va fi prea tirziu.

filmul prezinta o succesiune de evenimente care ar putea avea loc in conditiile actuale de crestere economica fara respectarea normelor de mediu. e clar ca e o exagerare in film, oprirea gulfstremului e practic imposibila, ca si formarea de cicloane de o asemenea marime pe uscat...

in rest, un film dragutz, de categorie B spre A, cu efecte vizuale destul de nerealiste (daca ne gindim la lupii aia care mergeau pe vasul abandonat).
 
eeh... YAAM - yet another american movie :-)

sa incep cu aceea ca nu-mi prea plac filmele despre dezastre. daca ne-am uita la fiecare in parte - poate ca ar fi altfel.. insa deoarece categoria filmelor 'despre dezastre' e destul de larga... nu poti sa privesti un astfel de film fara ca sa nu-ti amintesti de celelalte.

acesta nu stiu de ce seamana cu 'the core': la inceput totul e bine.. si... apoi evenimentele evolueaza conform skemei urmatoare:
-un om de stiinta non-conformist care intotdeauna gindea altfel zice ca va fi mai rau, si ca stie de ce [sau cum sa rezolve] insa nimeni nu-l asculta.
-lucrurile se complica, atunci autoritatile il baga in seama.
-motivul "pasarilor dezorientate" (tm): sa stiti ca daca ceva [la scara globala] nu e in regula, NUMAIDECIT la un moment dat veti vedea pe cer stoluri wow-mari de pasari care se deplaseaza intr-o directie necunoscuta. :-)
-dupa ce pasarile au dat startul - natura are 'dreptul' sa "go go go!" si incepe ceva ce nu s-a intimplat inca niciodata..

nu a fost pierduta ocazia sa accentueze cit de 'nobili si darnici' sunt americanii, si cit de 'materialisti si $#%^' sunt altii. [mexicul a acceptat populatia noastra doar dupa ce guvernul SUA a anulat datoria....] :-)

alte idei... si aici a fost prezent motivul 'bunilor samariteni' [fata s-a dus sa scoata pe francezi din masina... de parca ei nu puteau sa strice singuri sticla?].. si cop'ul shela numaidecit trebuia sa le spuna francezilor din masina "eu nu inteleg ce spuneti" pentru ei probabil nu doreau sa-i scoata de acolo, ci sa le aduca vre-un omlette du fromage.

si cainele.. ma mir cum de nu au skimbat scenariul astfel incit pentru a salva acel caine sa nu moara vre-un om sau doi...

nu sunt un mare rocket scientist.. nu-mi inkipui cum ceva poate sa inghete 'live' atit de.... extrem? sa luam o corabie cosmica, care se afla in cosmos.. acolo temperaturile sunt extrem de joase - si totusi ea nu crapa de frig ;-) sunt sigur ca la zero absolut ingheata totul si se rup sandalele.. dar in film se spunea ca temperatura era de -100 grade... dar sa tinem cont de aceea ca nu sunt rocket scientist.. asa ca probabil ca obiectele ingheata chiar asa cum au aratat ei in film..

ce sa mai spun... faza cu baiatu' care a reusit sa 'go against the system and trick death' prin aceea ca a folosit ca sursa de power cablul telefonic. da, in liniile telefonice este curent.. DAR - cind are loc un astfel de dezastru - se duce in out si internetul si powerul si airco'ul si toate celelalte.. pe cind cablul telefonic ramine integru... ;-) si desigur ca in el intensitatea si voltajul aveau exact acei parametri care-i trebuiau lui.

oo, da.. ca sa inteleaga si americanul de rind, la inceput, la sesiunea ONU [nu tin minte precis care organizatie era], un demnitar [arab] intreaba: "de ce spui de incalzire globala si in acelasi timp de faptul ca totul va ingheta"... desigur ca arabii sunt cei mai nepriceputi in treaba asta.. si un american de rind niciodata nu ar da astfel de intrebari.

hmm.. pentru americani europa este un fel de doua feluri... australia tot.. si evident - asia.. de africa nu s-a spus in genere nimic - pentru ca acolo e atit de cald incit cit n-o racesti - oricum calda ramine :-) acum stiu raspunsul la intrebarea "unde se afla centrul lumii"... nuuuu... nici-un fel de nucleu, oameni buni... centrul se afla sub zadnitsa presedintelui US :-)

si la urma, cind ajung 'ze rescue teams' in NY, si se vad doar partile de sus a cladirilor... si nu stiu cum.. se vedea si partea de sus a statuii libertatii... nu stiu ce inaltime are, dar sunt sigur ca nu e nici jumatate din inaltimea unuia din skyscraper'ele care au mai ramas.... cred ca in jurul statuii s-a skimbat gravitatia, si apa a inundat doar partea de jos a statuii, pe cind in jur nivelul ei [apei] era mult mai mare.
 
mxx said:
sper shi io sa devin un ecologist convins :)

Trebuie oprit progresul stiintifico-tehnologic, trebuie arse toate bibliotecile. Poate asa vom fi in stare sa salvam planeta de la moartea care se apropie.
 
Trebuie oprit progresul stiintifico-tehnologic, trebuie arse toate bibliotecile. Poate asa vom fi in stare sa salvam planeta de la moartea care se apropie.

Ce credeti despre asta?

Trebuie interzise automobilele cu motoare cu ardere interna care folosesc benzina, trebuie oprita complet extragerea petrolului. Automobilele sa foloseasca alte surse de energie. Statele lumii sa nu-si mai dezvolte economii pe baza extragerii gazelor si petrolului - aceste metode trebuie ingropate definitiv... desigur va fi stopat progresul, tehnologiile nu vor mai avansa fara resurse energetice, insa vom salva in felul asta planeta de la moartea sigura pe care in 50 de ani va incepe sa fie simtita...
 
Back
Top