"The passion of the Christ"

hmm, eu auzisem ca e de mare succes in sua, il vind bine pe la tat felu de comunitati religioase, etc...
 
antisemit asta cum ?
filmul e aratat intr-o veche limba semitica - aramaica.
Isus tot este semit (evreu)
Cum adica film anti-semit cind este film despre semiti intr-o limba semitica ?
 
Pt ca se zice ca evreii is vinovati de rastignirea lu' Mnezeu, si Gibson a fost si el invinovatit de foarte multe organizatii de antisemitismul filmului
 
oricum, chiar daca se zice ca evreii is vinovati de rastignirea lui Hristos, totusi cred ca nu-i asta altceva decit credinta crestinilor -> asta face parte din miturile/religia/credinta acestor credinciosi (catolici sau ortodoxi etc...)
Chiar daca e aratat ca evreii il vind pe Iisus, nu inseamna ca e vorba de ceea ce cunoastem astazi sub numele de "evreu", Israel, religie iudaica etc... Filmul e de fapt o poveste biblica. Iudaicii n-ar trebui sa faca atita agitatie in jurul acestui film.
Cum ar trebui dara sa-i numim pe evreii care conform unei religii se cred "poporul ales" iar credinciosii justifica anume in felul asta ocuparea Palestinii din 1948, pamint care cica "dumnezeu i l-ar fi promis"... iar toti arabii care s-au opus sau se opun cica sint anti-semiti, teroristi? EU PERSONAL CONSIDER CA ASTA E O ATITUDINE RASISTA SA ZICI ca "evreii reprezinta poporul ales" chiar daca asta nu-i altceva decit credinta/religia lor.
Orice incercare de a face lumina in aceasta problema sau a spune ceea ce crezi e considerat anti-semitizm si esti egalat cu Hitler.
Mai in scurt: daca arabii din palestina sint anti-semiti (ceea ce reprezinta o contradictie, arabii fiind semiti) inseamna ca evreii sint "anti-egeici" sau "anti-arabi" caci au luptat impotriva filistenilor cu care se invecinau in antichitate iar acuma ii nimicesc pe arabii din ghetourile palestiniene de pe teritoriul statului Israel - stat discriminant in care evreii sint oameni iar arabii sint considerati animale.
Eu mi-am spus parerea care e in mare parte adevar pur.
Biblia e diferita de Tora, Tora e diferita de Coran etc... Fiecare carte "sfinta" cu propria poveste.
Oricum filmul nu e decit o ecranizare a acestei povesti biblice.
Eu sint ateu si n-am nica cu aceste religii si nici nu impartasesc ideea ca "evreii l-au vindut pe Iisus" -> astea nu sint decit mituri. dar sint de parerea ca si mituri precum "Palestina ne-a fost promisa de Dumnezeu" si "noi sintem poporul ales" n-ar trebui luate deloc in seama.
Ar trebui toata lumea sa se intereseze si sa analizeze ce se intimpla in PREZENT in 2004 in Palestina sau cum vreti voi in Israel. Si sa ne expunem propria parere si sa ne intrebam de unde vine acest "anti-semitizm" sau aceste invinuiri de anti-semitizm din prezent si legatura cu filmul. Ca sa putem intelege trebuie sa ne intrebam de ce Israelul si toti iudaicii condamna acest film.
In general: majoritatea invinuirilor de antisemitizm din prezent care vin din partea evreilor sau iudaicilor sau cum vreti voi, ascund de fapt altceva - ceva grav de tot. Ar trebui analizata politica rasista a statului Israel si abia apoi vom intelege de unde vin aceste invinuiri sau ce ascund ele de fapt.
 
a filmul se da bine pe aici... dupa titanic a castigat cei mai multi bani doar in cateva luni de aparitie ..
 
dune a scris:

bre baieti, in ultimu timp tot incercam sa facem ordine, tre sa va concentrati asupra temei respective cind scrieti un mesaj, aici orice tema eventual devine o discutie in contradictoriu nu pe baza temei ci legata pe calitatile si personalitatea voastra. luati si discutati la tema iar daca aveti chef sa discutati despre personalitati luati si deschideti o tema aparte, unde va pare de cuviinta. daca o tema se incuie inseamna ca tema fie nu mai este demult la 'tema' sau discutiile purtate acolo din nou nu au nimic dea face cu tema, situatie in care de obicei stergem temele respective
.

nu mai comentez..credeam ca ati vazut filmul,si poate.....
 
ok, o sa incerc sa fac un comentariu mai cinematografic, vad ca lumea se abate consistent de la tema, discutand fiecare ce-i vine in cap...
in primul rand, ideea de anti-semitism emanata din film este exagerata: da, iudeii l-au rastignit pe Iisus, da, Caiafa a fost cel care a insistat.. dar sa fim seriosi, nu este Mel Gibson cel care a inventat asta, se stie de 2000 de ani....
Cineva a spus ca filmul e cu mult sange!!! Cum se poate una k asta.. Kill Bill shi Reservoir Dogs e cu mult sange... filmul asta e doar o expresie exagerata cred, a chinurilor fizice prin care a trecut Hristos. M-a deranjat in maniera in care nu este pus accent pe chinul spiritual pe care-l indura Hristos, el fiind prezentat ca un supra-om mai mult fizic decat moral..
Actorul protagonist, Jim Caviezel, a fost bun doar in scenele de tortura.. in scenele de flash-back, ii lipseste ceva.. sau privirea de Mesia( pe care n-o are), sau atitudinea corecta, nu stiu daca asta e cuvantul pe care-l caut...
m-am bucurat s-o vad pe Maia Morgenstern (actrita romanca) in rol central, s-a descurcat bine...
daca a mai privit cineva filmul shi are pareri care nu tin de anti-semitism shi mult sange mi-ar place tare sa va.. aud
 
am vazut shi eu filmu, piratat evident, dar nici nu-s sigur daca era tot pana la capat: ceea ce am vazut eu se termina cum Isus se scoala din mormant shi se face un close-up al manei cu o gaura - asta shi este sfarshitul sau mai este ceva?
ca sa comentez la cele spuse mai sus:
1. antisemitism: nu mi so parut cu nimic mai anti-semit decat filmele pe care le arata in moldova de Pashti despre viatsa lui Isus.
2. violentsa: am vazut recent The Pianist shi mi sa parut mai violent ;-)
3. Maia Morgenstern in rolul Mariei destul de nice.
4. Monica Bellucci: sincer nu puteam sa ma uit la ea shi sa vad o Maria Magdalena pocaita ;-)
5. Fiica lui Celentano in rol de Satan destul de haios desigur ;-)
6. Latina vorbita in film suna cam cu accent italian nushtiu cum ;-)

in rest, filmu impresionant desigur, dar n-am prea intseles care-i mesaju lu Mel comparativ cu celelalte filme pe aceiashi tema... adica mi sa parut fain cum a selectat bucatsile cu invatsaturile lui Isus despre dragoste shi lea pus intre aceste ultime 12 de ore de viatsa, dar parca se cerea inca un mesaj la urma ;-) sau poate atsa se afla exact in bucata pe care eu n-am vazut-o? ;-)
 
+ mi-o placut mult "motivul diavolului", ne intilnit in asha forma descriptiva anterior in filmele la acelashi capitol.
 
Exact ultimele 12 ore din viata lui ISUS, ma intrebam si eu de ce a ales Gibson aceasta tema si inca a lucrat la ea doi ani. El a zis ca e foarte credincios ( are chiar o biserica a lui) si ca filmul e ca o implinire, dar totusi nu a fost ceva destul original.

P.S. Motivul Satanei a fost unul de umplutura, insa cu efect.

Cand Isus a murit , l-a aratat pe Satana explodand/implodand ( cam asa ceva) si pe sarpe .
P.S.S. V-a placut copilul pe care il tinea in brate Satana cand isus era biciuit
 
pentru cine spunea ca a vazut filmul intr-o copie pirata, fii pe pace, ai vazut sfarsitul... (eu l-am privit la cinema)..
faza cu copiii care reprezinta cosmarurile lui Iuda m-a lasat si pe mine nitel perplexa, nu prea am gasit explicatii in presa...
Se spune ca chipurile Papa l-a blagoslovit pe Caviezel sa interpreteze rolul lui Iisus dupa ce s-a uitat personal la scenariu si s-a convins ca urmeaza in tocmai cele 4 evanghelii, deci se pare ca totul este veridic..
lipsa definita a mesajului si ilustrarea vadita a chinurilor fizice ar fi menit sa atraga simpatia non-crestinilor fata de Iisus.. banuiesc ca e mai usor sa o faci prim metode care ajung sigur la inima specatoturului, decat prin subtilitati care patrund doar in inteligibilitatea crestinilor...
 
exagerat film dupa parerea mea.
m-a shokat faptul ca pe tot parcursul stradaniilor shi rastignirii lui Isus soldatsii romani shi calaii radeau yntr-una. extrem de sadic shi dupa parerea mea, total neadevarat. nu cred ca exista om care ar putea sa rada cu atyta cruzime atunci cand vede astfel de chinuri, oricine ar fi cel chinuit.
 
e chiar foarte real, daca pe vremea ceea lumea era capabila sa omoare un om cu pietre - atunci sa rada de chinurile unui "heretic" ar fi fost exact conform valorilor lor morale :D
 
Back
Top