TOEFL, GRE si alte cosuri de pe spate...

Seara buna tuturor.

Am facut o cautare pe forum si nu am gasit nimic despre TOEFL sau GRE, de aceea m-am gindit sa deschid eu tema asta.

Ma gindesc sa dau in curind GRE(General Record Examination) in Bucuresti. A mai trecut cineva de pe aici prin experienta examenelor internationale, in special GRE? Daca da, sa ne expunem aici caci ar putea ajuta si pe altii.

Multumesc.
 
Tot la Centru de Informatii Universitare poti da gratis testul similar pentru TOEFL...sa vezi ce stii ;)
Si mai stiu ca costa 145 $ shi 100 lei :)
 
Eu am dat TOEFL computer based in bucuresti in '99 si am dat GREul anul trecut, dar nu in Moldova sau Romania. As recomanda sa dai cat mai rapid GREul deoarece ei il vor schimba degraba (imi pare ca la inceputul anului viitor sau chiar anul asta, uite la ei pe site) si o sa fie mai dificil...nu de parca ar fi acum simplu. TOEFLul e simplu de tot in comparatie cu GREul (cu toate ca matematica nu e complicata la GRE...vocabularul e mai tragic). La toefl luasem imi pare 260 sau 617 in stil vechi iar la GRE 1200 fara compunere (nu mai tin minte cat am luat acolo dar nu conta pentru facultatea mea).
 
io am dat TOEFL-ul in 99, la Iasi. It was fun, dat am luat ~273, ceea ce nu ma satisfacuse pe atunci. SAT-ul l-am dat la Bucuresti, prin 2000. Am luat 630+720, ceea ce e din nou slab (la mate).

GRE-ul l-am dat in 2004. 660+780. Din nou, cam slab la mate, dar bunicel la verbal :D (94th percentile).

La mate nu merita sa te pregatesti prea tare. La verbal am facut o mica recapitulare timp de vreo 2 zile inainte de test... dar daca nu simti ca esti in stare de multe, o pregatire mai intensa implica lucru serios si dedicare si mai serioasa.

Dar aceasta pregatire va fi foarte plicisitoare... mult mai mult conteaza sa fii alert in dimineata testului :)

PS: Fosta mea a luat 800 la GRE verbal....
 
Yeah am dat si eu... si GRE si TOEFL...

Ce pot sa remarc e ca nus atit de super obiective precum se dau ele...

de exemplu daca e sai dai unei persoane sa faca de mai multe ori aceiasi Quant Section din GRE o sa vezi ca marja de eroare poate fi de vreo 50 de puncte.. adica ar putea lua si 730 dar si 630... iar adevarul ar fi undeva la mijloc...astea toate... in dependenta de dispozitie, mincarime dupa ceafa, piciorul cu care sa sculat, sau piciorushul care nu sa sculat, cit de bine era prajita pirjoala la dejun, norocul la probleme...si altele...dar asta e.. ETS desigur nu include asta in explicatia scorului si ramine totu pe inteligenta celui ce interpreteaza...
 
eu numa teste de germana am facut: Zentrale Mittelstufenprüfung des Goethe- Instituts (ZMP) il luasem cu un 3 pacatos. ca sa iei testul tre sa iai la fiecare din cele 4 probe cel putin 18 din 30 de puncte. Mare lucru cu el nu poti face, dar fara el nu esti admis la DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang).

Eu am luat doar DSH-2 cu 70 %. unii spun ca testul DaF e mai greu decit DSH, altii spun ca invers. Is grele ambele :) uneori e mai simplu sa iei DSH-ul la o universitate germana mai pacatoasa... Cu cit Universitatea e mai prestigioasa cu atit testul e mai greu de luat. Multi care nu au reusit la DSH in Frankfurt, au reusit la Darmstadt. si la urma urmei cred ca e o chestie de noroc...
 
BUNA TUTUROR !
Eu iata doresc anul acesta ca sa dau TOEFL-ul ... dar nu stiu ce anume trebuie sa fie bine bazat pentru a te du acolo .... ?
Ce ziceti ?? cine a fost si poate sa-mi da ceva sfaturi .... ???


Apropo ... acei care fac sau au TOEFL-ul ... pentru ce ? ,,,, sau cineva doreste sa plece sa face MASTERUL peste hotare ? ... daca DA ... Raspundeti tot aici ....


SUCCESE la toti !!!
 
intra pe eac.md si vezi unde si cit costa
tot la eac poti sa dai o simulare a testului gratis

Nu te poti duce sa-l dai fara ceva gramatica , conversatie si sa scrii un eseu cit de cit decent ... in rest nu-i greu ;)

depinde cite puncte iti trebuie ....la majoritatea institutiilor se cere de la 75 in sus si 75 nu e greu de luat . Eu am luat 98 fara sa ma incordez , si eseul era cam slabut , mai mult bullshit am scris. Depinde de tema...
ok,succes ;)
 
Back
Top