Topul expresiilor "inedite"!

Da cum voua estrada ruseasca :grin: ??? Nu stiu cine cinta, a cui e perla, dar e superba:
Gde-to za stenoju plachet skripka
Nervy uspokaivaja mne -
I tvoja raskosaja ulybka
V barhatnom kupaetsja vine
:grin: :grin: Interesant, cum isi inchipue 'nervnyj' avtor etih strok 'raskosaja ulybka' care 'kupaetsja'?!!!!!
 
Si de pe o kaseta cu muzica gen 'blatnaja':

"...Ya znaju, mama, ty pojmeshi -
Ne brosishi mordoj v sneg aprel'skij.."
:grin: :grin:

Si inca:

"Otetz uchil: 'Ne ubivaj' - ne ubival,
Otetz uchil: 'Ne predavaj' - ne predaval,
Otetz uchil: 'Ne ukradi' - a ya ukral!
Vot tut ya dal, v nature, mahu!"

Super, nu???? :grin:
 
Pe strada.E imbulzeala.Mitica cu un prieten face drumul de la Bulevard la Teatru.Din gresala prietenul il calca pe Mitica pe ghiata.
- Pardon ! se grabeste a zice Mitica,te-am calcat sub talpa...
 
A avut cineva fericirea sa citeasca sau macar sa tzina in mina cartea "Ciapaev" editata cam in anii '50-'60 undeva in Moldova in care sa scrie curat 'maldavigneshte' ca de exemplu "La vokzal e gavozdeala".
Aceasta e o secventza pe care o tzin minte, dar toata aceasta 'opera' este scrisa in acest gen.
Dupa parearea mea a fost editata numai cu scopul de a schimonosi limba romana, shi cit mai repede sa ne faca s-o uitam.
Dar este o sursa buna de inspiratzie a cuvintelor inaripate. :grin:
 
Cand fratele se enrva pe mine ca ii povesteam ceva prostesc imi spunea intotdeauna urmatoarea fraza:
"Tu stii si spui, sau spui si shtii!!!!"

Pi urma o perla care pentru prima data am auzit-o de la un prieten de-al meu, Caraman Mihai:
"Mi proleteli kak fanera nad Parijom" (de cele mai multe ori aceasta fraza o auzi dupa vreun examen sau colocviu sau testare) :grin:

Pi urma tot in grupa BBV-994 de la ASEM s-a nascut urmatorul cuvant: "TORBA!!!!", care se aseamana cu cuvantul rus "pi..et", cred ca ati inteles ce inseamna.

Tin minte vreo doi ani in urma m-am dus la bunica (jud. Sororca) cand pentru prima data am auzit capodopera de: "IN NATURA BAIIII!!!!!".

Iaca. Daca imi mai amintesc de ceva numaidecat mai scriu...

P.S.: Da pe Turchin eu il tin minte. El o data ne facea inlocuire. Mai pe scurt cand o intrat in clasa apu ave pi fata bucatele de hartie de WC, caci se taiase in timpul barbieritului..... Offff, eliade, eliade...
 
mai oameni...mi-am adus aminte o vorba pe care mi-o spunea bunica-mea cind bateam cimpii:

"shi compari coada vashii si pecetea primariei"..:smile:
 
negru asta-i prikolu' lu' Fomenko daca nu ma insel
si inca unu' cu care eu nu-s de acord :
devushki ne noski ih nada meneati

ps: cei care nu sustsin fraza asta sa se alature
 
Ingerica cu toate ca fraza suna tare, eu nu-s de acord cu ea, daca nu-ti schimbi des coltunii poti muri asfinxiat...

Daca la mod serios, nu trebuie sa-i dai prea multa atentie, este doar o gluma prosta, dar e GLUMA...

Si INCA O DATA EU NU-S DEACORD CU FRAZA!!!!
 
Ingerica cu toate ca fraza suna tare, eu nu-s de acord cu ea, daca nu-ti schimbi des coltunii poti muri asfinxiat...

Daca la mod serios, nu trebuie sa-i dai prea multa atentie, este doar o gluma prosta, dar e GLUMA...

Si INCA O DATA EU NU-S DEACORD CU FRAZA!!!!

:demon:
 
Back
Top