Totul e fals.

Radu

Member
Nimic nu e ceea ce pare... Totul e o minciuna. Omenirea se indreapta spre pieire. In jur numai rautate, ura si boli. Oamenilor le este proprie auto-distrugerea - sa se omoare intre ei.
Toate religiile in care credeti si care v-o fost inventate o fost facute sa manipuleze masele, adica pe voi, iar voi credeti ca orbii in diferite fortse.
Tot felul de politicieni si diferite ideologii sau mentalitati la fel sint facute sa va manipuleze iar voi ca turmele va adunati si credeti in anumite idealuri sau tot felul de chestii menite sa dezbine omenirea (patriotizm, nationalisti, credinta religioasa) etc..
Stiinta a fost si va fi folosita in cele din urma pentru distrugerea omenirii.
Exista atita suport pentru distrugere pe planeta. O fost create atitea arme (tot de oameni) incit ar ajunge citeva minute sa extermine tot ce este viu pe aceasta planeta.
Nu exista dragoste (caci daca ar exista atunci nu ar muri). Femeile sint tyrfe. Nu exista nimica pur, curat si chiar daca o existat vreodata, pina la urma o fost pingarit, distrus. Totul moare in cele din urma. frumusetea tot. se ofileste si pina la urma moare.
Toata durata vietii marea majoritate dintre voi tinde sa obtina cit mai multa satisfactie, sa acapareze, sa se imbogateasca, sa simta "placerea", sa umileasca, sa rida (sa-si bata joc). si sa inteleaga cit de bine le este folosind drept comparatie pe acei carora le este greu (muritorii de foame, kalicii, urozii, bolnavii, neputinciosii si cei slabi). daca n-ar exista acesti nefericiti atunci n-ati mai avea cu cine concura si existenta voastra n-ar avea sens. dorinta de putere si avutii e cea care va tine in viata.

toate chestiile de mai sus sint proprii oamenilor, nu pot fi schimbate pentru ca e in singe si o aparut ele si s-o dezvoltat in procesul evolutiei si chestiile astea e ceea ce-i face pe oameni - oameni. concurenta asta si dorinta de putere si de umilire a celorlalti mai slabi duce in cele din urma la moarte. cred ca daca ar fi sa compar as spune ca e cea mai diabolica fiinta. mai mult ca atit: pe dinafara marea majoritate se preface fara sa-si dea seama, iar in realitate alte scopuri ii determina sa faca ceea ce fac. in cele din urma se inmultesc si dupa ce ajung sa fie prea multi pentru putinul spatiu care-l au incep razboaiele intre diferite multimi (turme) care reduc numarul lor si apoi incepe iarasi de la capat si tot asa...
 
nu e adevarat....

totul pare exact asa doar in cazu in care tu le vezi anume in acest mod! fa abstractie de tot ceea ce te inconjoara si tot ceea ce iti pare incorect...si ai sa vezi....lumea o sati para alfel!!!
 
Radu, totul e fals in ceea ce ai scris!

Nimic nu e ceea ce pare... Totul e o minciuna. Omenirea se indreapta spre pieire. In jur numai rautate, ura si boli. Oamenilor le este proprie auto-distrugerea - sa se omoare intre ei.
Ai meditat oare serios la ceea ce ai scris? Oare de ce se intampla toate prostiile acestea?
Toate religiile in care credeti si care v-o fost inventate o fost facute sa manipuleze masele, adica pe voi, iar voi credeti ca orbii in diferite fortse.
Da, ai dreptate, insa doar partial. Poate si au fost inventate toare religiile acestea, insa totul a fost facut spre binele omenirii! Cum crezi tu, daca lumea era sigura ca pur si simplu vor muri si dupa aia nu ar mai fi existat o alta viata sau nu ar mai fi un acel Dumnezeu care sa-i indrepte spre Iad sau spre Rai, oamenii ar mai fi asa de buni? Fara aceasta in lume ar fi dezordine, numai ura si invidie, numai rau si omor...
Tot felul de politicieni si diferite ideologii sau mentalitati la fel sint facute sa va manipuleze iar voi ca turmele va adunati si credeti in anumite idealuri sau tot felul de chestii menite sa dezbine omenirea (patriotizm, nationalisti, credinta religioasa) etc..
Turmele....un cuvant care se folosete mai mult la "cirezile" de oi, insa daca totusi il folosesti, am sa incerc sa-ti dau un exemplu pe masura!
O turma de oi daca nu are un cioban in frunte nu mai este turma, caci oile sunt oi si nu vor sta impreuna fara supravegere, asa este si omul. Fara supraveghere omul este si el un animal, mai naiv ca o oaie!!! (pot scrie ore in sir la subiectul dat, insa sper ca prin exemplul dat de mine, este totul si asa clar)
Nu exista dragoste (caci daca ar exista atunci nu ar muri). Femeile sint tyrfe. Nu exista nimica pur, curat si chiar daca o existat vreodata, pina la urma o fost pingarit, distrus. Totul moare in cele din urma. frumusetea tot. se ofileste si pina la urma moare
Baietele, ai prima deceptie in dragoste? Iubirea exista, insa sigur ca din cauza societatii noastre libertine, de multe ori se intampla asa ca in joc intra si bani, si sexul, si multe altele care impiedica iubirea adevarata!
Ma intreb deja a cata oara, si de ce la naiba pentru barbati nu s-a gasit un cuvantul echivalent cu cuvantul feminin "cyrva"? Ca voi barbatii, cyrvariti mai mult, ca noi femeile!
Frumusetea nu moare. Poate moare in ochii tai, insa invie in ochii altei persoane! Frumusetea este ca si iubirea. Iubirea = frumusete si Frumusetea = iubirea(sigur ca vorbesc de cazuri aparte). Atunci cand moare iubirea, moare si frumusetea din ochii tai a acelei persoane pe care ai iubit-o odata.
Toata durata vietii marea majoritate dintre voi tinde sa obtina cit mai multa satisfactie, sa acapareze, sa se imbogateasca, sa simta "placerea", sa umileasca, sa rida (sa-si bata joc). si sa inteleaga cit de bine le este folosind drept comparatie pe acei carora le este greu (muritorii de foame, kalicii, urozii, bolnavii, neputinciosii si cei slabi). daca n-ar exista acesti nefericiti atunci n-ati mai avea cu cine concura si existenta voastra n-ar avea sens. dorinta de putere si avutii e cea care va tine in viata.
Daca as gandi religios, ti-as spune ca traim pentru Dumnezeu si pentru a ne face un loc in Rai.
Daca nu as gandi religios, atunci iti dau dreptate partiala.
 
Nimic nou, in acest mesaj, mi-am pierdut timpul citindu-l. M-a iritat un lucru doar, ca autorul, adica nihilistul Radu, se identifica pe sine ca element care s-ar afla in afara "turmei" ceea ce ii contrazice existenta lui ca om
 
Radu, chiar ca, de ce ii inglobezi pe toti intr-o "turma"? De ce nu "societate" sau mai stiu eu ce alt cuvant? Sau ai nostalgia timpurilor foarte vechi?

Kratoss said:
M-a iritat un lucru doar, ca autorul, adica nihilistul Radu, se identifica pe sine ca element care s-ar afla in afara "turmei" ceea ce ii contrazice existenta lui ca om

Acuma fara referire la ceea ce a scris Radu (ca si mie mi se par deplasate ideile sale) : de ce crezi ca ii contrazice natura sa? (nu era mai potrivit cuvantul "natura").
Intreb doar! Fara intentii de polemica :lol:
 
Absolut nu poate fi nimic. Este putin infantil sa cauti orice absolut. De ce cauti dreptate, dragoste, frumusete absoluta? Se pare ca doar extremele vietii noastre ating infinitul. Atunci cind suntem conceputi, printr-un miracol trecem din nimic in viata. Si aceasta trecere este absoluta. Din nicaieri inspre aici. Oare nu te infioara, nu-ti da senzatia ca esti in cadere libera? Din NICAIERI chiar AICI. Cind eternitatea se atinge de noi a doua oara, atunci ne transformam in forma initiala. Moartea este o trecere la fel absoluta si ireversibila, dar in directie inversa. Cum crezi, iti este de ajuns o viata ca sa _vreai_ sa vezi de unde vii si unde ai sa mergi dupa? Niciodata nu incerca sa raspunzi la astfel de intrebari.

Este o timpenie.

Altfel, de fapt. Omul este prea dezechilibrat ca sa observe farmecul existentei lui aici. Omul niciodata nu pretuieste ceea ce poseda. Nici la justa valoare, nici la timpul potrivit. Omul nu are timp sa vada viata in culori caci inspiratia l-a parasit odata ce el a uitat de unde vine si unde pleaca. El nu mai stie unde-i casa lui. S-a amagit pina a ajuns sa creada ca nu exista “dincolo”. Dar “aici” nu poate respira liber. S-a facut dezamagit. A degradat pina s-a facut de nimic. Acum este ca un strain printre straini. Ura si prostia i s-au facut masca. A decazut pina acolo unde nici nu mai poate visa la libertate chiar atunci cind priveste cum pasarile planeaza deasupra apei. Ura si prostia i s-au facut intime. Expresia de pe chipul omului zice ca aceasta intimitate este una roditoare. Ea infloreste dar invizibil, o simti atunci cind ti-i amar. Deja ura si prostia au sufocat omul. El a avut cindva aripi. Sufletul lui era alb, iradia lumina. Cindva nu singera. Atunci zimbea sanatos si gingas.

Oare mai am ochi care urmaresc lumina?

Oare sunt capabil sa gasesc forta sa incep a respira intr-adevar liber?
 
.....revezuind temele acestui forum am gasit o tema cu titilu identic temei deskise de Radu.....asa ca poate va uitati prin ea, cei ce sunt preocupati intradevar de acel "tot"....poate gasiti careva raspunsuri.....asta ma face sa ma conving ca toate problemele si intrebarile ce ne apar pe parcurs....sunt nu unele noi...da aceleasi de alta data, ....diferenta e ca poate le privim sub alta prisma....

http://www.moldova.net/viewtopic.php?t=967&start=0
 
"Sex is an instant cure for mild depression. It releases endorphins
into the bloodstream, producing a sense of euphoria and leaving you with a feeling of well-being.

Sex is the safest tranquilizer in the world. IT IS 10 TIMES MORE EFFECTIVE THAN VALIUM.

A lovemaking session can release the tension that restricts blood vessels in the brain."

Radu, aceasta pare sa fie cel mai bun remediu pentru a depasi starea ta actuala!

in genere cred ca ai nevoie de mai mult soare si dragoste in viatza ta!
azi este o zi insorita - ia o gura de aer!
 
ma faci sa rid! :lol:
am nevoie de multa, multa zapada si iarna senina cu ninsoare (da nu glod acolo si o iarna galimaia); si soarele tot galiak. cred ca la sfirsitul iernii, inceputul primaverii o sa-mi fie dor de soare/vara

sexul e benefic dar nu intotdeauna. daca vrei ia-l ca un sport.
oricum, depinde de la caz la caz si psihicul fiecarui om in parte conteaza.
textul de mai sus ar putea incuraja "activitate sexuala intensa", dar nu e solutia in toate cazurile, oricum pentru ridicarea dispozitiei nu taman sexul ar ajuta, dar mai degraba alergare/innot, orice ocupatie cu sportul.
Eu cred ca sexul poate din contra sa faca mai rau. Masturbarea de exemplu tot reprezinta activitate sexuala si are acelasi scop pe care il are si o relatie cu o persoana de sex opus. dar din cite se stie ar putea face rau.
Oricum, tema n-o fost deschisa pentru acest scop, dar pentru a aduce o alta viziune asupra vietii. Asta nu inseamna deloc ca ceva cu mine "ne to"
Si pe urma: tu vezi in sex un bun care poate fi consumat ? Dupa mesajul tau mi s-o asociat asa o situatie despre viitorul civilizatiei:
"intri in hyper-farmacia viruala a secolului 23;
-vinzatoarea: cu ce va pot ajuta?
-pacientul: mi-o trecut prin cap ca viata n-are sens; imi puteti recomanda ceva?
-vinzatoarea: desigur: noul produs al firmei "Sex&Soare" ofera portii de sex in pastilele de 300mg. Puteti achizitiona pachete cu 20 portii de sex. garanteaza ca nu veti mai medita asupra vietii dar va veti bucura din plin de ea. O zi buna.
 
...2 lucruri de relatat....

1.
Radu said:
sexul e benefic dar nu intotdeauna. daca vrei ia-l ca un sport.

......prostie mai mare na existat....sexul sa fie ekivalentu sportului....NEVER NEVER si inca odata NEVER.....doar un mitocan o poate lua asa.....si desi sunt multe cazuri din asta....oricum, nu reiese ca asta e corect!!!

2.
Radu said:
Eu cred ca sexul poate din contra sa faca mai rau. Masturbarea de exemplu tot reprezinta activitate sexuala si are acelasi scop pe care il are si o relatie cu o persoana de sex opus. dar din cite se stie ar putea face rau.

am cateva intrebari........decand asta masturbarea face rau organismului? asta ce a fost dovedit de vreun doctor imbecil? sau cine tia zis ca masturbarea iti poate inlokui "o relatie cu o persoana de sex opus"?
.....si vabshe.....cum CUUUUUM sexu ar putea face mai rau omului?

Radu......tu ai probleme s cu capu...si cu putza.....
 
Radu, recomandarile au fost pentru ca am crezut ca esti taaare gruzit... nu ma gindeam ca tot ce ai scris e doar
pentru a aduce o alta viziune asupra vietii
ce infocat scrii, da tu esti filosof, baiete! tine-o tot asa, dar fii atent totusi sa nu-ti atinga si psihicul, ca daca cestno, mie mi s-a parut o viziune cam "bolnava" asupra vietii... :-?
sa-ti fie de bine alergare/innot, orice ocupatie cu sportul! :D
 
Melania said:
...2 lucruri de relatat....
......prostie mai mare na existat....sexul sa fie ekivalentu sportului....
Asta pentru tine ca si pentru mine sexul/masturbarea e vitala si reprezinta ceva aparte fara care eu de exemplu nu pot trai inca de la virsta de 13 ani. DAR: sa luam asa fel de oameni gruziti care si-au pierdut putza la razboi, ca sa iasa din starea aceasta si sa scape de gruz ce altceva le-ai recomanda decit sport ?
Replica s-o vrut la adresa lu' artemis care considera antidotul deprimarii sexul. Eu consider SPORTUL leac pentru deprsie. Citeste mesajul meu precedent mai atent. Eu n-am avut intentia sa fac lumea sa creada ca sex=sport. Din sport nu rezulta nici un fel de placere trupeasca/orgasm, daca asta tu te-ai gindit citind mesajul meu.


decand asta masturbarea face rau organismului? asta ce a fost dovedit de vreun doctor

Eu is sigur ca un om intr-o stare de depresie ultimul lucru care ar trebui sa-l faca e masturbarea. Se intensifica starea de deprimare. Iaca kancesti odata, simti placere fizica, dar dupa asta psihic te vei simti mai rau.

sau cine tia zis ca masturbarea iti poate inlokui "o relatie cu o persoana de sex opus"?

Pentru cineva "relatia cu o persoana de sex opus" e inlocuita:
1. de "o relatia cu o persoana de acelasi sex" (a se vedea cazul gomishilor).
2. Pentru altcineva: de o relatie cu mai multe persoane: fie de sex opus, fie de acelasi sex (grupavushii, bisexualii) etc...
3. Pentru altcineva "laba". Mai gindeste-te ca nu toti au partener de sex opus.

Efectul si scopul in sine, adica kanceala e la toti acelasi; Eu as preferea "masturbarea+fanteziile de care vreau eu cu cine vreau eu" in fata unei prostitutshi rapanoase de la marginea drumului care tot e "partener de sex opus"

.....si vabshe.....cum CUUUUUM sexu ar putea face mai rau omului?

Cind am spus eu ca sexul face rau? Eu am avut o obiectie la adresa post-ului lui Artemis si am sugerat sportul ca antidot pentru depresie.
Si vaaaapshe asta n-are nica legatura cu tema deschisa de mine, eu vorbesc de una si cineva vine cu idei ca sexul e leac pentru orice si cind resping ideea ini sariti toti in cap.
Tu poate esti obsedata si venerezi sexul ca pe un idol si ti-l aperi cu pretul vietii cind vezi ca cineva atenteaza la adresa zeitatii careia i te inchini ? :evil:
 
Radu said:
Tu poate esti obsedata si venerezi sexul ca pe un idol si ti-l aperi cu pretul vietii cind vezi ca cineva atenteaza la adresa zeitatii careia i te inchini ? :evil:

.....hmmmm...parca nici obsedata nus....is ca toti oamenii in principiu....fara idoli fara zeitati.....

....poate diferenta e in faptu ca eu savurez ceea ce fac si ma bucur de persoana pe care o am linga mine in acel moment......da nu ca tine, care la momentu cand penetreaza un vagin....moare de ura pentru stapina vaginului....
 
Melania said:
....poate diferenta e in faptu ca eu savurez ceea ce fac si ma bucur de persoana pe care o am linga mine in acel moment......da nu ca tine, care la momentu cand penetreaza un vagin....moare de ura pentru stapina vaginului....

Nici chiar asa... De savurat o fac si eu din plin. In timpul penetrarii vreunui vagin n-am avut niciodata ura de moarte pentru proprietari.
Ura poate sa apara pe durata unei relatii in general, cauza fiind gelozia, tot felul de indivizi cu care se incurca partenera, modul in care te face sa suferi...etc... La fel ura poate disparea si apoi iara aparea, dar cind vine vorba de sex, cel mai important rol il joaca hormonii si in acele momente nu stai sa meditezi asupra comportamentului partenerului dar .... :p
 
Ei, chiar asa sa fie? :) In general, ce-i asta topic? :eek:

Evident, principalul este ca lumea sa discute, aceasta este bine si folositor. :) Unica obiectie posibila este ca imi pare ca este cam simplist sa vezi in insuficienta de satisfactie sexuala sursa indispozitiei cuiva. Oricum, poti deveni indispus, dar nu cred ca este posibil ca starea asta negativa sa se extinda astfel asupra persoanei, incit ea sa afirme ca sa stins soarele si ca nu mai este nimic adevarat pe lume. Si, va rog, :) nu spuneti ca am luat-o si eu aiurea. Spun si eu ce cred despre ceea ce vorbeste lumea pe aici.

Dar daca sa ma intorc la tema... Oare ce ar fi daca nu am atribui autorilor starile pe care le vedem descrise in posting-urile de aici si nu am incerca sa lecuim autorii de boli si vicii urite, rele, insuportabile dar absolut inchipuite. :) A spus doar Radu ca a vrut sa arate ca mai exista si alternative la viziunea majoritatii asupra traiului nostru! Oare nu se simte fictiune in textul lui?

Mie-mi pare foare normal citeodata sa-mi inchipui ca lumea-i altfel decit este :) si s-o descriu inchipuita pe dos.

La urma urmei poate a fost doar o gluma.

Ceva de felul: "Why Chocolate is better than Sex - Chocolate satisfies even when it has gone soft."
 
apropo despre fictiune. sorry, ca iara deviez de la tema. :cry:
ia sa vedeti voi aici. poate cistigati, cine stie? :crazy:

oricum, memento mori, oameni! (asta ca sa fie mai la tema) :lol:
 
Desi mesajul-titlu…e destul de unilateral si aborda problemele cam din unu si acelasi punct de vedere – totul_se_duce_de_ripa. Totu e impletit cu pisimism, putina ura si inndiferentsa. Nu mi-a placut nici mie ca autoru a incercat nu se identifice cu cele spuse, de parca nu s-ar afla in aceeasi societate si nu ar fi o obisnuita particula a acesteia. De parca ar scrie un monah din Tibet….ce refuza sa contacteze cu civilizatia. Insa unele idei remarcate au mai mult sau mai putin adevar in ele …

General
In viziunea mea, omenirea nu merge pe calea “cea mai sanatoasa” acum…si am sa argumentez de ce:
Omenirea este preocupata si faramitata de niste procese inutile…. Probabil cea mai mare cantitate de bani se cheltuie pe producerea armamentelor, dezvoltarea diferitor proiecte de securitate, de genul celui pe care vrea Bush sa-l realizeze “Anti rachetelor balistice” ….
Statele mai bogate cheltuie anual sume fantastice de bani pe arme si razboaie… (bugetul militar a SUA=400mlrd.$)macar un procent din acesti bani ar fi destui pentru a termina orice foamete sau saracie pe pamint….ca sa nu mai zic ca s-ar putea de alocat mai multi bani pentru proiecte de explorarea cosmosului, gasirea solutiei anti bolilor actuale, gasirea unui combustibil ce ar putea schimba petrolul si carbunele (care sint pe terminate) si ar fi ecologic mai curat…si inca multe alte lucruri care sint mult mai importante pentru Pamint de cit razboaiele si armele.

Religion
Initial religia a aparut ca rezultat a explicarii unor fenomene ce nu puteau fi explicate de catre oameni.(Afara tuna si scapara si omul din grecia antica s-a gindit ca zeii sint nemultumuti) Fenomenele de tipu scaparatului au fost explicate, oamenii au zburat in cosmos si nu au vazut pe nimeni. Insa pe parcursul evolutiei, religia a fost reutilata intr-o masina de mentinut ordine intre oameni, dind/impunind oamenilor un principiu si o valoare spirituala – se si mentinea o oarecare ordine in societati. Sa nu uitam insa ca religia de multe ori a si profitat de increderea-i acordata si a manipulat oamenii…insa acestia probabil genetic sint construiti astfel incit au o nevoie vitala de a fi manipulati. (direct sau indirect)
Apoi pe linga institutiile religiose au aparut primele institutii de invatsamint….In concluzie religia a jucat diferite roluri in diferite situatii…

Politics
Politica, in parerea mea, n-ar trebui sa joace un rol atit de important in viatsa publica…nu inteleg de ce fiecare buletin de stiri trebuiea sa inceapa cu politica sau cu catastrofe si nu cu ultimele noutatsi in Stiintsa? De ce inilnirea unui politician cu altul e mai importanta de cit ultimele noutatsi din lumea stiintsei? La aceste intrebari doar un gind imi vine: Omenirea in cea mai mare parte inca continua sa se lupte cu ea insusi, si nu a ajuns inca la etapa de maturizare cind toate natiunile/statele s-ar uni intru rezolvarea problemelor comune, problemelor PAMINTULUI.
Asadar, omenirea se afla intr-o dezvoltare haotica exact cum se varsa apa pe o suprafatsa plana si orizontala…. Iar problemele de prim plan sint cele de relatsii interstatale …Iata de ce intilnirea unui presedinte cu altul e mai importanta in zilele noastre de cit vaccina anti sida sau cercetarile lunei (de exemplu).
Un alt raspuns la intrebarea “buletinului de stiri” ar fi urmatorul:
Toate buletinele de stiri au doua scopuri : de informa si de a impresiona/atinge sentimentele/trezi compasiune. Si daca primul inca e acceptabil, apoi al doi-lea nu prea inra in actiune atunci cind se transmit catastrofe/omoruri/accidente…..iata de ce aceste lucruri au o importanta deosebita pentru ca ele aduc ratinguri mari facind lumea sa “boceasca” in fata Televizoarelor.
Presupun ca pe viitor (citeva decenii) politica isi va pierde din importantsa….


Cit priveste restul ideilor am sa incerc sa le comentez repejor, desigur pe masura seriozitatsii lor:


“Femeiele sint tyrfe”
- Ahaaamm si inca “erpii sint Mudai! Lipitoarele Soti! Caii is arani! Tintsari is Pid@ri! Buhaii is Bi! Da Magarii is Lohi…Si tot asa mai departe…” :hahaha:
Scuza, da tu mama , sora, verisoara, bunica, matusa, nu ai ? Intimplator nu-s si ele femei/fete? :hahaha: Presupun ca ai macar mama. Atunci a cui fiu tu esti? :hahaha:

“Oamenii tind sa se rida, bata joc de muritorii de foame, kalicii, urozii, bolnavii, neputinciosii si cei slabi …”
Si daca amu incerc sa rid putin de tine? Cine rezulta ca esti? :hahaha:

“Nu exista dragoste si frumusete”
da tu incearca sa intri in un bordel…te vei convinge ca exista.. :hahaha:

“In jur numai rautate ura si boli!”
Incearca sa iesi din Spitalu de la Costiujeni…. :hahaha: Pe peretsi tre sa fie schema de evacuare… :hahaha:

“Omenirea se indreapta spre pieire” …
Daca te afli in mijlocu imbulzelii dupa vre-un concert din PMAN incearca sa te urci pe scena si sa strigi de la microfon la soferu din rutiera 102 sa-ti tina si si tie un loc… 

“Oamenilor le este proprie auto-distrugerea - sa se omoare intre ei.”
Dupa meciul de box pe care il vizionezi iti recomand un teatru sau balet.. tre sa ajute.. :lol:

Acum menirea acestor glume: Incearca sa fii mai explicit…si sa-ti dezvolti ideile mai clar ca ai vezut ce a iesit daca eu le-am interpretat cum am le-am inteles….adica nicicum…
 
Back
Top