Training in Grecia

andrablonda

New Member
Ati auzit? Moldovenii pot pleca la training platit in Grecia, cu viza si acte in regula.

am citit pe www.infoamerica.md si am fost la ei la birou in Chisinau.

Nu conteaza situatia scolara, practic toata lumea poate pleca

Salariul este de 450 Euro pe luna si cazare si masa gratuite
 
andrablonda;216698 said:
Salariul este de 450 Euro pe luna si cazare si masa gratuite

hahahaha 450 euro pe luna ? Voi nu sunteti sanatosi....
059.gif
059.gif
059.gif
 
LVL nu rade mey, shtii cat are un prof salariu in MD?? 4 h/zi la colegiu....120 $, chirie( la garsoniera jegoasa e min 100$- in camine cu baie si bucatarie comuna e 25-20$)+ mancare, copii...e tragic

DAR!!!
Am vazut atatea cazuri de trafic de persoane incat nu cred in greci si ciprioti etc..daca ati urmarit stirile si nu numai cred ca sunt cel putin 10 romani care nu s-au mai intors acasa ...disparuti...'asha-zis" morti pe undeva. Cred ca aveau organe bune , ca nici cadavre n-au primit familiile

Sau in Cehia, 40 romani luati ca sclavi, timp de 3 luni pana au reusit sa fuga. Tratati ca animalele, batuti infometati!


Eventual cititi cartea STELEI ENACHII " SINGURE IN FATA SORTII" sa aveti macar o idee

Eu zic sa cantariti de 10 ori, sa cautati si sa va informati de 1000 si apoi sa va luati lumea in cap!
 
maron;216788 said:
LVL nu rade mey, shtii cat are un prof salariu in MD?? 4 h/zi la colegiu....120 $, chirie( la garsoniera jegoasa e min 100$- in camine cu baie si bucatarie comuna e 25-20$)+ mancare, copii...e tragic

Dar pentru un roman e relativ putin spre mediu. Pentru majoritatea slujbelor calificate iei undeva pe acolo,plus sau minus.
Bine depinde si de zona, probabil ca inca mai sunt zone mai sarace unde se mai iau si 200 euro. Dar nici pentru aia nu se merita. Ce naiba pentru cativa euro in plus te duci sclav la 2000 de km ? :)
 
se duc sa shtii si ff multi! In MD s-a ajuns ca la gradinite sa predea studenti (nou proiect cik, o porcarie).
Salariu lor lunar cam 1,2 mil (vechi) in RO (~ 50 $)- program pana dupa 18.00
+ ca iti dai seama pedagogie si educatie pt bietii copii. SUCS!



In RO iti zic imediat un suplinitor ,imediat dupa liceu , originar din satul unde preda are cam 7 mil /LUNa, (~200 eur). Daca se afla la distanta are sporuri si ii se plateste macar faptul ca preda la sat si drumul...
Deci, poti sa-ti imaginezi, asta in conditiile in care intr-un supermarket din Chisinau pretul carnii e mai mare decta in Carrefour din Romania
 
mie 450 Euro net pe luna mi se pare ok, considerand ca iti raman in buzunar dupa ce platesti cazarea si masa...sa fim seriosi, cine ramane cu atat in moldova dupa ce plateste aceste cheltuieli? viata e scumpa, lenea si fudulia sunt mari....

omu mai bine ramane acasa si s eplange ca nu-i ajung banii decat sa mearga in Grecia de ex sa munceasca..

Se pleaca legal, prin Ambasada, la o scoala de calificare in domeniul hotelier

eu am un amic care a lucrat prin acest program, pe insula Kos, s-a intors teafar si nevatamat, a zis ca a fost SUPER

SE POATE FRATILOR! TREBUIE DOAR SA VREI SA MUNCESTI
 
andrablonda;217129 said:
mie 450 Euro net pe luna mi se pare ok,

Fugi ma de aici si plimba cercul, pe afara toate slujbele si la negru incep de la 800 de coco in sus, chiar si pentru cei cu masa/mancare asigurata. Toti pe care ii stiu eu incep de la 1000 in sus

Cu 450 de euroi intr-o tara vestica a carei capitala e in topul celor mai scumpe orase din lume, chiar te mananca cainii acolo, ce naiba sa mai strangi sau sa mai trimiti in tara.


Sunt destui si in Romania care ofera salarii de 400-500 pentru straini , dar pentru banii astia doar chinezii care aveau oricum un salariu de 50 $ /luna vin. Nu iti vine nimeni 2000 de km sa castige 100-150 Euro in plus.

SE POATE FRATILOR! TREBUIE DOAR SA VREI SA MUNCESTI

SI EI TREBUIE DOAR SA VREA SA TE PLATEASCA CU BANI , NU IN ALUNE.

Auzi tu 450 euro , hahaha e prima oara in viata mea cand am auzit de un asemenea salariu. Oricum numai la greci puteai auzi asa ceva, ca astia oricum sunt cei mai zgarciti si avari dintre toti angajatorii europeni.
 
nu mai facei pe snobii:in Romania sunt destui care castiga sub 450 de euro . Iar pentru un moldovean pentru care banul are alta valoare,450 de euro poate suna tentant,desi nu stie ca pentru U.E. e mult prea putin.
 
Alisa;217131 said:
nu mai facei pe snobii:in Romania sunt destui care castiga sub 450 de euro . Iar pentru un moldovean pentru care banul are alta valoare,450 de euro poate suna tentant,desi nu stie ca pentru U.E. e mult prea putin.

Sunt destui asa e. Dar deobicei minimul e undeva pe la 200-250. Nici gunoierii nu au sub banii astia.
Care ar fi logica sa pleci in alta tara la nspe mii de km pentru inca 150 euro in plus ? In conditiitile in care 450 de euro acolo inseamna bani de covrigi ?
Chiar si pentru Moldoveni e mult mai rentabil sa vina sa munceasca la 20 de km de tara lor, in Galati sa zicem, pentru 250-400 decat sa se duca unde si-a intarcat dracu copii pentru o paine si 200 g de parizer in plus. (care de fapt nu e in plus , e in minus ca acolo sunt alte preturi)

450 euro e o suma penibila pentru o tara vest-europeana oricum ai privi problema. N-am auzit in viata mea de asemenea salariu de la cei plecati pe afara.
Care e diferenta dintre a face foamea in RM si a face foamea in Grecia ? 150 euro [RM] = 450 euro [GR]. in cel mai bun caz, daca nu mai rau.
 
Depinde cum consideri Grecia; eu nu o consider o tara europeana nici dpdv economic,nici geografic nici cultural. Nu mi se pare Grecia o tara bogata,asa ca un salariu de 450 pt imigranti e probabil sa fie fair. Cel mai bine este sa se angajeze intr-o tara din vest,desi in conditiile crizei nu stiu cati se vor mai putea angaja
 
Alisa;217133 said:
Depinde cum consideri Grecia; eu nu o consider o tara europeana nici dpdv economic,nici geografic nici cultural. Nu mi se pare Grecia o tara bogata,asa ca un salariu de 450 pt imigranti e probabil sa fie fair. Cel mai bine este sa se angajeze intr-o tara din vest,desi in conditiile crizei nu stiu cati se vor mai putea angaja

impartasesc parerea lvl100, intradevar e discutabil daca e logic sa mergi in grecia pentru 450 de euro .. ne stiind ca cheltuieli o sa ai, poate ca ajungi inca si in minus, nu mai zic de santatea pierduta, timp , chinuit, risc, nervi departare , limba ne cunoscuta .. mai inteleg daca aveti viza de munca la o munca calificaa dar altfel .. vbatae de joc, daca deja nici in romania nu gasiti o solutie catde cat apoi in grecia si mai discutabil e cazul sa mearga oare ?
nu pot sa zic nimanui sa nu mearga din MD prin lumea sa incerce marea cu degetul .. dar sa fie precauti nu ar strica .. e f trist sa auzim despre cazuri in plus la cele care deja au avut loc pana acum in ce priveste si asa nu prea numerosii modloveni(ce).
 
450 de euro e foarte putin pentru Grecia, unde chiar si imigrantii albanezi sau negri primesc cel putin 900 euro pe luna ( 30 euro pe zi) , iar un grec nu se apuka de lucru pentru mai putin de 40 de euro pe zi (1200/luna)

Am cunoscut vara asta niste romani si moldoveni care faceau training de genul in aceeasi statiune cu mine , tot chelneri, eu aveam 1500 salariu,ei 400. Daca mai vrei sa iesi undeva seara in aceste statiuni, care au niste preturi turbate, vii in Moldova cu buzunarele goale.

Un lucru e super in programul asta, nu e mult de lucru -max 8 ore pe zi , si ai parte de cazare si masa gratuita la una din statiunile din Grecia, scumpe ,dar super tari la capitolul distractie. Overall, ai parte de o vacanta de 3 luni in Grecia :)
 
Pe ce lume traiti? acesta este un program de training, de entry level, un fel de practica platita pentru studentii de la facultatile de profil..nu pot sa cred cat snobism la unii din voi...nu te asteapta nimeni cu covrigi in coada in vest, trebuie sa muncesti, sa-ti platesti chiria, sa-ti cumperi alimente...eu vorbeam de 450 euro net pe luna, dupa ce platesti aceste cheltuieli...sa fim seriosi, chiar si in romania ramai cu mult mai putin dupa ce platesti aceste cheltuieli;

e interesant de observat ca se anunta criza mondiala, disponibilizari, someri....si "boierii" mai bine stau acasa si se plang de viata lor decat sa plece sa munceasca in alta tara, unde pot castiga un ban cistatit care in tara lor inseamna ceva.
 
andrablonda;217198 said:
, un fel de practica platita pentru studentii de la facultatile de profil.

Si cam care sunt "facultatile de profil" ? "Academia Romana de Spalat Vase" sau "Facultatea de Ospatarie si Debarasare Mese" ? :D


nu pot sa cred cat snobism la unii din voi...nu te asteapta nimeni cu covrigi in coada in vest, trebuie sa muncesti, sa-ti platesti chiria, sa-ti cumperi alimente..

Si ca sa le faci pe toate astea trebuie sa fii platit.

eu vorbeam de 450 euro net pe luna, dupa ce platesti aceste cheltuieli..

Ca sa imi ramana 450 euro pe luna net ar trebuii sa fie salariu de vreo 1000 de euroi. Parca nu despre asta era vorba
 
invata sa te exprimi pe viitor, daca nu vrei sa ai parte de astfel de raspunsuri. oricum schimbarea asta in suma de bani, care ii destul de consistenta, mi se pare suspecta... asa ca andrablonda, tu hotaraste-te cat ii salariu real, da nu imi spune cu cati bani pot sa raman in buzunar. ca nu tu imi imparti mie cheltuielile. pe mine ma intereseaza exact, pe contract cat primesc, ce facilitati am, cum se obtine viza, cate locuri disponibile si care sunt facultatile care trebuie sa le urmezi ca sa poti participa la training...

tu ai spus in primul mesaj ca practic toata lumea poate pleca... acum o schimbi ca ii training pt studenti...

daca nu esti in stare sa dai aceste info, inseamna ca toata chestia asta ii un bullshit si te banez de pe forum.
 
andrablonda;216698 said:
Ati auzit? Moldovenii pot pleca la training platit in Grecia, cu viza si acte in regula.

am citit pe www.infoamerica.md si am fost la ei la birou in Chisinau.

Nu conteaza situatia scolara, practic toata lumea poate pleca

Salariul este de 450 Euro pe luna si cazare si masa gratuite
adica : -"NU VREI DE LUCRU ?NU E GREU BINE PLATESHTE îti da de trai TE HRANESHTE ÏTI DA VOIE SA SUNI ETC!
-DA! DA CE LUCRU?!
- SA FACI CURAT SA CALCI HAINELE ETC!
-DA VREAU !
BLA BLA BLA BLA....................!
CÏND AJUNGE PESTE HOTARE EA AFLA CA LOCUL CARE ERA PENTRU ea E OCCUPAT SI DE AIA O PUNE SA FACA PROSTITUTSIE!ca sa întorca banii de drum lu patron !nu?
de exemplu: în grecia cînd ajungi(fetele de la md ma refer la fetele care sunt de la tara care nu calatoresc des peste hotare)ele pleaca shi nici nu si dau seama ce le asteapta!
2 saptamîni vacanta cluburi sa viziteze viitorul ei lucru (ele nu stiu)sarbatori pîna nu primeste un document de la doctor ca nu e bolnava de sida etc.daca nu ai asha document nu poti sa faci prostitutie(în greciia prostitutia e legala)
stiri:"O f din md, obligata sa se prostitueze in Atena, a reusit sa evadeze duminica, ajutand politia elena sa aresteze doi compatrioti de-ai sai si alti doi greci, acuzati ca au traficat mai multe femei intre aceste tari. Gruparea recruta tinere femei din Romania,md etc. carora le promitea locuri de munca platite cu 500 de euro pe luna. De la aeroport, victimele erau duse intr-un apartament dintr-un cartier central al Atenei,peste 2 saptamîni erau transportate in bordeluri, legale in Grecia."
 
Back
Top