Trance shi tot felul de Carnats de asta...

imi pare bine ca nu sunt singur pe lumea asta.

am citit totul dar nu tin minte cine si ce si cum.
despre paul van dyk.. WOW! eu tot zic ca 'another way' e cea mai buna, dar 'for an angel' e in genere cea mai buna :-) [mai ales versiunea in care la urma e o bucata scurta de pian]....

mm.. precizare.. PvD e german, nu olandez. [din pacate nu tin minte cui ma adresez]...

ultimul lui album nu e atit de bun ca cele precedente.... zicind precedente am in vedere timpurile la 'out there and back' si 'seven ways' [sau cum acolo]... are el si cintece FOARTE vechi.. acelea sunt prea... vechi :-) 'reflections' e mai bun ca dinsele, dar nu atit de bun ca ceea ce a fost inainte de dinsu' [wow ce ineresant m-am exprimat, singur nu inteleg]

ehhm, probabil ca v-ar interesa... el are si o compilatie de mixuri.. 'politics of dancing' pe 2cd.. da, omul a facut un lucru bun.. cintecele le-a ales foarte bine, si mixul dintre dinsele e facut perfect..

nu a scris nimeni despre dj jean. are el si cintece proprii, dar eu cred ca they suck.. trebuie sa puneti mina pe compilatiile lui, alcatuite din cintece straine dar mixate de dinsul.. el le numeste 'madhouse'.. am citeva vechi, de prin 1998 sau 1999.. probabil ca astea au fost primul meu contact cu muzica electronica [daca excludem prodigy]

ce sa mai spun, nu a fost mentionat crystal method. muzica lor e destul de... acum o consider clasica :-) 'keep hope alive' ati auzit toti, i know what im sayin'! ;-)

hm, de ferry corsten a zis cineva? el de fapt calls himself 'system f'.. tot e un clasic.. si ceea ce face el, e ceea ce inteleg eu prin 'trance'.

de ultimul album ATB am fost dezamagit.. cu toate ca inainte era wow.. si 9pm cu don't stop rupeau sandalele....


dj alligator sucks asa un muthafucka blin.. muzica monotona.. beaturi exagerate, ritmuri identice.. in genere, asta nu e muzica, asta e S.hit

scooter e oleaca mai bine... daca ar vorbi oleaca mai putin... sau daca ar scoate vashe glasu' shela de kopkil :-) - s-ar putea de ascultat.. si poate ca nici nu e glas de copkil, probabil e un glas de female cu pitch ridicat artificial

cine a scris acolo la inceput ca muzica electronica e numai pentru disco si vara in masina? hey c'mon, eu ascult toata ziua asa ceva.. si noaptea adorm cu ceea ce unii considera muzica diavolului ;-)

asta nu-mi incurca sa fiu om normal.. prima data la mine cind te uiti, apu' chiar crezi ca sunt om =) trebuie sa treaca mult timp ca sa-ti dai seama ca CHIAR sunt ;-)

daca cineva e interesat intr-un exchange, intrati aici: ournet.md/~area51 si in 'about' veti gasi un link la un playlist destul de vechi.. dar veti avea idee ce ascult, si ce ati putea copia daca am fi facut un exchange.


amu' despre electronica oleaca mai soft.. cred ca veti fi de acord ca moby e un om la locul lui... si daca va place asta, atunci nu veti fi impotriva sa ascultati 'royksopp' - asa o treaba din.. norvegia... si royksopp inseamna 'ciuperci afumate'... asa ca luati seama cum ascultati ;-)


si daca am scris atita, nu pot sa nu scriu despre drum'n'bass. nu, nu am in vedere drum'n'bass monoton si timpit cum e muzica lu' dj alligator.. exista multe cintece 'speciale'... care nu-ti fac impresie ca te bate cineva in cap la fiecare tact :-)
 
MAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!
In nici un caz sa nu uitam de Faithless si Sister Bliss.


{OFF}
Apropo gr8dude, salut-o pe CrowElle din partea mea.
{/OFF}
 
:) hey gr8dude
what about armin van buuren , armin val helden
opinions -- la inceput mai tare yni placea van buuren pentru liniile melodice , anywayz totul e super yn muzika lui
dar acum rupe si van helden
laurent garnier , pascal feos ...
ash mai skrie dar treb sa ies in oras :)

mmhmm ymi plak shi progressive sounds .. dar kred kai offtopik..


i0dus ok :) sans doute fiekare da o lista de nishte kyntece kare le konsidera "fabrika de karne" sh fashim o kampileatzie :) dupa ideea lui dnd :)
 
Oamenilor de RadioTrance si Cosmic Gate ce spunetzi?...ei abordeaza u stil putzin diferit!daca atzi auzit de psiho-progressive-trance!!atunci ma bucur!!!
P.S-Vad ca nimeni nu shia exprimat parerea vizavi de Sasha&John Digweed!!...oare de ce?...poate nu atzi auzit de ei!!
Eu va recomand piesa "Age of love"si "Sexual movement"
 
gr8dude said:
de ultimul album ATB am fost dezamagit.. cu toate ca inainte era wow.. si 9pm cu don't stop rupeau sandalele....
ATB in ultimul sau album "putin deviaza" la alt gen de muzica shi astfel nu pot sa pspun ca albumul sa chiar la scara dezamagirii, am ascultat piesele lui noi shi numa Marrakech cit face... :wink:
 
deleanu said:
Oamenilor de RadioTrance si Cosmic Gate ce spunetzi?...ei abordeaza u stil putzin diferit!daca atzi auzit de psiho-progressive-trance!!atunci ma bucur!!!
P.S-Vad ca nimeni nu shia exprimat parerea vizavi de Sasha&John Digweed!!...oare de ce?

John Digweed imi place....
de Sasha nu am ascultat nothing :(


Marrakech intradevar e foarte buna..., dar oricum Till I came shi 9 PM stau mult mai sus
 
dar de Dance Floor Chart de la MTV ce ziceti? iata van Helden, ATB, DJ Tiesto, Faithless sunt acolo in top acum.
 
da, DFC forever. inainte priveam regulat, insa acum din lipsa de timp.. in genere am uitat ce e televizorul :-)

si tot cindva... cind eram inca tineri si frumosi.. la pro fm, vineri paremi-se, 'in aer' era 'the ministry of sound session'... si pe urma 'hot party mix'. acele emisiuni + DFC erau sursele mele primare de muzica nowa..
 
acum Dinamit FM are emisiuni bune in fiecare seara, unele sunt chiar foarte bune, in fiecare seara este un stil diferit.
 
deleanu hei w8 .... john digweed fashe progressive and house... asta e diferit de techno and trance ...
well .. anywayz that`s my opinion.... :-?
 
iata asta ar trebui sa discutam... sa dezbatem problema genurilor... populatia e dezinformata in aceasta privinta... pentru muritorul de rind totul e 'kislota' [*lea shi ma calca pe nervi asa exprimare] :-)

eu am 'clasificarea' mea, insa nu am raspunsuri la toate intrebarile..

sa zicem care e diferenta dintre trance si progressive trance si agricultural trance?

cine stie si se pricepe 100% in treaba asta.. poate -mi va explica? e de dorit sa fie asa:
stilul, urmat de citeva exemple de artist+cintec.. si ar fi si mai bine daca s-ar explica care intrument, sau care element face asa ca un cintec sa fie anume din x si nu din y.
 
Heh, ai atins un subiect foarte caraghios, adica, caraghios din acel punct de vedere ca multi nu o sa -ti poata da un raspuns concret al stilului... sincer sa fiu nici eu nu prea le deosebesc.
 
here we go...
cindva am explicat unui om punctu' meu de vedere

> Apropo, lamurestema care sunt diferentele intre stilurile de
> muzica: trance, house si in genere toate, cum naibii sa le
> deosebesti?
cel mai usor, dupa instrumentele care sunt folosite, si uneori dupa
BPM (beats per minute, viteza de playback).
am deskis un email precedent de-al tau, si m-am uitat ce cintece ai,
ca exemplele sa fie cit mai 'aproapde de tine' ;-)
---------------trance---------------
se intilneste in diferite forme, mai soft, mai hard, mai colorat, mai
alb-negru.... :)
A.
Delerium - Silence . la mine e de 3.45. la 2:47 se incepe un
fragment, in popor se mai numeste climax, acolo
incepe un instrument, tipic pentru trance. sunt
sigur ca vei intelege ce am in vedere.
Alti reprezentanti - Ian van Dahl - Will I? ; Castles in the sky;
Magica - Magica, David Forbes - Questions must be asked... paul van
dyk in toate ipostazele..... :)

B. trance un pic mai 'moale'
Sash - Encore un fois, la secunda 40, se evidentiaza instrumentul
care e tipic pentru trance.
Faithless - God is a DJ. 1.02 - iarasi, acel instrument
alti reprezentanti: 4 Strings - Take me away, Nu NRG - dreamland

----------drum'n'bass-----------------
acestea tot sunt si mai hard si mai soft, se вычислеск cu usurinta. la
tine in lista nu am gasit exemple, dar iti dau citeva pe care trebu'
sa le stii. pe Eurosport.News, permanent cinta unul si acelasi cintec,
apu' iaka ashela e drum'n'bass. alte exemple: Ed Rush, LTJ Bukem.
este si o 'zastavka' la discovery, acolo tot e drum'n'bass, dar am
uitat care anume... :)
` --------------house------------------
acolo ritmul e mai calm. poate fi house cu amestacatura de trance
etc... exemple: Modjo - Lady, Armand van Helden - You don't know me,
Moloko - The time is now, Mr. Oizo - flat beat, Roger Sanchez -
Another chance, bob sinclair - feel for you, daft punk - around the
world
------------techno----------------
exemple clasice: 2 unlimited - no limit, reel 2 real - i like to move
it :)

in ziua de astazi sunt foarte multe variatii... club-house, clubtech,
euro-trance etc..... in genere, europa este cel mai muzicalizat
continent :-) deci, cintece de 'pure' sunt mai rare... ele sunt combinari... de exemplu Safri Duo - Played a live, este si un pic trance si un pic
house. chemical brothers - star guitar este si house si in unele
momente seamana aghe-aghe cu trance :)

of cam asta e... acestea au fost stilurile principale... pilonii pe
care se bazeaza music-industry al timpului nostru.
daca ai intrebari, trebuie sa concretizez ceva, mai trebu' exemple,
feel free to ask.

acum e cam tirziu sa fac update.. dar trebuie sa spun ca trance'ul lui paul van dyk, in viziunea mea, este cu totul diferit de ceea ce inteleg eu prin trance clasic... [de exemplu delerium - silence , Airscape mix.. pentru ca originalul e cu totul altceva... sau William Orbit - Barber's adagio for strings (ferry corsten mix.. originalul e vashe altceva)]

mesajul acesta a fost creat pe la inceputul lui 2003.. tre' sa mentionez ca acum as skimba cite ceva in el.

cine are Organza - 'Aloha'? iaka acolo, la inceput (dupa ce se termina sunetul marii), incepe un fragment.. care cred eu ca ar trebui sa fie 'definitia' trance'ului :-)
 
io zic ca u completely screwed up cu techno-ul; e aberatie totala sa-l definesti prin prisma 2unlimited si real2real...
 
Omule eu vorbesc de John Digweed in colaborare cu Sasha!!!
Daca zici ca nu face trance....foarte bine!!!....atunci asculta "Ilusion"(doar facuta de John Digweed) "Future sound of London" si "Northen Exposure 2"......si atunci mai vorbim!!!
Eu stilul dat de muzica il ascult mult timp!!...si destul de bine imi dau seama ce vorbesc!...Nushtiu!?!@ poate tu altfel interpretezi trance-ul!!!
....Da cu "techo"ingenere mai dat gata!!!
P.S--Se vede ca persoana care nu deosebeshte stilurile In Muzica "Underground-electronica"...esti chiar TU!!! 8)
....Opridileshtete omule@!!!!!!!! :ciupos:
 
tre' sa mentionez ca acum as skimba cite ceva in el
sa consideram ca m-am otmazuit =)

in techno as include prodigy si crystal method [cei din urma fac si break beat, sau cam asa ceva]

si totusi de ce cindva am considerat ca acele 2 cintece sunt techno? 'i like to move it' chiar n-are ce face acolo.. caci prea mult se vorbeste, si intr-aiurea :-)
dar pentru 'no limit' as putea sa mai 'lupt' oleaca, pina cind cineva ma anti-convinge. treaba asta era 'la putere' pe timpurile tineretii noastre, cind toti eram inca 'fete mari' :-) si e din aceeasi 'opera' cu, sa zice.. Snap - the power.

deci pozitia mea e urmatoarea: asta e un fel de techno arhaic (asta am avut in vedere prin 'clasic'.. cu toate ca intotdeauna cind apelez la acest cuvint, am in vedere ceva "nou, dar atit de wow incit consider deja ca e ceva clasic". ex: the matrix=clasic.. chiar daca practic e brand new) care prin variate cai a evolut in techno'ul de astazi.

cine ar vrea sa nege aceasta.. propun sa incepeti cu aceea ca sa aratati DIN CE a aparut techno modern (indicind vre-un artist 'arhaic')

si totusi cred ca ar fi mai gustos daca am incerca sa gasim o definitie.. definitiile sunt foarte interesante.. cine a citit descrierea oficiala a steagului RASSM din carti din '45? "drapelul are raportul dintre lungime si latime de 3:2, linia din mijloc este verde, pe emblema sunt reprezentate spice de griu scaldate in razele soarelui" (mi-a placut partea cu 'scaldate'... fiecare om intelege asta in felul sau)

apu' iaka tot cam asa trebuie sa descriem muzica.. incit un muritor de rind sa inteleaga ce discutam aici. desigur ca va fi dificil si vor fi multe variante timpite, dar it will be fun.

p.s. o opinie fara backup means nothing.
 
lol:) ok ppl o sa am timp o sa postez
deleanu lol :iaka amu: i said that was my opinion , da gasesk timp sh i`ll frag u up 2 :P
 
Desteapta-te romane!!!Satasha cei cu tine??? :wtf: ...care opinie omule?
Daca eu o sa spun ca Paul van Dyk face muzica rock.......si dupa care o sa adaug "Ca asta e opinia mea!!"....ceilaltzi ma vor trata ca pe un idiot(trage concluzii!!)
P.S-In viata(da si peste tot)sunt momente cand,da!,trebuie sa-ti spui opinia.......dar sunt lucruri "reale" in care tre' sa fii precis!!!....altfel nu o sa fii corect inteles
......si 2!!!lasa mandria si naivitatea!!!deorece pe un forum ele sunt inutile!!
No ofense!!!dar asai!!! 8)
 
Back
Top