Tristetea din ochii tai...

ii privesti si te gindesti > ce animala ma priveste, da ce suflet rapanos mai are care nu merita sa fie alaturi de al meu.... etc. variante -o multimea.
 
joker said:
ii privesti si te gindesti > ce animala ma priveste, da ce suflet rapanos mai are care nu merita sa fie alaturi de al meu.... etc. variante -o multimea.
Niciodata nu m-am gandit asa......
Tu ce asa ceva vezi in ochii oamenilor?
 
mai sunt si de ashtea. i-mi vine cite un contribuabil cu crisha si-mi spune ca o sa am probleme, ca n-o sa ajung acasa etc. eu i-l privesc gindindu-ma cum am mai scris mai sus (sau in alt fel mai josnic ) si-i explic cu glas calm legislatia si urmarile care vor urma lasind biata persoana sa plece crucind sau cu totul disperata.... :P calmul in discutie e un avantaj.
 
Da eu am asa un "hoby": sa "impung" cu ochii privind lung in ochii fetelor ce-mi merg in fata pe stradada...coridoare... :crazy:
 
... de cele mai multe ori eu am privirea absenta... cateodata poate trece cineva cunoscut pe langa mine si eu nici sa nu-l observ...

... de curand mi s-a intamplat asa ceva... mergeam printr-un magazin si intamplator am dat peste un barbat, la scuza mea pt ca "m-am lovit" de el am primit drept raspuns: "Lena, ce-i cu tine?"... era un coleg de clasa, pe care-l cunosc din clasa 1. :crazy:
 
nu toti pot citi in ochii oamenilor........dar nu-i greu trebuie sa fii atent ...sigur poti sa plingi cind esti vesel dar sentimentele nu le poti ascunde caci ochii "te tradeaza" !
 
Cred ca variaza in functie de persoana.... Cineva e mai expresiv....(cu ochi mai bulbucatsi :lol: ) .. cineva nu prea.... (japonezii, chineziii,...si mongoloizii in genere... :hahaha: )
 
Am gasit intamplator, rascolind printre e-mailuri asa un mesaj:

Frumusetea unei femei nu sta in vesmintele pe care le poarta, nici in chipul ei, nici in coafura. Frumusetea unei femei sta in ochii ei. Aceasta e poarta catre inima ei - locul unde se adaposteste dragostea. Si adesea lacrimile ei sint cele prin care poti sa-i zaresti inima.
 
ochii necunoscutilor ...
de ce n-am putere sa ma uit in ochii trecatorilor cind merg pe strada? de ce devin deprimat daca o fac ?

nu stiu... poate e pentru ca nu doresc sa-i las pe ei sa ma priveasca in ochi ?

or sa ma manince daca ne vom uita unul la altul in ochi ?

totusi... ce rau imi va putea face o fata frumoasa daca ma uit eu in ochi la ea si ea in ochii mei si dupa citeva secunde trecem unul de altul si dupa asta n-o mai vad niciodata ?

de ce imi pare ca cel cu care dau ochii si ma priveste lung in ochi incepe sa ma analizeze, isi formeaza o parere despre mine ... devin vulnerabil astfel in fata lui si el isi face o impresie ? isi da oare si el seama ca poate trece cu privirea prin mine; isi da seama ca eu imi dau seama, ca eu inteleg ca el face asta si astfel sint o tinta pentru eventualii pseudo-cititori de ginduri care pot observa aceasta slabiciune si teama de a privi drept in ochi ???
uneori pot fi de-ajuns 5 secunde si eventualul atacator care trece pe linga mine simte biruinta si isi da seama ca sint o tinta usoara pentru "cititorii in ochi" :wtf: ???

de ce am senzatia ca toti ca unul au capatat acelasi unic gind despre mine ? care este acel unic gind pe care ei l-au descoperit? ce informatie secreta au furat ei ? ar fi aflat ei toti acest unic lucru (care pentru mine e o taina) daca nu m-ar fi tradat privirea ???

care e semnificatia celor scrise de mine mai sus? eu nu inteleg sensul. Ma ajutati voi? Sau poate e vorba de aceeasi paranoia care a pus stapinire pe mintile mele si ma chinuie pe zi ce trece pina cind intr-o buna zi imi voi pierde chiar si acea ultima farima de ratiune care mi-a mai ramas ?
 
Radu said:
ochii necunoscutilor ...
de ce n-am putere sa ma uit in ochii trecatorilor cind merg pe strada? de ce devin deprimat daca o fac ?
... ochii necunoscutilor... in general asta e o chestie periculoasa, nu stii peste ce maniaci/obsedati/etc poti sa dai (vorbesc acum prin prisma unei fete)... contactul ochilor ii indeamna la alt tip de contact... E ca si la pisici. Am auzit ca nu se recomanda sa te uiti la o pisica/motan in ochi, pt ca atunci ei devin extrem de iritabili si-si scot ghearele... :crazy:

... cand te uiti la cineva necunoscut in ochi, asta e primit de persoana cealalta ca un semn ca e ok sa treci bariera asta necunoscut-cunoscut... e bine cand intr-adevar asta si vreai, insa daca e invers?
 
dar cum poti sa-ti dai seama ca necunoscutul peste care dai nu e prefacut ? la prima vedere ai putea crede ca nu te poti astepta la nimic rau din partea lui, dar daca e are inclinatie spre violenta, daca e agresiv ?

de cele mai multe ori se mizeaza pe incredere. dupa ochi (sau poate dupa comportament) persoana incearca sa afle daca poate sau nu sa se increada in aparenta sinceritate a celuilalt.

In general eu o sa continui sa evit privirile necunoscutilor pe linga care trec (nu cumva sa las sa ma priveasca vreun goper sau vreun maniac)...

poate insa ar trebui sa las fetele frumoase sa se uite in ochii mei si eu intr-a lor ?
 
Ochii necunoscutilor nu au nici o importanta pt mine, nu ma uit pt ca nu am chef sa invit pe nimeni la contacte...

... Pe cand ochii unor oameni cunoscuti pur si simplu ma innebunesc... Nu-mi pot lua privirea de la ei...
 
lelaina said:
Ochii necunoscutilor nu au nici o importanta pt mine, nu ma uit pt ca nu am chef sa invit pe nimeni la contacte...

Depinde ce ai in vedere tu prin contacte. daca te referi la contacte intime din partea necunoscutilor sau orice fel de contact prin care ii lasi ca ei sa te atinga atunci eu nu la asta m-am gindit...

eu m-am referit la simplul contact vizual... vezi ochii unei necunoscute si mergi mai departe si poate n-o s-o mai vezi niciodata dar iti vei aduce poate aminte vreodata ca a existat asa persoana pe fata pamintului (mai stiu, poate mi-au placut ochii, ce rau e in asta?).

insa tot felul de persoane necunoscute/suspicioase care vrei nu vrei te "contacteaza", apropiindu-se de tine si incep sa ti se adreseze (va spun eu ce vor sa faca de fapt, vor sa va agate fetelor, paziti-va...). in asa caz nu trebuie sa dai atentie, iti cauti de drumul tau. daca insa cel caruia nu i-ai raspuns devine agresiv, se ia dupa tine (ca de ce nu-i raspunzi tu lui, ca el ti-a dat o intrebare, de ce ii intorci spatele) etc... fii pe faza, mergi incotro vezi lume, spune-i sa nu se apropie de tine, cere ajutor, mergi spre locurile cu aglomeratie, unde ofiterii de ordine ar putea sa te protejeze daca n-ai la tine bereta sub haina. fii precauta, straduie-te sa nu mergi singura seara/noaptea pe intuneric, mai ales in locurile izolate pe strada/afara unde nu-s oameni.

iata tu poate imi vei urma sfatul si poate o sa para ciudat ceea ce eu am scris mai sus. pur si simplu nu pot sa inteleg cum de dau in viata de fete care din contra: in loc sa evite necunoscutii, ele o cauta singure cu luminarea.
FETELOR: sa nu va placa sa fiti aninate pe strada. Pentru mine acesta e un prim semn de....... ginditi-va singure. :tu_mori: :evil: :-x

Totusi cred ca cel mai bine pentru fete e sa faca cum o zis lelaina: sa nu priveasca in ochii necunoscutilor si astfel n-o sa provoace simturile nici-unui obsedat.
Dar daca apare asa un cas:
merge o fata (sa zicem o oarecare fosta prietena) pe strada si din spatele ei vreun rusnac/ment/novyi-baranin ii observa posteriorul de care desigur devine interesat caci o ajunge din urma si incepe sa se bage in seama (intrebari, vrea sa faca cunostinta, vrea sa o invite, vrea s-o serveasca, sa-i cumpere bauturi racoritoare, vrea numarul de tel, "poznakomitsa", "po-obsheatsa"... etc.)
Ce-i face tu lelaina ??? I-ai raspunde ?
Eu o sfatuiam pe aceasta prietena in toate cazurile de mai sus sa nu dea atentie, sa mearga ca si cum nici nu i-ar vedea etc... (ea nu refuza insistentele din cauza ca s-ar temea de eventuala violenta, ci pentru ca i-a placut sa fie agatata si a continuat relatia care se rezuma la convorbiri telefonice si vroia ca ei sa fie o concurenta pentru mine, ca sa aiba intre cine sa aleaga daca n-ar merge relatia cu mine)....
lelaina: cum ai aprecia acest comportament? acea fosta prietena zice ca daca fata e frumoasa inseamna ca nu trebuie sa se limiteze la un singur baiat etc... sa aiba alegere etc... totul a continuat cum a vrut ea si pe lista au aparut de-cum vreo sase :wtf:
la orice semn de tristete pe chipu-mi ea imi reprosa ca-s gelos/prost si anume aceste e motivul din care ea chiar trebuie sa aiba multi baieti (cica gelozia asta a mea i-a deschis ochii si trebuie sa lase ca toti s-o agate si sa aiba multi baieti numerele ei de telefon, cica eu nu-s decit un obiect sexual pentru ea, adica cu mine relatii intime, iar cu ei se distreaza :wtf:
evident n-am putut sa continui asa si peste vreo jumate de an am parasit-o, am injurat-o etc... Ea a "suferit" foarte mult :wink: Cica ca mine, nimeni inca nu i-a provocat asa durere, suferinta etc etc... lapsha...

Spuneti-mi si mie fetelor: E normal ca daca o fata are un iubit, e normal sa se lase agatata de toti necunoscutii de pe strada care vor sa o agate??? (cica ea nu e vinovata ca ei o agata, ea doar nu incearca sa-i agate pe dinsii, ei singuri o fac, iar daca asta le face lor placere, atunci ea n-are nimica impotriva, din contra poate ca ea va obtine vrun "profit" din asta -- asta ar fi justificarea ei...).
E normal oare asa comportament la o fata???
Eu de exemplu va sfatui sa nu faceti cum facea fosta mea prietena, dar eu vreau sa aud de la voi fetelor: oare faptul ca sinteti aninata pe strada e asa de important? va face asa de fericite ??
:roll:

sorry ca am deviat asa mult de la tema:
ochii->ochii necunoscutilor->necunoscuti-care-agata-fete-pe-strada etc...
vreau doar niste raspunsuri sa-mi gasesc linistea caci tare ma mai macina intrebarile despre comportamentul unei fete.
 
Radu said:
Depinde ce ai in vedere tu prin contacte.
Nu am avut in vedere unul intim, insa daca incearca dupa contactul vizual sa se "bage" in suflet, atunci e deja hartuire. :D

Radu said:
Ce-i face tu lelaina ??? I-ai raspunde ?
Nu m-au impresionat niciodata astfel de oameni... Si nu tin minte sa-i fi reusit cuiva vreodata sa ma agate de pe strada.

Radu said:
lelaina: cum ai aprecia acest comportament?
Fiecare are dreptul de a se purta/gandi cum crede de cuviinta. Nu neg faptul - cand ai multi admiratori iti face bine la ego, insa cand acesti admiratori cer prea multe, devine plictisitor. Oare nu se pot limita la o simpla admirare? :D
 
KazeolNevozmojnii said:
Nu! Si esti opera de arta sa te admiri sineva si gata? :D
Stii cum sunt exponatele in muzeu? Toata lumea doar se uita, insa numai proprietarul are dreptul sa atinga... Asa si aici. :D :crazy:
 
lelaina said:
Stii cum sunt exponatele in muzeu? Toata lumea doar se uita, insa numai proprietarul are dreptul sa atinga... Asa si aici.

Care muzeu, ioli pali?! Care exponate?!
Acasi, in paranja si la facut mincari la copkii, nah! :)

La tema:
Dupa miscarea ochilor se poate de zis multi dispri cum omu si gindesti, vrode asa. :)
 
....am auzit ceva.....

........atunci cand intro discutie cineva da privirea mereu in jos....atunci el minte....
........iar cand in aceasi discutie , persoana ce vorbeste se uita mai mult in sus....atunci cu siguranta.....nu stie adevaru!
 
Back
Top