Trouble :(

GianT

Stay alone
Am un calculator cu urm parametri:
CPU: AMD Sempron 2600+
RAM: 1Gb
Video: GeForce fx5500 256 Mb
HDD: 2x120 Gb
Problema consta ca de curind cind intru in vreun oricare joc calculatorul pur si simplu se blocheaza ... Ma gindeam ca e de la cartela video. Am schimbat-o. Acelasi rezultat. Am reinstalt si driver-ul video. Nu ajuta. M-am uitat poate de la memoria operativa se supraincalzesc, negativ, ele sunt "reci". De instalat alt soft nu s-a instalat. Parametrii din sistema tot nu am modificat ca sa duca la o asa schuimbare.
Care poate fi cauza ca mi se blocheaza calculatorul in timpul jocului?
Tot aici pot sa adaug ca in orice alte aplicatii inafara de jocuri el nu se blocheaza.

De reinstalat mazdaiu nu ajuta, am reincercat si am restabilit imaginea sistemei cu AcronisTrueImage si acelasi rezultat, ceea ce ma face sa cred ca este de la o componenta a compului. Care o fi ea?
 
la jocurile de ultima generatie nici procesorul tau nici placa video pur si simplu nu fac fata.
incerca sa setezi parametrii video la minim .
 
nu. jocurile sunt cele ce se folosesc chiar si pe calculatoare cu muult mai slabe decit al meu. W3 DOTA, CS ... .
astea merg si al 64 Mb video, la mai putin si de 1GHz CPU etc ...

problema la sigur e intr-un component al calculatorului .. dar nu stiu care e. Care se pricepe la asa ceva sau s-au intilnit cu asa ceva pls help ;)
 
o optiune ar fi sa incerci o instalare curata a windowsului dupa care sa instalezi un joc. daca vei avea aceiasi problema e foarte probabil ca e o defectiune hardware.
 
- Vezi daca se roteste coolerul de pe procesor
- Verifica temperatura procesorului in BIOS (daca ai asa ceva) indata dupa un reset, sau foloseste un hardware monitor in Windows care iti arata graficul f(timp)=temperatura (ca mai apoi in loguri sa vezi in care moment a fost crash'ul)
- Incearca sa incarci cu ceva sistemul de operare, sa vezi daca el se blocheaza nu doar in jocuri. Nu merge lucrul in Minesweeper sau Notepad. Incearca sa compresezi un folder de citiva GB
- Testeaza cu un joc OpenGL (ex: Quake3), si cu unul Direct3D (vei determina daca e legat de DirectX) sau nu
- Computerul sta cumva linga calorifer?
- Pisici ai? Case'ul e desfacut? :-)
 
gr8dude;164355 said:
- Vezi daca se roteste coolerul de pe procesor
- Verifica temperatura procesorului in BIOS (daca ai asa ceva) indata dupa un reset, sau foloseste un hardware monitor in Windows care iti arata graficul f(timp)=temperatura (ca mai apoi in loguri sa vezi in care moment a fost crash'ul)
- Incearca sa incarci cu ceva sistemul de operare, sa vezi daca el se blocheaza nu doar in jocuri. Nu merge lucrul in Minesweeper sau Notepad. Incearca sa compresezi un folder de citiva GB
- Testeaza cu un joc OpenGL (ex: Quake3), si cu unul Direct3D (vei determina daca e legat de DirectX) sau nu
- Computerul sta cumva linga calorifer?
- Pisici ai? Case'ul e desfacut? :-)

Şi la lista asta mai adaugă şi CTRL+ALT+DEL - ca să te asiguri că resursele sunt folosite de jocuri şi nu cai şi nevertebrate.
 
Back
Top