Turbez

DEEPY, la mine e la fel cu temele :wink:
cind vad cum fel de fel de idioti nu se satura sa vorbeasca despre nationalizm
adik?! ce-ai vrut sa spui?! te rog mai precis!
Da, pe mine poserii tot ma scot din sarite :(
 
cred ca o sa yncerc sa explic viziunele mele politice $i cred ca aceste explivcatii vor da ceva mai mult yntseles mesajelor de mai sus

Defapt nu sustin nici o tara $i nici o "patrie". Consider ynpartirea Lumii conform anumitor reguli politice o manifestare a egoizmului yn masa. Toti suntem copii ai Terrei, $i nu e corect ca anumiti oameni de la conducere sa ne conduca vetile $i modul de a gyndi. De mici copii ni se baga fel de fel de idei patriotice yn cap .. prin anumite instrumente a politicienilor: imnuri la $coala, politica la televizor etc. Pe cynd oamenii ar putea trai yntr-o unica tara .. o tara yn care nici un grup mai mare nu $i-ar manifesta egoizmul prin yncercarea de a$i face un "colti$or de rai" aparte de ceilalti ... o tara yn care nu ar exista discriminarea unor natiuni .. o tara yn care am vorbi ceea ce ne place $i a$a cum ne place .. dar nu cum li se spune la ru$i .. yn manualele $colare ca rusa e cea mai frumoasa limba iar romanilor ca romana e cea mai valoroasa .. ceea ce de la bun ynceput aduce la o anumita neyntselegere a realitatii yn care nici o limba nu e mai presus de alta.

Nu sustin nimic din ceea ce tine de militarii presupu$i sa "apere tara". Yl consider idiot pe cel care a inventat armata ... instrument de distrugere a unor yntregi generatii .. acelea pe care oamenii $tiutori de care le numesc "generatii pierdute" ... toti $tim cyt e de greu sa-i yncadrezi pe oamenii ynvatati sa faca razboi ynapoi yn societate ... putini din ei y-$i gasesc un serviciu bun.

Cine a citit sau privit biografia lui Hitler poate spune cu siguranta ca de cele mai multe ori .. oameinii yn mase se dau supu$i ideilor care altfel decyt idioate nu pot fi numite .. nimeni nu cred ca poate explica de ce a$a un imbecil ca Hitler a ajus sa fie ascultat de atyta lume .. care accentuiez nu era proasta deloc (lumea - oamenii care-l ynconjurau yn Germania acelor timpuri).. Germania tara puternica .. dar cum a putut unul ca el sa-i supuna pe oameni a caror minte era mult mai luminata ca a lui ....

natzionalizm = egoizmmmmmmmmm = idiotizm

... dar ceea ce am scris nu ynseamna ca nu ai dreptul sa iube$ti locul yn care traie$ti .. dar aceasta dragoste nu trebuie manifestata prin lucruri negative
... $i nici nu ynseamna ca tre' sa taci cynd cineva se suie yn cap
... dar nu trebuie de sui yn capul altora

$i apoi ... se prime$te ceea ce prime4te yntotdeauna ...
daca zici la toti ca e$ti prost de la o sama de vreme lumea chiar yncepe a te crede ...
.. la fel daca vorbim folosind cuvyntul "voi" (referindune la ru$i) yi face yn cele din urma se se vada ei ynsu$i ca o grupare opusa noua ... cu toate ca la ynceput poate erau doar cytiva imbecili aparte .. ace$tia se unesc $i creaza o atmosfera care-i atrage pe cei predispu$i supunerii anumitor idei idioate .... yn fine primim un instrument puternic $i idiot precum a primit Hitler
 
tare ma supara cind nu ma pot intselege cu cineva. se intimpla ca poti sa vorbesti ore in sir cu cineva si apoi sa intselegi ca este imposibil sa va intselegetzi.

citeodata imi pare ca in lumea asta totul este o prefacatorie si ca nimeni nu vrea sa observe asta. unii chiar se apuca sa-mi demonstreze ca in lumea asta poti fi intr-adevar sigur de ceva, poti intr-adevar sa intselegi ceva corect, ca viatsa are sens si ca exista fericire adevarata. atunci mi se face intr-adevar rau de tot....

desi recunosc ca este citeodata foarte captivant si interesant sa-tzi joci rolul pe scena asta... :D
 
referitor la natzionalism...

sa traim pe Pamint fara hotare este o utopie. Oricum ma indigneaza si pe mine situatzia in care elita politica isi rezolva problemele folosindu-se de oamenii care nu dispun de influientsa in societate (politsie, armata etc).

ma intreb daca exista oare o limita dupa care ar fi corect ca lumea sa nu se mai supuna autoritatsilor? oare poate exista o societate intr-adevar libera?

cum sa determini care teorie este corecta, cea insuflata inca de la gradinitsa, ca adica ai doar o bastina si trebuie s-o aperi chiar cu pretsul vietsii sau aceea ca traiesti doar o data si nu este corect sa-ti pierzi timpul ascultind de politicieni fatzarnici pentru care tu esti doar o nulitate printre alte mii si milioane de nulitatzi?
 
$tii .. situatie interesanta

.. ieram la bunelul meu .. el iube$te sa citeasca Biblia

... statusem la masa .. dupa asta am ie$it afara $i un mo$ de-al meu mi-a dat un mar .. atunci i-am spus ca romanii myncau un ou pyna la masa $i un mar dupa .....

bunelul meu .. e om batryn .. are aproape 80 ani ... ma auzit vorbind despre romani $i $i-a adus aminte destre pildele romanilor $i ale lui Iisus ...

.. nu-i pe asta ...

e interesant ca nu $tiu de ce mi-a spus sa citesc acele pilde ... mi-a zis ca acolo e scris despre sensul vietii ...

... ma mira faptul ca acum am ajuns chiar la yntrebarea despre sensul vietii

P.S. nu fac propaganda .. nu sunt ehovist sau mai $tiu eu ce .... doar expun fapte $i yntymplari
 
c001 h4x0r said:
cum sa determini care teorie este corecta, cea insuflata inca de la gradinitsa, ca adica ai doar o bastina si trebuie s-o aperi chiar cu pretsul vietsii sau aceea ca traiesti doar o data si nu este corect sa-ti pierzi timpul ascultind de politicieni fatzarnici pentru care tu esti doar o nulitate printre alte mii si milioane de nulitatzi?

poate ca anumiti politicieni $i militari .. de un anumit nivel intelectual .. ma refer la acei care defapt nu sunt de vina ca nu vad dupa "orizontul care le'a fost aratat" ... nici nu-$i dau seama ca defapt fac parte dintr-un sistem, care face abuz de ei yn primul rynd $i apoi de cei care din motive sociale le sunt supu$i .... dar poate daca le-am da idei generatoare de idei ma profunde ar yntselege $i ei anumite lucruri care pot fi vazute numai yn cazul yn care $tii a privi lucrurile dintr'o parte

... cyt despre determinarea corectitudinei ideilor .. cred ca asta tine de fiecare yn parte ... oricum definitia de "corect" tine de individ nu de obiectul/subiectul analizat
 
Atunci sa stii ca eu sunt unul din nationalistii aia de la care tu turbi...
1 Niciodata nu va fi o singura tzara/ o singura limba, e impotriva firii umane...
2 Eu nu sunt popa sa iert, sa rabd toate porcariile care se intimpla cu mine si cu poporul meu... De-as avea virsta as lua arma-n miini pentru a "rezolva" conflictul din Transinistria, poate eu-s dobitoc, dar sunt plin de ura fatza de rusi, si imi e cam greu sa gindesc acum... eu vad rezolvarea conflictului prin fortza ca cea mai simpla si sigura varianta...
 
turbez cind ma trezesc seara si nu am bere in frigider, si prin aproriere nui nimic non-stop :tu_mori:
 
hi

turbez cind oamenii se suie pe cap si joaca si nu am curajul(din cauza inteligentii si educatiei) sa spun STOP!!!si ei se folosesc de asta
 
Aha, mai ales cind se tin ea ibo si pizdets iamu, pe cind sunt niste canciugi adevarate.
Turbez cind unii nu-ti dau voie sa vb, si dupa aia spun: "de ce nai spus mai devreme" :evil:
 
turb atunci cind cineva se crede ca prezinta ceva dar in realitate el/ea nu e decit un nimeni,si mai ales cind se arata ca e cel mai destept si mai corect om din lume :-?
 
Back
Top